Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyłącznik schodowy + dodatkowy włącznik, nie krzyżowy

29 Maj 2010 20:51 9627 9
  • Poziom 13  
    Mam mały problem, w pomieszczeniu jest źródło światła i podłączone do niego 2 wyłączniki schodowe. Do takiego układu chciałem domontować dodatkowe zasilanie załączane z pilota. Zrobiłem to w ten sposób, że dołożyłem przewód do źródła światła i podłączyłem go do gniazda sterowanego pilotem. Efekt był taki, że źródło światła świeci się cały czas i nie reaguje na pilota. Gniazdo i pilot sprawne. Wiem, że coś źle robię, tylko nie wiem co. Możecie naprowadzić mnie jak zrobić tak, aby wszystko dobrze działało.
  • Pomocny post
    Poziom 10  
    Pierwsze co mi przychodzi na myśl to to że gniazdo sterowane pilotem jest odwrotnie podłączone tzn. rozłącza N zamiast L i faza jest cały czas doprowadzana do oświetlenia.
    Banalne ale może warto sprawdzić.
    Sprawdź też czy fazy są jedno imienne jeśli zasilanie gniazda jest z innego źródła zasilania.

Dodano po 4 [minuty]:

Sprawdź też czy sterowanie oświetlenia jest zrobione fazą bo dawniej elektrycy rozłączali N i sytuacja będzie jak wyżej tylko odwrotnie.
  • Poziom 13  
    Schematu teraz nie narysuję, bo nie wiem dokładnie jak jest podłączone, bo instalacja jest już ponad 30 lat, ja tylko chcę zamontować udogodnienie,
    chodzi tu o oświetlenie kaplicy i muszę dostawać się z drabiny na jakieś 6-7 m.

Jak podłączyłem na początku, to wywaliło bezpiecznik, musiałem zamienić przewody we wtyczce i wtedy wszystko zaświeciło na stałe.

Cytat:

gniazdo sterowane pilotem jest odwrotnie podłączone tzn. rozłącza N zamiast L i faza jest cały czas doprowadzana do oświetlenia

Jeżeli tak jest to rozumiem, że zostaje tylko rozebrane gniazda i sprawdzenie czy da się coś z tym zrobić?

Cytat:

Sprawdź też czy fazy są jedno imienne jeśli zasilanie gniazda jest z innego źródła zasilania.

jak to zrobić ?

Cytat:

Sprawdź też czy sterowanie oświetlenia jest zrobione fazą

Są przełączniki schodowe.

Zdanie zaczyna się dużą literą, a kończy kropką. Proszę poprawić. [retrofood]
  • Poziom 29  
    Jeśli dobrze zrozumiałem, to równolegle do źródła dopiąłeś "wyjście" gniazdka, zasilanego z jakiegoś gniazdka zapewne.
    Wywaliło "korki" bo:
    trafiłeś "fazą" z gniazdka na pilota na "zero" lampy, lub
    "faza" z gniazdka jest inna niż "faza" z instalacji -zrobiłeś zwarcie międzyfazowe. Po tych manewrach gniazdko na pilota mogło zostać uszkodzone -zobacz czy daje się wyłączać (zwarcie zapewne uszkodziło triak, jeśli został tam zastosowany).
    Dokładanie gniazdka bezprzewodowego sugeruje, że obecna funkcjonalność (dwa schodowe) nie pasuje do tego, jak chcecie światłem sterować. Jeśli ma być tylko "na pilota" to:
    włączasz "gniazdko na pilota" pomiędzy przewody wychodzące z sufitu a lampę (najprościej montując na przewody gniazdko przenośne a do lampy dokładając kawałek przewodu z wtyczką) i
    ustawiasz schodowe w takiej pozycji by na górze było napięcie i zaklejasz je taśmą (oznaczasz, ze w takiej pozycji być mają lub łączysz przewody od nich tak, by na górze było cały czas napięcie -w zależności od inwencji i umiejętności).

Jeśli interesuje cię inna koncepcja sterowania to napisz jaka i określ też, dlaczego schodowe przestały wam odpowiadać po 30 latach ;).

Zdanie zaczyna się dużą literą, a kończy kropką. Proszę poprawić. [retrofood]
  • Poziom 13  
    Cytat:

dokładanie gniazdka bezprzewodowego sugeruje ze obecna funkcjonalność (dwa schodowe) nie pasuje do tego, jak chcecie światłęm sterować
    jeśli ma być tylko "na pilota" to:
    włączasz "gniazdko na pilota" pomiędzy przewody wychodzące z sufitu a lampę (najprościej montując na przewody gniazdko przenośne a do lampy dokładając kawałek przewodu z wtyczką) i
    ustawiasz schodowe w takiej pozycji by na górze było napięcie i zaklejasz je taśmą (oznaczasz, ze w takiej pozycji być mają lub łączysz przewody od nich tak, by na górze było cały czas napięcie -w zależności od inwencji i umiejętności)

jeśli interesuje cię inna koncepcja sterowania to napisz jaka i określ też, dlaczego schodowe przestały wam odpowiadać po 30 latach

W tej kaplicy jednocześnie wyświetlane są filmy, prowadzone są konferencje i tylko 2 razy w tygodniu jest msza.
    Siostrze, która opiekuje się kaplicą, zależy na wygodzie, aby nie latać co trochę i zapalać światło, dlatego padł pomysł załączania na pilota.
    Część oświetlenia już została przerobiona, jednak mam problem z tym jednym, które jest na przełącznikach schodowych.
    Niestety nie mam możliwości całkowitego odłączenia przełączników, bo z kaplicy czasami korzystają osoby, które nie będą miały dostępu do pilota (związane jest to po prostu z możliwością kradzieży)
  • Pomocny post
    Poziom 12  
    Cześć, ten sterownik to ma wbudowane przekaźniki czy trzeba dokładać je jako układ wykonawczy??
    Może ktoś zna lepszy i mniej skomplikowany sposób ale ja kiedyś już tam robiłem na przekaźnikach elektromechanicznych włącznik krzyżowy(da się tylko trochę cierpliwości). Jeżeli nie ma problemów z umiejscowieniem takich przekaźników jako wyłącznik krzyżowy to pomysł jak najbardziej trafny. pozdro.

Dodano po 1 [minuty]:

dodam że sterownik steruje tymi przekaźnikami i możemy światełko zapalać i gasić zarówno z pilota jak i z włącznika paluszkiem
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    Witam
    Takie rozwiązania wchodzą w grę:

Wyłącznik schodowy + dodatkowy włącznik, nie krzyżowy

Ostatnie rozwiązanie zaproponował kolega Marian_em.
  • Poziom 25  
    Jeśli w puszce masz dostęp do przełączanych przewodów (tych, które są między przełącznikami schodowymi) to je rozetnij i z przekaźnika 2PDT zrób "przełącznik krzyżowy".
  • Poziom 13  
    Dziękuję wszystkim za pomoc.
    Już wszystko działa.
    Zasilanie na pilota miało działać tak, żeby pilot nie działał na zasadzie "przełącznika schodowego", miało to być po prostu dodatkowe zasilanie załączane tylko pilotem.

Jak poprzednio zrobiłem zwarcie, co gniazdko uległo uszkodzeniu - sterowanie działa już tylko z odległości około 50 cm, gniazdko będzie wymienione.

Okazało się, że gniazdko podłączone do zasilania, ale nie włączone dawało 7V, zamienienie miejscami L i N w zasilaniu gniazdka rozwiązało problem.

Jeżeli nikt nie będzie miał pytań do jutra, to temat do zamknięcia.