Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przydział mocy do warsztatu stolarskiego i domu

budmeb 02 Cze 2010 10:37 7884 10
  • #1 02 Cze 2010 10:37
    budmeb
    Poziom 8  

Witam wszystkich kolegów.
    Prosiłbym Was o pomoc wyjaśnienie mi paru kwestii. Od razu przepraszam za mój mało fachowy język ale niewiele wiem o zagadnieniach związanych z energią. Jakiś czas temu rodzice żony obdarowali nas domem i gospodarstwem rolnym. Jako że na uprawie roli i hodowli też się raczej nie znamy postanowiliśmy zrobić zmianę sposobu użytkowania istniejących budynków gospodarczych i urządzić tam warsztat stolarski (na tym się już znam). Do tej pory zabudowania te korzystały z taryfy G11. Na jednofazowy licznik przydział mocy 4kW a na trójfazowy 7kW z zabezpieczeniami przedlicznikowymi 25A. Kiedy zadzwoniłem do Enionu powiedziano mi że będę musiał niejako przepisać licznik trójfazowy na firmę i kupić przydział mocy który dla mnie będzie odpowiedni. Gość powiedział mi również że chcąc mieć "siłę" w domu muszę zmienić licznik jednofazowy na trójfazowy i znów zakupić odpowiedni przydział mocy. Powiedział przy tym że zabezpieczenia przedlicznikowe będą mniejsze i że dodatkowo zostanie zamontowane licznik przekroczenia mocy i że jeśli nie zakupię odpowiedniej ilości kilowatów to będę płacił kary. Powiedział też że maszyny stolarskie wprowadzają zakłócenia do sieci i że mogą być protesty sąsiadów i że może zaistnieć konieczność budowy oddzielnej lini od transformatora. Tak jak napisałem nie znam się na tych zagadnieniach i chciałbym się ustrzec przed popełnieniem błędu który byłby pewnie zbyt kosztowny (a może gość wciska mi kit). Jeśli chodzi o przydział mocy na warsztat i dom to jak określić to zapotrzebowanie. W warsztacie będzie kilka maszyn, których silniki będą mieć po max 7,5 kW każdy jednak raczej nie będzie się zdarzać aby chodziły wszystkie razem.
    Wiem że post jest długi ale jestem trochę zdesperowany i jeszcze raz koledzy proszę o pomoc.
    Dzięki i pozdrawiam.

• Pomocny post
    #2 02 Cze 2010 12:12
    retrofood
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

Nie mam czasu na długie pisanie, ale wygląda na to, że nikt Cię nie oszukuje. Niestety, takie są zasady. Tylko rodzinne gospodarstwa rolne korzystają z instalacji 3-fazowej bez tych wszystkich sankcji. Zakłady usługowe muszą się stosować do warunków jak zakłady przemysłowe.
    Całą opisaną tu drogę przeszedł mój kuzyn i innego wyjścia nie było. Musieli nawet sfinansować nową stację trafo.
    Możesz wejść na dział prawny https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewforum.php?f=332&tylko_dzial=1 i poczytać Prawo Energetyczne oraz Rozporządzenie systemowe https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1663300.html

• Pomocny post
    #3 02 Cze 2010 12:15
    mipix
    Poziom 29  

Po kolei:
    1. Dobudowa siły w domu, tam gdzie jet teraz 1 faza, wiąże się (po stronie ZE) z wymianą licznika na 3 fazowy i dokupieniem mocy na nowe 2 fazy, po to by zabezpieczenie główne mogło pozostać na dotychczasowym poziomie licząc na poszczególne fazy. Trzeba się będzie określić ile tej mocy będzie potrzeba dla domu np 13kW dla 25A na głównym zabezpieczeniu.

2. Z tymi zakłóceniami, to jest tak, że w praktyce są wtedy, gdy załącza się duże silniki. Wtedy sąsiadom może światło migotać. ZE się zabezpiecza, żeby sąsiedzie nie marudzili, że im się nagle coś pogorszyło.

3. Taryfa na warsztat to któraś "C" np C11 w zależności od mocy.

4. Taryfa na dom "G" w zależności od sposobu użytkowania. np 2 taryfy dzienna i nocna, lub zwyczajnie G11 - jedna taryfa.

• #4 02 Cze 2010 15:30
    budmeb
    Poziom 8  

"Z tymi zakłóceniami, to jest tak, że w praktyce są wtedy, gdy załącza się duże silniki. Wtedy sąsiadom może światło migotać. ZE się zabezpiecza, żeby sąsiedzie nie marudzili, że im się nagle coś pogorszyło"

A czy ktoś mógłby mi powiedzieć ile kW ma "duży silnik"?

• #5 02 Cze 2010 16:01
    retrofood

W praktyce, kiedy sieć pochodzi sprzed lat kilkudziesięciu, to już rozruch silnika 5,5 kW u sąsiada może być odczuwalny. Mało tego, nie tylko rozruch, ale też każde dociążenie. To samo m.in. z używaniem spawarki. Każde zapalenie łuku to przygasanie światła u sąsiadów.
    Summa summarum: Tej sprawy nie przeskoczysz, bo nawet gdybyś chciał zmienić dostawcę energii, to Enion jemu właśnie też da takie warunki. I tyle.

• #6 03 Cze 2010 11:43
    Miracle Woman SM
    Poziom 18  

Kolego jak masz bezpieczniki 25A to silnik 7,5Kw gwiazda trójkąt uruchomisz.
    Pozatym grubościówki takie mają silniki.
    Możesz 3 fazowy licznik przepiąć tylko na warsztat bez przydziału mocy, przechodząc na inną taryfę.
    Chyba że chcesz zamienic zabezpieczenia przedlicznikowe na 32A lub większe.

