Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

ATMEGA sterowanie grzałką

saturnim 28 May 2010 22:21 5060 10
    saturnim
    Level 9  
    Witam!
    Buduje układ który umożliwi mi sterowanie grzałką( właściwie przewodem grzewczym małej mocy) z napięcia sieciowego. Wykorzystuje MOC3020 oraz triak mac97a8. Problem tkwi w tym ze nie potrafię dobrać odpowiednio parametrów układu tj R2 R8 R3 C1(jesli w ogóle ten kondesator powinien tam być). Rezystor R2 dobrałem po przeczytaniu w noce MOC3020 że maxymalny prąd przełączania to 30 mA dobrałem wiec rezystor 143.3 ohm (5V-0,7V=30mA*R => R=143,3). Teraz pytanie co z R3 i R8 i czy w ogóle układ zadziała. Było to dyskutowane wiele razy,ale jak dla mnie nie wystarczającą i nie na konkretnie moich elementach. Może mi ktoś wytłumaczyć jak powinienem to dobrać i co się dzieje w obwodzie po prawej stronie MOC3020 ( mam wersje bez M).Oto schemat:
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
    mirekk36
    Level 42  
    saturnim wrote:
    Było to dyskutowane wiele razy,ale jak dla mnie nie wystarczającą i nie na konkretnie moich elementach. Może mi ktoś wytłumaczyć jak powinienem to dobrać i co się dzieje w obwodzie po prawej stronie MOC3020 ( mam wersje bez M).

A wystarczyłoby zajrzeć do przykładowych aplikacji twojego optotriaka do jego noty aplikacyjnej PDF. Masz tam wszystko jak na talerzu i nie potrzeba nawet czytać na forum.
    saturnim
    Level 9  
    Czyli mam w miejsce R8 wstawić 180 ohm niezależnie od tego jakiego mam triaka ? Na jaką moc ma być ten rezystor?
  • Helpful post
    atom1477
    Level 43  
    To Ty mówisz o R8?
    Myślałem że o R2.
    Ale R8 faktycznie, 180R niezależnie od triaka. Tylko że to 180R to pewnie było dla 120V. Dla 230V zwykle wstawia się 330R.
    No chyba że tam były dwa rezystory 180R połączone szeregowo (Nie wiem jakiego masz datasheeta. U mnie jest jeden 330R.).
    Jak chcesz wstawić dwa o mogą być po 180R.
    saturnim
    Level 9  
    No tutaj w nocie ap jest 220, wiec skoro mówicie ze mówisz ze niezależnie od traka to pewnie te 180 trzeba wstawić. duży prąd popłynie przez ten rezystor? musi być jakiś specjalny ?
  • Helpful post
    atom1477
    Level 43  
    Mogą być 0,25W. A nawet 0,125W ale wtedy to już muszą być dwa (ze względu na napięcie).
    Prąd popłynie duży ale napięcie szybko spadnie do 1V (a za nim i prąd też spadnie).
    Czyli rezystory mogą być normalne.
    I usuń C1.
    Wstaw za to gasik na triaku.
    To znaczy pomiędzy anody A1 i A2 wstaw kondensator 10nF/630V połączony szeregowo z rezystorem 47R/0,5W.
    saturnim
    Level 9  
    Dzięki wydaje się ze już wiem co chciałem :) Pozdrawiam
    utak3r
    Level 25  
    Przed triakiem na 230V zawsze daję 330R.
    mirekk36
    Level 42  
    Gdzie ty tam widzisz 180R dla odbiornika zasilanego z 220V ???? czy jakieś problemy z czytaniem? ;)

A poniżej masz napisane:

Quote:
    The 39 ohm resistor and 0.01μF capacitor are for snubbing of the triac, and the 470 ohm resistor and
    0.05 μF capacitor are for snubbing the coupler. These components may or may not be necessary
    depending upon the particular and load used.

Można to sobie wrzucić w www.translate.google.pl nawet, jak się ma problemy z angielskim i na prawdę wszystko jest dokładnie dalej wyjaśnione - wynika z tego, że:

Rezystor 39 ohm i 0.01μF kondensator stanowią gasik dla triaka natomiast rezystora 470 ohm i kondensator 0,05 F stanowią gasik dla optotriaka. Części te mogą być użyte lub nie koniecznie, w zależności od zastosowanego rodzaju obciążenia.

Gasik - służy do redukcji zakłóceń na wyjściu (w uproszczeniu)

Z tego wynika, że pomijając gasiki można zostawić TYLKO TEN JEDEN rezystor ale 360 ohm a nie 180 o jakich ty piszesz.

Można dać spokojnie też 330 ohm. A rezystor może być najzwyklejszy małej mocy 0,125W - bo przez niego nie płyną żadne wielkie prądy.

A dwa rezystory tak jak ty narysowałeś na swoim schemacie to stosuje się ale dla optotriaków , które posiadają wbudowaną detekcję przejścia przez ZERO sieci i podłącza się je jeszcze ciut inaczej. ZNOWU - wystarczy spojrzeć do noty PDF ale tym razem optotriaka z detekcją zera czyli MOC3041 - zajrzyj, sprawdź - porównaj i ZROZUM. Wtedy będzie ci łatwiej i bezpieczniej robić układy pracujące z tak dużym napięciem. A nie bazować na jakichś tam schematach z różnych forów. 50% trafisz dobrych schematów a 50% złych. Tylko dzięki nocie PDF - będziesz w stanie zawsze ocenić, które są właściwe. Teraz jaśniej ????
    utak3r
    Level 25  
    W zasadzie, skoro chcesz sterować grzałką, która jest zwykłym obciążeniem rezystancyjnym, możesz pominąć te wszystkie zabezpieczenia... co innego, gdybyś chciał sterować silnikiem czy innym obciążeniem indukcyjnym.
    saturnim
    Level 9  
    Kolego Mirek36 , mam układ MOC3020 bez M i w nocie wygląda to tak:

Dodano po 14 [minuty]:

Układ podłączyłem według wyżej zamieszczonego schematu jako obciążenie dałem żarówke 60 wat no i żarówka nie świeci .
pcbway logo