Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przedłużenie kabla anteny Sirio AS-100 przedłużką 1m lub 2m.

Marceleq 01 Cze 2010 21:49 7588 9
  • #1 01 Cze 2010 21:49
    Marceleq
    Poziom 11  

Witam, przewaliłem masę starych tematów i nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi. Było mnóstwo kłótni, również kilka lat temu z tego co widzę. Proszę o rzeczowe odpowiedzi na te kilka moich pytań, za co będę bardzo wdzięczny.

Mam 1m antene na magnesie 95mm Sirio AS-100. Długość kabla jest ok. 3.6m.
    Niestety jest to dla mnie trochę za mało, brakuje mi prawie metr żeby ładnie kabel pochować i aby magnes wylądował na środku dachu.

Czytałem bardzo wiele tekstu na elektrodzie na ten temat. Oczy czerwone, pieką. Odpowiedzi jednoznacznej wciąż nie znalazłem.

Temat robię dlatego, że muszę ten kabel przedłużyć w jakiś sposób, na pewno się uda tylko chcę się poradzić Was JAK to zrobić. NIe chcę metodą prób i błędów, bo mam ograniczony budżet i wolę coś przemyśleć, dopytać niż płacić kilka razy.

Różnie ludzie podchodzą do tematu:

1) przedłużenie niczego nie zmienia, 50 Ohm to 50 Ohm i można bez problemu przedłużyć i zestaw nadal będzie dobrze nadawał i odbierał bo nadal będzie w normie impedancja.

2) przedłużać trzeba zawsze wielokrotnością 1/4 długości fali, czyli 2,75m 5.50m itd.

3) przedłużyć mojej anteny nie można, ponieważ zestaw kabel-cewka-promiennik na magnesie jest takim zestawem, który pracuje prawidłowo w takiej formie w jakiej został wyprodukowany i sprzedany. Zmieniając długość kabla na dłuższy, będę musiał zmienić magnes na taki o większej powierzchni np. ok 15cm.

4) nie mogę zastosować przedłużki (najtańsza opcja) ponieważ jej długość 1 lub 2 metry nie jest wielokrotnością 1/4 długości fali i nie bedzie to działać do tego sa polaczenia ktore też wpłyną na pogorszenie osiągów i jakości dosłuchu/nadawania.

5) Muszę koniecznie wymienić przewód na dłuższy, ponieważ to jedyna słuszna opcja. [i tu nikt nie napisał na czy ma być to 5.5m czy inna długość].

Panowie HELP, sam juz nie wiem co sadzic, przeczytalem tony tekstu ktory w wielu miejscach sie wykluczal i nie wiem co zrobic. Chcialbym zamowic na aukcjach przedluzke 2m RG58 za 17zl z przesylka i miec spokoj, odpinanie anteny kiedy chce itd, tylko czy to rozwiazanie bedzie prawidlowo dzialac? Ewentualnie wymienić kabel, ale tu juz większe koszty bo trzeba iść do kogoś kto to zrobi i potem jeszcze raz sprawdzi SWR. Liczę na pomoc, dzięki.

0 9
  • #2 01 Cze 2010 23:21
    witeczek
    Poziom 12  

Obliczyć można według tego wzoru
    Wzór na obliczanie długości fali elektromagnetycznej (λ) jest następujący:
    300 / f = λ;

300 - szybkość rozchodzenia się światła (300³ m/s)
    f - częstotliwość podana w MHz
    λ; - wynik w metrach

Gdy f=27 MHz to 300/27=11,1m Pełna fala

½ fali to 5,5m
    ¼ fali to 2,7m

Nie jest wiadoma długość elektryczna tej anteny, tylko zakres częstotliwości pracy ,moc max. za http://anteny-cb.pixelart.com.pl/?tag=as-100

Kolejne podpowiedzi : https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=79820&highlight=

Pozdrawiam

Post był raportowany jako regulamin pkt. 12 . [SP5ANJ]

0
  • #3 01 Cze 2010 23:26
    SP5IT
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witeczek: gdzie trzeba mierzyć od końca wtyczki do końca wtyczki, czy od miejsca gdzie przewód gorący łączy się z płytką w radiu? A co bedzie jak utnę 2cm za krótko? Cały kabel do wyrzucenia i muszę docinać kolejny kawałek?
    Z jaką dokładności mam to mierzyć?
    Michał

0
  • #4 01 Cze 2010 23:56
    lukashb
    Poziom 39  

Marceleq napisał:
    Różnie ludzie podchodzą do tematu:

1) przedłużenie niczego nie zmienia, 50 Ohm to 50 Ohm i można bez problemu przedłużyć i zestaw nadal będzie dobrze nadawał i odbierał bo nadal będzie w normie impedancja.

