Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Abit kv-7 timingi pamięci.

31 Maj 2010 19:32 1005 9
  • Poziom 20  
    Witam.
    Mam taki pewien problem z pamięciami RAM i ową płytą główną, jak w temacie. Otóż mają one te same oznaczenia, różnią się jedynie pojemnością, stara 512MB, nowa 1GB no i datą produkcji.. problem polega na tym, że jak mam włożoną nową pamięć, nie ważne czy ze starą, czy też samą, to wiesza mi się komputer przy logowaniu.. albo chwilę po zalogowaniu do systemu. Problem może wydawać się rozwiązany, bo wszystko działa jak obniżyłem taktowanie pamięci.. Problem tkwi w tym, że nowa pamięć ma trochę inne timingi, niż stara, w rezultacie memtest(błędów nie wykrył) pokazał mi, że nowa pamięć ma jakieś 407MHz i sądzę, że dlatego się wiesza, bo płyta główna dość stara.. nie wytrzymuje.. i teraz zasadnicze pytanie, czy mogę jakoś zrównać timingi nowej pamięci z timingami starej? ewentualnie jak to zrobić? jestem ciekaw, bo ustawiłbym sobie na 400MHz i jeszcze procesor bym podkręcał wyżej.. a tak stoję w miejscu. komputer stary, czasem muł, więc przydałoby się go maksymalnie zoptymalizować..
    Pamięci są firmy GoodRAM, procesor Sempron 2500+
  • Poziom 20  
    Screeny najważniejszych zakładek. Jak widać timingi obu pamięci są różne:

Abit kv-7 timingi pamięci.
  • Poziom 36  
    Zapomnij o ustawieniu 400mhz na pamięciach i stabilnej pracy, tego procesora. Jeśli masz zamiar coś wyduśić z procesora, to tylko poprzez obniżenie taktowania pamięci. Co do timingów, to faktycznie w różnicy firm może być problem, gdyż nie każda pamięć zniesie dane timingi. Lecz co do taktowania, to tylko w dół, kolego.
  • Poziom 39  
    Cytat:
    Problem tkwi w tym, że nowa pamięć ma trochę inne timingi, niż stara, w rezultacie memtest(błędów nie wykrył) pokazał mi, że nowa pamięć ma jakieś 407MHz
    Skąd Ci się wzięło te 407 MHz ? Z załączonych screenów CPU-Z wynika mniej więcej tak :
    1) Rated FSB -> 364.7 MHz
    2) FSB:DRAM -> FSB-33 MHz - więc pamięć chodzi jako ok. DDR333, czyli na 166 MHz.
    Dla tej szyny pamięci mają : 1 GB -> 2.5-3-3-7, 512 MB -> 2.5-4-4-7.
    Z tego wszystkiego jasno wynika, że powinny być ustawione jako DDR333 z timingami 2.5-4-4-7, ot i cała filozofia :D.
  • Poziom 20  
    No wzięło mi się stąd, że memtest mi pokazał to jak nowa pamięć była testowana na ustawieniach DDR400, ustawienia na nowe sam zmieniłem(obniżyłem taktowanie, żeby to działało, jakoś ale działało), bo przy takich jak były komputer się wieszał. Teraz co prawda działa, ale to działanie do końca mnie nie zadowala. Do "beo"---> no ciężko mówić o różnicy firm, to pamięci są tej samej firmy i mają dokładnie te same oznaczenia, różniące się jedynie pojemnością w opisie.
  • Poziom 39  
    Różnią się nie tylko pojemnością, przecież napisałem :
    Cytat:
    To są dane z Twoich screenów !
  • Poziom 20  
    Lzep napisał:
    Różnią się nie tylko pojemnością, przecież napisałem :
    Cytat:
    To są dane z Twoich screenów !

No o tym też od początku mówię, że w oznaczeniach różnią się jedynie pojemnością, a jednak timingi mają różne. Czyli da się jakoś ustawić te timingi które ma stara pamięć dla nowej? w biosie tam jakoś? Coś tam kiedyś przestawiałem, ale musiałem baterię od biosu wyciągać;P a i jak jest nowa pamięć włożona i w biosie włączę "ustawienia optymalne" to pamięci nie wiem na ile się ustawiają, ale procesor na 1047MHz, coś takiego.. a przecież on nominalnie ma 1767..
  • Poziom 39  
    Sorry, po tym poście to ja się poddaję - żenada ! Nie masz pojęcia o niczym - poszukaj jakiegoś kolegi/koleżanki którzy wiedzą cokolwiek o ustawieniach w biosie !
    Ignorancja też ma swoje granice :cry:.
  • Poziom 20  
    Gdybym wiedział, to bym się nie pytał.Logiczne chyba? Nie jest tak, że nie mam pojęcia o niczym, nie mam pojęcia o pamięciach i dlatego prosiłem o pomoc. Nie jestem informatykiem i też tym się nie zajmuję, mogę nie wiedzieć. overclockowałem procesor i możnaby powiedzieć, że jedynie na tym trochę się znam, a na pamięciach w ogóle, więc pytałem, ale dobra, nie ważne.. Dobra dzięki za "pomoc". Widzę, że tu raczej nikt mi nie pomoże w rozwiązaniu problemu.