Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Anteny cb President Missouri vs Sirio ML 145.

31 Maj 2010 16:06 23287 8
  • Poziom 11  
    Witam.

Zamierzam podzielić się moimi spostrzeżeniami a'propos dwóch anten samochodowych, tak gdyby ktoś chciał między mini wybierać.

Poprzednio miałem antenkę President Missouri, około 72 cm wysokości, mocowana na magnesie. Koszt zakupu około 250 zł. Zasięg na otwartej przestrzeni około 15-17 km.

Tamtą antenkę zawinęli mi wraz z autem i radiem President Johnson II. W zeszły piątek kupiłem identyczne radyjko ale zamiast Missouri kupiłem antenkę Sirio ML 145 również na podstawie magnetycznej. Niestety zasięg jest do 10 km a przecież antenka jest dwa razy dłuższa. Ma ona taką wadę że jest bardzo miękka i przy szybszej jeździe znacznie skraca się nam zasięg i pojawiają się szumy na wskutek wyginania się. WPrawdzie kupiłem ją za 110 zł i chyba cena odzwierciedla jej jakość. Raczej odradzam taki zakup, chyba że ktoś nie ma pieniędzy na coś więcej. Antena dostrojona, SWR na 20 kanale mam 1.1. A Co wy sądzicie o tej antence ? Macie jakieś dobre magnesówki to podzielcie się. Jakie macie zasięg na swoich antenkach, niekoniecznie na magnesie.
  • Poziom 8  
    Witam ! Kolego miałem Missouri i zasięg na niej pmiędzy pojazdami nigdy nie był większy niż 5km w lini prostej ! Więc nie wiem skąd u ciebie taki power :) Ona ma zaledwie 3dbi. Myślałem że coś nie tak pojechałemdo sklepu gdzie kpiłem i oddałem tego małego szrota i wziąłem PRESIDENT MARYLAND i spisuje się bardzo dobrze. Jeżeli chcesz robry zestawik do radia proponuję antenkę PRESIDENT TEXAS to już rewelacja. Przerabiałem też tą antenkę ML 145 nie było tragedi ale i rewelacji też nie, wkońcu ją sprzątli z auta i kupiłem MARYLAND. Pozdrawiam
  • Poziom 11  
    Hmm, a ja kiedyś zrobiłem teścik na trasie, wypytywałem się jadąc katowicką na którym kilometrze mnie słyszą i wyszło prawie 17 km ! To już był koniec bo owszem były szumy ale tak około 9-11 km mam bez szumów. Może miałeś źle zestrojoną antenkę lub lub coś z nią było nie tak ? Swoją drogą to chyba będę się z czasem rozglądał za jakąś inna antenką niż ML 145 bo coś mi nie pasuje, często pojawiają sie szumy na ASC. Tam tego nie było. Może wiesz gdzie w necie znajdę jakiś teścik zasięgu anten ? Chodzi mi o magnesówki jak i montowane na stałe. Dużo osób twierdzi że stałki mają lepszy zasięg, oczywiście tylko o ile % większy ? Tu pojawia się pytanie czy wiercić czy nie ? Ja nie za bardzo będę chciał wiercić dziury w dachu, chyba będę się rozglądał za dobrym magnesem ale jeśli np na relingu wyjdzie lepiej z zasięgiem niż na magnesie, lub na bagażniku... Googlowałem ale nic więcej nie znalazłem niż często powielany ranking i to w dodatku popularności anten a nie ich zasięgu.
  • Poziom 9  
    Polecam produkty firmy SIRIO. Ostatnio zakupiłem Sirio AS100 i rewelacja. Posiadam też antenę Midland ML 145. ML-ka na trasie rewelacja. Polecam.
  • Poziom 11  
    Niektórzy piszą na różnych forach o zasięgu do 50 km... Prawda to czy mit ? Da radę aż tak daleko zalecieć na standardowych 4 watach, np na antenie Sirio Turbo 5000?
  • Poziom 10  
    xt6000 napisał:
    Niektórzy piszą na różnych forach o zasięgu do 50 km... Prawda to czy mit ? Da radę aż tak daleko zalecieć na standardowych 4 watach, np na antenie Sirio Turbo 5000?

Zdarza się tak w "porywach" ale wyjątek potwierdza regułę.
    Ale mówimy o realnym zasięgu, w przeciętnym terenie ,bez warunków propagacyjnych.

Poza tym gdyby antena miała 3dBi to przy tej częstotliwości musiała by mieć długość około 660cm czyli 5/8 λ :sm31: Producenci podają zysk w stosunku do anteny izotropowej zamiast " w stosunku do sztucznego obciążenia". Ale czego się nie robi aby sprzedać swój produkt.
  • Poziom 2  
    xt6000 napisał:
    Witam.

Zamierzam podzielić się moimi spostrzeżeniami a'propos dwóch anten samochodowych, tak gdyby ktoś chciał między mini wybierać.

Poprzednio miałem antenkę President Missouri, około 72 cm wysokości, mocowana na magnesie. Koszt zakupu około 250 zł. Zasięg na otwartej przestrzeni około 15-17 km.

