Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Problem z przegrzewającym się komputerem. (+Rozwiązanie)

01 Jun 2010 16:53 5737 37
  • Level 9  
    Na początek opiszę konfigurację komputera:
    Gigabyte GA-MA69VM-S2 + AMD Athlon 5200 (BOX)
    2gb RAM (1 kość kingston)
    256mb - karta graficzna (ATI saphire x1300pro BOX)
    450W - Chieftec
    plus 1 wentylator z tyłu obudowy wywiewający powietrze
    Obudowa jest w pełni otwarta (brak bocznej ścianki)

Teraz postaram opisać się mój problem. Komputer posiadam od 2 tygodni (samodzielnie złożony) wszystko ładnie śmigało (mianowicie zdołałem ukończyć takie tytuły jak HL2 oraz HL2 episode one na full detalach) <-- ze stała temp 35-40 stopni// teraz postanowiłem przejść do kolejnej części (HL2 episode two) po
    1-2h gry komputer się wyłączył (Sprawdziłem w Biosie temp - 90 stopni !)
    gdy komputer ,,ostygnoł" postanowiłem uruchomić go ponownie (działał z 1h <- czytałem dokument plus serfowałem w internecie) po godzince uruchomiłem go ponownie temp - 35 stopni a wiec postanowiłem znowu odpalic gre po zaledwie 5 minutach gry komputer się wyłączył temp = 90 stopni...

Oczywiście na procku znajduje się pasta termoprzewodząca firmy Spire. Wszystko dobrze zamontowane.
    W razie wymiany (ulepszenia chłodzenia) mój budżet wynosi 40zł ;<
    Dodam jeszcze ze za 3 razem temp wynosiła 100 stopni ;S postanowiłem go szybko wyjąc (procesor) by sprawdzić go ,,ręcznie" i wcale nie był ciepły może z 10-20 stopni.

Z góry dziękuję za wszelką pomoc.

---------------< ROZWIĄZANIE >------------------
    zdjąłem IHS, wysmarowałem jądro nową pastom termo przewodzącą (ceramique, artic silver) na nowo skleiłem procesor z IHS (włożyłem procesor z ihs w socket a następnie położyłem na to radiator + stertę książek ( sklejone za pomocą kleju uniwersalnemu) gdy klej wysechł zapiąłem zapinki radiatora i ku mojemu zdziwieniu problem ustąpił, tak bynajmniej mi się wydaje ponieważ pograłem z 2h w HL2 a temp w OCCT max 30 stopni =). Może się to komuś przyda
    [22.06.2021, g.9.00] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
  • TermopastyTermopasty
  • Level 40  
    Z jakiego podzespołu odczytujesz temp.: procesor czy grafika?
  • Level 9  
    grubas wrote:
    Z jakiego podzespołu odczytujesz temp.: procesor czy grafika?

Bios, temperaturę odczytywałem z [CPU] < procesor

DriverMSG wrote:
    3-Jakie chłodzenie masz na procesorze (BOX czy inne)?

Chłodzenie mam Boxowe (nie oryginalne) , program już ściągnąłem zaraz wykonam testy. Jak sprawdzić wersje Biosa?.
    Niestety logów/screanów z testu nie wstawię ponieważ podczas testu komputer się przegrzał i wyłączył.
  • Admin of Computers group
    Sprawdź ręką - dotknij palcem radiator podczas testu, jeśli będzie dochodzić do temperatury 70 stopni, to zapewne powinien radiator parzyć.
    Jeśli jednak będzie letni, to wskazywałoby na źle zamontowany radiator - brak kontaktu z powierzchnią procesora.

Odnośnie wersji bios - jest wyświetlana podczas uruchomienia komputera, można też sprawdzić programami np: CPU-Z.

W pierwszej kolejności należy wykluczyć faktyczną wysoką temperaturę CPU, być może uszkodzony jest czujnik i jedynie wysyła złe informacje do biosu, a ten w ramach zabezpieczenia wyłącza system.
  • Level 9  
    Zapomniałem wspomnieć iż juz tak zrobiłem. Gdy komputer się zrestartował (bios 90 stopni) szybko wyjołem procesor i ja jak i mój kolega stwierdziliśmy iż jego temperatura mieści się w granicach 10-20 stopni.
    Zaraz sprawdzę wersję Biosa
    Muszę dodać również iz płyta plus procesor były używane i według sprzedawcy działały bez zarzutu.

