Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ariston AVSF109 wymina łożyska?

paszer 30 May 2010 09:40 7321 14
 • #1
  paszer
  Level 2  
  Pralka mocno hałasuje przy wirowaniu na wysokich obrotach. Chcę skontrolować/wymienić łożysko. Nie jestem pewien, czy dobrze się do tego zabieram:
  - od tylnej strony pralki zdjąłem klapę i w ten sposób mam dostęp do koła napędzającego bęben, koło jest przykręcone do krzyżaka za pomocą dużego mosiężnego mocowania o okrągłym kształcie (promień około 3cm), wewnątrz którego jest wgłębienie na torxa. Próbowałem to odkręcić, ale mimo użycia grzechotki z przedłużką w postaci długiej rurki, nie udało mi się, tylko pękł mi torx od Wuertha (czyli raczej dobry)...

  Pytanie: czy aby wymienić to łożysko trzeba wykręcić najpierw tego torxa, czy może najpierw krzyżak, a łożysko samo zejdzie? Czy może należy wykręcić cały bęben i w inny sposób dobrać się do łożysk?
  Napis na obecnym łożysku: 6204Z, gdzie je kupić? Czy przy wymianie tego łożyska należy wymienić coś jeszcze?

  Dziękuję za sugestie!

  Mod. ROBSON33

  Regulamin 15

  Polskie znaki diakrytyczne ó.ż.ź.ł.ń... są integralną częścią naszej pisowni .

  Proszę poprawić post nie usuwając powyższego wpisu .
 • #2
  User removed account
  User removed account  
 • #3
  paszer
  Level 2  
  dziękuję za szybką odpowiedź,
  bedę próbował z nowymi torxami...

  pisze Pan, że należy wymienić 2 łożyska i uszczelniacz. czy są to łożyska tego samego typu wypisanego przeze mnie? jakie jest oznaczenie uszczelniacza do tego zestawu?
 • #4
  nares
  Home appliances specialist
  Łożyska 6204 - 6205 sim. 35x52/65x8/10
 • #5
  Amarantowy
  Level 10  
  Napisz paszer, jak ci poszła wymiana łożyska: czy nie miałeś wielkich kłopotów ze zdjęciem krzyżaka, czy samo odkręcenie śruby torx poszło gładko, gdzie zakupiłeś łożyska (potrzebne są dwa?) oraz simering i uszczelniacz i czy po wymianie pralka chodzi cicho.
  Temat mnie interesuje, bo niestety też mnie ot czeka- pralka tak huczy przy wirowaniu, że wytrzymać się nie da.

  Powodzenia.
 • #7
  Amarantowy
  Level 10  
  Od czegoś trzeba zacząć- zaczynam od zbierania informacji i instrukcji, później przyjdzie czas zakupu niezbędnych części i ewentualnie narzędzi, a następnie sama wymiana, która musi się zamknąć w najwyżej dwóch dniach.
 • #8
  paszer
  Level 2  
  Witajcie,
  Sprawa wygląda tak: musiałem rozwiercić śrubę trzymającą koło - połamałem kilka torxów przy próbach odkręcania. Mam zdjęte to koło, odkręciłem śruby trzymające 4 ramiona krzyżaka, ale tu utknąłem.

  Pytanie - jak zdjąć krzyżak (po odkręceniu śrub wcale nie chce zejść)? Czy wbić po prostu trzpień, na który nałożone było koło, czy młotkiem wybić jakoś sam krzyżak?


  Dziękuję za sugestie,
  pozdrawiam!
 • #9
  Amarantowy
  Level 10  
  Gdzieś chyba czytałem (na elektrodzie?), że ściąganie krzyżaka polega właśnie na wbijaniu trzpienia, ale może dla pewności poszukaj informacji na ten temat. A może dałoby się to złapać w jakiś ściągacz?

