Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

XPS 1330 - przestawiający się zegar a wymiana baterii

29 May 2010 22:30 5840 10
  • Level 12  
    Witam,
    korzystam z notebooka Dell XPS M1330 - wersja z grafiką GF8400M GS - BIOS A15.
    Ponieważ na starym akumulatorze krótko pracował (do 0,5h) postanowiłem zakupić nowy, co też uczyniłem. Akumulator, który kupiłem miał być oryginalny i niby jest opisany jako DELL ale wygląda mi na jakąś podróbkę. Porównywałem stary akumulator z tym nowym i na starym na zewnętrznych stykach nie ma zasilania a w tym nowym cały czas jest ok. 11,8V a więc jakaś różnica w budowie wewnętrznej tych akumulatorów jest.
    Ale do rzeczy.
    Akumulator działa OK. Ładuje się bez problemu, laptop pracuje na nim ok. 2h, ale pojawił się jeden zgrzyt. Po wyłączeniu notebooka lub wprowadzeniu go w stan hibernacji i pozostawieniu na dłuższą chwilę przestawia się data i zegar na 2008-08-08 08:08!!!
    Sprawdzałem baterię podtrzymującą BIOS i jest OK.
    Na starej baterii działa bez problemu - zegar się nie przestawia. Zrobiłem nawet test tzn. wyłączyłem laptopa i wyjąłem akumulator na całą noc i na drugi dzień data i czas były prawidłowe.
    Co ciekawe po całkowitym zresetowaniu BIOSU (wyjąłem na dłużej akumulator i bateryjkę podtrzymującą BIOS) pojawia się zupełnie inna data 2008-12-30.
    Zgłosiłem problem osobie od której zakupiłem baterię i zrobiliśmy testy tego akku na innym XPS M1330 (wersja bez karty GF) i ... zegar się nie przestawiał.
    Jakby nie spojrzeć to BIOS komunikuje się z chipsetem akumulatora bo w końcu w BIOSIE pojawiają się szczegółowe informacje dotyczące akumulatora. A zatem najprawdopodobniej moja płyta/BIOS gryzie się z tym nowym akumulatorem. Wgrywałem starsze wersje biosów i nic - dalej to samo.
    Włączałem i wyłączałem laptopa nie uruchamiając Windowsa - data i godzina również się przestawiała, więc wykluczam system operacyjny.

Czy ktoś zetknął się z czymś takim?
  • Level 28  
    Napięcie na wyjściu akumulatora pojawiać się powinno po podłączeniu do płyty laptopa - odpowiedni pin sterujący jest zwierany do masy.
    Radziłbym porozmawiać ze sprzedawcą i sprawdzić pod tym kątem inne egzemplarze akumulatora bo ta wada może być przyczyną zakłóceń, choć objaw jest rzeczywiście dziwny.
    Pozdrawiam.
  • Level 12  
    Mariusz Raczek wrote:
    Napięcie na wyjściu akumulatora pojawiać się powinno po podłączeniu do płyty laptopa ......
    W starym akumulatorze dokładnie tak było.
    Mariusz Raczek wrote:
    ...... i sprawdzić pod tym kątem inne egzemplarze akumulatora bo ta wada może być przyczyną zakłóceń.
    Kontaktowałem się ze sprzedającym - miałem nawet okazję przemierzyć napięcia na innym egzemplarzu i dokładnie tak samo się zachowywał jak mój - tzn. też było napięcie na pinach.
    Zostawiłem mu ten mój akumulator do przetestowania na innych DELLach i jak pisałem zegar się nie przestawiał.
    Nie mam pomysłu, co może być powodem takiego dziwnego zachowania się laptopa.
    Pozdrawiam.
  • Level 31  
    Witam!
    Mam podobny problem, czy ktoś wie, dlaczego zegar nie pracuje właściwie. Podmiana baterii od biosu nie pomogła.
  • Level 12  
    eslodowy wrote:
    Witam!
    Mam podobny problem, czy ktoś wie, dlaczego zegar nie pracuje właściwie. Podmiana baterii od biosu nie pomogła.

Czy czy u Ciebie problem pojawił się po wymianie akumulatora?
    Napisz coś więcej.
  • Level 2  
    ODSWIEZAM TEMAT

moj problem jest bardzo podobny, w skrocie:

po wylaczeniu laptopa, pozostawieniu go na noc, czy to z podlaczonym zasilaczem czy nie, przestawia mi sie zegar, data zostaje dobra!

przyklad:
    wylaczam laptop o 23, 9tego stycznia, wlaczam nastepnego dnia o godzinie 10tej, to czas w laptopie jaki sie pokazuje jest kolo 1 w nocy (data 10 stycznia)

czyli po wylaczeniu laptopa, zegar idzie mniej wiecej jeszcze 2 godziny, potem staje.

Ustawienia biosu sie nie resetuja, data tez sie nie resetuje.
    Co jeszcze moge napisac:
    Nie wymienialem baterii w przeciwienstwie do kolegi z pierwszego postu.
    Problem zaczal sie jakis tydzien, dwa temu.

