Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kuchenka elektryczna - bezpieczne podłączenie [Kraków]

SzokalML 01 Jun 2010 13:49 12337 18
 • #1
  SzokalML
  Level 36  
  Witam,

  Kupiłem kuchenkę elektryczną z płytą ceramiczną indesit - niestety nie znam mocy (używana), ale 4 palniki + piekarnik, można wywnioskować że moc łączna kuchenki to około 9 kw.

  Chciałbym ją bezpiecznie podłączyć do instalacji.

  Kuchenka jest na 230V, 16A, na wtyczce standardowej z uziemieniem.

  Przydział mocy do mieszkania - 12 kw.
  instalacja trójfazowa, dwutaryfowa. Bezpieczniki - 6x25A.

  Pozostałe "pożeracze" prądu:
  bojler 1,5 kw (chodzi praktycznie tylko po 22:00)
  - piec akumulacyjny kaflowy (niestety brak oznaczeń, więc trudno mi powiedzieć,
  jakiej jest mocy - trzy grzałki więc może 3 kw - jednak możliwe że nie będziemy go używać), pralka, poza tym standardowe urządzenia jak komputer stacjonarny, oświetlenie itd.

  Zaznaczę, iż nigdy nie będziemy korzystać z większej ilości palników niż 2 naraz, lub palnik + piekarnik. No, od wielkiego dzwonu może 2 palniki + piekarnik.

  Ponieważ w ścianach są przewody 1,5 mm, (oprócz tego który idzie do pieca) trzeba zrobić osobne doprowadzenie prądu do kuchenki od licznika Jest to dosłownie kilka metrów (ściana na której stoi piekarnik jest tuż przy wyjściu).

  dla bezpieczeństwa myślę by zastosować przekrój: 3x4mm2. (chociaż ten we wtyczce od kuchenki jest 2,5 mm2).

  No i cóż, jako że nie mam jakichkolwiek uprawnień, do pracy z prądem, myślę że nie powinienem tego robić? Czy może jednak samemu?
  Pytanie więc do was, ile taka usługa powinna kosztować (odliczając koszt przewodów i gniazdka) ?
 • #2
  michuszcze
  Level 17  
  Kolego nie rób nic samemu,kuchenka na bank może być zasilana trójfazowo więc jak masz trzy fazy to należy zrobić zasilanie trójfazowe,wezwij elektryka i niech Ci to wszystko pożeni.
 • #3
  SzokalML
  Level 36  
  Hm... z kuchenki wychodzi póki co jedna wtyczka 230V 16A.
 • #5
  retrofood
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Niech się zgłosi ktoś z Krakowa i pomoże Koledze. Kol. michuszcze pewnie ma rację.
 • #6
  SzokalML
  Level 36  
  Jasna sprawa, że na pewno można ją zasilać trójfazowo - w końcu wystarczy rozdzielić poszczególne palniki, albo chociaż osobno piekarnik i płytę.

  moc kuchenki, wnioskuję porównując z innymi tego typu. Raczej nie ma ceramicznych o mocy łącznej poniżej 4 kw (bo w końcu musi to być rozdzielone na 4 palniki i piekarnik). 6 kw to raczej minimum.

  Wtyczka wyjściowa (która zasila całą kuchenkę nie tylko część - bo sprawdzałem po kolei) jest jednak jak byk - max 16A/250V (nie 230V jak napisałem,no ale to bez znaczenia w końcu ;) ). Wtyczka oczywiście, może być nieoryginalna, bo to używany sprzęt...

  Chyba, że możnaby ją zasilać jednofazowo (w sensie: jedna faza na całą kuchenkę, osobna względem pozostałych w mieszkaniu), zważywszy na to że nigdy nie będziemy używać jej w całości = czyli łączne obciążenie nie będzie zbyt duże i pewnie nie przekroczy 4-5 kw?

  Oczywiście zakładając temat - szukam właśnie kogoś z Krakowa do pomocy w tym temacie. Nie chciałbym jednak po pierwsze zatrudnić osoby niekompetentnej, bo nie chcę ryzykować (jak tu przeczytałem historię, jak to fachowcy podpięli kuchenkę do zwykłego przedłużacza... :) ), a po drugie: zapłacić za to niewspółmiernej, do wykonanej pracy kwoty.
 • #7
  piotr_krak
  Level 25  
  Kupiłem kuchenkę elektryczną z płytą ceramiczną indesit - niestety nie znam mocy (używana)??

  A co to antyka kupiłeś nawet modelu nie znasz?? nic na niej nie pisze ?? od czego masz google ??

  Wpinasz do gniazdka i jeśli masz dobrą instalację zabezpieczenie na obwodzie 16A działać powinno. Pytanie tylko ile gniazdek masz na tym obwodzie?
  A czy bezpiecznie to zależy czy masz zabezpieczenie różnicowo-prądowe (różnicówkę) i czy urządzenie jest sprawne.

