Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Winscape - dowolny krajobraz za oknem

kamilsos 01 Cze 2010 17:41 4895 10
 • Nasi koledzy elektronicy z rationalcraft.com zaprojektowali i wykonali urządzenie o nazwie „Winscape”. Jest to interaktywny wyświetlacz naścienny sprawiający wrażenie wyglądem pary okien. Przy jego pomocy możemy dowolnie zmieniać widok jaki mamy za oknem. Wyświetlacz reaguje również na położenie oglądającego za pomocą naszyjnika z diodami LED na podczerwień, co pozwala na zwiększenie realizmu i poziomu interakcji z urządzeniem.

  Funkcje urządzenia to :

  -dedykowane oprogramowanie i konfiguracja wyświetlacza
  -dwa wyświetlacze plazmowe z technologią HD dla idealnego kontrastu i szerokiego kąta patrzenia
  -rozdzielczość video 1920x1080 z dźwiękiem
  -rozdzielczość zdjęć 4096x4096
  -całkowicie zabudowanie w ścianę zapewnia estetykę i cichą pracę
  -śledzenie jednej osoby (posiadającej naszyjnik IR) w pomieszczeniu dla zapewnienia odpowiedniej perspektywy
  -programowane wyłączanie i włączanie czasowe
  -pełna kontrola za pomocą iPhona lub panelu internetowego

  Dwa 46-calowe telewizory HD (Panasonic TC-P46G10) sterowane są za pomocą komputera marki Apple z dedykowanym oprogramowaniem. Oprogramowanie znając odległość wyświetlaczy od siebie, dzieli obraz na dwie części tak aby zachować odpowiednią perspektywę. Za śledzenie położenia osoby w pokoju odpowiedzialny jest kontroler Wii Remote. Gdy osoba mająca na sobie płytkę ze źródłem światła IR zbliży się do urządzenia oprogramowanie oddali obraz sprawiając wrażenie prawdziwego okna.

  Wykonanie takiego projektu wiąże się z kilkoma rzeczowymi problemami. Wyświetlacze należało umieścić w ścianie tak aby dostęp do nich nie był trudny w razie jakichś problemów technicznych. Również trzeba było zastanowić się nad kwestią odprowadzania ciepła. Problemem okazało się również samo zainstalowanie telewizorów których uchwyty montażowe przystosowane były do pracy w trybie horyzontalnym. Nie obyło się bez przeróbek.

  Telewizory plazmowe pobierają około 250 – 430 watów mocy każdy, przez co produkują całkiem sporą ilość ciepła. Ciepło to musi być odprowadzane z wnęki aby zapobiec uszkodzeniu elektroniki, a także zagrożeniu pożarowemu. Za chłodzenie odpowiedzialne są ciche wiatraki przymocowane do rur PCV, które odprowadzają ciepło do garażu. Rury poniżej wyświetlaczy służą jako tunel dla okablowania oraz jako wloty chłodnego powietrza.  Źródło: http://www.rationalcraft.com/Winscape.html