2) przedłużać trzeba zawsze wielokrotnością 1/4 długości fali, czyli 2,75m 5.50m itd.

3) przedłużyć mojej anteny nie można, ponieważ zestaw kabel-cewka-promiennik na magnesie jest takim zestawem, który pracuje prawidłowo w takiej formie w jakiej został wyprodukowany i sprzedany. Zmieniając długość kabla na dłuższy, będę musiał zmienić magnes na taki o większej powierzchni np. ok 15cm.

4) nie mogę zastosować przedłużki (najtańsza opcja) ponieważ jej długość 1 lub 2 metry nie jest wielokrotnością 1/4 długości fali i nie bedzie to działać do tego sa polaczenia ktore też wpłyną na pogorszenie osiągów i jakości dosłuchu/nadawania.

5) Muszę koniecznie wymienić przewód na dłuższy, ponieważ to jedyna słuszna opcja. [i tu nikt nie napisał na czy ma być to 5.5m czy inna długość].

1)Zgadza się, wszystko pozostaje w normie.

2)Można, lecz to nie konieczne, wydłużamy ile brakuje/potrzeba.

3)Nie prawda, antena będzie pracować na 2m kabla a nawet na 5m kabla tak samo (kabel dobrej jakości)

4)powrót do pyt. 1

5)Zgadza się, jak musisz to wymieniaj tyle ile Ci trzeba. Pozdrawiam

0
  • #5 02 Cze 2010 00:03
    witeczek
    Poziom 12  

SP5IT Czyli trzeba rozumieć że nie jest istotna długość kabla zasilającego (w przypadku dostrojonej anteny (50Ω) ,oraz wyjścia nadajnika (50Ω) i może być dobrana dowolnie? Brak zmiany (WFS) WFS-współczynnik fali sotjącej.

0
  • #6 02 Cze 2010 02:05
    Driver-
    Poziom 38  

Faktycznie czytając niektóre posty oczy i nie tyko, mogą zaczerwienieć :)

ad. 1. Prawda - 50Ω to zawsze 50Ω, przesyłać (przedłużać) można taką długością kabla jaka komu pasuje. Wszak 50Ω fiderami (kablami) łączy się nie tylko anteny ale również inne urządzenia i nie tylko w paśmie CB. Wszędzie gdzie przesyłamy sygnały elektryczne liniami przesyłowymi i to nie tylko o częstotliwościach radiowych musi występować dopasowanie impedancji falowych. Czyli jedyny warunek jaki należy spełnić to jednakowe impedancje falowe wejścia/wyjścia urządzeń i torów przesyłowych.

ad. 2. Bzdura. Wyobraź sobie urządzenia nie z pasma CB ale na z innych zakresów częstotliwości, w tym służb profesjonalnych, nikt nie bawi się w wymierzanie kabli tylko dba o właściwe dopasowanie.

ad.3. Promiennika anteny przedłużyć nie można bez zmiany wartości innych elementów pracujących w zaprojektowanym zestawie. Zmiana tylko długości promiennika spowoduje zmianę impedancji falowej z ~50Ω na inną i tym samym wystąpi brak dopasowania. Wymiary magnesu nie maja nic wspólnego z długością kabla. Wymiary magnesu i siłę jego przyciągania obiera tak się aby antena nie odpadła od na karoserii w określonych warunkach, zwykle podanych później w specyfikacji technicznej. Podczas projektowania zestawu antenowego uwzględnia się zakładany wymiar magnesu ponieważ metalowa podstawa anteny, pod magnesem (zwykle folia aluminiowa) tworzy wraz z podkładką izolacyjną i metalową karoserią kondensator o określonej pojemności, który jest sprzężeniem anteny z przeciwwagą (karoserią). Zmiana wymiarów powoduje zmianę tej pojemności i w pewnym stopniu ma wpływ na impedancję falową zestawu antenowego. Ale pomiędzy kablem a karoserią również występuje pewna pojemność, wiec sprawdzanie i ustawianie SWR powinno się robić z taką długością kabla jaką mamy zamiar używać. Zakładając na karoserię antenę nie zawsze możemy identycznie prowadzić kabel i w jednakowej od karoserii odległości, wiec musimy się liczyć z nieuniknionymi niewielkimi odchyłkami od ustawionego SWR. Ma to jednak jedynie minimalny wpływ na pracę anteny, wiec nie ma co się tym przejmować.