Screan z CPU-Z oraz OCCT (jeśli potrzeba czegoś jeszcze, to proszę pisać)

Proszę wklejać zdjęcia wg tej instrukcji: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic595877.html [DriverMSG]
    edit:
    Zmieniłem.
  • Level 9  
    Temperaturę sprawdzałem jedynie programem OCCT (na screanie niska temp lecz podczas testu doszło do 50 stopni i się wyłączył)
    Oraz w biosie chwile po restarcie (CPU = 90 stopni i rosło przy temperaturze 100 stopni postanowiłem go wyłączyć)
    Mam ustawiony alarm na 70 stopni+ (lecz pierwszy restart nastąpił gdy w biosie nie było ustawionych progów) Z tego wychodzi że wszystko jest ładnie i pięknie lecz komputer się wyłącza i w biosie pokazuje te ogromne temperatury (trzeba odczekać chwilę by dało się uruchomić system operacyjny)
  • TermopastyTermopasty
  • Level 43  
    Witam, samodzielnie złożyłeś komputer wiec odepnij chłodzenie od procesora wytrzyj pastę i nałóż ponownie ale cienką warstwę mocno zapnij chłodzenie.Pozdrowienia.
  • Level 9  
    adamadi33 wrote:
    Witam, samodzielnie złożyłeś komputer wiec odepnij chłodzenie od procesora wytrzyj pastę i nałóż ponownie ale cienką warstwę mocno zapnij chłodzenie.Pozdrowienia.

Juz to zrobiłem ;/ (pozatym pasta nie zredukuje temperatury o 50 stopni ;D)

AKTUALIZACJA:
    surfowałem sobie w internecie , patrze a tu w OCCE temp = 80 stopni , przestraszyłem się zrestartowałem komputer bios = 110 stopni, postanowiłem ponownie wyjąć procesor (dałem go potrzymać mamie według jej fachowej opini temp wynosiła max 40 stopni) oczywiscie ponownie nałozyłem paste itp itd.
    Jeśli czujki są zepsute (boję się iż nie są i mogę sowodować dalsze uszkodzenia) to czy istnieje możliwość ignorowania ich ? by komputer sięnie wyłączał (posiadam jeszcze jeden wentylator lecz nie wiem gdzie go zamocować oraz nie wiem gdzie go podpiąć, bo z tego co widzę są tylko 2 wejścia (zajete))
    Nie jestem pewien do końca lokalizacji czujnika temperatury, ale może on się znajdować w procesorze, a co za tym idzie, wskazywało by to na brak połączenia rdzenia z obudową procesora - były już takie przypadki na forum, że należało wymienić pastę termoprzewodzącą między rdzeniem a obudową procesora. Dość skomplikowana i delikatna procedura, ale wykonalna.

• Level 9  
    DriverMSG wrote:
    Nie jestem pewien do końca lokalizacji czujnika temperatury, ale może on się znajdować w procesorze, a co za tym idzie, wskazywało by to na brak połączenia rdzenia z obudową procesora - były już takie przypadki na forum, że należało wymienić pastę termoprzewodzącą między rdzeniem a obudową procesora. Dość skomplikowana i delikatna procedura, ale wykonalna.

Jak ja mało zawału nie dostałem gdy wygieło mi się kilka pinów od procesora a co tu mówić o otwarciu go i grzebaniu ;D (ewentualnie moge oddać do jakiegoś serwisu) lecz sam tego nie rozumiem ponieważ przez kilka dni wszystko było pieknie gry chodziły itp a teraz nagle zaczoł się przegrzewać.

znalazłem podobny temat (podobny problem):
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1642064.html#7967428
    lecz moja płyta z tego co widzę nie wygina się.
  • Level 9  
    znajomy ma identyczną płytę jak i procesor (jego temp to 17 stopni) jeśli się zgodzi to postaram się sprawdzić jego procesor.
  • Level 43  
    Może wpierw odwrotnie? Twój procesor na jego MB. Bo jeśli twoja MB ubije mu procesor to sam wiesz...
    Hydrobating wrote:
    znajomy ma identyczną płytę jak i procesor (jego temp to 17 stopni) jeśli się zgodzi to postaram się sprawdzić jego procesor.

17°C to też mało wiarygodna temperatura, chyba że ma chłodzenie wodne lub badał ją tuż po starcie systemu.
    Może te temperatury na tych płytach gł. to jakaś wada fabryczna...
  • Level 9  
    hmm istnieje możliwość ignorowania tej temp? tak by komputer się nie wyłączał?
  • Level 31  
    Hydrobating wrote:
    hmm istnieje możliwość ignorowania tej temp? tak by komputer się nie wyłączał?

BIOS, a w nim przestawić temperaturę maksymalną, po przekroczeniu której włączy się alarm.
  • Level 9  
    to ja wgl alarm aktualnie mam na disabled wiec jest off a i tak się wyłącza komputer;<
  • Level 41  
    Przede wszystkim. Czy taka temperatura to na pewno odczyt z procesora? Nie mylisz może tego z GPU? Bo jak widziałem, OCCT pokazuje 61stC na karcie graficznej, a to bardzo, bardzo dużo (jak na idle). Zresztą, nie pokazałeś nam wykresów z testu "power supply".
  • Level 9  
    Wojtek(KeFir) wrote:
    Przede wszystkim. Czy taka temperatura to na pewno odczyt z procesora? Nie mylisz może tego z GPU? Bo jak widziałem, OCCT pokazuje 61stC na karcie graficznej, a to bardzo, bardzo dużo (jak na idle). Zresztą, nie pokazałeś nam wykresów z testu "power supply".

