Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja SAT, TV i radio

31 Maj 2010 12:42 5770 13
  • Poziom 9  
    Witam

Niedługo zamieszkam w nowym mieszkaniu i mam zamiar przerobić istniejącą tam instalacje, tak by bardziej pasowała do moich potrzeb. Jest tylko jeden mały problem - nie wiem jak to zrobić.

Wszystkie kable i gniazdka będą robione od zera tak, że nie powinno być problemu jeśli chodzi o zrobienie kabli (dołożenie/zmiana itd.)

Sytuacja wygląda tak, że chcę w trzech pomieszczeniach mieć gniazdko z SAT, TV i radio. Nie wiem jednak jakie anteny wybrać i jak je podłączyć by to wszystko działało jak należy. Z tego co wiem to SAT potrzebuję 3 dekodery i co do tego raczej nie mam wątpliwości, ale jaką antenę, konwerter itp. to już trochę się w tym gubię. Jakie anteny/wzmacniacze/rozgałęzienia i jak poprowadzić przewody?

Schemat, póki co pusty:

Jak to Panowie i Panie połączyć? Za wszelkie rady będę wdzięczny.
    Pozdrawiam
  • Moderator
    Anteny to temat drugorzędny.
    Jak na razie połóż pomiędzy każdym gniazdem a wybranym miejscem na poddaszu/miejscu gdzie będzie wejście kabli antenowych po dwa kable koncentryczne i najlepiej dołóż dwie skrętki równolegle z zapasem na końcach...
    Wszystko w peszlach, byś później nie musiał pruć murów. Co najmniej 25 mm średnicy
    Jak już to położysz, to zastanów się co do tych zakończeń kablowych ma być podłączone i do czego będzie służyć....
    I podstawowe pytanie: gdzie mieszkasz....
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    Tak dla ścisłości jak irekr radzi ale, żeby kolega tagrussel dobrze zrozumiał. Wybierasz miejsce na anteny naziemną TV, radio i satelitę i w dogodnym dla Ciebie miejscu (strych, garaż itd.) niech się schodzą kable z tych miejsc i z każdego pokoju po 2. Musisz mieć tam zasilanie 230V gdyż będzie tam multiswich. Materiał do przestudiowania dla kolegi to http://www.dipol.com.pl/odbior_platformy_cyfr...omoca_jednej_karty_abonenckiej_schemat120.htm
    Oczywiście wszystkie tam przedstawione modele urządzeń to tylko przykład. Nikt Cię również nie zmusza do monitoringu posesji.
  • Moderator
    A o instalacji do kamery też pomyśl, to fajne urządzenie, jak widzisz w kuchni taki obrazek kwitowany okrzykiem: "uwaga, teściowa idzie,,,,,,"

I nie zapomnij pociągnąć kabli do kuchni, telewizor kuchenny to podstawa sukcesu....
  • Poziom 9  
    Instalacja ma służyć do oglądania TV i podłączenia radia.
    Chciałbym by w każdym gniazdku była możliwość podłączenia TV i radia.

Anteny będą na dachu, multiswitch będzie na parterze (1 piętro niżej) i tam też będą wszystkie gniazdka.

Mieszkam w okolicy poznania

Dzięki wachcio za schemat, trochę mi naświetlił co potrzebuję i jak to podłączyć. Pytanie mam jeszcze odnośnie połączenia miedzy multiswitchem a gniazdkiem. Do każdego gniazdka dochodzą dwa przewody i podłączam je w gniazdku pod jakie wyjścia? Na mój chłopski rozum to do SAT i Radio?

Zwrotnica antenowa może być zamontowana na dachu? W razie jakieś burzy nic jej się nie stanie?

No i jeszcze jakie przewody - czy do radia mogą być te same co do TV?

Dzięki jeszcze raz za pomoc
  • Pomocny post
    Moderator
    To trochę mało.....
    Zaczniemy od dachu.
    Nie ma skutecznego zabezpieczenia od pioruna. Ważne by maszt antenowy - a pośrednio cała instalacja antenowa wraz z "centrum sterowania" była uziemiona zgodnie z zasadami sztuki. I takie uziemienie niech wykona - najlepiej - elektryk z odpowiednimi uprawnieniami. To ważne w przypadku dochodzenia o odszkodowania.
    Najwygodniej jest sprowadzić wszystkie kable od poszczególnych anten do miejsca gdzie będzie to "centrum". Gdzie je postawisz to Twój problem, ważne byś miał tam prąd i łatwy w miarę dostęp.
    Ten tzw multiswich to nic innego jak rodzaj sumatora który reaguje także na napięcia podawane przez dekodery satelitarne i w zależności od jego wartości dołącza dekoder do odpowiedniego konwertera.
    Z multiswichów wychodzą kable do gniazd abonenckich. jest jeden kabel na gniazdo. Celowo pisałem by wciągnąć dwa kable gdyż niektóre instalacje - głównie tych VoD - wymagają dwóch kabli na satelitę.
    kable skrętkowe - komputerowe, najlepiej cat6 - radzę wciągnąć od razu z uwagi na docelowe instalowanie systemów dostępowych dla instalacji typu DreamBox. Poza tym nawet jak nie wykorzystasz ich do tego celu to zawsze jakiś LAN po domu się przyda.
    W gniazdach "multswichowych" jest zespół filtrów który:
    - składowa prądy stałego i zmiennego 22 kHz z gniazda satelitarnego podaje przez dławiki i filtry na kabel do multiswicha;
    - pasmo częstotliwości od 85 do 120 MHz przenosi na gniazdo oznaczona jako RADIO;
    - pasmo częstotliwości od 140 do 900 MHz przenosi na gniazdo oznaczone jako TV
    - reszta pasma - powyżej 900 MHz jest podawane na gniazdo satelitarne.
    Kable współosiowe instalujesz wszędzie takie same. Porządne, miedziane a nie jakiś chiński szajs.
    A doborem anten zewnętrznych będziemy zajmować się na końcu.

