Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

9-cyfrowy licznik impulsów

kamilsos 29 Maj 2010 11:07 5953 5
 • 9-cyfrowy licznik impulsów

  Josh z Kolorado zbudował ostatnio 9-cio cyfrowy licznik impulsów. Przedstawiam poniżej jego doświadczenia towarzyszące konstruowaniu tego urządzenia.
  Podczas naprawy jednego urządzenia Josh potrzebował licznika impulsów aby sprawdzić system silników krokowych. Silniki nie działały prawidłowo, dlatego należało dokonać inspekcji przesyłu impulsów. Josh zapragnął sprawdzić ile kroków było wysyłanych od urządzenia aby wykonać konkretny liniowy ruch, co pozwoliłoby mu przeprogramowanie systemu według jego własnych upodobań.

  9-cyfrowy licznik impulsów

  Autor projektu znalazł trzycyfrowy licznik binarny MC14453 firmy ‘ON Semiconductor’. Ludzie z ‘ON Semiconductor’ połączyli trzy liczniki z oscylatorem który za pomocą multipleksowania wyświetla 3 cyfry na 7-segmentowym wyświetlaczu LED. Następnie należy połączyć licznik z MC14543 – dekoderem 7-segmentowym, aby móc wyświetlać cyfry w trzech kolumnach. Możliwe jest połączenie kaskadowe wspomnianych elementów co pozwala na łatwe poszerzenie zakresu obliczeń licznika impulsów. Aby tego dokonać należy połączyć wyjście pierwszego licznika ‘overflow’ z wejściem impulsowym licznika następnego. Josh zrobił licznik 9-cio cyfrowy, ale możliwe jest wykonanie licznika z liczba cyfr będącą dowolną wielokrotnością liczby 3.

  9-cyfrowy licznik impulsów

  Na wejściu licznika impulsów został użyty MAX232. Być może jest to przesadny wybór, ale MAX232 pracuje bardzo dobrze w tej roli. Przyjmuje szeroką gamę sygnałów wejściowych i kosztuje niewiele. Układ potrafi przyjąć napięcia rzędu -30 V do 30 V, a na wyjściu podaje 5V. Posiada również ochronę przed elektrycznością statyczną rzędu +/- 15 kV na wejściach. Z tymi parametrami można badać wiele różnych sygnałów bez konieczności obniżania / podwyższania napięcia. Z kilkoma dodatkowymi elementami (rezystor ograniczający prąd, dioda Zenera, szeregowy kondensator) możnaby powielać pojemnościowo sygnał i mierzyć niemal wszystko. Josh chciał jednak aby jego aparatura zachowywała się prawidłowo przy niskich częstotliwościach dlatego nie użył takiego rozwiązania.

  Użyte materiały do budowy :

  - MC14453
  - MC14543
  - MAX232
  - wyświetlacze 7-mio segmentowe

  Jedyną wadą jest fakt iż MC14543 zasila diody LED, a jego wyjście może dostarczyć jedynie 10 mA. To sprawia że wyświetlacze są delikatnie przyciemnione. Josh poleca aby następna osoba, która zdecyduje się na tą konstrukcję użyła dowolnych tranzystorów do zasilania wyświetlaczy, które spokojnie można zasilać prądem około 20 mA.

  Źródło: http://www.imsolidstate.com/archives/665


  Fajne! Ranking DIY
 • #2 29 Maj 2010 16:41
  gemiel
  Poziom 21  

  Na dzisiejsze czasy to bardzo przestarzała konstrukcja. Pod koniec lat osiemdziesiątych to jeszcze mogło kogoś zadziwić. Układ podobny do kitu AVT "stoper na szkolną olimpiadę". Wystarczy mały mikrokontroler za 4 zł i wyświetlacz LCD do zrobienia czegoś takiego w dodatku z małym poborem prądu.

 • #3 29 Maj 2010 23:27
  jony15
  Poziom 23  

  Ale up nie mają duszy :D Sam bawię się up-kami ale czasami lepiej coś poskładać na sucho beż pisania programów itp. Nie dajmy się zwariować up-kami swoją droga ciekawy projekt

 • #4 30 Maj 2010 01:47
  TokamakPl
  Poziom 16  

  Nie ma co wariować ale w technice liczy się niski koszt, małe: straty, pobór prądu oraz rozmiar. uP w większości przypadków jest lepszym rozwiązaniem.

 • #5 01 Cze 2010 01:59
  szyko1
  Poziom 15  

  Tak dla jasnosci to chyba nie MC14453 a MC14553.

 • #6 04 Paź 2010 10:48
  adamusx
  Poziom 27  

  Dzisiaj żadnym sukcesem nie jest zbudowanie licznika z wykorzystaniem mikrokontrolera.
  Za to wykonanie na elementach dyskretnych, mimo iż faktycznie przestarzałe świadczy o znajomości działania rejestrów, przerzutników, bramek itp.

  Ciekawy jestem ilu znawców "uC" z forum piszących, że zbudowali by to na uC w pół dnia potrafiłoby zaprojektować i zrealizować taki licznik bez wykorzystania mikrokontrolera!