Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Buczenie subwoofera, czy to normalne ?

pawel774 31 Maj 2010 21:10 6182 13
  • #1 31 Maj 2010 21:10
    pawel774
    Poziom 11  

Witam, wiem że takie tematy były już ale...
    Proszę Was o wypowiedź, co myślicie o tym, czy to normalne ?
    Mam subwoofer bass reflex na Lanzarze max12 (to tylko narazie, dopiero zaczynam przygode z car audio, ale już w planach mam audio o kilkaSET % lepsze od lanzara...) i pytanie jest takie, czy to normalne, że buczy mi podczas słuchania muzy głośniej ? Bas się tak jakby ciągnął... Tylko, że słucham go narazie w pokoju o powierzchni 12m2, może to być dlatego?
    Drugie pytanie, czy może mieć na to wpływ bass reflex który jest dosyć długi i przerwa pomiędzy końcem bs a tylną ścianką suba (pochyłą) jest około 3-4 cm?
    Wiem, że sprzęt "caraudio" słucha sie w samochodzie a nie w pokoju, ale pytam dlatego, że boje się o to aby mi nie buczał w aucie, gdy go już tam włożę, a narazie chcę poprawić wszystko co jest nie tak żeby efekt był dobry i dodam, że skrzynkę sam robiłem, litraż zgadza się, wyciszona itp. Z góry dzięki wszystkim ;)

0 13
  • #2 31 Maj 2010 21:26
    BigPablo
    Poziom 21  

Proponuję najpierw podłączyc głosnik do innego wzmacniacza.

0
  • #3 31 Maj 2010 22:20
    daxsior
    Poziom 19  

To jest buczenie ? Czy świsty powietrza ?

1
  • #4 31 Maj 2010 23:01
    pawel774
    Poziom 11  

To znaczy jest jeszcze jedna sprawa, subwoofer mam podłączony chwilowo w domu pod samo radio bez wzmacniacza wiec wykorzystuje tylko kilka % mocy, bo na wzmak niemam warunków. A czy to może być wina tego, że głośnik dostaje za mało mocy i wiadomo nie jest wysterowany ? Nie, nie żadnych świstów niema tylko jest poprostu dudnienie, buczenie aż głowa boli i odechciewa sie słuchać po kilku minutach... wydaje mi sie też, że za mały pokój jest do takiego odsłuchu <myśli>. A co powiecie o tym bas reflexie ? czytałem wielokrotnie że br musi mieć przynajmniej tyle luzu czyli zadnych przeszkód co ma średnicy czyli ten akurat 10 cm a u mnie jest 3-4, wiec myśle o przeróbce go na łamany z pcv

0
  • #5 01 Cze 2010 23:08
    pawel774
    Poziom 11  

Wypowie się ktoś jeszcze ? Dzięki

0
  • #6 02 Cze 2010 22:28
    Piotrek666
    Poziom 13  

Jeżeli to by miała być wina bassreflesku to z jego strony dochodziły by dzwieki typu: świszczenie, sapanie, wszystko spowodowane nagłym przepływem powietrza - w końcu głośnik w takiej obudowie działa jak pompa do powietrza.

powiedziałeś że masz podpięte pod radio?
    jakie radio? samochodowe? jak masz zasilanie podpiete?
    akumulator czy prostownik?

przyczyny buczenia to mogą być:
    1. przydzwięk 50hz z gniazdka ( kondensatory stare/przegrzane - niska pojemność)
    2. słabe uziemienie sygnału przy filtrze dolnoprzepustowym - czym sam się borykałem.

0
  • #7 02 Cze 2010 23:27
    pawel774
    Poziom 11  

Mam go podpiętego pod samo radio, samochodowe stare JVC KD-SX838R( minimum 7 lat ma), a radio do zasilacza od kompa ATX 360wat. Apropos wzmacniacza to na 99% będzie mono Crunch GP 2500D ale ten Lanzar pogra pod nim kilka miesięcy i będe montował sporo mocniejsze przetworniki...Słuchajcie, to powiedzcie mi jak powinien grać subwoofer, ma być każde uderzenie basu osobno ma być BUM i stop czy to jest bardziej takie dudnienie ze się przeciąga ten bas ? Kurde niemam porównania za bardzo bo jak do tej pory słyszałem same tuby te papierowe(walce) a tamto to jest inna gra w ogóle niż skrzynia ;/. A i ta skrzynia jest strojona na 42 Hz jakby coś. A co do filtra, to w radiu jest filter jakiś ? raczej nie, wiec żadnej zwrotnicy niema, gra poprostu wszystko. Dzięki za opinie ;) czekam na dalsze sugestie

0
  • #8 02 Cze 2010 23:42
    Piotrek666
    Poziom 13  

leć szybko do garażu i wykręcaj baterie z auta.

