Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radio samochodowe z wyswietlaczem fluorescencyjnym

Jacck 21 Sty 2003 09:55 2577 10
  • #1 21 Sty 2003 09:55
    Jacck
    Poziom 26  

Pierwszy raz sie zetknalem z czyms takim - mam problem z uruchomieniem i prawidlowym polaczeniem panela z reszta radia. na zewnatrz radia jest taka mala kostka z przetwornica napiecia (chyba) w srodku(2 tranzystory, sporo diod i transformatorek). Z tej przetwornicy wychodzi 5 przewodow, z ktorych 3 wchodza bezposrednio na zlacze panela do pinow opisanych jako: F1,F2 i VEE. F1 i F2 sa polaczone ze skrajnymi koncami wyswietlacza fluorescencyjnego, natomiast VEE wchodzi na 34 koncowke drivera typu uPD16311. Poniewaz nie wiem ktore wyprowadzenia z przetwornicy polaczyc odpowiednio z F1 F2 i VEE prosze o pomoc kogos kto juz sie z tym zetknal. Jak sprawdzic czy przetwornica pracuje ? Czy na wyjsciach przetwornicy maja byc napiecia przemiene czy stale ? Jakie wartosci napiecia powinienem polaczyc z punktami F1, F2 i VEE ? Czy cos sie moze stac wyswietlaczowi jezeli zamienie F1 i F2 ???

Z gory dzieki za wszelkie odpowiedzi

0 10
  • #2 21 Sty 2003 10:25
    djlj24
    Spec od car audio

Co to jest? Amerykaniec, Kenwood, Grundig?

0
  • #3 21 Sty 2003 14:46
    Jacck
    Poziom 26  

Kompletnie NONAME.
    Podejrzewam ze cos z bazaru.
    Nie ma nazwy zadnej firmy, jest tylko efektownie wyposazony w swiecidelka i "Multi Color Display" panel przedni. W srodku nic rewelacyjnego.
    Moze podam to co mi sie udalo dopatrzec.
    Zlacze ma 15 wyprowadzen (numeracja poczawszy od lewej scianki radia):
    1 - GND
    2 - VLAMP - czyli podswietlanie - 12 zaroweczek polaczonych po 3 w szeregu
    3 - GND
    4 - 5V
    5 - STE albo SLE - niewyrazny napis bo wypadl tam akurat punkt lutowniczy - wchodzi na 9 pin uPD16311 (przez R 100 Ohm)
    6 - CLK - wchodzi na 8 pin j.w. przez R j.w.
    7 - DIN - wchodzi na 5 pin j.w. przez R j.w.
    8 - DOUT - wchodzi na 6 pin J.W. przez R j.w.
    9 - REM - to mialo byc zdalne sterowanie ale nie zamontowali w tej wersji odbiornika IR
    10 - GND
    11- VEE - wchodzi na pin 34 uPD16311
    12 - GND
    13 - F2
    14 - F1
    15 - GND

Na plycie radia 3 sciezki biegna bezposrednio do 3 kabelkow z przetwornicy - mysle ze to sa te F1, F2 i VEE, tylko ktory jest ktory ?

5V i VLAMP znalazlem, GND oczywiscie tez

Pozatym 5 sciezek idzie na koncowki 63, 64, 65, 66 i 67 uPD178004A528 - kazda przez R 100 Ohm i jedna sciezka bezposrenio na koncowke 72.

Aplikacji uPD178004 niestety nie mam i nie potrafie znalezc w sieci.
    Mysle ze po poprawnym polaczeniu DIN, DOUT, CLK i STE (a moze STR?) radio powinno sie przynajmniej wlaczyc (najwyzej nic nie bedzie na wyswietlaczu). Te F1, F2 i VEE moglbym juz znalezc doswiadczalnie (o ile dowolne zamienianie tych napiec nie grozi uszkodzeniem wyswietlacza)

Jak ktos ma aplikacje, albo schemat czegokolwiek na tym uPD178004 to prosze jeszcze raz o pomoc.