Gdybyś tak uważnie wszystko przeczytał to byś wiedział ze screanów z testu nie dałem z powodu wyłaczenia sie komputera w trakcie tesu. Po 2 w biosie sprawdzam healt status -> CPU a więc procesor..
  • Level 41  
    No faktycznie, przeoczyłem. Jednak 22stC w Idle to normalna temperatura. Dodatkowo, spróbuj obmacać radiator gdy komputer jest obciążony, sam procesor bez problemu ostygnie w kilka sekund, więc nie wymacasz go po wyjęciu, musisz to robić podczas pracy - z drugiej strony radiator by nie dał się dotknąć przy takiej temperaturze. Co może wskazywać na zły styk radiatora z IHS, albo procesora z IHS. Obydwie te sytuacje absolutnie wykluczają 22stC w Idlu.

Twierdzę, że to przegrzewająca się karta graficzna.
  • Level 9  
    Udało się wykonać test w OCCT
    test type: własne
    czas : 6 min
    test mode : medium
    priorytet: normalny

Muszę juz kończyć, tak więć wiecej testów/informacji itp przeprowadzę jutro.
  • Level 43  
    Temperatura jest ok program pokazał prawidłową temperaturę a wiec to zapewne karta graficzna dała taki wysoki wynik temperatury.Nie wiem jak bios pokazał że procesor ma 90 stopni,czujnik temperatury procesora znajduje między podstawką procesora a procesorem.
  • Level 9  
    Rozkreciłem kartę graficzną posmarowałem pastą i spadła jej temp do 43 stopni, wiec postanowiłem hmm pograc ;D po ok. 30 minutach komputer się wyłączył bios temp = 90 stopni dowód:
    Postaram się jeszcze dzis sprawdzić miernikiem // < niestety nie sprawdzę ponieważ nie udało mi się go załatwić (nikt ze znajomych nie posiada)

Przeszukując forum elektordy natrafiłem na takie coś
    janko.muzykant wrote:
    Witaj,
    To raczej nie będzie wina zasilacza, tylko procesora. Spotkałem się już z czymś takim.
    Mianowicie problem najpewniej polega na tym, że masz albo nierówny radiator procesora, co bym polecał sprawdzić, ale jeszcze bardziej prawdopodobne (i dużo gorsze) jest to, że jest źle zamontowany tzw heatspreader, czyli gruba blaszka na procesorze, która styka się z jego rdzeniem. Aby pozbyć się problemu należy ją baaaardzo ostrożnie zdjąć przy pomocy żyletki, gdyż można łatwo uszkodzić procesor. Następnie należy wyczyścić rdzeń procesora ze starej pasty termoprzewodzącej (jest twarda), nałożyc nową pastę i z powrotem założyć heat spreader. Robiłem coś takiego raz, i nawet się udało. Problem z wyłączaniem i przegrzewaniem komputera jak ręką odjął.

http://www.youtube.com/watch?v=j8WWb0aCFvk

W powyższym odnośniku masz filmik, na którym jest pokazane w jaki sposób zdjąć owa blaszkę. Z mojego doświadczenia, należy jechać żyletką do góry, przy blaszce, a nie przy procesorze, bo są tam ścieżki, które można uszkodzić. Po jej zdjęciu usuń jeszcze ostrożnie klej łączący blaszkę z procesorem na krawędziach, ale bardzo ostrożnie z uwagi na ścieżki.
    Życzę powodzenia i napisz co ci z tego wyszło.
    pzdr.

Co o tym sądzicie?
  • Level 36  
    Hydrobating wrote:
    Rozkreciłem kartę graficzną posmarowałem pastą i spadła jej temp do 43 stopni, wiec postanowiłem hmm pograc ;D po ok. 30 minutach komputer się wyłączył bios temp = 90 stopni dowód:
    Postaram się jeszcze dzis sprawdzić miernikiem // < niestety nie sprawdzę ponieważ nie udało mi się go załatwić (nikt ze znajomych nie posiada)

Cpu sie gotuje :(
    Sciagnij i uruchom linxa na 15 minut.
    Wczesniej uruchom hwmonitor i tak go pozostaw niech monitoruje temperatury i napiecia.
    Zrob fotke przed 15 minuta testu i pokaz na forum.

Przykladzik:

http://www.youwatched.com/datajay/linx(0.64).7z

http://www.programosy.pl/program,hwmonitor.html