Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Logo! Soft Comfort - nieprawidlowo dzialajacy uklad

eninede 30 Maj 2010 20:43 4116 12
  • #1 30 Maj 2010 20:43
    eninede
    Poziom 8  

Witam serdecznie!
    Mam pewien problem z skonstruowaniem ukladu oswietenia w w programie jak w tytule.
    link do schematu:

Code:
    http://rapidshare.com/files/393363688/zalaczenieco.rar.html

Moje zalozenia moga wydac sie troszke bez sensu, ale schemat ostatecznie bedzie zmieniony chodzi mi jednak o funkcjonalnosc, ktora nie dziala lub dziala w sposob nieprawidlowy.
    W zamysle swiatlo ma byc zalaczane/wylaczane przez 2 ("wlacznik_przod", wlacznik_tyl) przelaczniki umieszczone w 2 miejscach, po przeciwnych stronach sciany.
    "Wlacznik_przod" powoduje dodawanie do licznika i juz przy osiagnieciu wartosci=1 zalaczenie swiatla, natomiast "wlacznik_tyl" zmienia kierunek nalicznia i odejmuje od licznika za kazdym jego wcisnieciem 1, by otrzymawszy ostatecznie wartosc=0 (na liczniku) wylaczyc oswietlenie - i tu wystepuje problem bo mimo, ze licznik osiaga wartosc 0 to juz raz zalaczone oswietlenie nie wylacza sie po wyzerowaniu licznika.
    "Reset" sprowadza licznik automatycznie do zera i tez wylacza oswietlenie - ale to 'wyzerowanie' dziala juz prawidlowo.
    Jesli ma ktos jakies sugestie do tego co robie zle bede bardzo wdzieczny za kazda pomoc.
    Z gory wielkie THX za odpowiedz

0 12
  • #2 31 Maj 2010 12:11
    pafciowaw
    Specjalista Automatyk

Skoro uparłeś się by to zrobić na liczniku to musisz zadeklarować że załączanie i wyłączanie jest przy wartości = 1 (właściwości C001).
    Dodatkowo (aby licznik nie liczył wyżej) to jest wprowadzony styk zanegowany Q1 w pierwszej LAD.
    Ale mimo wszystko jeden styk załącza a drugi wyłącza - nie wiem czy to jest poprawnie?!

Dodano po 3 [godziny] 30 [minuty]:

Dowolny załącza i wyłącza światło...;)

0
  • #3 31 Maj 2010 23:01
    eninede
    Poziom 8  

Chyba bez dokladnego opisania problemu sie nie obedzie :P
    Wyobraz sobie sytuacje, w ktorej np.
    -pierwszy pracownik wchodzacy do fabryki jednym wejsciem zalacza zliczanie osob poprzez wcisniecie 'przycisku obecnosci' (licznik zmienia stan z 0 na 1)po czym maszyny zaczynaja pracowac
    -po pojawieniu sie nastepnego pracownika w fabryce (na liczniku zmienia sie stan o +1) stan maszyn sie nie zmienia - caly czas dzialaja tak samo
    -przychodzi 2-gi, 3-ci, ..., 10-ty, ..., n-ty pracownik - maszyny dalej pracuja bo w fabryce sa ludzie (a licznik ma wartosc 'n')
    -dopiero po opuszczeniu fabryki przez 1-go, 2-go itd pracownika (drugim wejsciem/wyjsciem) i wciskaniu kazdorazowo przez nich 'przycisku wyjscia' maszyny staja, a licznik ma wartosc poczatkowa czyli 0 podczas ktorej nie ma ludzi i maszyny nie maja po co dzialac
    ...i teraz raz jeszcze prosze o rade i podpowiedz: dlaczego 'maszyny dzialaja gdy nie ma juz pracownikow'
    mysle, ze moja idea jest prawidlowa, tylko dlaczego schemat nie funkcjonuje tak jak nalezy
    PS.chodz to co chce wykonac opiera sie o oswiatlenie to taki przyklad wydal mi sie latwiejszy do wytlumaczenia
    na ew pytania odpowiem bez problemu tez na gg lub mailem
    z gory dzieki i pozdrawiam eninede

0
  • #4 01 Cze 2010 00:37
    kein
    Poziom 11  

Uwaga. Szukanie dziury w błednie zaprojektowanym układzie uwazam za bzdurne.
    Prosze pomyśl co naprawdę chcesz wykonać, użytkownicy z forum na pewno ci pomogą. Moduł logo pomimo swych ograniczeń jest naprawdę zmyślną "zabawką", potrafi wykonać wiele ciekawych zadań. Napisz jak ma wyglądac logika działania to zrobie ci ten "program".

0
  • #5 01 Cze 2010 08:39
    pafciowaw
    Specjalista Automatyk

Twój program spełnia Twoje założenia; jedynym błędem jest ustawienie parametrów licznika (tak jak pisałem wyżej) - teraz dodatkowo masz "wywołanie" parametrów licznika C001 - zmień u siebie i będzie działać zgodnie z założeniami :)

0
  • #6 01 Cze 2010 16:48
    eninede
    Poziom 8  

Pieknie!!!! Masz racje. Gdybys mogl przyblizyc mi jeszcze tylko kwestie tego, jak pierwszy wlacznik moglby na kilka sekund unieruchomich wylacznik.
    Chodzi mi o to by po nacisnieciu wlacznika pierwszego naciskanie przycisku 2 przez np 5 sek nie przynosilo zadnego efektu.

