Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Fiat Punto I 6 speed 1100ccm podłącznie kontrolek

kolodziej_prezes 01 Cze 2010 18:56 2346 9
  • #1 01 Cze 2010 18:56
    kolodziej_prezes
    Poziom 14  

Witam, chciałbym podłączyć w moim punciaku brakujące kontrolki od innych wersji, chodzi mi o kontrolkę spalonych żarówek w światłach hamowania oraz o kontrolkę nie domkniętych drzwi, lecz mnie to przerasta:) Kwestia w tym że do tego stopu to chyba jakiś układ dodatkowy musi być, a z tymi nie domkniętymi drzwiami to chciałem wykorzystać wyłączniki drzwiowe lecz tam jest dziwna dla mnie sprawa ponieważ zbadałem kontrolką i kontrolka świeci po wciśnięciu przycisku a nie świeci gdy go pusze, bo ja myślałem że podłącze tylko plus na wskaźniki pod tą kontrolkę a tu lipa. Jak by ktoś zechciał mi pomóc to byłbym wdzięczny, może gdzie się wpiąć czy coś, za każdą radę będę wdzięczny. Pozdrawiam

0 9
  • #2 01 Cze 2010 20:19
    milejow
    Poziom 42  

Podłącz przewód kontrolki do plusa to zaświeci po puszczeniu krańcówki. kontrolka drzwi jest sterowna masa z krańcówek, plusa dostaje z zegarów

0
  • #3 02 Cze 2010 03:07
    kolodziej_prezes
    Poziom 14  

ok jutro przetestuje

0
  • #4 02 Cze 2010 15:00
    kolodziej_prezes
    Poziom 14  

mam checkera z mazdy 626 do tego stopu, może udało by sie coś zastosować

0
  • #5 03 Cze 2010 03:04
    kolodziej_prezes
    Poziom 14  

nie wiem jak ale nie działa, tym sposobem o którym mówi Milejow, wyjąłem zestaw wskaźników, na kostce zaprasowałem sobie przewód, sprawdziłem pod którym bolcem ma być podpięty kabel po ścieżkach na zegarach, zegary są połączone z masą na której jest minus, poprowadziłem kabel do skrzynki bezpieczników i dobrałęm sie do wyłącznika drzwiowego , który ma dwie końcówki z kablami, jeden jest czarny a drugi biały. Podłączyłem do jednego kontrolka nie świeci, podłączyłem do drugiego i świeci lecz świeci wtedy gdy jest wciśnięty wyłacznik, czyli drzwi są zamknięte, jak odwrócić sytuacje?
    Tak samo z kontrolką stop, chciałem ją podłączyć pod światła hamowania lecz dzieje sie dokładnie tak samo jak z tą kontrolką od drzwi, poprowadziłem kabel, do wyłącznika świateł Stopu który też ma dwa kable, jak zewre do jednego to nie świeci jak zewre do drugiego to świeci gdy jest puszony pedał a gaśnie gdy wcisnę hamulec. Proszę o podpowiedź.

0
  • #6 05 Cze 2010 18:16
    kolodziej_prezes
    Poziom 14  

taka błahostka i nikt nie pomoże?

0
  • #7 05 Cze 2010 20:40
    tzok
    Moderator Samochody

Oryginalnie kontrolka niedomkniętych drzwi jest podłączona pod czujniki w zamkach (krańcówki od lampki są tylko w drzwiach przednich).

Czujniki zwierają kontrolkę do masy, zasilanie na kontrolkę jest podawane po zapłonie. Jeśli kontrolka działa Ci na odwrót, to znaczy że podajesz na nią masę zamiast zasilania po zapłonie, a od strony krańcówki dostajesz 12V przy zamkniętych drzwiach (przez włókno żarówki).

0
  • #8 05 Cze 2010 21:25
    kolodziej_prezes
    Poziom 14  

po rozebraniu drzwi i wyjęciu klamki i zamka, nie stwierdzam żadnej obecności czujników, jedyne czujniki to krańcówki w drzwiach, chce żeby ta kontrolka świeciła sie razem z lampą sufitową, w momencie otwarcia drzwi.
    Więc reasumując, mam zegary w których jest masa, kontrolka ma dwa końce- jeden połączony z masą, a drugi ja podpinam, prowadzę ten podpięty przewód do wyłącznika i i zwieram do jednego z przewodów?
    Dobrze rozumiem?

0
  • #9 05 Cze 2010 22:00
    tzok
    Moderator Samochody

Źle rozumiesz - jeden "koniec" żarówki w zegarach ma być podpięty do "+" po zapłonie (tak samo jak kontrolka ciśnienia oleju czy hamulca ręcznego), a drugi ma być podpięty do krańcówki w drzwiach.

Czujników w zamkach nie masz bo nie masz wersji ELX.

0
  • #10 06 Cze 2010 14:34
    kolodziej_prezes
    Poziom 14  

W poniedziałek sie tym zajmę, opisze efekty, puki co Serdeczne dzięki:)
    Pozdrawiam

0