Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zastosowanie triaka jako przekaźnik

25 Sie 2004 23:16 1965 8
  • Poziom 10  
    mam problem z zastosowaniem triaka jako przekaźnika .Po podłączeniu napięcia 230v{faza} do ellektrody A1 a następnie poprzez żarówkę "0" na A2 jest OK.zarówka nie świeci .Mam następujące pytanie jak podać napięcie sterujące na elektrodę G jeżeli zasilam układ z zasilacza beztransormatorowego gdzie "0" jest jednocześnie minusem zasilania układu sterującego? 8O
  • Użytkownik usunął konto  
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 10  
    Bardzo dziękuję za podpowiedzi Triak to BT136, podejrzewałem że coś jest nie tak z podłączeniem fazy bo po podaniu napięcia na bramkę sterującą eksolodował,i wyskoczył bezpiecznik bo było zwarcie. mam jeszcze kilka sztuk i zaraz zabieram się do lutowania.Mam nadzieję że tym razem nie dokonam cudownej przemiany energii w smród. O wynikach poinformuję. Kaji.
  • Poziom 30  
    Jeszcze rezystor w obwód bramki G. Musisz zobaczyć jaki prąd załacza tego triaka(pewnie coś koło 25mA) i policzyć odpowiedni rezystorek. Inaczej triak zawsze wybuchnie.
  • Poziom 10  
    śliczne dzięki- na schematach widziałem coś takiego i zamierzam zastosować rezystor 200 Ohm bez wyliczania{podglądnięte z jakiegoś schematu z podobnym triakiem
    Kaji
  • Poziom 30  
    200 ohm też pewnie uszkodzi ci tego triaka a jak nie to napewno błyskawicznie spali się rezystor: 220V/200Ohm=1A, 1A*220V=220W. Na początek daj 10kohm 5W i zobacz czy się załączy.
  • Poziom 10  
    Dzięki za podpowiedź brak czasu zmusił mnie do pochopnego działania,teraz mam chwilę i obliczę ten rezystorek. Bramka będzie sterowan poprzez tranzystor napięciem 9v, prąd bramki w tym triaku wynosi prawdopodobnie 5ma.BT136 600E nie jestem pewien czy jest to maksymalny prąd bramki czy konieczny do jej wysterowania. Żarówka była tylko przykładem , a cały układ ma za zadanie sterowanie silnikiem poprzez podawanie fazy naprzemiennie na uzwojenia za pomocą dwóch triaków. Dokładnie 9v:0,05A=180 Ohm więc zastosuję na początek 200 Ohm ,o,25W myślę że to wystarczy. Jeśli się mylę to proszę mnie skorygować.