Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Antena CB 1/4 czy 5/8 fali.

markus84 02 Jun 2010 11:52 34130 23
 • #1
  markus84
  Level 14  
  Mam pytanko dotyczące anten CB a konkretnie długości fali:

  1. Wpływ długości fali na odbiór i nadawanie?
  2. Która antena lepsza 1/4 czy 5/8 fali?
  3. Jak ważny jest to parametr przy zakupie anteny czy warto na niego zwracać uwagę?

  Z góry dziękuję za odpowiedź jeżeli już istnieje taki temat to proszę o przekierowanie bo jak szukałem to jakoś nie znalazłem podobnego tematu.
 • #2
  SP5ANJ
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  markus84 wrote:
  2. Która antena lepsza 1/4 czy 5/8 fali?

  Lepsza pod względem zysku energetycznego i niskim kącie promieniowania (dalej słychać) jest oczywiście antena typu 5/8 lambda.
  Quote:
  3. Jak ważny jest to parametr przy zakupie anteny czy warto na niego zwracać uwagę?

  O jaki tu parametr Tobie chodzi. ???  Pozdrawiam.
 • #4
  markus84
  Level 14  
  Quote:

  O jaki tu parametr Tobie chodzi. ???  Chodziło mi o długość fali jako parametr techniczny.
 • #5
  SP5ANJ
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  markus84 wrote:
  Chodziło mi o długość fali jako parametr techniczny.

  Chyba dalej nie rozumiem pytania. ???

  Długość fali dla danej częstotliwości jest nie zmienna. :cry:

  Grzesieq99 napisał :
  Quote:
  Czyli najlepsza 7/8 ?

  Niestety nie.
  Zysk anteny należy pojmować w ten sposób, że energia wypromieniowana z tej anteny powinna z jak największym poziomem sygnału docierać do drugiej anteny (korespondenta).
  Antena 7/8 λ ma kąt promieniowania na tyle wysoki, że tylko skromna część tej energii dotrze do korespondenta. Najlepszą anteną pod kątem "kąta promieniowania" jest właśnie antena typu GP 5/8λ, ponieważ jest on tu najniższy (chyba około 18 stopni) (antena GP 1/4 λ około 36 stopni).

  To tak jakby antenę kierunkową o zysku +16dBd np. do odbioru stacji naziemnej TV - skierować w górę (wszystko poleci w tzw. kosmos). :D


  Pozdrawiam.
 • #6
  Grzesieq99
  Level 10  
  A więc TEXAS PRESIDENT PL 208 CM / 6dB / PL czy DAKOTA PRESIDENT 145 CM/5 dB/ MAG. - 145 ( pierwsza mocowana na stałe ponad 2 metry 7/8, druga ok 1,5 metra , magnez 5/8)
 • #7
  gacek161
  Level 17  
  Długość fali w paśmie 28Mhz to 11 metrów wiec 5/8 to około 6,8 metra a 1/4 to około 2,7 metra.
 • #8
  Grzesieq99
  Level 10  
  Chodziło mi o dł anteny ;)
 • #9
  Bushman10980
  Level 22  
  Długość anteny jak największa, montowanie na stałe - jeżeli chodzi o anteny mobilowe. Patrz na wykonanie nie kupuj klonów /łapią wilgoć/ kup coś oryginalnego (SIRIO, LEMM, ALAN, PRESIDENT)...
 • #10
  Grzesieq99
  Level 10  
  Więc jaką antenę mam kupić ? (do 400PLN)- Jaka jest najlepsza? Chodzi mi o podanie konkretnego modelu. Texas President ma 2080mm długości ale to jest 7/8. ALABAMA PRESIDENT to 5/8 ale za to krótsza - 1450mm.
 • #11
  Bushman10980
  Level 22  
  7/8 fali to chyba nazwa wymyślona przez Presidenta - skoro 1/4 fali na CB to około 2,75m. Ale faktycznie jest to jedna z najlepszych anten na to pasmo - więc możesz w taka zainwestować.
 • #12
  Grzesieq99
  Level 10  
  Więc co do anteny- pomogliście w wyborze- DZIĘKUJĘ. Teraz pomóżcie w wyborze radia (wstęgi, bandy, dobry odsłuch etc. - (wiem, że takiego nie ma ;) - ale co proponujecie - powiedzmy do 1000PLN- Uparłem się na Super Stara 3900 ale już mi tu go odradzono)
 • #14
  Grzesieq99
  Level 10  
  Sorki, jasne Temat do skasowania.

  Moderated By c2h5oh:

  Nie dość że "wlazłeś z butami" w cudzy temat za swoimi problemami, to teraz polecasz go skasować?
  Nie pomyliło Ci się coś?

 • #16
  pekon
  Level 17  
  Witam.

  Santiago 1200 to bardzo dobra antena - polecam.

  Anteny podobnego pokroju to Lemm Turbo 2001 albo sławna WA-27 (ciężka , długa i bardzo się "buja").

  Zysk energetyczny anten (sprawdzono empirycznie) porównywalny.

