Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak ocalić zalane urządzenie elektroniczne?

kamilsos 31 Maj 2010 10:54 19732 14
 • Zanim cokolwiek zrobisz nie włączaj swojego urządzenia. Włączenie zalanego sprzętu znacznie zmniejsza szanse jego odratowania. Należy przede wszystkim wyjąć baterię.

  Wielu z nas zdarzało się narazić swoje ukochane urządzenia na bliski kontakt z wodą. Zapominając sprawdzić kieszenie w spodniach przed wrzuceniem do pralki czy też wrzucając niechcący telefon do jeziora. Nie ważne jakie są okoliczności – w większości przypadków możemy jeszcze uratować swój sprzęt. Ten krótki poradnik przekaże Ci podstawową wiedzę potrzebną w takiej sytuacji.

  Jak ocalić zalane urządzenie elektroniczne?

  Jeżeli twoje urządzenie posiada gwarancję na wypadek przypadkowego zniszczenia koniecznie udaj się do serwisu gwarancyjnego. Może się jednak okazać, iż gwarancja nie obejmuje uszkodzeń spowodowanych przez użytkownika lub spowodowanych kontaktem z wodą. Część telefonów komórkowych posiada specjalny marker (patrz zdjęcie) – białą kropkę, która przy kontakcie z wodą zmienia kolor na czerwony. Jest to równoznaczne z unieważnieniem gwarancji.

  Jak ocalić zalane urządzenie elektroniczne?

  Należy wyjąć z baterię z urządzenia. W niektórych przypadkach jest to niemożliwe, co tyczy się urządzeń z integralną baterią (np. iPod). W takiej sytuacji należy zakleić taśmą włącznik urządzenia aby przez przypadek go nie włączyć. Urządzenia nie wolno włączać, ponieważ wilgotne płytki PCB, elementy mechaniczne urządzenia będą inaczej zachowywać się pod wpływem wody. Z włączeniem wiąże się również ryzyko zwarcia, spalenia, elementów elektronicznych urządzenia a także nagromadzenie się osadu mineralnego na połączeniach w skutek elektrolizy.

  Kolejnym krokiem jest rozebranie urządzenia na części. Należy zrobić to dokładnie pamiętając o kolejności w jakiej wykonujemy demontaż, tak abyśmy później byli w stanie wszystko złożyć. Klawiatury, wyświetlacze i inne elementy muszą zostać zdemontowane. Im dokładniejszy demontaż tym łatwiejsza będzie nasza dalsza praca.

  Później należy umyć urządzenie wodą destylowana lub też spirytusem technicznym (niszczy uszczelki gumowe).

  Jak ocalić zalane urządzenie elektroniczne?

  Następnie połóż elementy urządzenia na ręcznikach papierowych, które pochłoną część wilgoci. Po czym ułóż wszystko naprzeciwko wiatraka pokojowego i zostaw na parę dni. Jest to najbardziej bezpieczny sposób. Nie używamy tutaj nawiewu ciepłego powietrza, które mogłoby stopić elementy urządzenia wykonane z tworzyw sztucznych takie jak np. obudowa czy wyświetlacz.

  Źródło: http://www.instructables.com/id/How-to-save-a-wet-MP3-Player-Cell-Phone-Camera-/


  Fajne! Ranking DIY
 • #2 01 Cze 2010 09:06
  viayner
  Poziom 34  

  Witam,
  małe uzupełnienie, woda do mycia powinna być jak najczystsza. Najlepiej dejonizowana w ostateczności destylowana ale nie z kranu czy studni nawet gotowana. Co do rozpuszczalników organicznych - alkohole itp. nie zalecam, nie wiemy dokładnie z czego jest zbudowane nasze urządzenie i jak zareaguje, w szczególności wszelkich alkoholi kolorowych czy mieszanek rozpuszczalników, zmywaczy itp. pozostawiają osady!
  Mycie powinno być dokładne zwłaszcza jeżeli urządzenie doznało zanurzenia w "brudnej" wodzie = morze czy jezioro. Brudna woda mam tu na myśli cokolwiek, co może pozostawić osady.
  Włączenie urządzenia nawet wysuszonego ale nie umytego może spowodować zwarcia i korozje wywołaną przez pozostałe osady mułu czy soli.
  Im później dokonane jest mycie, tym mniejsze szanse odratowania urządzenia - korozja i tak postępuje wewnątrz urządzenia mimo, że leży ono na półce.
  Pozdrawiam

 • #3 01 Cze 2010 23:13
  RaDiK_88
  Poziom 15  

  kiedyś czytałem ze urządzenie można włożyć do pojemnika z ryżem ( doskonale pochłania wilgoć ) uratowałem tak 2 mp3

 • #4 02 Cze 2010 10:25
  skaktus
  Poziom 37  

  Takie suszenie 3 dni może nic nie dać, z tego powodu, że woda gromadzi się pod układami, pod ekranami układów, dlatego najlepiej ekrany jest zdejmować. W telefonach itp baterię trzeba wyjmować odrazu, wiele układów wciąż pracuje, jeśli nawet tel nie jest włączony. To samo tyczy się iPhone, iPoda itp. Zamoczenie = jak najszybsza reakcja, inaczej nic z tego nei będzie.