ad. 4. Tor przesyłowy powinien być jednorodny, czyli mieć jednakowe parametry w każdym jego punkcie. Niejednorodności toru zawsze powodują straty. Lecz że nie ma idealnie jednorodnych torów dopuszcza się pewne odchyłki, w tym w kablach przesyłowych, oczywiście im lepszej jakości kabel tym i jego jednorodność lepsza i straty wprowadzane przez niejednorodność mniejsze. Każde złącze pogarsza jednorodność powodując jakieś straty więc, stosuje się je tylko tam gdzie jest to niezbędnie konieczne z jakich względów. Ale pasmo CB to nie mikrofale, więc nawet jak zrobisz przedłużkę tym samym typem kabla, dasz odpowiednie złącza, np. wtyki UC1 i tzw. beczkę, może nie super ale wystarczające, oraz prawidłowo wykonasz połączenia z kablem to straty praktycznie nie będą zauważalne. Jeśli chodzi o długość 1/4λ z uwzględnieniem współczynnika skrócenia to powinno się na tą i inne długości kabli zwracać uwagę w zupełnie innych elementach systemów antenowych, np. w transformatorach impedancji, sprzęgaczach czy połączeniach systemów wieloantenowych itp.

ad. 5. Pisałem już o tym ale napisze jeszcze raz. Jest jedna magiczna długość linii przesyłowej (kabla), mianowicie 1/2λ*k (k - współczynnik skrócenia) oraz jej wielokrotności, które znakomicie ułatwiają pomiar SWR anteny. Ponieważ długości te w stosunku 1:1 transformują "przenoszą" impedancję falową występująca na zaciskach anteny na zaciski urządzenia, w wypadku pomiaru SWR na zaciski (wtyk) reflektometru. Lecz że istnieje zależność długości fali w kablu od częstotliwości, wiec długość 1/2λ*k i jej wielokrotności są słuszne tylko dla wyliczonej z określonej częstotliwości długości fali z uwzględnieniem współczynnika skrócenia kabla, oraz dla wyższych harmonicznych tej częstotliwości. Przykładowo jeśli wyliczymy długość kabla 1/2λ*k np. dla częstotliwości kanału 20 CB to mierzymy ustawiamy SWR anteny tylko na tym kanale, im bardziej odległa częstotliwość pozostałych kanałów kanału 20 tym mniej wiarygodny pomiar. Kabel ma określone tłumienie więc możemy wydłużać kabel tylko do takich długości dla których tłumienność kabla będzie na tyle mała aby nie wprowadzała zafałszowań pomiarów SWR reflektometrem kierunkowym. Dotyczy to nie tylko częstotliwości z pasma CB. Jeśli stosujemy taką metodę to po ustawieniu SWR anteny (impedancji falowej np. na 50Ω) możemy 50Ω kabel skrócić do długości jaka jest nam potrzebna.