  Takie porady mogą się zakończyć "nagrodą". Uprzedzam. Pkt 12 regulaminu. [retrofood]
 • Helpful post
  #8
  remik_l
  Level 29  
  Jeśli jest to kuchenka elektryczna, która posiada 4 płyty grzewcze + piekarnik to nie chce mi się wierzyć, że jest zasilana ze zwykłej wtyczki 230V. Proponowałbym najpierw upewnić się czy poprzedni właściciel sam tego przewodu nie dołożył oraz sprawdzenie u wujka googla (lub na tabliczce znamionowej) faktycznej mocy tego modelu, ponieważ nie wróżę zbyt długiego życia tej wtyczce oraz gniazdu z którego będzie zasilana.

  Quote:

  Wpinasz do gniazdka i jeśli masz dobrą instalację zabezpieczenie na obwodzie 16A działać powinno. Pytanie tylko ile gniazdek masz na tym obwodzie?


  Kolego czy wiesz, że kuchnia powinna być zasilana z osobnego obwodu ?
 • #9
  SzokalML
  Level 36  
  Model to kuchenki Indesit HGK 20B, i zapewniam, googla już dokładnie przeszukałem i niestety nie znalazłem na ten temat informacji. Kuchenka na oko sprzed ok. 5-10 lat.

  Chciałem zrobić osobny obwód dla kuchenki, żeby tylko na na nim "chodziła", ponieważ, co zaznaczyłem w pierwszym poście przewody w ścianach są 1,5 mm2
  (oprócz obwodu pieca kaflowego).

  Też wydaje mi się to dziwne że kuchenka jest na jednej wtyczce. Jednak, jak zaznaczam, nie będzie używana w pełni jeśli chodzi o moc! Nie ma bowiem potrzeby używania naraz 4 palników i piekarnika.

  Rzadko się zdarza żeby chodziło więcej niż 2 palniki - ew. 1 palnik i piekarnik.
  Z tego wynika że łącznie nie obciążenie nie będzie raczej przekraczać 4-5kw.

  Na co dzień siedzę w zupełnie innej dziedzinie, ale nie trzeba być specjalistą żeby wiedzieć że obwód o przekroju przewodów 1,5 mm2 do którego jeszcze nie daj boże byłoby podłączone coś jeszcze to nieodpowiednie miejsce na podłączenie kuchenki elektrycznej - a co mi z tego co widzę proponował Piotr_krak. "Dziękuję" za takie porady - aż takim laikiem w temacie nie jestem.

  Istnieje oczywiście spore prawdopodobieństwo, że ktoś przerobił wtyczkę bo było mu wygodniejj - bo np. korzystał tylko z jednego czy dwóch palników naraz i to mu wystarczało.

  Ile wg. was powinno kosztować wykonanie takiej usługi - w sensie bezpiecznego wpięcia się do instalacji?
 • #10
  remik_l
  Level 29  
  SzokalML wrote:
  Jednak, jak zaznaczam, nie będzie używana w pełni jeśli chodzi o moc! Nie ma bowiem potrzeby używania naraz 4 palników i piekarnika.


  Przewód zasilający kuchenkę powinien być tak dobrany aby można było obciążyć go pełną mocą kuchni i rozumowanie że tylko dwie płyty będą uruchomione jednocześnie jest błędem.
 • #11
  czesiu
  Level 36  
  Skoro masz zamiar poprowadzić nowy obwód to proponuję 5x2,5 bo za kilka lat kupisz sobie pewnie nową i ta już może być 3fazowa.
 • #12
  michcio
  Electrician specialist
  Nie zasilisz tej kuchenki przez zwykłą wtyczkę na jednej fazie. Wtyczkę na bank zamontował poprzedni właściciel - jest to niepoprawne.
  Pewnie 2 włączone pola czy też pole+piekarnik przekroczą możliwości takiego podłączenia. Wtyczka jest zaprojektowana na prąd 16A, czyli około 3,7 kW, natomiast biorąc pod uwagę praktykę a nie teorię oraz jakość gniazdek czy wtyczek to bezpiecznie jest maksimum koło 12 A - przy większym prądzie osprzęt potrafi zacząć się topić lub przegrzewać...
  Czyli zostaje ci 2,7-2,8 kW - tyle to sam piekarnik potrafi mieć...

  Przewód 5x4 do kuchenki z rozdzielnicy - skoro tak blisko to wyniesie cię ze 20 zł (koszt przewodu). Inaczej jak zmienisz kiedyś kuchenkę to będziesz płakać, że trzeba niszczyć ściany.
 • #14
  User removed account
  User removed account  
 • #15
  Akrzy74
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Autor napisał:
  Quote:
  Kuchenka jest na 230V, 16A, na wtyczce standardowej z uziemieniem.

  Kuchenka może być zasilana napięciem 400V lub 230V (opcjonalnie).
  Quote:
  Kuchenka jest na 230V, 16A, na wtyczce standardowej z uziemieniem.