 • #5 02 Cze 2010 23:35
  damian8324
  Poziom 13  

  Witam wszystkich.
  Lepszym rozwiązaniem będzie przemycie zalanego urządzenia np. izopropanolem (IPA) lub czyszczenie w wanience ultradźwiękowej.

 • #6 03 Cze 2010 10:10
  viayner
  Poziom 34  

  Witam,
  pozwole sobie nizgodzic sie z sugestia kolegi "damian8324",
  mycie rozpuszczalnikami organicznym jest ryzykowne a uzycie wanny ultradziekowej to przepis na otrzymanie garsci drobnych elementow oderwanych od plytki lub wrecz otrzymania zimnych lutow. Wanny ultradziekowe sa uzywane do mycia i raczej w sytuacjach usuwania trudnych do usuniecia nalotow. Jest to dosc wbrew pozorom inwazyjna metoda. Calosc drga z duza czestotliwoscia wiec oderwania to tylko kwestia czasu.
  Pozdrawiam

 • #7 04 Cze 2010 07:06
  markhack6
  Poziom 13  

  Witam
  krótka historia ratowania sprzętu:
  mój telefon jest wyprodukowany w Chinach,więc w całości zbudowano go z ryżu,kiedyś wpadł do wanny i w chłonął sporo wody.
  Reanimacja przebiegała szybko,najpierw była wielka radość mojej kilkuletniej córki,łowienie,paniczne wyciąganie baterii,przekleństwa,pózniej demontaż, umycie pod bieżącą wodą z płynów do kąpieli a następnie przedmuchanie sprężonym powietrzem i w końcu suszenie oczywiście w piekarniku elektrycznym z termoobiegiem ,nastawionym na 50 stopni C aby nie uszkodzić wyświetlacza LCD, przez przynajmniej 3- godz,zmieniając pozycje PCB tak aby możliwe było odparowanie z wszystkich zakamarków.
  Teraz minęło już 3-y lata od zalania a telefon,ciągle jest sprawny.
  Ważne aby czyszczenie i suszenie wykonać niezwłocznie liczy się niemal każda godzina.

 • #8 05 Cze 2010 01:31
  damian8324
  Poziom 13  

  Co do kolegi viayner nie mam tu na myśli wanienki o mocy 150W.....
  A IPA jest po prostu spirytusem o wysokiej czystości wiec nic sie telefonowi nie stanie. Owszem jeśli telefon po zalaniu lub wypraniu po 2 tygodniach trafi do serwisu do myjki to na pewno garść elementów odpadnie.
  Miałem kilka takich przypadków , że po tygodniu zalany telefon po uprzednim osuszeniu przez właściciela nagle przestał działać.
  Po rozebraniu takiego telefonu oczom ukazuje się piękny zielono biały mech , który pokrywa większość PCB.Tego raczej nie da się uratować.

 • #10 07 Cze 2010 14:46
  pawelwx
  Poziom 13  

  Witam,
  A co myślicie o "delikatnym" podgrzaniu i wygrzaniu PCB z ekranami. Oczywiście gdy zostało już dobrze wypłukane i pozostała tylko wilgoć

 • #12 13 Lip 2010 22:37
  pwlu10
  Poziom 11  

  A ja po prostu naświetlam urządzenie lampką halogenową(nie rozbierając go) jak dotychczas uratowałem dwie komórki tym sposobem.

 • #13 01 Sie 2010 09:33
  528649
  Użytkownik usunął konto  
 • #14 07 Wrz 2010 20:46
  pezet
  Poziom 11  

  Kolejną metodą odparowania wody jest podciśnienie! Dysponując pompą próżniową możemy doprowadzić do przyśpieszonego odparowania wody. Czym niższe ciśnienie tym niższa temperatura wrzenia wody.
  Standardowa procedura "osuszania" układów klimatyzacji przed ich napełnieniem.
  Ale nie każdy dysponuje pompą próżniową ...

 • #15 07 Wrz 2010 21:10
  528649
  Użytkownik usunął konto