Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

dysk sieciowy, multimedia w domu

jaxuss 02 Jun 2010 10:17 2800 3
    jaxuss
    Level 10  
    Witam
    z góry sorry, jeśli w złym miejscu założyłem temat, ale nie widzę innego odpowiedniego
    chciałbym założyć w domu centrum multimedialne, myślę o dysku sieciowym 1TB podpiętym pod ruter który byłby zasobnikiem dla 3 kompów w domu i jednocześnie bazą filmów, oraz odtwarzacz multimedialny np. "Western Digital TV Live Media Player" Link z którego można by odtwarzać filmy na TV i muzę na hi-fi
    1.Czy takie rozwiązanie jest dobre(chodzi też o kasę), czy może lepiej postawić jakiegoś kompa jako serwer? (zużycie prądu!)
    2.Następne pytanie(jestem laikiem), czy ten odtwarzacz nawiąże połączenie z kompem(to na pewno) i wyciągnie filmy z dysku zewnętrznego( nie sieciowego)? poprzez menu na ekranie?
    i chyba wtedy komp musiałby być włączony cały czas?
    Dlatego, że na kompie za mało miejsca na filmy, więc na zewnętrznym (ok.350zl) chciałbym mieć, ale sieciowy jest dużo droższy(600zl), więc trudna decyzja
    3.z kolei jeśli sieciowy, to chciałbym też podłączyć pod niego drukarkę dla wszystkich i czy wtedy komp musi być włączony, czy transfer odbywa się bez niego?
    Myślałem też o ps3, ale to też drogie rozwiązanie, tyle ze jeszcze można by pograć i net mieć na TV

mam internet bezprzewodowy, do modemu i ruter wi-fi do niego stacjonarka po kablu i dwa lapki bezprzewodowo, po kablu opcjonalnie też
    pozdrawiam
    kubiszonek
    Level 14  
    ad1. Z pewnością to rozwiązanie jest lepsze/tańsze - do kompa musiał byś włożyć 300/350 W w zależności od konfiguracji.

ad2. Jeżeli mowa o WD live MP to 100% będzie miał połączenie z WD my passport ( z resztą pewnie też, tylko nie wiadomo do jakiej pojemności - przeczytaj na str producenta.)

ad3. Jeżeli mowa o dysku sieciowym to komputer nie musi pracować, dysk sieciowy to taki mały domowy serwer plików. Stosunkowo tanie rozwiązanie (sam posiadam) może jednorazowo wydasz więcej, ale odbija się na rachunkach za prąd, jeżeli korzystasz z sieci P2p lub innych warezów do pobierania danych. Nastawiasz i wyłączasz kompa a pliki są bezpośrednio zapisywane na dysk sieciowy. Przez 2 miesiące pracy 24/7 pobrał mi prądu za około 7,5 zł.

Pozdrawiam
    dinos83
    Level 33  
    telewizor posiada DLNA? jeśli nie to np.: OvisLink MU-7000AV

Według mnie najlepszą propozycją był by NAS Synology DS110j ~500zł (lub 2 dyskowy ~700zł) który by udostępniał filmy i muzykę po DLNA; pobierał sobie pliki z torrentów, http, ftp; robił jako printserver; robienie backupu z komputerów i jeszcze do kilku fajnych rzeczy by się nadał.
    Demo możesz zobaczyć na tej stronie:
    http://demo.synology.com:5000
    konto: administrator
    hasło: synology
    Możesz również złożyć komputer typu HTPC.
    jaxuss
    Level 10  
    Panowie dzięki za info
    Kubiszonek, co do pyt.2 to wiem, że połączy się z dyskiem, myślałem raczej o takiej opcji, ,że dysk podpięty "na stałe" do np. lapka i czy wtedy będzie widział jego zasoby, czy tylko na te lapku?

Co do dysków sieciowych polecanych przez dinos83, podobają mi się oba, tyle że mam TV jeszcze crt, bez dlna, więc powiedzmy OvisLink, ale nie ma możliwości podłączenia drukarki, a będzie współpracować z WD live MP?
    Lepsze TV mam dopiero w planach może przyszłorocznych
    Synology- piękna sprawa, droższa, no i trzeba do (obydwóch) dokupić twardziela tez kilka setek, pytanie (jako laik ;)) czy on służy jako odtwarzacz też z menu na TV, czy też potrzeba mi tego WD Tv live? bo to by znacznie przedrażało sprawę.
    A jesli nie potrzeba, to można go podłączyć przez s-video, czy euro?
    no i WD live pozwala bezpośrednio z neta odtwarzac, you tube itp.
    sorry za lamerskie pytania, ale ten temat to na razie dla nie nowość