Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Atmega8] Bascom DS18B20 wyświetlanie na LCD 3310

Johnycompl 31 May 2010 11:23 3472 11
    Johnycompl
    Level 14  
    Witam.
    Koledzy prosze o pomoc w napisaniu programu, ktory by obsłużył 2 czujniki temperatury Ds1820 i wyświetlacz LCD od Nokii 3310. Na tym wyświetlaczu chce zeby byly wyświetlone oby dwie temeratury np. Zewnetrza z lewej strony a wewnetrza z prawej. Myślałem jeszcze o dodaniu graficznego słupka rtęci, ale raczej to bedzie dużo z tym roboty. Szukałem w sieci i na forum jakieś projekty i kody źródłowe i kilka znalazłem, ale zaden mi nie pasował w 100% wiec postanowiłem je polączyć :)
    Chciałbym żeby Koledzy spojrzeli na ten kod i podpowiedzieli mi co jest tam zle a co dobrze. Dopiero zaczynam przygode z programowaniem.
    W załączniku kod źródłowy. Pozdrawiam Johnycompl
    wader_669
    Level 28  
    Opanuj pierw te czujniki, jest pelno kodow przykladowych na forum.
    Nastepnie opanuj wyswietlacz, uzyj szukaj tez jest pelno tematow.
    Pozniej wystarczy, ze to do tego "dodasz".

Polecam jeszcze helpa i ksiazke

Dodano po 13 [minuty]:

Skad masz ten kod?
    Johnycompl
    Level 14  
    No korzystałem z kodów w sieci i wiem jak odbywa sie pomiar temp przez DS18b20. Tylko najwiekszy problem mam z tym wyświelaczem. Nie wiem czy on musi być podłączony pod 1wire czy pod SPI. Dodam ze chciałbym zrobić coś podobnego do tego projektu: Link

Ten kod do wrzuciłem do załacznika to moje połaczenie chyba 3 rozych kodow znalezionych w sieci :)
    wader_669
    Level 28  
    Nie bede w tym poscie ciebie uczyl programowac. Poczytaj troche helpa moze kup ksiazke, uzyj szukaj na elektrodzie.
    Narazie wyglada na to, ze oczekujesz gotowca. Jak zaplacisz to napewno znajdzie sie ktos kto napisze (nawet i ja moge).

i komunikacja odbywa sie po spi

Proszę używać polskich czcionek.
    Robak
    Johnycompl
    Level 14  
    Nie nie chodzi mi o gotowca, tylko o sprawdzenie tego kodu co napisalem i powiedzenie mi czy ide w dobra strone :) Zaplacic i kupic to jest najlatwiej, ale ja chce samemu to zrobic :)
    utak3r
    Level 25  
    Johnycompl wrote:
    sprawdzenie tego kodu co napisalem

No to podłącz i sprawdź ;)

Sprawy do rozważenia:
    - Czujniki masz na jednej linii, czy na osobnych?
    - Czy zachowujesz odpowiednio duży odstęp czasu między poleceniem konwersji a żądaniem odczytu?
    - Wyświetlacz obsługujesz poprzez jakiś bufor ramki, czy bezpośrednio w CGRAMie rysujesz?
    Johnycompl
    Level 14  
    No to by było najprostrze :) ale nie mam jeszcze zbudowanego układu. Czujniki sa podpiete na 1 lini 1wire. Odstepy sa dobrze zachowane, poniewaz odczyt, konwersja i deklaracje sa wziete z dzialajacego kody :) Ogolnie to nie jestem pewien do przekazu danych do tego wyświetlacza... Wyświetlacz bezpośrednio do CGRamu :)
    wader_669
    Level 28  
    Totalnie nie rozumiem w czym masz problem. Zrob plytke, staraj sie pierw obsluzyc ten czujnik, nastepnie opanuj lcd!!! Dajesz tu kod przez kogos napisany i sie pytasz czy jest ok? Jak autor tego kodu napisal, ze dziala to tak pewnie jest. A sam zapis temepratury jest do zmiennej, pozniej po prostu wyswietlasz ta zmienna na lcd.
    Johnycompl
    Level 14  
    Dzialo przed moja modyfikacja :P Bo ten kod co ja wrzucilem to jest kompozycja 3 roznych kodow. Zrobie plytke zaprogramuje i dam znac :)
    wader_669
    Level 28  
    Wytestuj, zobacz czy dziala, jak nie to staraj sie poprawic jak nie bedziesz wiedzial dalej chetnie pomoge (pewnie jak kazdy inny na tym forum)
    kraz73
    Level 28  
    Na chwilę obecną to oprócz włączenia SPI i deklaracji zmiennych to raczej nie ma tam nic co obsłużyło by wyświetlacz do Nokii choćby procedury inicjalizacji. Ten wyświetlacz jest wyświetlaczem graficznym, także co za różnica czy narysujesz na nim literkę np "A" czy termometr? nawet st. celsjusza przy standardowym ustawieniu czcionek 5*7 to "&H00 , &H00 , &H07 , &H05 , &H07" i raczej nie uda się tego ustawić przy pomocy wbudowanego w Bascoma Deflcdchar.
    PO.
    Level 20  
    Zacznij od testowania na żywym organiźmie - samodzielnie. Jest prawie 100% że nie zadziała od pierszego kopa :) - tak po prostu jest. Albo będziesz poprawiać sam, jeśli małe błędy, albo zaczniesz pisać po kawałku obsługę wszystkiego i potem połączysz jeszcze raz. Proponuję zacząć od lcd, bo "widzisz" jak coś zaczyna działać i potem jest pomocne przy reszcie.
    I tak masz prawie gotowca bo bascom...