Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyj±tek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że ogl±dasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana pod¶wietlenia w liczniku Astra II

01 Cze 2010 18:51 66513 26
  • Poziom 15  
    Witam!
    Mam pytanie oraz niewiadom± chciałbym wymienić pod¶wietlenie w zegarach astra G 2000r 1,7DTI.
    Chciałbym tak zrobić by mieć tarcze na czerwony kolor a wskazówki na niebieski jest to możliwe?
    Kolejne pytanie moje jest takie jak wymontować licznik oraz co mogło się stać z prędko¶ciomierzem bo powyżej 50Km/h tyka ?!
    Idzie w górę i w dól ale jakby się zacinał - chciałbym przy okazji go naprawić jak to jest możliwe?
    Pozdrawiam wszystkich pisz±cych.
    Wymiana pod¶wietlenia w liczniku Astra II Wymiana pod¶wietlenia w liczniku Astra II Wymiana pod¶wietlenia w liczniku Astra II
  • Poziom 15  
    Chodzi mi o taki licznik oraz chciałbym użyć takich diodek Led zamienników żarówek czy nie będ± za mocne czy nie będ± raziły w nocy proszę o pomoc
  • Poziom 15  
    witam ponownie:) postanowiłem ze podzielę się moimi osi±gnięciami w zmianie koloru i założeniu obręczy alu na zegary i nawiewy co my¶licie o tym:)!??! - w razie pytań służę pomoc±:)Wymiana pod¶wietlenia w liczniku Astra II

Wymiana pod¶wietlenia w liczniku Astra II Wymiana pod¶wietlenia w liczniku Astra II
  • Poziom 15  
    palsza moja praca:) mam pytanie możne kto¶ podać gdzie jest na tej kostce od licznika zasilania żarówek tzn który pin jest (+12) a który gnd Wymiana pod¶wietlenia w liczniku Astra II Wymiana pod¶wietlenia w liczniku Astra II Wymiana pod¶wietlenia w liczniku Astra II Wymiana pod¶wietlenia w liczniku Astra II Wymiana pod¶wietlenia w liczniku Astra II Wymiana pod¶wietlenia w liczniku Astra II
  • Poziom 15  
    kolejna moja praca:) ocencie sami:)

Wymiana pod¶wietlenia w liczniku Astra II Wymiana pod¶wietlenia w liczniku Astra II
  • Moderator Samochody
    Rmx1987 napisał:
    palsza moja praca:) mam pytanie możne kto¶ podać gdzie jest na tej kostce od licznika zasilania żarówek tzn który pin jest (+12) a który gnd

GND to pin nr 2, a +12V od żarówek to pin 36 (ostatni) - s± numery na końcach zł±cza. Wy¶wietlacz LCD ma osobno sterowane pod¶wietlanie. LEDy warto zmatowić, zwłaszcza od LCD. LEDy od pod¶wietlania licznika wkłada się "-" do dołu, natomiast od LCD "-" do góry. Jak się już rozbiera zegary to warto wykleić foli± aluminiow± osłony żarówek - ¶wiatło jest "brane" z boku a LEDy ¶wiec± głównie do przodu.

Żeby wyj±ć zegary trzeba zdj±ć też górn± czę¶ć plastikowej obudowy kolumny kierowniczej, można też wyj±ć przeł±czniki od wycieraczek i kierunkowskazów (nie trzeba odł±czać, wystarczy wysun±ć z prowadnic).

Montaż ramki:

Link

...a ponoć trzeba do tego zdejmować kierownicę ;) jak widać da się i to nawet jedn± ręk± (choć z małymi problemami). Trzeba pamiętać w wsunięciu niezdejmowalnej czę¶ci osłony kierownicy pod kokpit, bo inaczej będzie przeszkadzać przy wyjmowaniu i wkładaniu tej plastikowej ramki - można j± przytrzymać od spodu kolanem (jest na sprężynie i sama się wysuwa).
  • Poziom 15  
    Drogi kolego nie trzeba nic wykręcać od kierownicy - żadnych osłon.!
    Po prostu w większo¶ci astry G mamy taka dĽwignie kolo stacyjki (trudno zobaczyć) ale tam jest od ustawiania kierownicy w jakiej płaszczyĽnie ma sie znajdować:) a wiec otwieramy dĽwignie kierownicy zsuwamy na sam dol i do przodu i zegary wchodz± i wychodz± jak marzenie:)
    Swoja droga dzięki za te piny mógłby¶ zrobić jaki¶ szkic tak dla innych użytkowników i oznaczyć piny:)]
    Je¶li masz jakie¶ pytania lub ciekawostki czekam na prive:) pozdrawiam i dziekuje zainteresowanie tematem:)
  • Moderator Samochody
    Wiem, że jest dĽwignia, bo żeby zdj±ć osłonę trzeba zdj±ć zakończenie tej dĽwigni - może latem by się dało jako¶ wymanewrować t± plastikow± ramk±, ale teraz przy -10*C jak to robiłem nie chciało mi nijak wyj¶ć bez zdejmowania tej osłony (nie tyle zegary co ta plastikowa ramka). Oczywi¶cie kierownica była max do siebie i do dołu, choć możliwe że co¶ się zacięło i kierownica nie wyszła do końca.