  Co do odkręcania torx'a- próbowałeś to podgrzewać?
 • #10
  Amarantowy
  Level 10  
  Z wymianą łożysk w podobnej pralce męczył się donfetycjo w wątku:

  Elektroda

  Dodano po 40 [minuty]:

  nares wrote:
  Łożyska 6204 - 6205 sim. 35x52/65x8/10


  Co do łożysk, to wydaje się w porządku (6204zz i 6205zz), ale z tym simeringiem coś nie gra. Czy w pralce AVSF 129 są inne simeringi, bo w wątku Elektroda podano simering 30x52x65x7/10? Trochę by było szkoda, gdybym kupił nie takie części- simering 35x52x65x8/10 już zamówiony, ale jeśli to nie ten, to jak najszybciej bym się zaczął rozglądać za innym.

  Wydawało mi się, że modele AVSF 109 i AVSF 129 różnią się jedynie prędkościami wirowania (1000 i 1200 rpm).
 • #11
  Amarantowy
  Level 10  
  Niestety. Moja pralka jest jakaś inna- nie ma żadnego krzyżaka i od tyłu bębna da się jedynie zdjąć koło od pasa napędowego, pod którym widać łożysko 6204zz. Dalej jest już bęben plastikowy, który wygląda na nierozbieralny- dwie części sklejone na łączeniu. A może jednak ten bęben da się rozebrać i później (po wymianie łożysk) złożyć do kupy, żeby działało bez przeciekania?

  Dodano po 4 [minuty]:

  Aaa, moja pralka to AVSF 129, ale z wątku Elektroda wynika, że nie ma między tymi modelami ważnych dla wymiany łożysk różnic.
 • #12
  kankoss
  Level 1  
  Ja miałem podobny problem z pralką ariston- wszytko działało dobrze tylko łożyska poszły. okazało że bęben jest zgrzewany i niema możliwości go otworzyć- ale dla polaka niema że się nie da. wzięliśmy z ojcem rozcięliśmy go piłką do metalu w miejscu zgrzewu (jest tam delikatnie szerszy kołnierz), wymieniliśmy łożyska za zakupione w sklepie rolniczym, następnie powierciliśmy małe otworki, brzeg wypełniliśmy czerwonym sylikonem i całość skręciliśmy na małe śrubki. pół dnia roboty (z opcją piwko) a koszt 37zł a nie 400zł(jak wołali za cały bęben) a pralka chodzi od pół roku jak ta lala... żadnych wycieków itp.
 • #13
  Amarantowy
  Level 10  
  Za moduł piorący wołają 600 do 700 zł.
  Ja też już jestem po rozcięciu bębna. W pralce tak się zniszczyło wewnętrzne łożysko, że koło pasowe zaczęło trzeć o bęben i z racji wytarcia simeringu na zewnątrz wydostawała się woda.
  Wewnętrzne łożysko było zbyt ciasno włożone (nie można było go wybić) i pewnie dlatego tak szybko padło (3 lata). W przyszłym tygodniu będę próbował wyciągnąć zewnętrzną bieżnię łożyska wewnętrznego ściągaczem (przy próbie wybicia łożysko się rozpadło i w tulei została sama zewnętrzna bieżnia).
  Jeszcze mam nadzieję, że uda się ten złom złożyć do kupy i trochę rzeczy w nim wyprać.
 • #14
  Amarantowy
  Level 10  
  Aktualizacja.

  Pralka złożona, ale niestety cieknie na łączeniu komory presostatu- to miejsce jest na samym dole bębna i najgorzej szło jego sklejanie. Śrubki miałem lekko za grube (średnica 5 mm, łepek 8 mm) przez co tej jednej na rogu komory presostatu nie dało się złapać. Będę próbował jeszcze raz otworzyć bęben, dołożyć kilka śrubek 4 mm z okrągłymi łbami na śrubokręt i kleić sikafleksem, a nie silikonem. Zobaczymy, czy coś z tego wyjdzie.
 • #15
  Amarantowy
  Level 10  
  Działa. Nic nie cieknie. Zobaczymy na jak długo.
  Po sikafleksie pierwsze prania śmierdziały rozpuszczalnikiem, ale to szybko znika.