Tamtą antenkę zawinęli mi wraz z autem i radiem President Johnson II. W zeszły piątek kupiłem identyczne radyjko ale zamiast Missouri kupiłem antenkę Sirio ML 145 również na podstawie magnetycznej. Niestety zasięg jest do 10 km a przecież antenka jest dwa razy dłuższa. Ma ona taką wadę że jest bardzo miękka i przy szybszej jeździe znacznie skraca się nam zasięg i pojawiają się szumy na wskutek wyginania się. WPrawdzie kupiłem ją za 110 zł i chyba cena odzwierciedla jej jakość. Raczej odradzam taki zakup, chyba że ktoś nie ma pieniędzy na coś więcej. Antena dostrojona, SWR na 20 kanale mam 1.1. A Co wy sądzicie o tej antence ? Macie jakieś dobre magnesówki to podzielcie się. Jakie macie zasięg na swoich antenkach, niekoniecznie na magnesie.

Witam. Do tej pory tylko czytałem to forum i sie nie wypowiadałem... ale po przeczytaniu tego post to się mocno zdziwiłem... ponieważ użytkuje Cb od dłuższego czasu (nie jestem fanatykiem, nie mam bazy, ale lubie testować) i miałem obie te antenki i kilka innych i na missuri udało mi sie zrobić max 7 km z mobilem i nie wiem jakim cudem Tobie wyszło tak dużo...? Może to była łączność z bazą...? teraz użytkuje sirio ml 145 i na niej mam łącznośći około 15 do max 17km. I jak miał bym polecać antene do kupienia to antenki sirio mają bardzo dobrą jakość w stosunku do ceny! i dobre osiągi! Jeżeli chodzi o wyroby presidenta to polecam tylko radia ale nie anteny...missuri kupiłem z ciekawości...cena kosmiczna osiągi jak za takie pieniądze to żadne, tylko ładnie i zgrabnie wygląda, szybko się jej pozbyłem, kolejną anteną od presidenta była alaska na uchwyt... troche pojezdziła (użytkowana na zmiane z inną anteną) i zaczeła piszczeć przy nadawaniu i poleciała na gwarancji... na najbliższych dniach przymierzam się do zakupu sirio performer 5000:) bo panowie i panie długość ma znaczenie :D
    Jeżeli chodzi o anteny to temat rzeka... dla początkujących polecam forum cb-radio
    Dodam tylko że mam identyczne radio jak kolega którego post pozwoliłem sobie zacytować, tylko po drobnych modach przy asc i ... :D
  • Poziom 25  
    :arrow: xt6000 z President Missouri realnie nie wyciągniesz więcej niż 5-6 km między mobilami i ok. 10 km miedzy mobilem a bazówką.Więc albo pomyliłeś nazwy anten albo stała wysoko na busie...
    Co do ML145 za 110 zł kupiłeś nic innego jak podróbkę Sirio :) tak więc nie spodziewaj się rewelacji .
  • Poziom 21  
    Witam.
    Co prawda - stary temat - ale może komuś się przyda.
    Mobil
    - antena President Colorado 7/8λ,
    - radio President Jackson.
    Stacja "bazowa"
    - antena stacjonarna Alan 7/8 λ i ok. 20m grubego kabla, mocowana na dachu 4 piętrowego bloku, radio Alan 87;
    - antena stacjonarna Alan 7/8 λ i ok. 5m grubego kable, mocowana na dachu 4 piętrowego bloku, radio Super Strar 3000.
    Zasięg - ok. 70km przy wykorzystaniu emisji A3E z mocą 4W.
    Zasięg - ok. 100km przy wykorzystaniu emisji J3E z mocą 10W PEP. Z mocą 200W PEP radia nie testowane.

Mobil 1 - jw.
    Mobil 2
    - antena Sirio DV 27S 1/4λ,
    - radio Suprer Star 3000 lub Onwa Turbo (120Ch AM).
    Zasięg między Mobil 1 a Mobil 2 przy :
    - A3E 4W - ok. 10 km w terenie zurbanizowanym;
    - A3E 200W - ok. 15 - 20 km w terenie zurbanizowanym;
    - A3E 4W - ok. 15 km poza miastem;
    - A3W 200W - ok. 25 - 30 poza miastem.
    W emisji J3E z mocą 10 (200) W radia między mobilami nie testowane.
    W emisji F3E z mocą 4 (100) W radia nie testowane.
    Jako amplifier HF Alan 747 montowany w samochodach (100W F3E, A3E; 200W J3E, A1A).
    Obecnie "uzyskiwany" zasięg 5 - 7km poza miastem i 2 - 3km w terenie zurbanizowanym przy "współczesnych" radiach wykonanych na mikroprocesorach i technice SMD oraz antenach "magnesówkach" to chyba max.
    Nie ma to jak stare, dobre czasy. Nawet najprostrze radio było wykonane w technice przewlekanej, a anteny "mobilowe" w dziurach przewierconych w dachu.
    Pozdrawiam.
    P.S.
    Anteana - President Missouri (magnes) lub President Florida (magnes) lub oryginalne Sirio ML145 (magnes),
    Radio - Alan 48+Multi lub (niestety) Uniden XL520Pro,
    Mikrofon - Farum FD1818,
    Zasięg - do 10km między stacjami mobilnymi.
    Zauważyłem niewielkie zwiększenie zasięgu dla ML145, niestety kosztem zwiększonego poziomu zakłóceń (mieszkam w terenie zurbanizowanym, większy zysk anteny przy odbiorze wiąże się z odbiorem silniejszych zakłóceń spowodowanych pracą na jednym kanale (Ch 19) stacji mobilnych na autostradzie, i poruszających się po mieście na drogach krajowych, wojewódzkich gminnych, ulicach ponad 700 tys. miasta).
    Pozdrawiam.