Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zewnętrzna antena radiowa na terenie Górnego Śląska

28 Maj 2010 14:55 3117 6
  • Poziom 15  
    Witam :)

Bardzo proszę wszystkich zorientowanych w temacie o pomoc w wyborze anteny :)

Moja lokalizacja to Dąbrowa Górnicza, oś Reden - blok, II piętro.

Chciałbym spokojnie móc odbierać większość stacji radiowych z zewnętrznej anteny, którą będzie mi (najprościej) zamontować na balkonie. Od strony balkonu w odległości ok 50 metrów stoi wieżowiec, który zastawia 3/4 wolnej przestrzeni, jednak 1/4, to odsłonięty teren. Prawdopodobnie to w tym kierunku znajduje się nadajnik, ale dokładnie nie wiem (chyba Mysłowice-Kosztowy). Nie wiem też w jaki sposób (np. kompasem), sprawdzić kierunek tego nadajnika i czy w ogóle takie stacje radiowe których najczęściej słucham, są emitowane właśnie przez taki nadajnik, czy też może w sposób zupełnie inny.

Wspomnę jeszcze, że najczęściej słucham Eski, RMF-u

Bardzo proszę o pomoc i z góry za nią dziękuję :)

Pozdrawiam :)
    Grzegorz
  • Poziom 15  
    Witam ponownie :)

SP5ANJ napisał:

Dzięki wielkie za pomoc. Nie wiedziałem, że istnieje taka strona. Problem jednak w tym, że nie potrafię poradzić sobie z radiem ESKA.

1. www.eska.pl podaje, że w moim regionie nadaje na częstotliwości 99,10 i tak jest faktycznie-aby słuchać, trzeba ustawić 99,10.
    2. Nadajnik Kosztowy podaje, że transmituje jedynie ESKA-Rock na 95,50, natomiast na 99,10 znajduje się radio Rezonans.
    3. Korzystając z wyszukiwarki Emitela i wpisując częstotliwość 99,10, wyskakuje mi nadajnik Kosztowy, ale jak wcześniej, na tej częstotliwości znajduje się Rezonans.

Co do radia RMF, to tutaj chyba (tak mi się wydaje, ale nie znam się) nie ma problemu, ponieważ na częstotliwości 93,00 jest transmitowane przez Kosztowy

Nie do końca wiem, a może nie potrafię zorientować się w całej sytuacji. Do tego dochodzi jeszcze jedna sprawa. Nawet, gdy ustalę źródło sygnału radia ESKA, to nadal nie wiem:
    1. Jaka antena
    2. Jaki kabel
    3. Jak ją ustawić, aby był dobry sygnał zarówno z Eski, jak i RMFu, no chyba, że okaże się, że jedno i drugie to Kosztowy.

:)
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Witam.

Zrób coś takiego a na 100% będzie stereo i RDS i bez szumów. :D

zewnętrzna antena radiowa na terenie Górnego Śląska

Pozdrawiam.
  • Moderator
    Eska Sląsk nadaje z Kosztowów w polaryzacji pionowej z mocą 0,3 kW. W Sosnowcu sygnał jest dość silny ale bez rewelacji.
    RMF nadaje z moca 60 kW w polaryzacji poziomej. jak chcesz dobrze odbiarać obie stacje to trzeba mieć antenę/anteny na obie polaryzacje...
  • Poziom 15  
    irekr napisał:
    Eska Sląsk nadaje z Kosztowów w polaryzacji pionowej z mocą 0,3 kW. W Sosnowcu sygnał jest dość silny ale bez rewelacji.
    RMF nadaje z moca 60 kW w polaryzacji poziomej. jak chcesz dobrze odbiarać obie stacje to trzeba mieć antenę/anteny na obie polaryzacje...

Jestem skłonny kupić dwie anteny (jakie???), lub zastosować "domowe" rozwiązanie Kolegi SP5ANJ, tylko z tego, co zdołałem wyczytać na tym forum, trzeba będzie jeszcze w jakiś sposób rozdzielić sygnały z tych dwóch anten, ale w jaki sposób lub za pomocą jakiego urządzenia???

Dzięki za odpowiedzi i proszę o więcej ;-)

Grzegorz
  • Poziom 13  
    Eska Śląsk na 99,10 to dawny Rezonans - radio miasta i UŚ z Sosnowca, siedziba radia w Sosnowcu, nadajnik w Kosztowach.
    Dwie anteny o róznych polaryzacjach mozesz połączyć poprzez dostępne w sklepach, tanie sumatory dla TV. Wydaje mi się jednak że jest to przesadne komplikowanie sprawy, proponuje prostą kompromisową metodę - jedna antena tylko ustawiona pod kątem 45 stopni tzn nie pionowo, nie poziomo - a skośnie.
    W Twej lokalizacji powinno to załatwiać sprawę, oczywiscie antena swą płaszczyzną skierowana na Kosztowy i jednak najlepiej na dachu.
    Moc nadajnika Eski z Kosztowów i poziom lokalnego pola RMF odbieram bezproblemowo w samochodzie ( pełne stero i RDS ) na całym terenie od Katowic do Zawiercia, w domu mam na dachu dookólny dipol ( poziomo ) + 20 metrów kabla tv 75 om, takiego białego, najtańszego i też nie ma problemów z odbiorem.