Prosze o pomoc, co sie dzieje :cry:

Code:
    Typ procesora   Mobile DualCore Intel Core 2 Duo P8600, 50 MHz (9 x 6)

Nazwa płyty głównej   Dell Studio XPS 1340
    Mikroukład płyty głównej   nVIDIA MCP79
    Pamięć fizyczna   3840 MB  (DDR3 SDRAM)
    Typ BIOS'u   Phoenix (03/25/10)
    Karta wideo   NVIDIA GeForce 9400M G  (256 MB)
    Karta wideo   NVIDIA GeForce G210M  (512 MB)
  • Level 12  
    joker37 wrote:
    ODSWIEZAM TEMAT
    moj problem jest bardzo podobny, w skrocie:
    po wylaczeniu laptopa, pozostawieniu go na noc, czy to z podlaczonym zasilaczem czy nie, przestawia mi sie zegar, data zostaje dobra!
    .............ciach

Sprawdź jeszcze czy to nie wina systemu tzn włącz lapcioka, wejdź do BIOS-u sprawdź (ewentualnie popraw) ustawienia zegara a następnie wyjdź z BIOS-u i wyłącz lapcioka bez wchodzenia do systemu Windows. Po paru godzinach włącz go ale nie uruchamiaj systemu tylko wejdź do BIOS-u i sprawdź godzinę. Jeśli okaże się, że wszystko jest ok to będzie znaczyło, że problem leży gdzieś w systemie a jeśli zegar będzie nadal się przestawiał to może być jakiś problem z płytą lub baterią.
    Wtedy możesz sprawdzić jeszcze jedną rzecz a mianowicie odłącz akumulator, podłacz zasilacz, włącz lapcioka a następnie wejdź do BIOS-u. Sprawdź zegar a następnie wyjdź z BIOS-u i wyłącz lapcioka - podobnie jak poprzednio bez wchodzenia do systemu. Zostaw lapcioka na parę godzin bez akumulatora a następnie włącz go ponownie, wejdź do BIOSu i sprawdź zegar.
    Jak się będzie dalej przestawiał to będzie znaczyło, że coś jest nie tak z płytą lub baterią.
    Możesz jeszcze spróbować zaktualizować wersję BIOS-u.

Zakładam, że masz oryginalny akumulator DELL a nie jakąś podróbę.

Natomiast jeśli chodzi o mój przypadek opisany na początku wątku. Tak jak pisałem kupiłem nowy, niby oryginalny akumulator DELL, który jak się później okazało był podróbką. Od momentu gdy go wsadziłem do lapcioka pojawiły się problemy z kasującym się zegarem a ponadto zdarzało się, że lapciok potrafił się ni stąd ni zowąd nagle wyłączyć. Akumulator był testowany na innym modelu i nie powodował takich problemów. "Wygooglałem", że resetujący się zegar to nie był tylko mój problem ale i innych, którzy kupili zamienniki oryginalnych akumulatorów.
    Ale miesiąc temu przyszła kolej na mojego lapcioka i padła mi w grafika (GF8400) (dosyć powszechny problem będący efektem złej konstrukcji chipsetu).
    Na szczęście miałem jeszcze ważną gwarancję (3 letnia NDB) w ramach której została wymieniona płyta. I od tego momentu problem przestawiającego się zegara zniknął (nie zmieniałem akumulatora tzn dalej korzystam z zamiennika).
    A zatem mogę powiedzieć, że dobrze że padła mi grafa teraz a nie za 3 m-ce kiedy to będzie po gwarancji bo jest szansa, że lapciok podziała dłużej a do tego zegar już się nie przestawia po wyłączeniu.

Reasumując jeśli masz problem z zegarem to wg mnie jego rozwiązania należy szukać gdzieś na styku bateria/płyta główna.
  • Level 12  
    pepeso wrote:
    Mam ten sam problem :Embas czy problemy z czasem powróciły ? Jaką masz wersję biosa na tej nowej MB ?

Nie, problemy na szczęście nie wróciły. Od momentu wymiany płyty wszystko działa OK. Wersja BIOS-u to A15. Przy poprzedniej płycie (gdy miałem problemy z zegarem) wgrywałem różne wersje BIOSU, ale to nic nie pomagało.
  • Level 10  
    Mam ten sam problem. Pojawił się jakoś 2 tygodnie temu.
    Za pojawienie się tego problemu odpowiada wymiana baterii bądź lekki skok napięcia.
    Po wymianie baterii na nową nowa bateria wymienia się informacjami z płytą główną, podczas wymiany dochodzi do uszkodzenia niewymienialnego chipsetu odpowiadającego za same utrzymanie godziny ponieważ od wprowadzenia windows XP płyty główne się się blokowały przy wyczerpaniu baterii CMOS bo pierwszą rzeczą jaka była robiona podczas startu systemu było sprawdzenie czy dany system został wyprodukowany przed czasem rzeczywistym przez co data jest przechowywana w innym miejscu i godzina jest w innym miejscu. Rozwiązaniem jest wymiana płyty głównej, lecz jeżeli nie posiadamy gwarancji to nikt nie będzie skłonny wydawać ok 500zł aby zegarek chodził prawidłowo. Więc tu pojawia się pytanie czy ktoś zna bądź posiada proces/usługę działającą w tle systemu która będzie aktualizowała czas w określonym odstępie czasowym z jakimś serwerem przez internet?
  • Level 12  
    tomtym wrote:
    .....................Więc tu pojawia się pytanie czy ktoś zna bądź posiada proces/usługę działającą w tle systemu która będzie aktualizowała czas w określonym odstępie czasowym z jakimś serwerem przez internet?
    Ja gdy miałem problem z zegarem zainstalowałem sobie programik "Stoper", który aktualizował czas w komputerze z serwerem czasu ntp i wrzuciłem go do autostartu. Oczywiście może to być dowolny inny program, który będzie aktualizował czas podczas startu.

Reasumując, myślę że przyczynę problemu i możliwości jego rozwiązania znaleźliśmy, więc temat można zamknąć. Dziękuję za pomoc i pozdrawiam, życząc jak najmniej przestawiających się zegarów :-)))