Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podgrzewacz gazowy LPG w kotłowni węglowej

30 Maj 2010 16:55 6079 7
  • Poziom 14  
    Witam
    Kończę właśnie wyposażanie kotłowni u siebie w domu i mam w związku z tym kilka pytań. W kotłowni zamontowany jest już piec węglowy 25kW do c.o i c.w.u(zimą) oraz pojemnościowy podgrzewacz elektryczny 50l 1200W. Problemem jest mała ilość ciepłej wody latem. Zimą wodę podgrzewa piec węglowy w wymienniku płaszczowym 140l więc wody jest całkiem sporo, a nawet jak się skończy to w ciągu 30 min(lub nawet szybciej) piec ją nagrzewa do temp 65*C. Jednak po okresie zimowym piec zostaje wygaszony i woda podgrzewana jest przez bojler elektryczny 50l. Nawet przy bardzo krótkim prysznicu wody starcza zaledwie dla 2 osób a następne muszą czekać prawie 1,5h na wodę i to nie do końca podgrzaną. Przy 4 osobowej rodzinie jest to spory problem. Ostatnio udało mi się okazyjnie kupić nowy gazowy podgrzewacz przepływowy Vaillanta za grosze. Jest to podgrzewacz 19kW z otwartą komorą i świeczką. W kotłownio mam dwa kominy spalinowe(cegła szamotowa) o wymiarach 20cmx25cm i jeden komin wyciągowy 15cmx15cm oraz doprowadzenie czystego powietrza. Pod jeden komin podłączony jest piec c.o a drugi jest na razie zaślepiony. Na wentylacyjnym jest kratka. Kotłownia to pomieszczenie w piwnicy o wymiarach 4,5mx5m. W kotłowni mam zamontowane czujniki dymu,czadu i gazu. Czy mogę zgodnie z obowiązującymi przepisami zamontować tam podgrzewacz gazowy na LPG(gazu z sieci nie mam)? Czy można podłączyć go do komina szamotowego 20cmx25cm? Długość komina to prawie 13m. Czy taki podgrzewacz może pracować z butli takiej jak kuchnia gazowa? Czy butla może znajdować się w tym samym pomieszczeniu? Czy są jeszcze jakieś wymogi jakie musi spełniać pomieszczenie?
    Dziękuję z góry za pomoc
    Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Specjalista - systemy grzewcze
    Jeśli piwnica jest poniżej poziomu gruntu - nic z tego
  • Pomocny post
    Poziom 12  
    Proponuję ogrzewacz elektryczny wymienić na większy i problem zniknie.Po co kombinować z ogrzewaczem gazowym.
  • Poziom 14  
    Kolejny elektryczny odpada ze względu na koszty energii elektrycznej. Skoro nie mogę mieć podgrzewacza gazowego w piwnicy to czy mogę zamontować go w łazience na I piętrze, albo w garażu który jest zaledwie 20cm poniżej poziomu gruntu?
  • Pomocny post
    Specjalista - systemy grzewcze
    Nie - ponieważ nie może być nawet 1 cm poniżej poziomu terenu. A na I-piętrze może i można, ale wymóg zabudowania pokaźnej kratki wywiewnej przy podłodze chyba Ci się nie spodoba (przeciąg i mróz w łazience).

PS: Koszty eksploatacji podgrzewacza/kotła na propan i prąd są porównywalne. Więc montując gaz płynny - nie zaoszczędzisz.
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    Dinop napisał:
    Kolejny elektryczny odpada ze względu na koszty energii elektrycznej....

A z tego piecyka (ze świeczką ) ciepła woda będzie droższa niż z bojlera elektrycznego i rację ma kol. wawrzeczko, że
    Cytat:
    montując gaz płynny - nie zaoszczędzisz
    .
    Po prostu LPG to nie to samo co gaz- cena jednostki energii (1kWh) uzyskiwanej z gazu płynnego jest prawie 2-krotnie wyższa niż z gazu ziemnego. A zilustrowano to np. tu: http://www.piece.pl/koszty_ogrzewania.php
    Uwierz, narobisz się, napytasz kłopotów, a nie zarobisz złotówki. Jak nie chcesz palić w piecu latem, to jedyne rozsądne wyjście podał kol. marcin25g, chyba że zainteresuje cię cwu prawie darmo, to musisz pobuszować po sąsiednich forach.
    Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Poziom 10  
    Witam
    Rzeczywiście brak ciepłej wody w wystarczających ilościach to jest duży problem. Zastanów się, czy w twoim konkretnym przypadku nie będzie mimo wszystko najtaniej i najkorzystniej wymienić piec na spalający ekogroszek lub pellety - piece prawie bezobsługowe, dają ciepło (także c.w.u.) przez cały rok. Może jeszcze się zastanowić nad litewskim piecem na drewno z prawdziwie górnym spalaniem - przedstawiciel jest w okolicach Poznania - sam używa i zachwala. Wówczas będziesz miał tanio i wygodnie ciepłą wodę przez cały rok i będzie bezpiecznie.
    Pozdrawiam
  • Poziom 14  
    W kotłowni mam właśnie piec z podajnikiem grzejący osobno c.o. i osobno c.w.u. W zimie kiedy potrzebne jest c.o. piec pracuje ciągle i wody nigdy nie brakuje (zasobnik z płaszczem wodnym 140l). Jednak w okresie letnim kiedy c.o. nie jest potrzebne piec spala zbyt duże ilości węgla na samo podtrzymanie żaru. W godzinach 24-19 praktycznie nie musi podgrzewać wody a jeżeli nawet podgrzewa to nie pracuje na pełnym płomieniu ale na podtrzymaniu. Taka praca pieca powoduje niedopalanie węgla i powstawanie ogromnych ilości sadzy. W związku z waszymi radami zdecydowałem się tymczasowo na grzałkę elektryczną do zasobnika c.w.u (jako duży bojler) a jak uda mi się dogadać z gazownią w sprawie gazu ziemnego wtedy wykorzystam podgrzewacz gazowy który kupiłem.
    Dziękuję za pomoc.
    Pozdrawiam