Numeracja pinów:
    Schemat zegarów:
  • Poziom 15  
    Dzięki kolego za schemacik:)
    Wiesz ja teraz montowałem te białe zegary co na zdjęciach s± i wszystko wyszło elegancko... osobi¶cie nie lubię ¶ci±gać tego plastiku nad kierunkowskazami czym mniej rozkręcania tym szybciej i lepiej :)
    czyli jak na stole podepnę się w te piny mogę sobie sprawdzić jak i co ¶wieci:) bardzo przydatne, widziałem po ¶cieżkach ze ten 1-wszy pin idzie do zasilania pod¶wietlenia ale nie widziałem drugiego a szkoda było ryzykować by spalić licznik
    Malowałe¶ kiedy¶ wskazówki?! Co my¶lisz o tym ?
  • Poziom 1  
    Rmx1987 - chciałbym się dowiedziec paru rzeczy mógł by¶ odezwać się do mnie na priv?

Dodano po 28 [sekundy]:

podczas wyci±gania licznika trzeba co¶ odł±czac? można cos uszkodzic?
  • Poziom 15  
    Podł±czyłem wszystko chodzi ładnie sie prezentuje:)Najlepiej pomalować wskazówki srebrna farba jak radził kolega maja bardziej wyrazisty kolor i nie daj± po¶wiaty na tarczy
  • Moderator Samochody
    Rzeczywi¶cie da się bez rozbierania obudowy kolumny kierowniczej - co¶ mi się zablokowało i kierownica nie wysuwała się do końca - trochę poszarpałem i elegancko wyszło. Przećwiczyłem to bo założyłem zwykłe LEDy i kiepsko to wygl±dało, do tego ojcu nie podobało się czerwone pod¶wietlanie.

Demontaż (pod koniec filmu widać polaryzację diod: "-" jest oznaczony czarn± kropk± na cokole diod):

Link

Montaż:

Link

Zwykłe LEDy (¶wiec± za słabo i daj± zbyt skupione ¶wiatło, do zegarów jeszcze mog± być ale LCD w dzień był nieczytelny):

