Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ochronnik przepięciowy w TN-C-S

Szymon Tarnowski 30 Maj 2010 02:02 10474 17
 • #1 30 Maj 2010 02:02
  Szymon Tarnowski
  Poziom 27  

  Ponieważ mod uznał że ciągnięcie dalsze starego wątku który był już częściowo na temat za archeologię, zakładam ten temat na nowo.

  Potrzebuje zamontować ochronnik klasy B. Od punktu rozdziału tnc -> tncs do rozdzielni jest jakieś 15-20m więc trzeba zastosować 2 ochronniki, jeden dla fazy drugi dla ochronnego. Pytanie jest jakie użyć warianty i jak je podłączyć. Czy
  a) tak jak dla TNS czyli każdy ochronnik do uziemienia, oba takie same
  b) tak jak dla TT czyli jeden ochronnik między fazę a neutralny, a drugi między neutralny a ochronny (uziemienie) i użyć różnych typów, ten drugi dedykowany do TT (tak z katalogów wnioskuję że jest tam inny rodzaj iskiernika i brak wskaźnika zadziałania).

  PS, wymyśliłem też taki ekonomiczny myk, jeśli w rozdzielni wykonam mostek między N a PE to nie będę musiał zakładać dodatkowego ochronnika na linii N. Jest to pierwsza rozdzielnia za licznikiem i nie ma żadnych innych odgałęzień (poprostu 3 kable od szafki z licznikiem do rozdzielni). Oczywiście dla celów ochrony przepięciowej planuję też wykonanie oddzielnego uziemienia dedykowanego dla tej rozdzielni ponieważ jest ona oddalona o jakieś 20-30m od GSU.

  0 17
 • #2 30 Maj 2010 02:15
  sq9jjh
  Specjalista elektryk

  Witam. Może te kilka obrazków ułatwi Ci sprawę: Link

  3
 • #4 16 Cze 2010 08:08
  fiku_25
  Poziom 11  

  Szymon Tarnowski napisał:

  PS, wymyśliłem też taki ekonomiczny myk, jeśli w rozdzielni wykonam mostek między N a PE to nie będę musiał zakładać dodatkowego ochronnika na linii N.


  Kolego raz rozdzielonych przewodów N i PE nie należy ponownie łączyć. W instalacji o układzie TN-S powinieneś zastosować 4 ograniczniki przepięć jeżeli odległość ich zainstalowania od miejsca podziału jest większa od 0,5m.

  Pozdrawiam

  0
 • #5 16 Cze 2010 14:15
  DoktorB
  Poziom 11  

  internurek napisał:
  Kolego na stronach Moeller Electric jest to bardzo przystepnie opisane.
  Link do chrony przeciwprzepięciowej http://www.moeller.pl/Documentation/Poradniki/ochrona_PP_2008.pdf


  To fak, że ten katalog w łatwy i przystępny sposób przedstawia zasady ochrony przeciwprzepięciowej, dlaczego jednak tak duża i znana firma pozwala sobie na błędy w materiałach, które mają być jej wizytówką?
  Przykład: strona 6, podłączenie instalacji jednofazowej, schemat obok litey D.
  Przy takim schemacie wiele dopiero uczących się osób może zwątpić w swoją wiedzę.

  0
 • #6 17 Cze 2010 20:30
  remik_l
  Poziom 29  

  DoktorB napisał:


  To fak, że ten katalog w łatwy i przystępny sposób przedstawia zasady ochrony przeciwprzepięciowej, dlaczego jednak tak duża i znana firma pozwala sobie na błędy w materiałach, które mają być jej wizytówką?
  Przykład: strona 6, podłączenie instalacji jednofazowej, schemat obok litey D.
  Przy takim schemacie wiele dopiero uczących się osób może zwątpić w swoją wiedzę.


  A co jest nie tak w tym schemacie ?

  0
 • #7 17 Cze 2010 23:23
  Darom
  Specjalista elektryk

  Witam
  Nie wiem co jest teraz w w/w poradniku, bo szkoda mi czasu na oglądanie go. Dwa lata temu było tam pełno błędów i to merytorycznych. Wypominałem to przedstawicielom Moellera - ale oni zawsze wiedzą lepiej niż inni. Jeśli jego zawartość się nie zmieniła to nie zalecałbym tej lektury. W Moellerze zawsze widzieli problemy LPS nieco inaczej. Chociażby ten ( z przed kilku lat) spór z Flisowskim o niektóre ich SPD i strefy LPZ.

