Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nagłośnienie małego pokoju.

flatbeet 02 Cze 2010 15:17 1903 10
  • #1 02 Cze 2010 15:17
    flatbeet
    Poziom 8  

Witam,

Chciałbym się Was poradzić w takiej oto sprawie - szykuję sobie swój pokój od podstaw i planuje też oczywiście zamontować w nim jakieś nagłośnienie. Pokój nie jest duży - 440x320cm /około14m2/ i nie za wysoki - 235cm. Pierwotnie myślałem o zakupie jakiegoś lepszego zestawu głośników komputerowych 5.1. Tyle, że w tym wypadku rozmieszczanie satelitek po każdym rogu pokoju i ciągnące się za tym kable, wszystko to wygląda mało estetycznie. Dodatkowo głośniki komputerowe zazwyczaj same w sobie są mało estetyczne dlatego przyszedł mi do głowy pomysł by zainstalować jeden porządniejszy głośnik, w zasadzie kolumnę głośnikową. A konkretnie myślałem o tym by centralnie w pokoju pod sufitem zainstalować sam głośnik centralny w ładnej drewnianej obudowie. Pytanie tylko czy sam głośnik centralny /w tym jeden wysokotonowy i dwa niskotonowe/ to jest sensowne rozwiązanie czy nie? Nie jestem jakimś tam wyczulonym melomanem, do tej pory śmigałem na zwykłym zestawie komputerowym 2.1 i byłem zadowolony.
    Teraz głównie ze względów estetycznych jak i lekkiego podniesienia jakości dźwięku chce kupić nowy sprzęt, który służyłby mi tylko do słuchania muzyki z komputera /nie kino domowe/.
    Dlatego chciałbym się Was poradzić czy sam głośnik centralny w moim przypadku to dobre rozwiązanie czy proponujecie coś innego? Z tego co widzę głośniki centralne można kupić już za około 350zł więc taka suma wchodziłaby w grę.

Z góry dzięki za porady

Pozdrawiam
    Paweł

0 10
  • #2 02 Cze 2010 16:05
    698adam
    Poziom 16  

Ja bym Ci polecił jakieś 2 mniejsze monitory i do tego wzmacniacz stereo;]
    ale to tylko moja sugestia

0
  • Pomocny post
    #3 02 Cze 2010 16:23
    karnak
    Warunkowo odblokowany

Jeden głośnik?Nie chcesz korzystać ze stereofoni?Głośniki komputerowe nie nadają się do pokoju 14m,ich moc i co za tym idzie dynamika są zbyt małe.Faktycznie najlepsze będą monitorki lub subwoofer[do ustawienia w dowolnym miejscu] i satelitki + wzmacniacz stereo .Z tym budżetem będzie trudno o nowy sprzęt więc raczej coś z alegro.

0
  • Pomocny post
    #4 02 Cze 2010 17:39
    dues
    Poziom 28  

Muzyka zapisana jest przeważnie w stereo tj. kanał lewy,kanał prawy i dlatego do jej odtwarzania najlepiej wykorzystać zestaw dwóch kolumn. Do głośnika centralnego potrzebowałbyś wzmacniacz bo z aktywnymi się nie spotkałem. Za ok 350 zł proponuje rozejrzeć się za monitorami aktywnymi marki Microlab.

0
  • #5 02 Cze 2010 18:00
    flatbeet
    Poziom 8  

dzięki za informacje, co do budżetu to powiedzmy że mógłby on trochę przekroczyć i 400zł ale nie potrzebuję jakiegoś topowego sprzętu. natomiast przekonaliście mnie już że tylko zestaw z monitorami. A czy niezbędny jest do tego wzmacniacz? Czy wystarczą dobre monitory na tak w sumie nieduży pokój? Wzmacniacz ewentualnie z czasem bym dokupił.

0
  • Pomocny post
    #6 02 Cze 2010 18:23
    edison

Poziom 25  

Jeżeli zdecydowałeś się na monitory to są tylko 2 możliwosci:

1. Monitory + wzmacniacz
    2. Monitory aktywne np. (Microlab solo3c lub solo6c)

0
  • #7 03 Cze 2010 18:36
    karnak
    Warunkowo odblokowany

Microlaby to jednak głośniki komputerowe,ich obudowy to plastik i choć mocą[2×50Watów[?]-mocno wątpliwe]] i wyglądem udają HI-FI to ich właściwości soniczne mogą być problematyczne...Warto więc ich posłuchać przed zakupem[koniecznie na znanych sobie nagraniach!].Ich zalety to nowoczesny wygląd i cena.Alternatywa to używane "rasowe" monitory np.HECO,MAGNAT,DUAL itp.pojawiające się na alegro w cenie 200-300zł+Wzmacniacz np.jakaś "DIORA"w cenie do 100Zł.Sprzęt wizualnie mniej nowoczesny[choć to kwestia gustu] za to dźwiękowo napewno lepszy[o ile w pełni sprawny].

0
  • #8 03 Cze 2010 19:36
    edison

Poziom 25  

Kolego karnak, proponuję zapoznać się chociaż z opisem zaproponowanych głośników zanim się coś napisze. Przykładowe Microlaby nie są plastikowe, a dźwiękiem potrafią zawstydzić niejedne monitory domowe. Zależy jakie kto ma wymagania...

0
  • #9 03 Cze 2010 20:17
    karnak
    Warunkowo odblokowany

Z opisem się zapoznałem i obudowy są jednak z tworzywa sztucznego... ich fotografie w towarzystwie komputera...a w Google występują na forach komputerowych...o czymś to świadczy.Jednak nie dyskredytuję ich,jedynie zwracam uwagę że nie są to STRIKTE kolumny do domowego HI-FI.Znalazłem na alegro 5 par kolumn HECO w cenach 150-300zł,a firmy przedstawiać raczej nie trzeba.Nie przeczę,że głośniki komputerowe mogą zagrać efektownie,jednak muzyka to nie efekty,a wierność przekazu[HI-FI],a tutaj renoma firmy znaczy najwięcej.Wybór jest jednak kwestią gustu.Acha CHECO za 250zł waży 8kg.szt.jak mawiali starzy akustycy"dobry głośnik to ciężki głośnik".Pozdrawiam.

0
  • #10 03 Cze 2010 20:50
    edison

Poziom 25  

Chyba jednak mówimy o innych Microlabach...
    Osobiście też zdecydowałbym się raczej na monitory plus wzmacniacz. Jednak każdy wrażenia dźwiękowe odbiera inaczej. Dlatego pomocny jest odsłuch bez którego kupujemy przysłowiowego kota w worku. Często nawet odsłuch w miejscu zakupu bywa niemiarodajny gdyż jest to inne pomieszczenie, inny wzmacniacz, źródło, itp...
    Trudno kierować się również jakąś konkretną marką przy zakupie gdyż firmy mają mniej lub bardziej udane produkty (nie firma jest dobra, a jej konkretny produkt). Przy zakupie używek dochodzi do tego jeszcze prawdopodobieństwo "grzebania" przez któregoś z poprzednich właścicieli.
    W 14m² rzeczone monitory spokojnie dadzą sobie radę.

0
  • #11 03 Cze 2010 21:03
    flatbeet
    Poziom 8  

Dzięki Wam za poradę. Już zacząłem się rozglądać za tymi monitorami a przy okazji poczytałem opinie osób, które je kupiły i wszyscy zdecydowanie zachwalają. Szczególnie, że w tym przedziale cenowym ciężko dostać coś lepszego. Jeszcze raz dzięki!

0