Prosiłem o lokalizację. Okolice Poznania to zbyt szerokie pojęcie. W zależności od 'okolicy" instalacja może mieć bardzo różną konfigurację.
    Może pozycja geograficzna z earth google...?
  • Poziom 9  
    Wszystkie kable od anten będą kończyć się w jednym pomieszczeniu, prąd i dostęp jest. LAN też będzie położony w zasadzie po 2 rj-45 na gniazdko będzie przypadać.
    Teraz mam pytanie od którego momentu mam zrobić dwa kable? od multiswitcha do gniazdka? Jeśli chcę dodatkowo równocześnie podłączyć radio w tym gniazdku to muszą być 3 kable?

Jako że lubię mieć na rysunku to co robię to byłbym wdzięczny za zaznaczenie tego albo chociaż wskazanie dokładnie.

Z tego co na chwilę obecną rozumiem to na dach muszę dociągnąć 9 kabli sygnałowych. Po 4 do dwóch konwerterów i 1 do zwrotnicy do radia i TV.
    Rozumiem, że jeszcze jakaś miedziany do uziemienia masztu/anten
    Czy jakieś zasilanie się tam przyda?

To wszystko dochodzi do multiswitcha i teraz mam z niego 8 wyjść. Jak je podłączyć do tego nieszczęsnego radia i TV? Konkretnie ile kabli i pod które wtyki?

Do dyspozycji mam takie gniazdka:

Z monitoringu jednak zrezygnuję :)

dokładniejsza lokalizacja to:
    Mapa
  • Moderator
    Standardowo doprowadzasz dwa kable od multiswicha do gniazda. Zakres radiowy jest podawany w tym samym kablu po którym jest podawany sygnał telewizyjny a dokładniej z kabla który podłączysz do wejścia nr 1 tego dwukablowego gniazda. Drugi kabel będzie służył wyłącznie dla celów satelitarnych, chociaż będą na nim sygnały naziemne.
    Nie znam dokładnie typu gniazdka na zdjęciu, są w wielu wykonaniach, niektóre maja wejścia na dwa kable, niektóre tylko na jeden. Odczytaj model tego gniazda.
    Na wyjściu multiswicha sygnały naziemne występują na wszystkich wejściach jeżeli do gniazda wejściowego podłączysz antenę naziemną. Wejścia na multiswichu są opisane, nie powinno być problemów. Na dłuższe kable dajesz wyjścia o wyższym napięciu.
    Piszesz ze "dwa konwertery po 4 kable"? Będziesz dwie pozycje satelitarne obsługiwał..?
    Jeżeli tylko jedna pozycja to wystarczy 5 kabli.

Przeanalizuję Twoja lokalizacje i odpowiem jaki zestaw anten naziemnych warto by założyć...
    Odbieramy analogowo i cyfrowo..?
  • Poziom 24  
    Od multiswicha po dwa kable do dwóch gniazdek w każdym pokoju. Jeden kabel - jedno gniazdko które samo rozdzieli sobie sygnały i będziesz mógł w pokoju podłączyć niezależnie 2 radia, 2 TV i 2 tunery sat lub 1 tuner z możliwością nagrywania (po to tak naprawdę po 2 kable).

