Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Windows XP - Wgrywanie na dysk SATA

01 Cze 2010 19:14 5421 11
  • Poziom 9  
    Czy jest jakiś problem z wgraniem XP na dysk SATA?
    słyszałem że podczas instalacji XP go nie widzi, u siebie wgrywałem Windows z płytki i było wszystko dobrze, nie musiałem dawać sterowników do dysku.

Kumpel prosił mnie bym mu wgrał XP, bo ma dysk SATA i go nie wykrywa przy instalacji.
    Jest chyba jakaś opcja w biosie, że jak się włączy to można instalować bez wgrywania sterów do dysku, ale jak się wgra Windowsa to potem tą opcje trzeba wyłączyć w biosie i sterowniki wgrać już samemu?
  • Poziom 33  
    Możesz:
    - zintegrować sterownik nlitem do instalki
    - użyć stacji dyskietek pod USB
    - włączyć tryb ide/native zainstalować, a następnie:
    http://forum.purepc.pl/findpost-t270332-p3503913.html
    bardziej obrazkowy sposób:
    http://expertester.wordpress.com/2008/07/27/how-to-enable-ahci-windows-xp/
    lub przez dodanie odpowiedniego wpisu do rejestru odpowiedniego pod Chipset sposób + rejestr dla ICH9; ICH10; SB700; SB750
  • Poziom 9  
    I to się robi tak każdym dysku SATA?
    bo ja mam SATA i nie trzeba było czegoś takiego robić, może dlatego że mam na płycie Windows XP pro SP3 i tam są już te stery?
  • Poziom 33  
    W jakim trybie pracuje twój dysk AHCI / IDE (native). Sterowników na oryginalnym nośniku nie ma.
  • Poziom 9  
    (Native IDE Mode) mam

Czyli można zrobić tak, że włączam sobie IDE, i instaluje spokojnie system bez żadnych driverów do dysku?
    A po instalacji systemu można wgrać sterowniki do dysku, a potem sobie zmienić w biosie na AHCI, czym się różni AHCI od IDE?
  • Poziom 18  
    lopata22 napisał:

Jest chyba jakaś opcja w biosie, że jak się włączy to można instalować bez wgrywania sterów do dysku, ale jak się wgra Windowsa to potem tą opcje trzeba wyłączyć w biosie i sterowniki wgrać już samemu?

Przestawiasz w BIOS tryb SATA na legacy/noAhci/compatible (czy jak to się w tamtym biosie jest) i zapominasz o problemach z instalacją, po instalacji nic nie zmieniasz, bo to całe AHCI do niczego sensownego (praktycznie) ci się nie przyda.
  • Poziom 13  
    Kumpel prosił cię żebyś zainstalował mu system na laptopie, czy komputerze stacjonarnym? Najlepszą opcją jest zintegrowanie do płyty z systemem programem nlite sterowniki do dysku. Z tym przestawianiem w BIOS-ie to miałem ostatnio przypadek, że po zmianie na IDE netbook działał bardzo wolno, a po zainstalowaniu sterowników chipsetu płyty głównej pojawiał się bluescreen choć system zainstalował się w 100% poprawnie.
  • Poziom 9  
    W necie znalazłem takie coś:
    Cytat:
    Testowałem AHCI pod XPkiem i zauważyłem różnicę w wydajności (oczywiście testowałem to tylko na moim sprzęcie - nigdzie indziej). Plik 500 MB - transfer z jednej partycji na drugą 3-4 sekund

Więc chyba warto było by wgrać sobie sterownik do dysku i zmienić na ACHI, tylko czy to można zrobić po instalacji systemu?

Dodano po 5 [minuty]:

Hardjack napisał:
    Kumpel prosił cię żebyś zainstalował mu system na laptopie, czy komputerze stacjonarnym?

Na laptopie (a jeśli bym wgrał windowsa na trybie IDE a później bym dograł sterowniki i zmienił na AHCI, da rade tak?)
  • Poziom 9  
    A więc daje boot na napęd, zmieniam tryb na IDE, wgrywam Windowsa na laptopa i ma być.
  • Poziom 33  
    Z trybem AHCI różnie bywa z wydajnością (zawsze możesz zrobić kilka testów np. random access, w każdym trybie). Przydaje się ten tryb jeśli chcesz odłączać dysk przy wł. systemie np. po e-sata.

lopata22 napisał:
    Na laptopie (a jeśli bym wgrał windowsa na trybie IDE a później bym dograł sterowniki i zmienił na AHCI, da rade tak?)

Da radę na 99%, jak będziesz potrzebował pomocy to podaj na jakim jest chipsecie (pewnie ICH7) lub model laptopa.