LEDy SMD 3x (dużo lepszy efekt):
  • Poziom 1  
    Witam mam problem nie wiem wogole jak zmienic to pod¶witlenie w tej astrze wiec prosiłbym o pomoc bo pokolei miałbym robic jest to 2005rok podstawowa wersja. jeszcze jedno kupiłem taka zarówkę z o¶mioma diodami do pod¶wietlenia tablicy włożyłem j± a nie ¶wieci nie wiem czemu? za małe zasilanie tam jest ??
    Prosiłbym bo pomoc na stalanek3111(malpa)interia.pl
  • Poziom 10  
    Uszanowanie Wszystkim !!
    Podlacze sie pod temat, poniewaz moim zdaniem, to tutaj najlepiej pasuje
    ciekawostka o ktorej za moment.
    Czytalem rozne posty z roznych linkow. Wszystko opiera sie na modyfikacji
    oswietlenia zegarow i konsoli. Swietna sprawa, przyznaje.
    Wszystko podswietlane pod jeden kolor i naprawde cieszy.
    Przypadkowo wpadlem na inny pomysl.
    Zamiast wymieniac kolory tarcz szybkosciomierza i obrotomierza,
    czy nie warto poswiecic czasu dla samych wskazowek ??!!
    Przede wszystkim, jest potrzebny do tego "chlop", ktory zna sie na
    elektronice. Moim zdaniem, bez wzgledu na kolor tarcz, po jakims czasie
    efekt ktory uzyskalismy i tak sie znudzi lub niespodoba wspollokatorowi.
    Mam na uwadze, ojca, tescia, malzonke i przede wszystkim dzieciaki.
    Dzieciaki, poniewaz zawsze znajda mankament :-))
    Wrocmy do tematu... Pomysl o ktorym zaraz wyjasnie wpadl przypadkowo.
    Nie wazne skad, po prostu wpadl :-))
    Konkretnie chodzi o WSKAZOWKI zegarow.
    Jak na razie skupmy sie na szybkosciomierzu.
    Wskazowka szybkosciomierza proponuje w ten sposob oswietlic aby
    dana szybkosc samochodu rownala sie z BEZPIECZNA.
    Na przyklad - wskazowka szybkosciomierza do 35 km/h - kolor wskazowki zielony.
    Przyspieszamy... mamy na liczniku 55 km/h - kolor samej wskazowki, zmienia sie na pomaranczowy (kolor wskazowki jako przyklad)
    Wchodzimy na trase gdzie szybkosc mozemy rozwinac do 100km/h,
    nasza wskazowka zmienia kolor i jest (na przyklad) zolty.
    Od 100/h do na przyklad 130km/h wskazowka nie zmienia koloru.
    Po przekroczeniu 140km/h wskazowka zmienia kolor na czerwony, co automatycznie widzimy, ze musimy zachowac szczegolna ostroznosc. Dla bezpieczenstwa swojego i innych przede wszystim mialo by to patent. Dlatego wspomnialem wczesniej, ze jest potrzebny "chlop", ktory potrafi
    cos takie skonstruowac elektronicznie.
    Jesli chodzi o kolory zmieniajace wskaznik, w tej sytuacji "wskazowke
    obrotomierza", to podalem wylacznie z mojego myslenia. Skala farb jest wylacznie dla producenta przeznaczona.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    O co¶ takiego ci chodzi:
    http://www.youtube.com/watch?v=qab5FpmLfx4
    ?
    Do takiego wyczynu potrzebujesz aż dwóch diod ¶wiec±cych i czarnego markera, którym zamalowujesz dół ¶wiatłowodu wskazówki, zostawiaj±c mu tylko okno, które to "łapie" kolor w zależno¶ci od położenia i ustawienia kolorowych diod.
  • Poziom 10  
    Mozna to do tego porownac. Ile i co jest potrzebne, uwazam za mankament.
    Najwazniejsze aby osoba prowadzaca samochod, mogla rowniez
    za pomoca wskaznika szybkosciomierza "odczuc", ze predkosc samochodu
    jest zbyt za wysoka., i zwrocila jednak uwage na siebie i na innych.
  • Poziom 9  
    Wymieniłem żarówki na diody koloru niebieskiego ale niestety niebieskie s± tylko wskazówki a tarcze zegarów ¶wiec± na zielono. Pewnie dla tego że tarcze z tyłu (to co ma przepuszczać ¶wiatło diud jest koloru żółtego) Moje pytanie co zrobić żeby ¶wieciło na niebiesko tak jak na fotkach wyżej (diody już s± niebieskie) .Może zmyć kolor żółty rozpuszczalnikiem ale boje się że popsuje tarcze. Proszę o pomoc tu lub na PW
  • Poziom 12  
    Po wymianie tarcz zostaje skalowanie wskazówek,a tu zaczyna się taniec z gwiazdami,co innego ja masz grupę vw robisz test i wskazówki na pion a w innych markach zostaje jeżdżenie z nawigacj± bez szbki życzę powodzenia .
  • Poziom 15  
    kolego skalowanie wskazówek to dla mnie już żaden problem wystarczy trochę cierpliwo¶ci i pomysłu póĽniej wszystko jest jak oryginał i wskazuje jak trzeba
  • Poziom 24  
    Zmieniłem sobie pod¶wietlenie liczników na niebieskie, a w zasadzie błękitne.
    Wygl±da fajnie.
    Jest jednak problem z znacznikami koloru czerwonego (np. "50") - prawie ich nie widać.
    Czy kto¶ ma jaki¶ pomysł na poprawienie ich widoczno¶ci ?
  • Poziom 1  
    ekmir napisał:
    Zmieniłem sobie pod¶wietlenie liczników na niebieskie, a w zasadzie błękitne.
    Wygl±da fajnie.
    Jest jednak problem z znacznikami koloru czerwonego (np. "50") - prawie ich nie widać.
    Czy kto¶ ma jaki¶ pomysł na poprawienie ich widoczno¶ci ?

Możesz mi powiedzieć jakie dokładnie masz żarówki/ledy (niebieskie) dałam ostatnio samochód mechanikowi aby mi na takie zmienił ale po zamontowaniu za każdym razem się przepalały..
  • Poziom 24  
    Mechanik zamontował żarówki czy ledówki ?
  • Poziom 1  
    Witam mam pytanie czy wie kto¶ czy idzie kupić żarówki ledowe zmieniaj±ce kolor do pod¶wietlenia zegarów w Oplu astra g widziałem filmik na YouTube że jest to możliwe.
  • Poziom 2  
    Panowie od¶wierzę nieco temat. Co zrobić żeby pozbyć się żółtego koloru z tyłu tarcz zegarów bo jak dałem niebieskie diody to licznik kilometrów jest ok. A zegary ¶wiec± na zielono. To samo jest z nawiasem. Będę wdzięczny za pomoc. Pozdrawiam serdecznie
  • Poziom 15  
    Witam nic nie zrobisz z tym najlepiej wymienić cał± tarcze zegarów ...
  • Poziom 2  
    Ok. Dzięki ¶liczne. Czyli trzeba ba szrocie szukać albo w internetach. To samo w nawiewie czy tam prostsze rozwi±zanie 😁😁😁
  • Poziom 15  
    W nawiewie wydaje mi się ze nie ma problemu jak dobrze pamiętam ... na allegro kupisz tarcze do zegarów bez problemu.