  (dodane) Poradnik Moellera można czytać, ale po uprzedniej dokładnej lekturze artykułów A.Sowy (ochrona.net.pl), normy 305 i artykułów E.Musiała (dot. LPS). Dużo ciekawych artykułów zamieszcza np. elektro.info (no może po za tymi Krzysia Mietelskiego). Tylko rodzi się pytanie - po co potem wracać do poradnika Moellera? Po to aby pooglądać ładne obrazki?

  pzdr
  -DAREK-

  0
 • #8 18 Cze 2010 08:27
  1044571
  Użytkownik usunął konto  
 • #9 18 Cze 2010 10:26
  fiku_25
  Poziom 11  

  Czy kolega Bronek rozróżnia pojęcia uziom i uziemienie? Nie można ich stosować zamiennie bo znaczą dwie różne rzeczy.

  Z tego co kolega Bronek pisze wynika, że nie zdaje sobie sprawy z rzeczy elementarnych. Przeciętnie jeden metr przewodu ma indukcyjność 1uH zatem niech sobie kolega najpierw policzy jakie napięcie wystąpi na takim odcinku instalacji przy udarze o stromości np 10/350 us a później mędrkuje.

  0
 • #10 18 Cze 2010 18:16
  1044571
  Użytkownik usunął konto  
 • #11 19 Cze 2010 19:29
  Darom
  Specjalista elektryk

  Bronek22 napisał:
  Ochronnik jest połączony szeregowo z uziomem. Wiec za ochronnikiem, napięcie wyjściowe jest równe sumie napięć ochronnika i uziomu. I to sie podaje na sprzęt.  Cytat:
  Napięcie elektryczne – różnica potencjałów elektrycznych między dwoma punktami obwodu elektrycznego lub pola elektrycznego. Symbolem napięcia jest U.
  (za wikipedią)

  Nie znam osobiście kolegi Bronka, ale z w/w wypowiedzi wnioskuję że ma baaardzo dłuuugie ręce.

  Bronek22 napisał:

  Kolego, który nie mądrkujesz, to można zmierzyć ! Bez problemu.
  Opublikuj na forum wyniki pomiarów !
  Opublikuj przynajmniej wyniki obliczeń !
  Ja uważam nadal, że wpływ tej indukcyjności będzie pomijalny.
  Bronek


  Tak na szybko policzyłem:
  przewód o przekroju 10mm2 i długości 10m
  przepływ prądu 10kA o kształcie 10/350

  napięcie zaindukowane na tych 10m to U=10kV, czas trwania w przybliżeniu równy czasowi czoła impulsu czyli ok. 10us.

  pzdr
  -DAREK-

  0
 • #12 19 Cze 2010 22:52
  1044571
  Użytkownik usunął konto  
 • #13 20 Cze 2010 09:41
  Darom
  Specjalista elektryk

  Kolego Bronku

  To że napisałem o 10kV dla pierwszych 10us (przewód 10m impuls 10kA 10/350) to nie znaczy, że dla pozostałego czasu u(t)=0. Przyznaję, że trochę niefortunnie to napisałem. Przepięcie oczywiście będzie trwało przez cały czas trwania impulsu. Natomiast ja policzyłem je tylko dla pierwszych 10us, gdyż jest je bardzo łatwo policzyć i ma największą wartość, a kształtem przypomina krzywą Gaussa. W pozostałej części impulsu ma bardziej złożony przebieg i zmienia się tam też biegunowość.

  Gdzieś nawet mam skany przepięć - oczywiście przykładowe. Na którymś z forów podawałem linki do artykułu Pana Flisowskiego, gdzie też tam można znaleźć wykresy napięć i prądów (pomierzone oscyloskopem). Podobne zdjęcia też widziałem na stronie TWN Politechniki Białostockiej.

  Wnioski - czy wpływ indukcyjności 10m przewodu jest w takim przypadku pomijalny czy nie - pozostawiam kolegom.

  pzdr
  -DAREK-

  0
 • #14 20 Cze 2010 10:29
  1044571
  Użytkownik usunął konto  
 • #15 21 Cze 2010 23:13
  Darom
  Specjalista elektryk

  Witam
  Kolega Bronek 22 napisał:
  "Policz kolego stałą czasową narastania napięcia na wyjściu. Bo czas narastania nie zależy tylko od indukcyjności ale od stałej czasowej."