0
  • #7 01 Cze 2010 19:04
    pafciowaw
    Specjalista Automatyk

Dodany timer ma opóźnione wyłączenie np. po 5 sek a jego styk blokuje "odjęcie człowieka".

0
  • #8 03 Cze 2010 09:03
    eninede
    Poziom 8  

OK...a jak teraz dodac czasowe opoznienie dodania do licznika po usunieciu? Jakis styk roziwierny pomocniczy?

0
  • #9 03 Cze 2010 11:03
    pafciowaw
    Specjalista Automatyk

Można tak samo - timer z opóźnionym wyłączeniem i jego styk rozwierny blokujący inne zdarzenie. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że takie blokowania stwarzają zagrożenie: człowiek wchodzący lub wychodzący może w tym czaie nacisnąć przycisk (krótko - poniżej ustawionego czasu) i system tego nie zarejestruje?!
    Myślę, że lepiej dodać między włączniki a licznik jakieś układy pamiętające (typu przerzutniki RS) i odpowiednio z ich stanów zliczać góra/dół.
    Teraz jest tak że jak jeden wchodzi, a drugi wychodzi (w niewielkim odstępie czasu) to licznik zarejestruje tylko pierwszy impuls, a drugi....pominie.
    Może być też tak: wchodzi grupa ludzi i odstępy między kolejnymi (dodawaniami licznika) gubią niektóre ...osoby. Temat do przemyślenia...:)

0
  • #10 03 Cze 2010 11:39
    eninede
    Poziom 8  

Jeden problem odpada. Mianowicie ten, ze jedna osoba wychodzi, a druga wchodzi - wg mojego zamyslu nie ma takiej mozliwosci (osoba wchodzaca nie moze wejsc do srodka, poki osoba wychodzaca nie wyjdzie).
    Natomiast - co do grupy osob to w przypadku przycisku wejscia problem z gubieniem chyba nie istnieje, w przypadku innego elementu nomen omen, ktory chce zastosowac - niestety tak.
    A tak na marginiesie to, chyba 'odkryles' rzeczywista idee mojego ukladu i do czego ma sluzyc ;).
    Probowalem zrobic analogicznie do tego co mi przedstawiles, ja jednak mam problem z wstawieniem opoznienia przed wlacznik, wiec sproboje pokazac na rysunku:
    Nie rozumiem komunikatu wyswietlonego w 'dymku'.
    Pomyslalem, ze moze opoznienie nie moze dzialac na 'wlacznik przod', bo 'wlacznik tyl' nie bedzie mogl podac sygnalu poprzez 'wlacznik przod' dalej. Czy mam racje? Co wiec w takim przypadku zrobic?

0
  • #11 03 Cze 2010 17:37
    pafciowaw
    Specjalista Automatyk

Można to "oszukać": skoro nie toleruje połączenia ze stykiem T03 to należy stykiem T03 w innej linii programu zasilić znacznik M (lub Q) i dopiero jego styk wprowadzić na dane miejsce. Dodatkowy element "po drodze" ale zależność programowa zostanie zachowana.

Dodano po 5 [godziny] 35 [minuty]:

Myślałem o czymś takim:
    W trakcie blokowania czasem po "włączniku przód" ewentualne pojawienie się sygnału z "włącznika tył" jest zapamiętane w RS i po ustaniu czasu blokowania - zmniejsza stan licznika o jeden.

0
  • #12 03 Cze 2010 23:43
    eninede
    Poziom 8  

Albo zle mnie zrozumiales, albo ja zle ulozylem uklad, ktory stworzyles.
    Teraz uklad dziala tak:
    -po uruchomieniu 'wlacznik przod' licznik zwieksza sie o 1, a 'wlacznik tyl' jest blokowany przez x-sekund co uniemozliwia odejmowanie od licznika (i to dziala poprawnie) -uklad nie dziala jednak w druga strone
    -do opoznienia odejmowania zostaje dodany dodatkowy czas z T004 (co na dobra sprawe nie sluzy chyba niczemu)

Ma byc tak:
    -wchodzi pierwsza osoba, licznik zwieksza sie o 1, 'opoznienie nr 1' (mozna przedstawic to jako bramke w drzwiach wyjsciowych, ktora sie zblokowuje) nie pozwala zmniejszyc licznika przez x-sekund
    -wchodza nastepne osoby (sytuacja sie powtarza)
    -kiedy osoba wchodzi, inne nie moga wyjsc przez x-sekund i odwrotnie
    -wychodzi jedna osoba, licznik zmniejsza sie o 1, 'opoznienie nr 2' (bramka w drzwiach wejsciowych zblokowuje sie) nie pozwala zwiekszyc licznika przez x-sekund
    -wyszly juz wszystkie osoby, stan licznika wynosi 0

0
  • #13 04 Cze 2010 11:35
    pafciowaw
    Specjalista Automatyk

T004 jest potrzebny żeby "przeładować" układ (bez niego pojawia się hazard - licznik może ale nie musi policzyć wychodzącej osoby). Wezmę pod uwagę Twoje ostatnie sugestie - popracuję nad tym.
    Teraz kilka godzin mam wyłączone - zalało firmę, muszę interweniować ;)

Dodano po 4 [godziny] 16 [minuty]:

Dodany został znaczki M przez którego styk jest blokowany "włącznik przód" ...reszta bez zmian i ...działa :)

0