
Przedstawiane urządzenie opracowane przez ludzi z dangerousprototypes.com znajdzie raczej zastosowanie w laboratorium kontroli jakości producentów elektroniki niż na półce elektronika amatora. Jednak ze względu na niecodzienność projektu warto jest o nim wspomnieć. Służy ono bowiem do sprawdzania wytrzymałości pamięci EEPROM. Jak wiemy pamięć flash charakteryzuje się tym, iż posiada ograniczoną ilość cykli zapisu. Po osiągnięciu pewnego progu granicznego pamięć ta zużyje się i nie będzie pozwalać na przeprowadzanie dalszych cykli zapisu. Urządzenie to ma na celu zapisywanie testowej informacji na pamięci EEPROM, a następnie weryfikację zapisanych danych. Każda udana próba zapisu jest rejestrowana, a liczba wykonanych cykli pokazywana jest na wyświetlaczu 7-mio segmentowym.
Producenci szacują wytrzymałość swoich pamięci flash na około milion cykli zapisu. Ile czasu zajmie wykonanie 1 000 000 cykli zapisu danych ? Największa odnotowana prędkość zapisu urządzenia to 736 cykli na minutę, co w przełożeniu daje milion cykli w 22 godziny. Dla porównania proszę zauważyć że, gdyby urządzenie zapisywałoby z prędkością jednego zapisu na minutę to wykonanie miliona cykli zajęłoby aż 11 dni ! Urządzenie posiada kilka opracowanych cykli programowych, które mogą zostać wgrane do mikroprocesora. Cykle te różnią się prędkością zapisu.
Oczywistą sprawą jest to że, pamięć EEPROM nie została wykonana z myślą o pracy w tak ciężkich warunkach. Milion cykli zapisu to całkiem dobry wynik dla typowego użytkownika. W urządzeniach które potrzebują dłuższego ‘czasu życia’ używane są zwykle pamięci SRAM.
Sercem układu jest mikroprocesor PIC18F2550 taktowany kwarcem 20 Mhz. Jak do tej pory za pomocą tego urządzenia testowane były pamięci EEPROM firmy Microchip o pojemności 128 bajtów (24AA01-I/P). Pamięć EEPROM zasilana jest napięciem 5V i wymaga kondensatora filtrującego 0.1 uF. Komunikacja pomiędzy mikroprocesorem a pamięcią odbywa się za pomocą protokołu I2C. Piny kontrolne pamięci odpowiedzialne za konfigurację i blokadę zapisu są uziemione aby zapewnić bezproblemową pracę z kostką. Urządzenie posiada podstawkę na EEPROM, która pozwala na szybkie wymienianie testowanego układu scalonego.

Na stronie źródłowej można zobaczyć audycję na żywo pokazującą testowanie pamięci.
Źródło: http://dangerousprototypes.com/2010/05/25/prototype-flash_destroyer/
Cool? Ranking DIY