0
  • #4 22 Sty 2003 23:01
    djlj24
    Spec od car audio

F1 i F2 wygląda mi na żażenie (kilka
    woltów) i ich zamiana miejscami nie jest groźna. VEE to -20 do -30V na katody.

0
  • #6 24 Sty 2003 08:37
    iNTELL
    Poziom 30  

Ja to bym zrobił w ten sposób że kupiłbym przetwornice (5-6 zł) oraz nowe podświetlenie do wyśwetlacza (można sobie dociąć do jakich się chce rozniarów aby tylko nóżek nie wyrombać i też kosztuje pare groszy) jak chcesz to ci to wszystko załatwie. Przetwornica zasilana jest 5V stałego o wychodzi 150 V zmiennego 400Hz

0
  • #7 24 Sty 2003 12:27
    Jacck
    Poziom 26  

Dzieki ale przetwornica jest juz OK.
    Byla padnieta Zenerka 6V8. Po wymianie nie hulalo niby, ale jak podlaczylem obciazenie w miejsce zarzenia (16 Ohm) to dziala spoko.
    Daje VEE jakies -31V wzgledem masy. Mysle ze wiecej nie trzeba bo w pdf-ie od drivera wyswietlacza pisze ze max napiecie przelaczane przez niego to 35V. Zarzenie tez jakies tam jest. Wiem juz jak podlaczyc napiecia od wyswietlacza tylko teraz musze rozpracowac polaczenie odpowiednich linii danych na panelu z wlasciwymi punktami w radiu.

Przy okazji - podobno uPD178004A528 - a wiec identyczny ja w moim radiu - jest stsowany w radiu FIRST CR-4020. Jak by ktos mial schemat to bylo by milo.

0
  • #8 27 Sty 2003 11:51
    Jacck
    Poziom 26  

Zrobilem to g.... Niby dziala, ale mam nowy problem. Polaczylem to kawalkiem tasmy od twardego dysku z komputera (akurat taka mialem pod reka) Niestety kazde wlazenie/wyjecie kasety pociaga za soba koniecznosc otwierania i zamykania tego panela. Po kilkudziesieciu zamykaniach i otwieraniach zaczynaja puszczac luty badz ulamywac sie koncowki przewodow. Ta tasma jest chyba za twarda. Potrzebn jest cos bardziej eleastycznego. Moze ktos by polecil cos sprawdzonego do takich zastosowan ??

Wogole to wydaje mi sie ze jak jest zima i w samochodzie np jest -15 stopni mrozu to wszystkie kable robia sie b. sztywne i wystarczy kilka razy odemknac i zamknac panel w takich warunkach a kable popekaja.
    Popekany byl tez kabel na ktorym jest przymocowana przetwornica napiecia na zewnatrz radia. Pewnie zwisala i kolysala sie w czasie jazdy samochodem a mroz zrobil swoje. W zyciu nie kupilbym takiego radia.

0
  • #9 27 Sty 2003 18:09
    iNTELL
    Poziom 30  

Są specja lne taś my do pioneerów do kupienia. Wyślij mi na maila (intell@o2.pl) zdjęcie złącza tego panela najlepiej ze wszystkich stron i odległąść pinów od siebie to coś dopasuje

0
  • #10 01 Lut 2003 19:04
    midas78
    Poziom 19  

Nie robilem nigdy takich tasiemek, ale ostatnio wpadl mi w lapy fajny kabelek. Wygladal, jakby mial izolacje z teflonu a w srodku byl pleciony. Dzieki temu wszystkiemu byl bardzo miekki. Jedyny problem, ze to nie byla tasma tylko luzne przewody.

0
  • #11 13 Gru 2005 12:57
    albino
    Poziom 24  

Witam,chcialem zapytac kolege Jacck czy dopasowal taka tasme do tego radyjka bo tez mam przerwana?A jezeli tak to gdzie mozna kupic cos takiego,wiem ,ze temat stary...Pozdrawiam.

0
  Szukaj w 5mln produktów