  Kolega fiku_25 napisał w odpowiedzi (która została usunięta):
  "Jaka stała czasowa? O czym kolega mówi? Parametry udaru 10/350 us determinuje wymuszenie a nie jakaś stała czasowa?"

  Jak najbardziej trafna uwaga. Dodam ze swej strony, że przy przepływie prądów związanych z wyładowaniami atmosferycznymi mamy zazwyczaj do czynienia ze składową prądu wspólną dla wszystkich żył przewodu (w danym momencie prądy poszczególnych żył przewodu mają ten sam zwrot). Zmienia to zupełnie układ odniesienia (stałą czasową toru, impedancję charakterystyczną) czyniąc uwagi kol. Bronka mało istotnymi dla zachodzących zjawisk.

  Bronek22 napisał:
  Kolego Darku !
  Rozsądnie napisałeś.
  Napisałeś, że czas trwania to 10usek.
  Kol. Bronku. Proszę mnie nie łapać za słówka. Napisałem, że w ciągu 10us będzie przepięcie 10kV, bo tylko dla tego przedziału czasowego je policzyłem. Przepięcie natomiast będzie trwało całe 350us, a nie 10us. Proszę Cię, abyś nie wprowadzał w błąd czytających.

  pzdr
  -DAREK-

  0
 • #16 22 Cze 2010 08:12
  fiku_25
  Poziom 11  

  Widzę, że rzetelna wiedza na tym forum jest jak najbardziej niepożądana, natomiast jakieś dziwne wymysły poparte "pseudonauką" jak najbardziej. Zastanawia mnie działanie moderatorów i administratorów, którzy usuwają posty wiarygodne a nie reagują w przypadku bredni forsowanych przez niedouczonych mędrków. Wychodzi na to, że tutaj wszyscy to specjaliści. Tylko dlaczego większość "mądrych" nie ma elementarnej wiedzy chociażby w kwestii słownictwa. Dlaczego ciągle ktoś coś podłącza zamiast przyłączyć, ktoś mówi o esce zamiast o wyłączniku nadprądowym itp. Skoro moderatorzy i administratorzy tego forum są tak gorliwi w usuwaniu nieprawidłowych i nierzetelnych postów to niech konsekwentnie robią to w odniesieniu do wszystkich a nie tylko do "niewygodnych".

  Dziękuję koledze Darom, bo jak widać powyżej, jako jedyny jest rozsądny i posiada wiedzę, tak niezbędną ażeby zabierać głos i tłumaczyć coś innym.

  Moderowany przez retrofood:

  Przypominam, że pkt 10.8 regulaminu mówi: Podczas pisania wiadomości nie jest dozwolone: prześladowanie, obrażanie , ośmieszanie, używanie niecenzuralnych słów pod adresem innych użytkowników, stosowania różnych form zaczepki, złośliwości i kpin, ogólnie przyjętych za naruszenie netykiety i kultury obcowania na forum (wymiana osobistych uwag tylko na PW),
  Proszę o zaprzestanie używania przymiotników wobec wszystkich użytkowników forum.

  0
 • #17 22 Cze 2010 09:04
  Darom
  Specjalista elektryk

  Witam

  Kolego fiku_25.
  Co do zjawisk zachodzących przy przepięciach to masz rację. Natomiast wszystkich obowiązuje regulamin oraz jakaś kultura wypowiedzi. Więc świetnie byłoby, jakbyś był bardziej wstrzemięźliwy w okraszaniu swoich postów uwagami pod adresem innych kolegów (w tym wypadku Bronka). Inaczej zupełnie niepotrzebnie będą lądować w koszu. A szkoda.

  Natomiast w wolnej chwili proponuję zastanowić się nad wypowiedzią kol. Bronka:

  Bronek22 napisał:
  Ochronnik jest połączony szeregowo z uziomem. Wiec za ochronnikiem, napięcie wyjściowe jest równe sumie napięć ochronnika i uziomu. I to sie podaje na sprzęt.  pzdr
  -DAREK-

  0
 • #18 22 Cze 2010 13:33
  1044571
  Użytkownik usunął konto