Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zegar i termometr na IW-18

Duch__ 01 Mar 2015 18:16 114826 176
    miiik911
    Poziom 7  
    Dziękuje kolego za program :)

Mam pewny problem.
    Zaświecają mi się delikatnie segmenty (duszki) tam gdzie nie powinny, myślę że chodzi o częstotliwość multipleksowania, ale nie wiem gdzie to zmienić ?

P.S Przy wgraniu hex-a kolegi "duch" z wersja na dwa czujniki ten problem nie występuje.

edit:
    Duch__
    Czy mógłbyś udostępnić kawałek z kodu na dwa czujniki ?
    Chodzi mi o kawałek od ustawiania czasu, daty wraz z tym mruganiem, jak to jest u ciebie zrealizowane ?
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • PCBway
    belfegor1988
    Poziom 17  
    Witam, złożyłem zegarek wg schematu kolegi Duch, wgrałem soft dla 2 czujników i mam kolka pytań:
    1. Czy potrafi ktoś zmodyfikować soft aby zegarek dłużej pokazywał godzinę?
    2. przerobiłem zasilanie zegara - zasilam go teraz zasilaczem 12vdc. Zamiast lm7805 dałem przetworkę obniżającą i ustawiłem na niej napięcie wyjściowe ok4,3V. Chciałem aby zegar pobierał jak najmniej prądu więc oczywiście napięcie żarzenia spadło do ok 3,5V. Czy obniżanie napięcia żarzenia może spowodować spadek trwałości lampy?
    3. Wyrzuciłem kondensatory i diody od przetwornicy orginalnej i dałem przetworkę podwyższającą i ustawiałem napięcie na siatki ok22V Wiem, że mógłbym duuużo więcej bo zegar i tak jest multipleksowany (czy jakoś tak), ale nie zależy mi na dużej jasności, a i tak go będę oglądał najczęściej wieczorami.
    4. Jak z trwałością takich lamp? I czy zmiany podane przeze mnie mogą się odbić na nim negatywnie?

Mam pomysł na obudowę, jeśli coś z niego wyjdzie to dam fotki.
    Dziękuję za wszelkie odpowiedzi. Pozdrawiam.

Ediat. Co powiecie na taką obudowę. Proszę nie zwracać uwagi na przyciski, jeszcze nie mam pomysłu co z nimi zrobić. Zegar i termometr na IW-18
    ua0bjx
    Poziom 1  
    Witam, mogę wymienić chip DS3231 DS1307 bez zmiany mega8 firmware?

Hello, can I replace the chip DS1307 to DS3231 without changing the firmware mega8?
  • PCBway
    j_szczygiel
    Poziom 9  
    Odkopię temat. Trwało to jakiś czas (lampy kupione gdy pojawił się temat), wszystko poskładane i działa jak należy - podziękowania dla forumowicza Duch za fajny projekt i Dareckiego za wersję PCB, którą wykonałem :)
    Również u mnie grzeją się drabinki (oznaczenie 9A103G czyli 10kOhm), stabilizator LM7805 oraz trochę ULN'y. Transformator pod jaki podłączony został układ ma 12V/3.5VA. Czy zamiast wymiany drabinek na wersje o wyższej rezystancji (mam w zanadrzu 22 lub 68kOhm) wystarczy wymiana transformatorka na model dający napięcie ok 9-10V? Wolałbym uniknąć przelutowywania PCB ;)

touchthis
    Poziom 12  
    https://www.youtube.com/watch?v=fZcXYJNh2Dg

Nareszcie, po wielkiej batalii z błędami których nie było widać, wadliwymi drabinkami, ścieżkami stawiającymi zbyt duży opór, rozwalonym programatorem powodującym blokowanie atmeg, stworzeniu układu resetującego fusebity na atmegach przez HVP, skończyłem układ :D działa!

Po 3 dniach działania non stop:

ULNy - 41*c
    Drabinki 10k - 54*c
    Regulator 5V - 37*c
    Trafo 12V - 27*c
    Wojtkel243
    Poziom 7  
    Odkopię troszkę temat
    Wykonałem ten zegarek na wyświetlaczu 9-cio cyfrowym z kasy fiskalnej.
    Efekt super.
    Miałbym jednak prośbę do kogoś kto potrafiłby i miałby czas o zmodyfikowanie dwóch rzeczy.
    Czas wyświetlania godziny zwiększyć tak do ok 10sekund a druga to przedłużenie maksymalnej daty bo oryginał jest do 2020 :)
    Byłbym wdzięczny za kod wynikowy :)
    Pozdrawiam serdecznie
    kamil199210
    Poziom 7  
    Witam mam pytanie. Zrobilem sobie ten zegar z softem na dwa czujniki i wszystko dziala jak nalezy. Tylko po czasie uzytkowania brakuje mi w nim budzika. I tu jest pytanie czy dalo by rade cos takiego dolozyc?
    Duch__
    Poziom 31  
    Oczywiście. Jak zmodyfikujesz soft i dodasz buzzer. Nie mam nic przeciwko.

Pozdrawiam Duch__
    bob54
    Poziom 12  
    Witam
    Czy autor projektu mógłby udostępnić plik hex ,w wersji zegara pokazującego tylko samą godzine ,bez daty i temperatur ,zależy mi na klasycznym zegarku .Pracuje obecnie nad efektowną obudową ...
    Z góry dzięki :|
    touchthis
    Poziom 12  
    bob54 napisał:
    Witam
    Czy autor projektu mógłby udostępnić plik hex ,w wersji zegara pokazującego tylko samą godzine ,bez daty i temperatur ,zależy mi na klasycznym zegarku .Pracuje obecnie nad efektowną obudową ...
    Z góry dzięki :|

głowy nie dam czy dobry przesyłam bo pobrałem go zdalnym pulpitem z pracy, ale chyba to ten wsad ma tylko zegarek:
    ja nawet daty nie ustawiam, sam go wystrugałem więc nie ponoszę odpowiedzialności za pożar w domu :D mój działa od stycznia ok.
    bob54
    Poziom 12  
    Soft zadziałał prawidłowo i przez nieuwagę potrzaskałem lampe ...
    touchthis
    Poziom 12  
    bob54 napisał:
    Soft zadziałał prawidłowo i przez nieuwagę potrzaskałem lampe ...