Sygnał będziesz miał ze Śremu 26 km w linii prostej to nie dużo w dodatku z dość dużą mocą. Proponował bym http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_sz...czno_-_periodyczna_log_2-69_digital_A4015.htm dla TV i http://www.dipol.com.pl/antena_radiowa_dipol_1ruz_pm_b_A0221.htm do tego zwrotnica. Jednak niech się koledzy z większym doświadczeniem wypowiedzą. Nie wiem czy będzie wystarczająca dla TVP1...
  • Moderator
    Do odbioru sygnałów nadawanych ze Śremu antena wymieniona wyżej jest jak najbardziej właściwa.
    Należy jednak postawić jeszcze jedna antenę skierowaną na Piątkowo by odbierać TVN, nadawany mocą 20 kW na kanale 47.
    Antena logarytmiczna jest silnie kierunkowa i postawiona na Śrem nie odbierze niczego od strony Piątkowa.
    Jeżeli jesteś zainteresowany analogowym odbiorem TVN-u to trzeba postawić dobrą i dużą antenę na TVN i odpowiednio ją połączyć właściwą zwrotnicą.
    Podam ja się zorientuję co jest osiągalne...

http://sklep.delta.poznan.pl/zwrotnica-zx-380+2dc-dvb-t_c18_p3379.html to zwrotnica do kupienia w Delcie w Poznaniu,
    Na Piątkowo wypadało by założyć porządna i "wąską" antenę:
    http://sklep.delta.poznan.pl/antena-19-40-60-kierunkowa-uhf_c130_p43.html , tez do kupienia w Delcie.
    Wzmacniacz nie będzie potrzebny.
  • Poziom 9  
    Dzięki wielkie, sam bym pewnie nigdy do tego nie doszedł.
    To już wydaje mi się, że wiem co za multiswitchem i jak rozprowadzić przewody.
    Na początek pewnie zrobię analogowo i tu mam pytanie przy przejściu na cyfrowy odbiór co trzeba będzie zmienić (jeśli w ogóle) zwrotnica którą podał irekr widzę, że poradzi sobie z DVB-T.

Ciągle jednak zastanawia mnie dlaczego na tym schemacie który podał wachcio do anteny SAT idzie 8. Rozumiem, że to po to aby założyć "zeza" i drugi konwerter i odbierać sygnał z dwóch satelit. Czyli można ale nie trzeba ciągnąć 8 a można 4.

Wydaje mi się, że już powoli rozumiem i wiem ile czego będę potrzebował.

Kolejne pytanie jakie mi przyszło do głowy to gdybym założył tylko jeden konwerter na satelicie i podłączę np. 5 telewizorów to będzie to działać?

Znalazłem jeszcze takie gniazdko
    gniazdko
    Czy do podłączenia PVR i TV wystarczył by w tym wypadku tylko jeden przewód? Niestety nie mogę znaleźć dokładniejszego opisu tego gniazdka.

Jeszcze raz dzięki panowie.
  • Moderator
    faktycznie opisu dokładnego ja tez nie znalazłem. Może ktoś z forumowiczów podrzuci informacje o tym gnieździe.
    W razie czego na stronie dipola masz sporo różnych gniazdek antenowych, Może jakaś analogia albo inne informacje będą potrzebne...

Z konwerterami i ilościami telewizorów jest tak:
    1 konwerter - jedna pozycja satelitarna. Konwerter o 4rech wyjściach czterema kablami podaje sygnał do multiswicha, Multiswich ma kable do dekoderów. Dekoder po uruchomieniu podaje na kabel antenowy napięcie i w zależności od jego parametrów dekoder zostaje dołączony do któregoś z wyjść konwertera. cztery kable są dlatego że pasmo odbiorników satelitarnych składa się z dwóch podzakresów a dodatkowy parametr przełącza polaryzację. I dlatego masz na opisie multiswich takie pozycja jak LoV, LoH, HiV i HiH, czyli dolne pasmo i pionowa itd,,,,,
    Są oczywiście multiswiche obsługujace dwie pozycje - np 13 i 19 stopni i wówczas działa to podobnie jak Diseq. Ale to już inna bajka.
    A do multiswicha możesz podłączyć tyle DEKODERÓW ile masz wyjść... I wtedy każdy dekoder będzie "mógł oglądać" coś innego.
  • Poziom 9  
    No dobra to zaczynam szukać sprzętu jaki zamontuje kable będą triset-113 żelowy do anten, normalny w mieszkaniu.

Na allegro znalazłem taki zestaw i zastanawiam się ile jest on wart.
    Albo taki multiswitch? Może macie jakieś opinie na temat tego sprzętu?

Antenę TV, radio i zwrotnicę kupię te co podawaliście wcześniej.
  • Poziom 24  
    Tagrussel podałeś 2 linki różniące się drastycznie ceną i na pewno jakością. Czytałem trochę opinii o Wavefrontier i ludzie nie narzekali na nie. Musisz się zastanowić na ile konwerterów chcesz mieć instalację bo multiswiche różnią się cenowo dość znacznie.
    Mój zestaw kupowałem w http://tels.pl a wygląda tak:
    Multiswitch TMS 9x8p TRIAX, Czasza Triax TD88, Uchwyt ZEZ DuoBlock - Triax TD, Konwerter LNB Quattro TQT 002, triset 113 czarny do ich podłączenia (jest bardzo dobry ale dużo sztywniejszy od białego). Wisi to wszystko od listopada 2008 i nie miałem problemów. Nie najtaniej ale na lata.