  Może być zasilona napięciem 230V, ale podłączona bezpośrednio do instalacji - która wytrzyma takie obciążenie (posiada ona listwę przyłączeniową do podłączenia na stałe).
  Quote:
  Ile wg. was powinno kosztować wykonanie takiej usługi - w sensie bezpiecznego wpięcia się do instalacji?

  Trudno ocenić nie widząc "przeszkód". Może to być 50zł. a może być 200zł. Najlepiej umów się z jakimś elektrykiem na miejscu- zapytać to nie znaczy zaraz zlecić.
 • #16
  SzokalML
  Level 36  
  Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.

  Quote:
  Przewód zasilający kuchenkę powinien być tak dobrany aby można było obciążyć go pełną mocą kuchni i rozumowanie że tylko dwie płyty będą uruchomione jednocześnie jest błędem.


  Rozumiem, oczywiście zapas jest potrzebny. Jednak naprawdę nigdy do tej pory nie zdarzyło mi się jednocześnie grzać na więcej niż dwóch palnikach.

  Quote:
  Przewód 5x4 do kuchenki z rozdzielnicy - skoro tak blisko to wyniesie cię ze 20 zł. Inaczej jak zmienisz kiedyś kuchenkę to będziesz płakać, że trzeba niszczyć ściany.


  I tak muszę to poprowadzić w listwach/maskownicach, kuł ściany nie będę. Jest to parę metrów, w praktyce żeby to ładnie wyszło wyniesie trochę więcej niż 20 zł, ale to żaden problem.

  Doskonale wiem, jak pytanie laika może być denerwujące dla bardziej obeznanych w temacie :) ale proszę o wyrozumiałość.
  Przewód 5x4mm to trzy przewody gorące, jeden neutralny, i uziemienie, prawda? Pytanie, czy takie podłączenie kuchenki jest dobre - w sumie dysponuję w mieszkaniu 3 fazami, z czego jedna będzie obciążona piecem elektrycznym kaflowym akumulacyjnym (ale to dopiero w zimie). Czy nie lepiej podłączyć 2-fazowo? Tak aby nie dawać na tę samą fazę pieca i kuchenki?

  W sensie: jedna faza - płyta grzewcza. Druga faza - piekarnik + oświetlenie itp. (piekarnika się rzadko używa). Trzecia faza - piec akumulacyjny i bojler. Czy to jest sensowne rozwiązanie?

  Oczywiście wzywać do tego będę elektryka, sam nie zamierzam ryzykować. Zapytać chciałem w kwestii formalnej. Przeszkód większych nie powinno być. Przydział jest, odległość nieduża.
 • Helpful post
  #17
  Akrzy74
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Sensowne jest podłączenie kuchenki przewodem 5x ( 3 fazy, N i PE wpięte pod listwę przyłączeniową) i zabezpieczonym wyłącznikiem różnicowoprądowym, oraz wyłącznikiem nadmiarowym. Nie kombinuj z dwoma fazami- tym bardziej, że poprowadzenie nowego obwodu nie stanowi problemu.
 • Helpful post
  #18
  remik_l
  Level 29  
  SzokalML wrote:

  Czy nie lepiej podłączyć 2-fazowo? Tak aby nie dawać na tę samą fazę pieca i kuchenki?

  W sensie: jedna faza - płyta grzewcza. Druga faza - piekarnik + oświetlenie itp. (piekarnika się rzadko używa). Trzecia faza - piec akumulacyjny i bojler. Czy to jest sensowne rozwiązanie?


  Obciążenie faz w mieszkaniu powinno być jak najbardziej równomiernie rozłożone.
  Proponuję:
  L1, L2, L3 - kuchnia
  L1 - bojler
  L2 - piec
  L3 - pralka
  Później umiejętne dociążanie poszczególnych faz odbiornikami mniejszych mocy.

  To są wskazówki dla Ciebie ale wykonanie zleć lokalnemu ? elektrykowi, który po wizji lokalnej będzie lepiej wiedział od nas jak to wykonać.
 • Helpful post
  #19
  kris8888
  Level 36  
  SzokalML wrote:


  W sensie: jedna faza - płyta grzewcza. Druga faza - piekarnik + oświetlenie itp..


  Nie wiem o jakiej mocy sumarycznej masz płytę grzejną, ale w mojej kuchence (Zanussi) wewnętrzne okablowanie kuchenki jest tak rozwiązane, że piekarnik (2,6kW) w całości obciąża jedną fazę, połowa płyty grzejnej (dwa pola grzejne) obciążaja druga fazę, a reszta pól grzejnych obciąża trzecią fazę. I to jest najbardziej prawidłowe podłączenie kuchenki. Sama płyta grzejna sumarycznie pobiera 7,6kW.
  Generalnie jest zalecenie, żeby elektryczne kuchenne urządzenia grzejne o sumarycznej mocy przekraczającej 4kW były podłączane do instalacji trójfazowej.