Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zegar i termometr na IW-18

Duch__ 29 Oct 2020 07:51 134989 208
Altium Designer Computer Controls
  • Altium Designer Computer Controls
    frigo55
    Level 8  
    Super. Zaczynam budowę.

Dodano po 2 [minuty]:

Rewelacja.
    wildangierm
    Level 2  
    Witam, Odkopie troche temat. Wskaźnik temp. pokazuje mi stale 0,0 stopni.
    Wlutowałem 2 czujniki i pokazuje Error.
    Jakie mogą być przyczyny takiego stanu rzeczy?

Dodano po 6 [minuty]:

Czy powodem może być zastosowanie czujników DS18B20 + zamiast wersji bez plusa?
    Gonza
    Level 27  
    wildangierm wrote:
    Witam, Odkopie troche temat. Wskaźnik temp. pokazuje mi stale 0,0 stopni.
    Wlutowałem 2 czujniki i pokazuje Error.
    Jakie mogą być przyczyny takiego stanu rzeczy?

Dodano po 6 [minuty]:

Czy powodem może być zastosowanie czujników DS18B20 + zamiast wersji bez plusa?

Czujniki masz dobre. Dopiero zbudowałeś zegar, czy już masz go jakiś czas i nagle czujniki przestały działać?
    wildangierm
    Level 2  
    Zbudowałem kilka dni temu. Wszystko poza termometrem działa. Próbowałem różnych kombinacji i efekt jest bez zmian.
    Nie ukrywam, że jestem początkującym elektronikiem, i szukam źródła problemu.
  • Altium Designer Computer Controls
    Gonza
    Level 27  
    @wildangierm ustawiłeś poprawnie oscylator wewnętrzny na 8MHz?
    wildangierm
    Level 2  
    Mówisz o fuse bitach ? Tak... ustawiony

Dodano po 7 [minuty]:

Temat nieaktualny :) Podziękowania dla kolegi powyżej! Ustawiłem fusy bity.. ale ich nie wgrałem! Mój błąd, dziękuje koledze :)
    jimmi
    Level 13  
    Witam wszystkich, trochę odkopię temat, który jak widzę ciągle jest żywy ;-)

Kiedyś kiedyś... zrobiłem wersje tego zegara chyba z pierwszego projektu na którym wzorował się również założyciel tego tematu. Ponieważ strasznie mi nie pasowalo grzanie się rezystorów (mostka) i zasilanie (gabaryty trafo i pobór mocy) to odłożyłem układ do szuflady. Przeglądając teraz znany sklep interentowy z Chin, natknąłem się na imitacje zegarów zrobionych na "lampach" z plexi.. oraz te lampowe lecz ich cena jest duuuużo wyższa.... ostatecznie wstukałem na naszym ale... portalu i kupiłem płytki do obecnego projektu. Części wszystkie powinienem znaleźć w moich archiwach ;-) (części gromadzone od lat 90... )
    Pytanie mam tylko, mianowicie: czy zamieszczony wsad do procka obsługuje juz dwa czujniki temperatury czy tylko jeden i czy jest dostępny kod do ewentualnego dopisania obsługi dwóch czujników? Kiedyś coś mi się udało napisać w BASCOMie, zresztą zaczynałem na nim przygodę z programowaniem, lecz później jak przyszły inne obowiązki to wylądowało wszystko w kartonie i czekało na wolną chwilę..
    tetris29
    Level 10  
    touchthis wrote:

