Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jeden zasilacz zamiast kilku

29 Maj 2010 23:38 4367 11
 • Poziom 10  
  Mam w domu skrzynkę w której jest kilka różnych urządzeń, np. zasilacz do wzmacniacza antenowego, zasilacz do switch-a, zasilacz do kamery, zasilacz do splittera, transformator do elektrozamka itd.. W związku z powyższym wpadłem na pomysł by kupić jeden zasilacz i zastąpić nim wszystkie. Czy można tak zrobić? Jak obliczyć jakiego zasilacza potrzebuję, chodzi mi obciążenie. Zsumować poprostu wszystkie prądy z poszczególnych zasilaczy? Myśle o takim zasilaczu tylko nie wiem czy to wszystko obsłuży http://e-zasilacze.pl/zasilacze-din/mean-well-30w-dr-30-x,1s. Tylko ten zasilacz jest na jeden rodzaj napięć, czy ktoś z was spotkał się z podobnym na napięcia np 5V , 9V 12V ?
  [3.12.2020, webinar] Zagadnienia pomiarowe w nowoczesnej inżynierii materiałowej. Zarejestruj się
 • Poziom 19  
  Witam Twój pomysł z zrobieniem jednego zasilacza do wielu rzeczy ma owszem sporo zalet ale też jedną wadę ja się uszkodzi to jest problem na twoim miejscu to bym zostawił te zasilacze w tej skrzynce gdzieś w koncie i spokój w razie awarii wymieniasz tylko jeden zasilacz .
  http://www.aldom.pl/katalog_produktow/kontrola_dostepu/zasilacze_na_szyne_din/
  http://e-zasilacze.pl/zasilacze/zasilacze-din-waskie,60k ale to ty decydujesz .
 • Poziom 33  
  Minusem twojego rozwiązania jest też duży prąd jałowy dużego transformatora.
  W chwili, gdy korzystasz tylko z jednego odbiornika o małym poborze prądu, to transformator pobiera znacznie więcej prądu z sieci, niż gdy tak jak dotychczas włączasz zasilacz małej mocy.
  Np. prąd jałowy trafo 100VA zwykle jest około 80mA. Daje to pobór mocy 18VA.
  Jeżeli chciałbyś do zasilacza na takim trafo podłączyć zegar na LCD o mocy 1VA to sprawność byłaby około 5%.
 • Poziom 10  
  Dziękuje za odpowiedź. Ale nie dowiedziałem się nadal jak mogę ocenić jaki zasilacz zastosować. Rozpoznałem się dzisiaj dokładniej w sytuacji i w skrzynce mam następujące zasilacze:
  - switch 12V 500mA
  - switch 12V 600mA
  - zasilacz telewizyjny 12V 100mA
  - Modulator 9V 200 mA
  - Zasilacz do kamery 12V ale nie wiem ile amper chyba 700mA
  - sterownik zdalnego sterowania 12V ale nie wiem ile amper maksymalnie pobiera (http://www.sklep.e-system.com.pl/go/_info/?id=309)
  - elektrozamek do furtki 12V nie wiem jaki prąd, jak patrze to średnio mają 700mA

  dodatkowo dopatrzyłem się, że oprócz oddzielnych zasilaczy do tych wszystkich urządzeń, mam jeszcze do dyspozycji
  - 4x12V 700mA (http://www.sklep.e-system.com.pl/go/_info/?id=268)
  - zasilacz impulsowy 12V 2A (http://www.sklep.e-system.com.pl/go/_info/?id=1033)
  - dosyć potężny transformator ale nie wiem jak sprawdzić jego parametry :)

  Moje pytania brzmią. Jak obliczyć jaki zasilacz mi wystarczy do tych wszystkich urządzeń? Czy zasilacz impulsowy to jest to samo co zasilacz stabilizowany tylko ma inną konstrukcję? Czy jeśli modulator jest na 9V i podłącze go do zasilacza 12V to się uszkodzi? Czy znacie może jakieś takie sprytne kostki łączeniowe do których np doprowadzam napięcie 12V i mam z nich np 15 wyjść?

  Teraz sobie jeszcze myśle że może kupić jeszcze jeden taki zasilacz http://www.sklep.e-system.com.pl/go/_info/?id=268 i to załatwi sprawę?
 • Poziom 25  
  Witam. Zsumuj prądy wszystkich odbiorników i będziesz miał parametry zasilacza. pozdrawiam.
 • Poziom 19  
  Po pierwsze podałeś wszystkich podstawowych parametrów zasilaczy napięcie znamionowe i prąd to za mało a zapominałeś napisać czy np switch jest zasilany napięcie stałym czy zmiennym czy jest to napięcie stabilizowane śmiem przypuszczać że to napięcie 12V jest stałe i stabilizowane choć pewności nie mam. Elektro zamek do furtki 12V powinien być zasilany napięciem zmiennym.
  Jeśli chodzi o obliczenie jaki potrzebujesz zasilacz to należało by sumować prądy znamionowe wszystkich zasilaczy a by wiedzieć jaka moc transformatora dobrać bo myślę że nie kupisz takiego gotowego zasilacza w sklepie będziesz musiał zrobić go sam lub zamówić u kogoś kto się zna.
  kryspi napisał:

  Czy zasilacz impulsowy to jest to samo co zasilacz stabilizowany tylko ma inną konstrukcję?

  nie można porównywać zasilacza stabilizowanego do impulsowego ponieważ stabilizator to dodatkowy moduł w zasilaczu na nie jego rodzaj , natomiast można porównywać zasilacze klasyczne z transformatorem z rdzeniem żelaznym i zasilacze impulsowe. poczytaj o wadach i zaletach tych rodzajów zasilaczy ja bym proponował klasyczny łatwiejszy do zrobienia.

