Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pompa wody - co oznacza schemat, jakie kondensatory?

Jokerssxx 28 Maj 2010 15:22 5296 3
  • #1 28 Maj 2010 15:22
    Jokerssxx
    Poziom 13  

Witam
    Rzecz dotyczy pompy wody (na 220V z `89r).
    Pompa ma problemy ze startem -albo "buczy" nie mogąc ruszyć albo rusza powoli żeby po chwili złapać (nagle) normalne obroty. Styki włącznika przeczyściłem a pompa jest po regeneracji (przeprowadzona stosunkowo niedawno).

Podejrzewam że do wymiany jest jeden z kondensatorów (bynajmniej myślę że to są kondensatory). Dwa nieznane mi elementy (dochodzą do nich dwu żyłowe kable) przyczepione do pompy to:
    1) ELWA KER-MS 100MF/320V 50Hz-25/055/21 1/179
    2) 14uF (pod spodem nie wyraźne) 500V niżej MIF niżej MK

Proszę o wyjaśnienie co to są za elementy i który z nich może powodować nieprawidłowy start/należy wymienić?

W załączniku schemat z pokrywki silnika
    Pompa wody - co oznacza schemat, jakie kondensatory?

0 3
  • #2 28 Maj 2010 15:47
    mr.Sławek
    Poziom 31  

Sprawdz kondensator CA i wylacznik odsrodkowy. Uszkodzenie tego CA jak i wylacznika moze powodowac takie wlasnie problemy.

0
  • #3 28 Maj 2010 16:05
    Czybyszew
    Poziom 20  

Buczenie silników tego typu spowodowane jest tym, iż nie działa uzwojenie rozruchowe ( to podłączone pod zaciski Z1,Z2). Uzwojenie to służy tylko do startu a potem odłączane jest przez wyłącznik odśrodkowy.
    Rzeczy które musisz sprawdzić :
    1. Sprawdź omomierzem czy nie jest spalone uzwojenie ( zaciski Z1, Z2)
    2. Sprawdź kondensator CA (często upala się jedna z elektrod)
    3. Sprawdź wyłącznik odśrodkowy - połącz przewodem zaciski X1,X2 na stałe i włącz pompę. Jeśli pompa ruszy to znaczy, że to on jest zepsuty. Pamiętaj tylko, że musisz wtedy szybko ją zaraz wyłączyć bo spalisz uzwojenie rozruchowe.

Obstawiam na wyłącznik odśrodkowy - przy starych pompach wysiadają w nim sprężyny i/lub wycierają się ścieżki.

0
  • #4 28 Maj 2010 21:06
    Jokerssxx
    Poziom 13  

Wielkie dzięki! Działa
    Przepalony był kabel na styku X2 idący do CA w tak perfidny sposób że gołym okiem nie było nic widać dopiero po sprawdzeniu miernikiem wyszło że coś jest nie tak.

Dziękuję

0