Z baterii będziesz miał stały prąd (najlepsze przedwzmacniacze są na bateriach w celu zniwelowania sinusoidy i impulsów płynących z sieci) i jeżeli wtedy równierz będzie grał bucząc i pierdząc to raczej pewne że po prostu końcówka w radiu nie daje sobie rady.

co do basu i jak on powinien brzmiec.
    hm.. temat rzeka. Generalnie to co cię interesuje to tak powinno grać
    chcesz bum bum bum to tuba(buda zamknieta) a jak ma schodzić nisko(bassreflex)
    choć w warunkach samochodowych to cieżko jest mi się wypowiedzieć na temat niskiego basu.

może inaczej
    swojego czasu jak mialem świra na punkcie DIY - miałem ponad 10 głośników w aucie( tak wiem pierdolnięty byłem). bass był miły nie drażniący dośc bardzo nisko schodził,
    nie było łup łup łup.

Różnica była intrygująca:
    Auto kolegi bum bum bum łup łup łup - tylko sie wszycy gapią jak na świra
    u mnie w aucie wszystko stonowane( słychać cały zakres muzy a nie tlyko cy cy cy bum bum bum ;])
    opuszczałem szyby w dół - bas zaczynał schodzić tak nisko że przechodnie zaczynali sie rozglądać co się dzieje i z kąd to się dzieje.
    do tego jeszcze jedna dziwna przypadłośc . falujące szyby w witrynach sklepowych i inne takie
    normlanie jak by wszystko inne zaczynało grać do muzyki z auta.

0
  • #9 03 Cze 2010 00:07
    pawel774
    Poziom 11  

Dzięki wielkie za zainteresowanie się moim postem ;)
    Dobra teraz już puźno, ale jutro pójdę po ten akumulator i sprawdzę co się będzie działo. Tak w ogóle to ja też mam małego świra na punkcie takich rzeczy, lubie pograc od czasu do czasu mocno i dlatego zrobiłem ten subwoofer, liczyłem na bum bum bum i rzeczywiście tak jest nawet pod samym radiem bo jak zapodam coś basowego to mi się mało co herbata nie wylewa ze szklanki jak postawię w odległości metr od skrzyni, tylko nie myślałem, że tak będzie ten bas się ciągnął, a w szczególności przy szybszej muzyce gdzie bas jest szybki, wtedy niesłychac własnych myśli aż buczy w głowie i trzeba zciszać, wiec coś chyba jest nie tak.

Dodano po 9 [minuty]:

A jak myślisz, ma na granie wpływ ten basreflex ? zauważe róznice jak dam łamany 90 stopni (2 x po 45) ?

0
  • #10 03 Cze 2010 10:00
    Piotrek666
    Poziom 13  

Jeżeli chodzi o moją wiedzę z zakresu bassrefleks to jest ona skandalicznie mała - wolę się nie wypowiadać.

Jedyne co mi jeszcze przychodzi do głowy z zakresu czemu buczyć może to rezonans głośnika/obudowy.
    Pobawić się strojeniem bassrflesku? - nie wiem, generalnie jeśli używałeś jakiegoś programu do strojenia to tej sprawy raczej popsuć się nie da.

0
  • #11 03 Cze 2010 13:05
    Kosiarz44
    Poziom 17  

Chodzi Ci o przeciąganie basu ? Może te głośniki po prostu przeciągają, może skrzynia źle dobrana, tłumienie elektryczne wzmacniacza za niskie, może masz fale stojącą w pokoju(co jest prawie pewne)

0
  • #12 03 Cze 2010 13:25
    pawel774
    Poziom 11  

Kosiarz44 najpierw przeczytaj wyżej co napisałem od początku posta dopiero wypowiedz się. Pisałem, podłączony woofer pod samo radio, skrzynia dobrze dobrana obliczana winisd ma 46,5 litra, z głośnikiem 43,5, uszczelniona dodatkowo kauczukiem co jest nawet nie potrzebne bo ciąłem płyty idealnie, 0 jakich kolwiek szpar po solidnym skręceniu na wkręty 8cm i grube 0,5 cm, wyciszona watoliną całkowicie oprócz ściany przedniej w której jest głośnik, głośnik to Lanzar max12 nie jest świetny, ale jest dobry nie kosztuje 100 zl tylko 260 na allegro... Wszystko jest zrobione solidnie, a przyczyny tego przeciągania basu są na 99% spowodowane albo zasilaniem albo zbyt małym pokojem albo jeszcze kilka innych albo albo...

0
  • #13 03 Cze 2010 14:00
    Kosiarz44
    Poziom 17  

Nie mam teraz za bardzo czasu na czytanie wszystkiego od początku. Wynieś tego suba na dwór żeby odbić nie było i posłuchaj jak gra. Napędzanie takiego głośnika radiem o pewnie marnym tłumieniu elektrycznym też nie jest dobrym pomysłem. Popytaj na podforum caraudio czy ten głośnik tak ma

0
  • #14 03 Cze 2010 23:15
    pawel774
    Poziom 11  

Słuchajcie, mieliście może doczynienia z głośnikami Hifonics brutus BX12D2 / 4 ? mam w planach to za jakiś czas 2 sztuki w jedną skrzynkę, Dobrze to gra ? wiem, że Hifonics to firma konkretna ale tak pytam z ciekawości czy dobrze grają te głośniki.

0