  Dodano po 9 [minuty]:

  kryspi napisał:
  ma inną konstrukcję? Czy jeśli modulator jest na 9V i podłącze go do zasilacza 12V to się uszkodzi?

  skoro jest zasilmy na 9V to tak ma być i już .
  kryspi napisał:
  Czy znacie może jakieś takie sprytne kostki łączeniowe do których np doprowadzam napięcie 12V i mam z nich np 15 wyjść?
  T

  Nie słyszałem o takich ale może sobie takie zrobisz .

  Dodano po 6 [minuty]:

  kryspi napisał:

  Teraz sobie jeszcze myślę że może kupić jeszcze jeden taki zasilacz http://www.sklep.e-system.com.pl/go/_info/?id=268 i to załatwi sprawę?

  Niestety nie nie załatwi sprawy bo ma prawdopodobnie za małą moc i , nie napisali czy moc tego zasilacza jest 8,4W czy 42W raczej ta druga opcja można wywnioskować po gabarytach. Tak wiec podaj wszystkie zasilacze z parametrami to coś się wymyśli .
  Pozdrawiam
 • Poziom 37  
  Problemem z zastosowaniem jednego zamiast wielu zasilaczy mogą być połączone masy wszystkich zasilanych urządzeń lub różna polaryzacja (+ lub- na masie urządzenia) zasilania dla różnych urządzeń, pojawienie się pętli mas (możliwe zakłócenia), itp. Temat jeszcze raz przemyśl.
 • Poziom 18  
  kryspi napisał:

  - zasilacz impulsowy 12V 2A (http://www.sklep.e-system.com.pl/go/_info/?id=1033)
  Czy jeśli modulator jest na 9V i podłącze go do zasilacza 12V to się uszkodzi? Czy znacie może jakieś takie sprytne kostki łączeniowe do których np doprowadzam napięcie 12V i mam z nich np 15 wyjść?


  Spoko zasilacz. Uważaj tylko żeby nie przegiąć z prądem pobieranym. Prady podłączanych urządzeń się sumuje, czyli np. jeśli żarówka w pokoju pobiera 1A, to 2 żarówki pobierają 2A...itd

  1A=1000mA :-)

  Do modulatora dajesz jeszcze szeregowo 5 diod 1N4148 i masz 9V, ale pod warunkiem że zasilisz tylko ten modulator co pobiera 200mV.

  Dla własnej satysfakcji takie kostki możesz sam skonstruować, chyba że jesteś maniakiem zamawiania wszystkiego przez internet, to na pewno coś znajdziesz.

  cirrostrato napisał:
  Problemem z zastosowaniem jednego zamiast wielu zasilaczy mogą być połączone masy wszystkich zasilanych urządzeń lub różna polaryzacja (+ lub- na masie urządzenia) zasilania dla różnych urządzeń, pojawienie się pętli mas (możliwe zakłócenia), itp. Temat jeszcze raz przemyśl.

  Myślę że problem rozwiązałaby odpowiednia konstrukcja wtyczek na wyjściu, a jeszcze prościej by było dać przełącznik polaryzacji dla jednej lub kilku wtyczek. A żeby nie spętlić mas, unikaj łączenia ze sobą metalowych obudów urządzeń.

  Pozdrawiam
 • Poziom 37  
  Czyli będzie trochę prościej ale skomplikujemy jeszcze bardziej. Działa dobrze, nie kombinować...
 • Poziom 40  
  Podobny problem rozwiązałem w budynku zasilając wszystko z ..... akumulatora centralki alarmowej, mam taki 24Ah 12V. Tylko zaczep w furtce wymaga 50 Hz.
  Pozwoliło to zredukować ilośc zasilaczy, oczywiście zasilanie jeszt podane przez separator z zabezpieczeniami polimerowymi, a tam gdzi epotrzeba więcej niż 500mA -topikowymi. Działa od 2 lat.
  Pozdr.J.
 • Poziom 26  
  adamjur1 napisał:
  Podobny problem rozwiązałem w budynku zasilając wszystko z ..... akumulatora centralki alarmowej

  Akumulatora z działającej centralki alarmowej? Podaj adres proszę :)
 • Poziom 40  
  Jak widać ( centralka CA-10) akumulator jest mocno przewymiarowany, całość chodzi bez zasilania 4-5 dni....
  Pozdr.J.