głowy nie dam czy dobry przesyłam bo pobrałem go zdalnym pulpitem z pracy, ale chyba to ten wsad ma tylko zegarek:
    ja nawet daty nie ustawiam, sam go wystrugałem więc nie ponoszę odpowiedzialności za pożar w domu mój działa od stycznia ok.
    kamil199210
    Level 9  
    Witam użytkuje już zegara ponad 3 lata po tym czasie pojawił się problem, po zaniku napięcia zegar skasował date i godzinę. Problem pojawił się podczas ustawiania daty ponieważ nie można ustawić roku 2021 gdyż można zmieniać tylko od 2010 do 2020. Mam prośbę do kolegów aby ktoś w kodzie z załącznika zmienił aby można było ustawić rok np do 2040 i wygenerował z tego plik .hex
    Z góry dziękuje
    tetris29
    Level 10  
    Witam naszych zegarmistrzów :)
    Data jak widać prawidłowa ,ale nie taki mam problem .
    Jak widać pod zegarkiem ,mamy następny w budowie jest to; open source zegar ,który wygrzebałem z anglojęzycznych stron.
    Z lutowaniem czy składaniem takich gotowców raczej nie mam problemów ,lecz z programowaniem dopiero zaczynam naukę w C i nie potrafię skompilować tego projektu.
    Może ,ktoś pomoże ?
    tetris29
    Level 10  
    sorki za moją dyslekcję i dysortografię.
    kamil199210
    Level 9  
    Dziękuję panowie wszystko działa jak należy Zegar i termometr na IW-18
    artur00
    Level 25  
    Witam
    Też złożyłem ten zegarek i dzięki Wam wszystkim i temu wątkowi udało mi się uniknąć grzania czy to stabilizatora czy drabinek, drabinki właściwie zrobiłem sam, atmege też udało się zaprogramować, działa. Jednak jest problem bo świeci pół lampy, świeci tylko 4 znaki po prawej stronie od strony wyprowadzeń z bańki, te 4 po lewej są całkowicie ciemne.
    Zegar działa bo widzę ostatnią liczbę z minut i sekundy. Po wyjęciu układów świecą cztery ósemki po prawej, bańka uszkodzona?
    Gonza
    Level 27  
    @artur00 albo coś z lampą, albo z jedną z drabinek odpowiedzialną za część lampy która nie świeci. Posprawdzaj połączenia, ewentualnie wrzuć dobre zdjęcia Twojego zegara.
    Gregor_J23
    Level 11  
    Witam
    Panowie mam pytanie- posiadam 6sztuk sprawnych lamp VFD IV-11. Czy dużo byłoby kombinowania(co trzeba zrobić) aby zamiast lampy IV-18 podstawić te 6 sztuk IV-11 ?
    HD-VIDEO
    Level 42  
    Kombinowania jest z płytką, po trzeba wszystkie katody połączyć.

Na 6szt nie zmieścisz wszystkich informacji, dwukropek trzeba by zrobić z zielonych neonówek, wsadzonych w szklaną fiolkę.
    Gregor_J23
    Level 11  
    Ok chodzi mi głównie żeby wyświetlało godziny/minuty/sekundy i o napięcia czy nie trzeba będzie przerabiać/zmieniać ?
    HD-VIDEO
    Level 42  
    Napięcie grzejnika katody:
    IW-18 - 5V/85mA
    IW-11 - 1,5V/17mA

Prąd siatki:
    IW-18 - 11mA
    IW-11 - 12..17mA

Zasilacz nie jest stabilizowany, nie ma regulowanego napięcia, zasilanie grzejnika katody trzeba obniżyć
    ZenekZdenek
    Level 4  
    Rozumie że każdy wyświetlacz vfd się nada posiadam cztery z kas fiskalnych w idealnym stanie .
    music
    Level 28  
    ZenekZdenek wrote:
    Rozumie że każdy wyświetlacz vfd się nada posiadam cztery z kas fiskalnych w idealnym stanie .

Chyba nie. Pokaż te wyświetlacze.
    ZenekZdenek
    Level 4  
    Zegar i termometr na IW-18
    Zasilacz kasy to trafo 1a 26v po wystabilizowaniu 1a 24v
    Siatki lampy dostają 30v a zazenie nieco ponad 5v
    W weekend zrobię więcej pomiarów
    Można wykorzystać sterowanie w elektronice kasy i wpiąć atmege do drivera lampy.
    HD-VIDEO
    Level 42  
    Do samego wyświetlacza dobrać tylko zarżenie i napięcie siatek, atmega jest zbędna
    ZenekZdenek
    Level 4  
    Wrzucę jeszcze zdjęcia reszty w czasie pracy lampki są bardzo jasne i wyglądają przepięknie, pytanko czy zmniejszając napiecie żarzenia spadnie jasność?.
    ZenekZdenek
    Level 4  
    Wrzucę jeszcze zdjęcia reszty w czasie pracy lampki są bardzo jasne i wyglądają przepięknie, pytanko czy zmniejszając napiecie żarzenia spadnie jasność?.
    ZenekZdenek
    Level 4  
    Zegar i termometr na IW-18 Zegar i termometr na IW-18 Zegar i termometr na IW-18 Zegar i termometr na IW-18 Zegar i termometr na IW-18 Zegar i termometr na IW-18 Zegar i termometr na IW-18 Zegar i termometr na IW-18
    Napiecie zazenia to 3.3v
    Według tego co znalazłem w sieci o lampach z tej seri to można je wysterować stosunkowo niskim napięciem nawet 12v
    ZenekZdenek
    Level 4  
    Zegar i termometr na IW-18 Zegar i termometr na IW-18 Zegar i termometr na IW-18 Zegar i termometr na IW-18 Zegar i termometr na IW-18 Zegar i termometr na IW-18 Zegar i termometr na IW-18 Zegar i termometr na IW-18
    Napiecie zazenia to 3.3v
    Według tego co znalazłem w sieci o lampach z tej seri to można je wysterować stosunkowo niskim napięciem nawet 12v