Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

transformator do omnitronic PM-522

02 Cze 2010 11:43 1317 13
  • Poziom 9  
    Witam!
    Nagłaśniałem jedna imprezkę i dosłownie z chwili na chwilę padł mi mikser. Po oględzinach stwierdziłem że trafo jest padnięte (napięcie do trafa dochodzi, ale już na wtórnym go nie ma - okazało się, że uzwojenie pierwotne jest otwarte).
    Chciałbym ten mikser postawić na nogi. Obszukałem internet i znalazłem nawet oryginalne trafa, ale aż w Holandii. Sklep nie odpisuje na maile, bo mógłby mieć jakieś informacje na ten temat. Mniejsza.
    Znalazłem schemat miksera:
    Code:
    http://download.showtechnic.de/?id=2024

Wartości trafa nie ma, ale są inne wskazówki. Napięcie po stabilizatorach to +15V i -15V (symetryczne). Stabilizatory są oznaczone jako 7915A i 7815A (może na schemacie nie widać - odczytałem to z samych kostek). Znalazłem do nich noty katalogowe, ale tam już są inne oznaczenia. Jeśli wierzyć tym papierom, to zakres jest do 18V.

Wywnioskowałem, że potrzebne mi trafo 2x12V ok 50VA. Po wyprostowaniu będzie ok 16,5V (√2*12-1,2) - na płytce jest mostek graetza.
    Powiedzcie mi, czy uwzględniłem wszystko? Żebym na marne nie wydawał kasy na trafo :)

Przy okazji:
    w mikserze było takie tam zwykłe chińskie trafo, rdzeń blachą oprawiony, żeby zakłóceń nie było. Powiedzcie czy toroid będzie się w to miejsce nadawał?
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    Moc można przeliczyć z przekroju rdzenia, natomiast napięcie z transformatora wystarczy jedno w granicach od 15VAC do 24VAC, na schemacie jest jedno uzwojenie wtórne.
  • Poziom 9  
    Własnie schemat też mnie na początku trochę zmylił. Z transformatora wychodziły 3 kable, co świadczy o tym, ze jest wyrowadzona masa do symetryka.
  • Poziom 30  
    Więc zastosuj transformator z podwójnyn uzwojeniem wtórnym, toroid też się nadaje.
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    Cytat:
    Więc zastosuj transformator z podwójnyn uzwojeniem wtórnym

właśnie to miałem na myśli pisząc o trafie 2x12V ;)

dj-MatyAS
    wiesz, ja nie jestem jakimś wielkim znawcą - elektronika to hobby.
    już nie proszę o tłumaczenie wszystkiego dokładniej, ale o ostateczną podpowiedź.
    W sumie to miałem zaćmienie - można podać większe napięcie, bo od tego jest stabilizator. Czyli jakie trafo mi polecasz? Najlepiej by było jednak jakieś w miarę standardowe (żebym nie dopłacał za zamówienie). Ewentualnie mam kilka blaszek-radiatorów i mogę je zastosować.

Dzięki chłopaki - stawiam piwo ;]
  • Poziom 9  
    Jeszcze może głupie pytanie :)
    Trafa mi nie leżą. Jaką moc wziąć? Bezpiecznik jedyny jaki jest w tym pudle to na obwodzie pierwotnym 0,5A

Przy tym trafie 15V potrzebne będą radiatory na stabilizatory?

Edit:
    Trafo 15V, chyba rzadki okaz... 2x14V wystarczy?
  • Poziom 9  
    Przepraszam za jakość, ale dysponuję tylko kamerką internetową.
    Na moje oko ma jakieś 10W. Rozebrany jest z żelastwa, bo próbowałem go odratować, ale druty tam pourywane (brat go podłączał i może mu się omsknął).
    Może w tym wypadku prąd przy ładowaniu elektrolitów skakał i trzeba było dać taki zapas. 100W przesada ;)

transformator do omnitronic PM-522
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    No niestety kupiłem mikser używany. Model już trochę latek ma, instrukcji znaleźć nie mogłem. Miałem szczęście, ze ten schemat ktoś wrzucił.
    Na zdjęciu niewiele będzie widać i pewnie nie wiele to nam da. Cały prostownik, kondziorki i LMy są już na płytce całego miksera. Były one przygięte, żeby przednia klapa mogła się nałożyć. Mikser płaska rzecz.

Jeśli mi się nie uda zmieścić radiatorków tak jak są teraz, to przylutuję delikatnie LMy na drugą stronę płytki. Pod spodem mam do dyspozycji jakieś 3cm. One są jakieś strasznie wrażliwe? Muszę się uziemiać do lutowania, lub coś podobnego?

Zdecydowałem, że założę na wszelki wypadek te radiatory od razu. Są to takie kawałki blaszki 3x2cm od diod prostowniczych z zasilacza komputerowego.
    Trafa jak na razie nie mogę znaleźć w internecie takiego w sam raz... Mam nadzieję, że mi się zmieści jak większe będzie trochę.

Edit:
    Code:
    http://tst35-007.katalog-tme.pl/

sprawdź czy wszystko się zgadza i zamawiam w piątek :) w sumie o takich parametrach znalazłem w necie tylko ten jeden...
  • Poziom 9  
    Dlatego edytowałem post, żebyście się już nie martwili.
    zamówię ten 35W z lekkim zapasem, bo nie chcę wpadki ze zbyt słabym trafem.
    Dzięki wszystkim za pomoc!