Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki akumulator do pilota?

29 Maj 2010 21:09 1640 8
  • Poziom 21  
    Witam

Kolega dał mi a raczej pożyczył samolot taki sam jak jest w tym linku http://www.hobbytron.com/FlyingFish2CHRTFElectricRCAirplane.html .Niestety zgubił akumulator do pilota.
    Posiadam akumulator od przenośnego DVD 7,4V i 3000mAh.Czy mogę go podłączyć?Oczywiście ten akumulator byłby tylko na czas testów bo jest on duży i nieporęczny.
    Chciałbym kupić do tego pilota specjalny akumulator aby pasował do wnętrza o wymiarach 10,5cm x 6cm i głęboki na 1,5cm.

Proszę o pomoc.
  • Poziom 22  
    Do tego pilota potrzebujesz 12V, 7,4V może bardzo zmniejszyć jego zasięg.

Pozdrawiam!
  • Moderator Robotyka
    W tej zabawce, w nadajniku siedział pakiet złożony ze zwykłych paluszków AA lub AAA, połączonych szeregowo.
  • Poziom 21  
    Na zasięgu w tej chwili mi w ogóle nie zależy bo nie mam skrzydeł.Samolot przywiozłem na rowerze (bałem się ,że odlecę ze skrzydłami :D ).Wystarczy dla mnie sprawdzić czy elektronika jest aktywna a później zastanowię się nad kupnem.Jakiego rodzaju ma być ten akumulatorek(LiPol,NiMH,NiCd,LiFe)?Jaki może być przypuszczalny zasięg i długość lotu przy odpowiedniej "dawce" mAh?
    Nadajnik jest na układzie TX-2B
    Pakiet złożony z sześciu ogniw AAA jest w samolocie dla zasilania odbiornika.
    http://www.elenota.pl/upload/TX-2B%28RX-2B%29AY.pdf według,mnie z tej noty wynika napięcie max 5v.czy się mylę?

Dodano po 1 [godziny] 15 [minuty]:

Naładowałem pakiet baterii do samolotu na 7v podłączyłem akumulator od DVD naładowany według miernika na 7,6v ,ale po włączeniu go w układ miernik podaje 5,5v.Akumulator DVD ma 4 wyjścia i lampkę dwu kolorową (zielony i czerwony) zielony kolor świeci gdy akumulator jest podłączony do ładowarki i już jest naładowany natomiast czerwony świeci się podczas ładowania.Po podłączeniu akumulatora pod wyjścia dające napięcie na początku po ruszeniu y wajchą w górę lub/i x wajchą w prawo lub lewo kontrolka akumulatora świeci się na zielono a po dłuższym czasie bawienia się wajchami na czerwono i zależnie od czasu coraz słabiej.
    Kontrolka w pilocie nie świeci i nie wiem dlaczego.
    Oczywiście silniczki nie kręcą się.Czy można je jakoś sprawdzić czy działają?Pod jakie napięcie je podłączyć?
  • Moderator Robotyka
    Nie przesadzaj. To nie model, tylko zabawka z marketu. Jej zdolności "lotne" są żenujące. Zasięg jest śmieszny, a długość lotu zalezy od kondycji pakietu na pokładzie. Prawdopodobnie ok. 10minut - taki standard w tej klasie, jeżeli tu można w ogóle o klasie mówić.
    Ogniwa do nadajnika najlepiej daj NIMH. NICD ma więcej wad, a LIxx są o wiele za drogie do takiej zabawki.
    To coś jest napędzane silnikami ze szczoteczek do zębów i lata gdzie chce.
    Od kondycji pakietu nadajnika, ważniejsza jest kondycja pakietu na pokładzie modelu. W tych zabawkach, rzadko kiedy pakiety wytrzymują więcej niż jakieś 50 cykli. Zwłaszcza te, które są ładowane "szybko".
  • Poziom 21  
    samolot był używany tylko jeden raz 4 lata temu.Tata kumpla jak się dorwał bez umiejętności latania to samolot wyszedł poza zasięg i wylądował 3 pola dalej a raczej się rozbił.prawe skrzydło się złamało ,ale to da się naprawić.
  • Poziom 14  
    Podaj na nadajnik 12v z zasilacza ATX i gotowe.
  • Moderator Robotyka
    DynamikS napisał:
    samolot był używany tylko jeden raz 4 lata temu.Tata kumpla jak się dorwał bez umiejętności latania to samolot wyszedł poza zasięg i wylądował 3 pola dalej a raczej się rozbił.prawe skrzydło się złamało ,ale to da się naprawić.

Ta zabawka lata wyłącznie dzięki odpowiedniemu wyważeniu. Nie masz w niej kontroli nad żadną z osi obrotu. Wznosi się przy pełnym ciągu obu silników, opada przy małym ciągu, obraca się wyłącznie w osi pionowej i to zakrętami jakby była Jumbojetem. Jedyna stabilizacja przechylenia to dość mierna geometria płatowca, która nie pozwala mu się położyć na skrzydło. Jakakolwiek naprawa, to zmiana wyważenia i zabaweczka będzie się przechylać i spadać. Skrzydło jest zapewne ze zwyklego styropianu EPS.
    Po prostu kumpel wcisnął ci stary śmieć, który mu przeszkadzał. ;)

Nie baw się. Włóż po prostu pakiet z paluszków AA lub AAA do środka i nie kombinuj. Kup ogniwa po 5zł/szt i zlutuj szeregowo pakiet. Nadajnik musi dostać 12V. 8 ogniw powinno wystarczyć.
    A przy okazji, jeżeli pomylisz polaryzację pakietu to spalisz ten nadajniczek.

Jeżeli masz naładowany pakiet w modelu i zasilony nadajnik, a model nie reaguje i nie widać uszkodzeń na płytce, to wsadź go do takiego pudła przed domem z napisem "recykling". To może się jeszcze na coś przyda.

Jak ci się podoba, to go poklej i podwieś pod sufitem.
    To po prostu chiński szmelc. Nowy kosztuje ok 120zł. Drogo jak na zabawkę (i to dość prymitywną). Jak na model RC to śmiesznie mało. Tyle co ten cały zestaw kosztuje jeden modelarski pakiet dobrej klasy, albo regulator do silnika.
    Tej zabawki się po prostu nie opłaca naprawiać. A nawet jeżeli naprawisz i poniesiesz tego koszty, to lot się skończy tak jak ten pierwszy.
    To nie umiejętności są winne, tylko ten szmelc naprawdę tak lata, że bez problemu ucieka z zasięgu.
  • Poziom 21  
    Kumpel nie należy do ludzi jakich można spotka tu w dziale DIY.Można go porównać do niemca.Coś się stało to od razu stawia to na półkę i nie używa tego.Nie dałem za samolot ani grosza.
    Na pewno odróżnię + od - .
    Z tego co czytałem na elektrodzie dowiedziałem się ,że tx-2b / rx-2 jest bardzo popularnym zdalnym sterowaniem i wiele osób początkujących robi jakieś zabaweczki zdalnie sterowane.Więc pomyślałem ,ze też coś wykonam na początek na tym układzie.Oczywiście muszę w 100% wiedzieć ,że układ działa.