Oczywiście inne różne długości kabli nie koniecznie 1/4λ mogą być wykorzystywane jako swojego rodzaju transformatory impedancji. Wynika to z własności kabli, a konkretnie z reaktancji jakie prezentują linie otwarte lub zwarte na końcu. Reaktancje te zależne są od wymiarów kabla i związanych z nimi pojemnościami i indukcyjnościami, oraz od częstotliwości. Dla określonej częstotliwości reaktancje kabla i anteny dają taką wartość przy której nadajnik pracuje w stanie "dopasowania". Własności te co poniektórzy wykorzystują "dopasowując" antenę o innej niż 50Ω impedancji, tnąc kabel i sprawdzając SWR. Ale można te własności można wykorzystać tylko dla jednej określonej częstotliwości, im większe odstępstwo od tej częstotliwości tym większe zmiany reaktancji i większe straty zamiast korzyści. Jest to pewnym stopniu jakieś wyjście ale tylko dla nadawania, ponieważ energia z nadajnika obciążonego reaktancją wypadkową zostaje w prawie w całości wypromieniowana przez antenę. Jednak sama antena która ma impedancje falową inną niż 50Ω (wiekszą, mniejszą) nie jest dopasowana ani do 50Ω kabla ani do 50Ω wejścia odbiornika. Zatem to "dopasowanie" które ociągnęliśmy przy nadawaniu, przy odbiorze nie jest spełnione i mamy straty takie jakie powoduje współczynnik fali odbitej miedzy anteną a kablem. Praktycznie nie znamy jaki jest faktyczny SWR anteny, gdyż ustawialiśmy SWR dla nadajnika kablem, tym samym nie zmienialiśmy impedancji falowej anteny. Wiec nie jesteśmy w stanie określić realnych strat przy odbiorze.

1
  • #7 02 Cze 2010 08:51
    Sady
    VIP Zasłużony dla elektroda

I najkrótsza odpowiedź, zamontuj (wymień cały) na kabel S5LF5 lub inny bardzo dobry jakościowo na tyle ile potrzeba i antena będzie się stroić i będzie lepiej niż na oryginalnym kablu RG58.

0
  • #8 02 Cze 2010 10:47
    Olek II
    Moderator

witeczek napisał:
    Obliczyć można według tego wzoru
    Wzór na obliczanie długości fali elektromagnetycznej (λ) jest następujący:
    300 / f = λ;

300 - szybkość rozchodzenia się światła (300³ m/s)
    f - częstotliwość podana w MHz
    λ; - wynik w metrach

Gdy f=27 MHz to 300/27=11,1m Pełna fala

½ fali to 5,5m
    ¼ fali to 2,7m

Nie jest wiadoma długość elektryczna tej anteny, tylko zakres częstotliwości

Zgadzam się, ale to nie jest wzór na obliczenie długości kabla. Taki nie istnieje.
    Nie wprowadzaj w błąd, zajmij się pojazdami, a w.cz zostaw tym co wiedzą co pisać. Bez obrazy, głupoty wypisujesz, chcesz zestroić kabel żamiast promiennika?

Wymiana kabla na inny, w tym paśmie i tej długości da różnicę wyłącznie w kieszeni. Niektórzy userzy zachowują się tak, jakby mieli do czynienia z pasmem conajmniej 70GHz i słuchali szumów kosmosu. A to tylko 27MHz, gdzie występuje badziewie wszelkiej maści. Szum odbiornika CB jest dużo większy, jak różnica sygnału pomiędzy RG58 a H100 na 5m. Więc po co ładować się w koszty?

0
  • #9 11 Cze 2010 15:52
    pekon
    Poziom 16  

Witam

Cytat:
    Wymiana kabla na inny, w tym paśmie i tej długości da różnicę wyłącznie w kieszeni.

No tu sie nie do końca z kolegą zgodzę. W tanich antenach przewód dołączany do zestawu jest miernej jakości - oplot to kilka "drucików" które w żaden sposób nie stanowią ekranu. Wystarczy RG58 ale porządnej jakości z gęstym miedzianym oplotem.

Pozdrawiam.

0
  • #10 11 Cze 2010 18:25
    Olek II
    Moderator

Zdaje się, coś na ten temat napisałem powyżej. Po co bić pianę?
    Panowie, to jest 27 MHz, pasmo wredne pod względem zakłóceń . Jeśli jest amator pasma pomiędzy 70 - 100GHz zapraszam. Możemy wymienić doświadzenia, kable stosowane, części odbiorników, itp. Łączności od odbicia sygnału od powierzchni księżyca, czemu nie, a tam stosowane anteny i kable..... zapraszam.

Dodano po 4 [minuty]:

pekon napisał:
    Witam
    Cytat:
    Wymiana kabla na inny, w tym paśmie i tej długości da różnicę wyłącznie w kieszeni.

No tu sie nie do końca z kolegą zgodzę.
    Pozdrawiam.

Co chcesz osiągnąć więcej na wymianie kabla długości ok 4m jeśli odbiornik ma większe szumy na wejściu?
    Pomyśl.

0