  Jeśli chodzi o trwałość to: 1.WA-27 , 2. Santiago, 3.Lemm

  Wszystkie anteny mają ok. 2m wysokości/długości więc należy starannie przemyśleć montaż żeby przypadkowo nie zgubić anteny z "połową" samochodu :)

  Pozdrawiam.
 • #17
  Jap
  Level 28  
  Grzesieq99 wrote:
  A więc TEXAS PRESIDENT PL 208 CM / 6dB / PL czy DAKOTA PRESIDENT 145 CM/5 dB/ MAG. - 145 ( pierwsza mocowana na stałe ponad 2 metry 7/8, druga ok 1,5 metra , magnez 5/8)


  Może ktoś mnie oświeci - jak to możliwe, że producenci anten CB wypisują takie bzdury? O co tu chodzi? jak antena na pasmo CB o długości 145cm może być 5/8 λ oraz mieć i 5dB??? To są jakieś jajca. Moja stacjonarna antena 5/8 lambda ma coś ok 6 metrów wysokości i TYLKO 3dB. Czy ktoś wie, co producenci anten CB mają na myśli wypisując takie duperele?
 • #18
  Rafik94
  Level 14  
  chodzi o to że antena 145 centymetrów dostrojona jest elementem indukcyjnym do 5/8 λ i 50 ohm, przykładowo tą samą antenę gdyby zmienić indukcyjność cewki dało by się dostroić do 1/4 i 1/2 itp zmieniła by się charakterystyka promieniowania ale 5/8 do łączności naziemnej jest najlepsze, co do zysku 5dB to nie wiem względem czego


  Moderated By c2h5oh:

  Regulamin punkt 12.
  Nie wprowadzaj ludzi w błąd. Żadna antena z "pasma CB" o długości 145 cm nie będzie anteną 5/8λ. Bez względu na to czym byś ją "dostrajał".
  Anteny ½λ, ¼λ czy też 5/8λ musi mieć konkretne wymiary. Cewka służy tylko do dopasowania impedancji. W antenach ¼λ nie stosuje się cewki dopasowującej.

 • #19
  leszek292
  Level 10  
  Najlepszą anteną samochodową-montażową jest antena o długości promiennika 2,75 m.(1/4Lamda).W przypadku anten samochodowych CB obowiązuje zasada:Im dłuższy promiennik i zbliżony do wymiaru 2,75 tym lepsza antena.Oczywiście również wykonanie ma tu znaczenie i dlatego polecam szczególnie anteny firmowe takich Europejskich producentów jak Lemm,Sirio,Midland i President.Jeżeli chodzi o anteny bazowe to patrz aby antena taka miała jak najmniejszy kont promieniowania.Dobre anteny mają jak najmniejszy kont promieniowania i jest to uzależnione od jej długości falowej.W przypadku anten bazowych jest to antena o długości falowej 5/8 Lambda.Im mniejszy kont promieniowania anteny tym jest lepiej.W przypadku anten bazowych patrz aby promiennik nie przekraczał długości mechanicznej powyżej 6.90m.a antena miała minimum cztery lub więcej przeciwag o długości 2,75 m.Powyżej tej długości promiennika część energii jest promieniowana w górę i jest utracona.Najlepiej na tzw.fali przyziemnej pracuje antena 5/8 lambda a najlepsza antena DX jest o długości falowej 3/4 Lamda czyli 7/8.
 • #20
  kajoj6661
  Conditionally unlocked
  a sirio to co według Was jest z firma badziew??? ! na pewno lepsza niż każda inna lemm jeśli chodzi o wytrzymałóść
 • #21
  leszek292
  Level 10  
  Jest to dobra włoska firma ale każdy jej produkt wypuszczony na rynek nie świadczy ,że jest również dobrym produktem.Kupując antenę popatrz na jej pasmo do którego jest zastosowana i zysk anteny ale zobacz w stosunku do czego jest on podany.Może byc podany w stosunku do anteny izotropowej,dipolu Hertza lub też dipolu półfalowego.Producenci często stosują chwyt reklamowy podając jak najwyższy zysk takiej anteny.Zadaniem tego parametru jest złapać na tą przynętę klienta,który widząc antenę o zysku 9,9 dbi decyduje się często na nią myśląc,że ten wysoki zysk potwierdza jego mniemanie.Stosowanie takich chwytów w handlu jest często normą i przypomina on podawaną moc głośników w magnetofonach lub wieżach stereo,która wskazywała na naklejce,że ma 100 lub 150 Watt a ten magnetofon czy wieża nie miała nawet mocy 5 Watt.Wytrzymałość anten Sirio uzależniona jest od ich konstrukcji.W danych technicznych anteny powinno pisać jaką maksymalną prędkość pojazdu wytrzymuje taka antena.
 • #22
  Jap
  Level 28  
  No i powinni pisać względem czego tyle milionów dB mają ich anteny. Bo chyba do czegoś to odnoszą (patrząc na te cyfry to chyba do gwoździa). Leszek292 pisze o zysku 7db - Ludzie, ja budowałem Qubical Quada o wymiarach autobusu aby osiągnąć podobny zysk energetyczny. A tu proszę...z 2metrowego bata mamy 7dB hehehehehehe.
 • #23
  rafal_rx
  Level 25  
  leszek292 wrote:
  Dobre anteny mają kont promieniowania wynoszący 5 stopni.Im mniejszy kont promieniowania anteny tym jest lepiej.

  Błąd w montażu od pionu (poziomu?) kilka stopni niweczy radość z posiadania takiej anteny :D
 • #24
  guciokobuch
  Level 2  
  Ja osobiście testowałem antenę President Alaska 150cm a obecnie mam Lemm 2001 turbo. Niestety, ale Lemm zapewnia większe zasięgi. To potwierdza że czym dłuższa antena to lepszy zasięg.

  Moderated By c2h5oh:

  Siedem lat Kolega czekał by podzielić się tą opinią?
  Regulamin punkt 3.1.19. Nie wysyłaj wiadomości w tematach archiwalnych, jeśli jest to kolejne pytanie, w szczególności inne niż osoby pytającej. Z racji szacunku do pytającego załóż własny temat. Możesz dopisać tylko sposób rozwiązania problemu.