Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Atmega8 DTMF łącze kłopot ze złą modulacją?

31 Maj 2010 17:07 1326 4

• Poziom 29  
    Witam,
    Nie wiem gdzie umieścić takie pytanie toteż umieszczam w tym dziale.
    Mam kłopot z komunikacją za pomocą kodów DTMF...
    Odbiornik standardowo na 8870 i działa bez zarzutu. Ale ...
    Właśnie ale ...
    Nadajnik w postaci telefonu i klawiszy dtmf (wtedy jest ok),
    natomiast zbudowałem dialer wykorzystując trafo TR136-2 ...
    Różne modyfikacje od prostych po jakieś wydumane ... i zawsze kłopot.
    Atmega nadaje ok (OC1A jako wyjście DTMF) dalej przez kilka elementów aż do trafo. Kłopot jest taki, że na centralce abonenckiej jest ok. A na linii TPSA układ wybiera numer i nic ... tak jakby centrala nie słyszała kodów DTMF.

Prośba jest następująca ... czy ktoś z Kolegów mógłby mnie wspomóc jakimś sprawdzonym rozwiązaniem dialera DTMF ... gdzie kody generuje Atmega (nie specjalizowany układ). I jeszcze jedno. Układ musi mieć separację galwaniczną od wejścia linii. Czyli transoptor lub trafo 1:1 .
    Będę wdzięczny za pomoc.

Na chwilę obecną u mnie układ wygląda tak, że z OC1A atmegi sygnał idzie na wzmacniacz TDA2822M i dalej poprzez przekaźnik na TR136-2. A po stronie pierwotnej mam układ na kilku elementach (służy do obciążenia Linii) Fragment skopiowany z któregoś kitu AVT.
    Układ działa ale na linii wewnętrznej na linii miejskiej jest lipa.
    Nie umieszczam mojego schematu gdyż uważam, że nie działa.
    Natomiast będę wdzięczny za sugestie i pomoc.

Pozdrawiam
    Marek
  • Relpol przekaźniki
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    Żałuję, ale nie mam sprawdzonego rozwiązania generowania DTMF przez ATMEGA.
    Natomiast mogę podrzucić link do dobrego artykułu na temat budowy interfejsu sprzęgającego z linią telefoniczną, który spełnia wszystkie światowe normy - Link tutaj.
    Ponieważ kiedyś szukałem (często bezowocnie - trafiając na same śmiecie) takich układów, wiem jak ciężko znaleźć coś wartościowego w tym temacie. Być może to w konstrukcji sprzężenia z linią telefoniczną tkwi problem (skoro na jakiejś centrali chodzi po liniach wewnętrznych -tak zrozumiałem).
    Z własnych skromnych doświadczeń mogę jeszcze dodać - transformator musi być dedykowany do tego typu zastosowań - można wyciągnąć ze starego modemu PCI do kompa. Linia telefoniczna wykrywa "podniesienie słuchawki" (off-hook) poprzez śledzenie prądu - wartość >8 mA typowo wystarcza, ale specjaliści twierdzą, że najlepiej jak to jest 25 mA. Spadek napięcia na "aparacie telefonicznym" powinien wtedy wynosić min. 8V. Niespełnianie tych warunków jest najczęstszą przyczyną błędnego działania urządzeń podłączonych do linii telefonicznej.

Więcej informacji - Wymagania techniczne operatora na dostęp do linii PSTN (na przykładzie naszego monopolisty TP)

Mam nadzieję że trochę pomogłem.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 43  
    inventco.eu: ale DTMF to sygnał analogowy, więc jak ATMega na wyjściu OC1A może go generować prawidłowo?
    Potrzebujesz co najmniej kilka bitów. Ze 4. I wtedy może coś z tego będzie.
    No chyba że PWMem to wygenerujesz. Ale wtedy potrzeba co najmniej filtr RC.
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    Kolega atom1477 ma oczywiście sporo racji - nieodfiltrowany sygnał prymitywnej syntezy DTMF na pewno będzie kapryśny w działaniu.

Znalazłem jeszcze trochę materiałów na temat syntezy DTMF na mikrokontrolerze (takie układy są i działają - wystarczy obejrzeć jakąś trochę starszą centralkę systemu alarmowego) :
    - nota aplikacyjna Atmela o generowaniu DTMF przez AVR-y
    - przykład z AVRFreaks

• Poziom 29  
    Witam.
    Dziękuje bardzo za bezcenną pomoc.

atom1477 : Wiem, że DTMF to sygnał analogowy. Ale przeorałem już różne dziwne konstrukcje i generowanie PWM'em jest ok działa bez najmniejszych kłopotów. Oczywiście trzeba drobny układ RC zastosować ale działa.

all777 - dziękuję za te linki. Właśnie czegoś takiego szukałem. Moja procedurka generująca DTMF oparta jest właśnie o ten plik z ATMELA (AVR314). Bardzo mi pomógł schemat, który znajduje się w jednym z plików. No i opis parametrów linii TP :-) okazało się, że miałem zbyt krótkie czasy tonów (50ms) a wg noty to minimum 60ms. Dla świętego spokoju zrobiłem 100ms i działa.

Dziękuję za pomoc i temat z mojej strony uważam za zamknięty.