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  kamilsos
  Poziom 13  
  Offline 
  kamilsos napisał 106 postów o ocenie 22, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Lublin. Jest z nami od 2008 roku.
 • OptexOptex
 • #3
  livex21
  Poziom 22  
  Niedługo ludzie pozamykają się w bunkrach bez okien i z antywłamaniowymi drzwiami, a czyja to wina? Ludzi :(
 • OptexOptex
 • #4
  bobojad
  Poziom 13  
  Jeśli projekt się rozwinie na tyle, żeby z nibyokna można było podziwiać obraz z prawdziwej kamery, oraz jeśli oprogramowanie pozwoli na rozpoznawanie twarzy tak jak w aparatach cyfrowych, żeby nie trzeba było nosić tego naszyjnika - wtedy kupuję :). Świetny pomysł na ożywienie np ciemnej kuchni albo łazienki, jednak ja wolałbym wyglądać przez nibyokno z podglądem na prawdziwą ulice z kamery np umieszczonej na balkonie, na obrotowej podstawie :).
 • #5
  Usiu007
  Poziom 13  
  bobojad napisał:
  Jeśli projekt się rozwinie na tyle, żeby z nibyokna można było podziwiać obraz z prawdziwej kamery, oraz jeśli oprogramowanie pozwoli na rozpoznawanie twarzy tak jak w aparatach cyfrowych, żeby nie trzeba było nosić tego naszyjnika - wtedy kupuję :). Świetny pomysł na ożywienie np ciemnej kuchni albo łazienki, jednak ja wolałbym wyglądać przez nibyokno z podglądem na prawdziwą ulice z kamery np umieszczonej na balkonie, na obrotowej podstawie :).
  To już lepiej zwykłe okno wstawić niż montować telewizor, kamery i jeszcze czujniki ruchu.. :?
  Pomysł fajny, ale sam wolę mieć okna niż telewizory. : )
 • #6
  780810
  Poziom 17  
  No okno ma tą zaletę że rozdzielczość nieskończona a pobór energii zerowy :). To się moze przydać jak ktoś za oknem ma mur z cegieł albo śmietnisko :)
 • #7
  DawwidW
  Poziom 15  
  Pomysł całkiem fajny, tylko przy cenach prądu w Polsce to włączenie takich "okien" na 12h na dobę przez miesiąc kosztowało by ponad 100zł... Gdyby to było na telewizorach LED to miało by chyba więcej sensu.
 • #8
  Mark Marshall
  Poziom 19  
  Mnie nie podoba się to że zastosowali ekrany plazmowe, matryca się wypali od statycznego obrazu a potem zostaną cienie itp. Inną sprawą jest spory pobór energii, nie jest on aż tyle większy od typowych LCD ale jednak jest wyższy.
 • #9
  Pap-Corp
  Poziom 13  
  Mark Marshall napisał:
  Mnie nie podoba się to że zastosowali ekrany plazmowe, matryca się wypali od statycznego obrazu a potem zostaną cienie itp.
  good job with keeping in touch with the new technologies dude...
  brzmisz jak ktoś z lat 90.

  bajer super, taki trochę back to the future2. jedyny mankament, że jak podejdzie się tak blisko, że pilot cię już nie widzi to włączy się ten widok defaultowy. No a wiadomo, że jak to tak działa to pierwsze co każdy będzie chciał podejść i wyjżeć przez "okno" :P powinni zrobić zabezpieczenie, że jak już ktoś jest na granicy widzialności przez pilota to jakaś godzilla się pojawia albo inny potwor tak dla odstraszenia :P
 • #10
  kiwikrakow
  Poziom 2  
  780810 napisał:
  No okno ma tą zaletę że rozdzielczość nieskończona a pobór energii zerowy :). To się moze przydać jak ktoś za oknem ma mur z cegieł albo śmietnisko :)


  ale energia to nie tylko to co zasila nasza zabawki, potrzebujemy również energii by ogrzać nasz chatki, wiadomo że okna to straty ciepła, a takich okien przynajmniej nie trzeba myć i widok może być co dziennie inny. może się przydać jeżeli sąsiad ma wysypisko/rumowisko u siebie.albo w pięknej prl'owskiej ciemnej kuchni. tylko pytanie ile to kosztuje.... sadzę że to nie dla tych co mieszkają w starych blokach z wielkiej płyty ;-(
 • #11
  stachu_15
  Poziom 11  
  A ja wypowiem się na temat filmiku dodanego przez kloszi Link. Mi pomysł bardzo się podoba... a gdyby go tak udoskonalić dla kilku oglądających? Znana jest technologia przemiatania obrazu - wykorzystywana w dzisiejszych systemach 3D. Fakt, że potrzeba by wyższych częstotliwości. Więc gdyby tak wyświetlać naprzemiennie obraz dla każdego z widzów? Każdy ze swojej perspektywy widziałby tę samą scenę ale pod innym kątem, poruszając się, TV by to "widział" zmieniając kąt obserwowanej sceny... To byłoby chyba najrealniejsze i sprawiające największą frajdę 3D. Co o tym sądzicie?