• #7 03 Cze 2010 11:53
    retrofood

Miracle Woman SM napisał:
    Kolego jak masz bezpieczniki 25A to silnik 7,5Kw gwiazda trójkąt uruchomisz.
    Pozatym grubościówki takie mają silniki.
    Możesz 3 fazowy licznik przepiąć tylko na warsztat bez przydziału mocy, przechodząc na inną taryfę.
    Chyba że chcesz zamienic zabezpieczenia przedlicznikowe na 32A lub większe.

To nie tak hop siup
    Silnik 7,5 kW oczywiście, uruchomić się da. I pracował spokojnie będzie. Tylko nie należy sądzić, że w ZE pracują idioci i nie zauważą zwiększonego poboru energii (może nawet "elektrodę" czytają... A wtedy robi się rozeznanie. I fakt prowadzenia działalności gospodarczej wychodzi na jaw. No i dostaje się wtedy propozycję nie do odrzucenia, bo ZE zawsze lubi większą stawkę za 1 kWh niż mniejszą.

Poza tym sąsiedzi nie będą skarżyć, że prowadzisz działalność gospodarczą, tylko zażyczą sobie, aby ZE coś zrobił im z migającym światłem. I to wystarczy. To jest użytkowanie energii niezgodnie z zawartą umową.

• #8 03 Cze 2010 12:08
    Miracle Woman SM
    Poziom 18  

To jest tak że przydział mocy i bezpieczniki sa w pewnym zakresie nipokrywalne bo najlepiej wziąśc na bezpieczniki 25A 10kW jesli sie ma hajs na to to tylko 330zł więcej niż na 7kW.

Oczywiście fakt zgłoszenia zmiany taryfy jest oczywisty.

Ale z własnego doświadczenia wiem że ZE też nie jest bez winy robiłem dla dwóch firm przydomowych jedem wział zabezpieczenia 63A i do dziś trafa nie zminili a światło u sąsiadów miga jak w dyskotece bo spawa dużą spawarką + kompresor 11kw- trójkąt , a drugi czeka 3 miesiące na zmianę trafa bo wział moc 75kW i nie może zacząć działalności-- linia do pelletowania.

• #9 03 Cze 2010 12:56
    budmeb
    Poziom 8  

No właśnie najbardziej chodzi mi o reakcję sąsiadów bo na pewno będą się "rzucać" jak coś będzie nie halo. Głównie z tego względu chcę to zrobić "jak w książce pisze" ale nie chcę przesadzić i władować się w niepotrzebne wydatki. Wczoraj wieczorem rozmawiałem z gościem z Placówki i powiedział mi że dobrze by było dokupić na firmę jeszcze 7kW czyli razem miałbym już 14kW, na dom pozostawić 4kW i wtedy założą zabezpieczenia przedlicznikowe 32A. Powiedział że trochę mnie to będzie kosztowało na dzień dobry no i później trzeba się liczyć z abonamentem za te 14kW co miesiąc. Gość był trochę na bani i się plątał więc napiszcie czy dobrze mi radzi.
    Pozdrawiam

• #10 03 Cze 2010 20:51
    Miwhoo
    Specjalista - Instalacje Elektryczne

Opłata za przydział mocy to ok. 120-130PLN/kW. Jeśli chcesz dokupić 7, to jakieś 840PLN trzeba dopłacić za przydział, wzrosną także pozostałe opłaty [min. przesyłowe].

Generalnie jest tak jak koledzy wcześniej pisali. ZE woli dać większą opłatę niż mniejszą, a "prąd firmowy" należy do tych droższych niestety... ale mimo wszystko nie opłaca się wszczynać z nim wojny, bo u nich nad tym tematem pracuje zespół fachowców z odpowiednim poziomem wiedzy, a Ty jesteś sam jeden w tej walce...

Policz wszystkie odbiorniki, zastanów się, czy wszystkie najbardziej prądożerne urządzenia będą musiały chodzić równocześnie, a może na zmianę.. Generalnie 3x25A na zabezpieczeniu przedlicznikowym powinno wystarczyć na małą firemkę...

Kwestię sąsiadów zostaw ZE, bo jeśli wszystko będziesz miał załatwione jak należy, to Ciebie interesuje tylko rozdzielenie zasilania instalacji na dom i warsztat [2 osobne liczniki i 2 osobne zabezpieczenia przedlicznikowe, 2 osobne linie zasilające], bo do złącza z siecią energetyczną instalacja jest Twoja. O resztę musi martwić się ZE.

Jeden z moich klientów ma mały tartak. Też straszyli go budową dodatkowej linii i innymi wynalazkami. Stanęło na tym, że podłączyli go do tego samego trafa, co resztę wioski... Poza tym warto by było się dowiedzieć w ZE, co oni na to, bo jesteś przecie dodatkowym klientem, który zysk przynosi, a nie twoja wina, że trafo na podstacji jest za małe...

• #11 03 Cze 2010 21:41
    marian_em
    Poziom 25  

Problem może być nie tyle z mocą transformatora co z linią zasilającą, ale jeśli ZE da Ci warunki przyłączenia to już jest ich problem a nie Twój. Natomiast jeśli chodzi o moc przyłączeniową to zastanów się jaki zestaw silników jest konieczny do uruchomienia na raz, jeśli sam będziesz pracował to przypuszczalnie w jednym czasie będzie chodzić tylko jedna maszyna więc jest możliwe że moc, którą masz teraz w zupełności wystarczy.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME