Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena 5/8 Swr jaki dopuszczalny SWR?

02 Cze 2010 09:03 6036 11
  • Poziom 9  
    Witam.
    Kupiłem niedawno antenę 5/8 Masena i nie jestem w stanie wyregulować swr poniżej 1,5 na podstawie swr mam ok 1,4-1,5 i nie chce zejść poniżej.
    Nie mam już siły walczyc (walczyłem z nią 3 dni).
    Czy taki swr nie zniczy mojego radia P. Lincoln?
    Bo różne są opinie co do swr.
    Podobno do 1,5 może byc i czy swr na 26,425 ok 2,5 nie spali mojej końcówki?
    Nie wiem jak ustawić swr, żeby na podstawie i na 26,425 był dobry?
    Proszę o podpowiedź!
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    józek M napisał:
    czy taki swr nie zniczy mojego radia P. Lincoln?

NIE (zniczy) zniszczy.
    Cytat:
    czy swr na 26,425 ok 2,5 nie spali mojej końcówi ???

NIE spali.

Profesjonaliści przyjmują, że na pasmach KF (CB także) dopuszczalny jest WFS o wartości do 1:3 (3).
    Cytat:
    nie wiem jak ustawić swr żeby na podstawie i na 26,425 był dobry

Nie ustawisz tak aby różnica wynosząca 0,8MHz była/miała WFS taki sam.

Musisz przyjąć, że 27,200MHz będzie na WFS 1:1 a na 26,4MHz będzie około 1:3 .

Zastanawia mnie tylko dlaczego wogóle (z anteny bazowej) nadajesz po za pasmem CB.
    To chyba nie jest w porządku . :!:

Pozdrawiam.
  • Poziom 9  
    dziękuje Kolego trochę mnie uspokoiłeś , znajomy ma ustawioną 1/2 fali w całym paśnie (co mnie trochę dziwi) 1,0-1,3. POZDRAWIAM
  • Poziom 19  
    Nie ma co dywagować - tylko zajrzeć do dokumentacji anteny. Tam powinien być podany WFS przy którym antena osiąga optymalne parametry. Piszą, że ma być 1/1,2 1/1,3 i tyle ma być w interesującym Kolegę zakresie pasma.
  • Poziom 9  
    w ulotce do anteny na rys. pokazanioo czestotliwośc od 26,000 do 28,000 swr na 26,979 powinien wynośić 1,06 na końu i początku ok 1,7 przy ustawienu swr na 26,979 do 1,1 na koncach swr był powyżej 3 . po 3 dniach latania z swr dałem sobie spokój. teraz się zastanawiam bo przed chwilą na elektrodzie przeczytałem ze nie może być swr większego niż 1,7 bo może końcówka wyparować! chyba spowrotem założe 1/2 fali . czy ktoś stroił 5/8 i zawsze tyle trzeba się naszarpać?????

Dodano po 8 [minuty]:

Jesli posiadam Lincolna i chcem mieć "normalny" swr na postawie i na 24,425 to gdzie stroić antena na którym pasmie?

Nie wstyd Ci tak pisać? Jeżeli nie, to szanuj czytających i popraw to zanim post trafi do kosza. /c2h5oh/
    józek M napisał:
    ... czy ktoś stroił 5/8 i zawsze tyle trzeba się naszarpać?????

Nie . Wystarczy prawidłowo wyliczyć długość elektryczną promiennika i tylko ją później lekko skorygować i cieszyć się nadawaniem i odbiorem (wyłącznie) w paśmie CB. :D

Pozdrawiam.
  • Poziom 9  
    Kolego możesz mi podać ten wzór bo jestem trochę ziolony a cały czas pada deszcz i nie chce mi się latac z antena. Najlepiej na jakiej częstotliwosći ustawiać swr zeby był dobry na całym pasmie od 26,000 do 29,999????
    Pisałeś ze swr może być nawet 3 a chwilę temu czytałem ze niowe może być większy niż 1,6.
  • Poziom 16  
    Cały czas nie widzisz pojawiającego się pytania: dlaczego chcesz nadawać poza pasmem CB? Masz licencję?

Generalnie antenę stroi się na środku wymaganego zakresu.
    józek M napisał:
    ... możesz mi podać ten wzór bo jestem trochę ziolony

Wzór na obliczenie promiennika :

300 / f * 0,625 * k = długość w metrach

gdzie :
    300 - to szybkość rozchodzenia się światła (fali elektromagnetycznej)
    f - to częstotliwość w MHz
    0,625 - to inaczej 5/8
    k - to współczynnik skrócenia różny dla każdej anteny. Ja przyjmuję przy tej antenie k=0,94 przy rurkach o średnicy około 25mm/20mm

Dla 27MHz :
    300 / 27 * 0,625 * 0,94 = 6,53 metra

Cytat:
    Najlepiej na jakiej częstotliwosći ustawiać swr zeby był dobry na całym pasmie od 26,000 do 29,999????

Przy tak wielkiej różnicy (prawie 4MHz) NIE ma szans na poprawne dopasowanie (czytaj : WFS) anteny do nadajnika (radiotelefonu).
    Cytat:
    Pisałeś ze swr może być nawet 3 a chwilę temu czytałem ze niowe może być większy niż 1,6.

Podpowiem tylko, że cyfra 3 jest większa od 1,6 . :D

Pozdrawiam.
  • Poziom 9  
    dzięki ale jeszcze jedno pytanie antena ta ma w opisie że .....Strojenie wstępne szczytówką promiennika 680-690 cm od przeciwwag....... a tu wychodzi 6,53 ( co może zgadzać się bo tak mi wychodziło ze antena jest za długa) i co teraz???Możliwe ze była by taka różnica w długości anteny ?
  • Poziom 19  
    Powtórzę za wieloma odpowiadającymi Kolegami. Nie ma anteny płasko zestrojonej w paśmie kilku MHz. Jeżeli już uparłeś się na SWR = 1/1,0 w całym paśmie - zainwestuj w skrzynkę antenową, ktoś kiedyś oferował takie na pasmo CB, może pan Gugiel wie dokładnie kto? Wtedy sobie wymagany SWR gałami dokręcisz. Wedle życzenia od 1/1,0 aż powyżej 1/5,0 nawet :D
  • Użytkownik usunął konto