Też mam jedną na sumieniu, po całej batalii z uruchomieniem wstałem i kabel pociągnąłem nogą, wywaliło w ziemie i tyle było z wyświetlacza.
    Robcio_K
    Poziom 11  
    Witam.

Złożyłem ów zegarek i mam z nim pewien problem. Otóż podczas wyświetlania cyfr 2,5,6 nie jest wyświetlany prawy dolny segment. Co ciekawe podczas wyświetlania innych cyfr jak na przykład 0,3,7 segment ten zaświeca się prawidłowo. Nie ma znaczenia czy wyświetlana jest godzina, temperatura czy data, na każdym ekranie jest to samo. Podobnie bez znaczenia jest to, która cyfra jest wyświetlana jako 2,5,6, nie ma znaczenia pozycja znaku w wyświetlaczu. Poza tym data i godzina pulsują, temperaturę wyświetla normalnie.
    Kilka konkretów:
    Procesor (w sumie dwa - kupiłem drugi bo myślałem że być może on jest odpowiedzialny za taki stan rzeczy) podmieniony, bez efektu - fuse bity ustawione jak na zdjęciu pod postem.
    Wsad wgrywany dla jednego i dla dwóch czujników, również bez efektu.
    ULN-y wymienione, efekty j/w.
    Transformator zasilający wymieniony z TS2/15 na TS6/10, również bez zmian, zarówno co do wyświetlania cyfr jak i do pulsacji - całość pulsuje nawet na większym transformatorze.
    Czy ktoś ma pomysł co to może być? Może lampa jest delikatnie uszkodzona? Chociaż gdyby to była lampa to nie objawiałoby się to raczej na każdej cyfrze, czy tak? Proszę o pomoc w rozwiązaniu tej zagadki, bo moje pomysły powoli się kończą.

Pozdrawiam. Robert.

Poniżej załączam kilka zdjęć poglądowych:
    HD-VIDEO
    Poziom 39  
    Zrób test lampy;

Usuń Atmege z podstawki, wykorzystaj piny podstawki do aktywacji ULNów.

Robisz połączenia ULNa, IC2, Pin1 do Pin8 wszystkie do +5V, za pomocą kawałków przewodów.
    Robisz połączenia ULNa, IC3, Pin1 do Pin8 wszystkie do +5V, za pomocą kawałków przewodów.

Lampa nie powinna świecić.

Dezaktywujesz ULNa, IC3, Pin1 odłączasz od +5V, najlepiej podłączasz do GND = aktywna cyfra 1 (liczona od znacznika KROPKA/ MINUS)

Dezaktywujesz ULNa, IC2, Pin8 odłączasz od +5V, najlepiej podłączasz do GND = aktywny segment "a"

Na cyfrze 1, ma się zapalić segment "a"

Potem przełączasz się na cyfrę 2, segment zostawiasz "a"

itd.

Nie wiadomo, gdzie leży problem - sprzętowy czy programowy ale widać że coś nie jest tak; podświetla się nieznacznie segment "e" na 8-mej cyfrze, gdy wyświetlana jest temperatura
    Robcio_K
    Poziom 11  
    Witam.

Problem rozwiązałem, okazało się, że na płytce lampy miałem jedno mikro-zwarcie pomiędzy dwoma pinami złącza. Po usunięciu zwarcia zegar pracuje jak należy.

Pozdrawiam. Robert.
    Robcio_K
    Poziom 11  
    Witam.

Mam pytanie odnośnie modyfikacji sposobu wyświetlania poszczególnych ekranów. Czy jest możliwość przerobienia kodu w taki sposób, żeby godzinę zegar pokazywał przez 10 sekund, a pozostałe ekrany czyli data i temperatura po 3 sekundy (tak jak do tej pory)?

Pozdrawiam. Robert.
    dec123ua
    Poziom 1  
    anybody create PCB for SMD components? Please upload.
    kojevnikov
    Poziom 1  
    Witam wszystkich!
    Zakończył swój zegarek. Wskaźnik IVL 1 - 8/13 od kalkulatora.
    Zegarki były płaskie. Teraz trzeba myśleć o obudowie.
    Dziękuję autorowi!

Zdjęcia
    Zegar i termometr na IW-18Zegar i termometr na IW-18Zegar i termometr na IW-18Zegar i termometr na IW-18
    saa6869
    Poziom 1  
    Please tell me how to disable the temperature display and change the time display date and time.
    HD-VIDEO
    Poziom 39  
    A to jest na pewno wersja czujnika DS18B20.

Nie wyświetla się też "C"
    HD-VIDEO
    Poziom 39  
    Tak jakby umieszczony wsad był modyfikowany na swoje potrzeby.

A z którego postu# jest ten wsad?
    locate
    Poziom 11  
    HD-VIDEO napisał:
    Tak jakby umieszczony wsad był modyfikowany na swoje potrzeby.

A z którego postu# jest ten wsad?

ten jest iw18 2 x DS18b20.b, ale nawet z pierwszego postu też z temp jest to samo jedynie na drugim czujniku error.