Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jezyk c a mikrokontrolery

02 Cze 2010 16:11 1158 9
  • Poziom 2  
    Chce nauczyc sie programowac mikrokontrolery. Nie znam jezyka c mialem pewna stycznosc ale nie znam go.

Czy wziac i porzadnie sie nauczyc C i dopiero zaczac wtedy brac sie za programowanie w nim mikrokontrolerow.

Czy tez wskoczyc na gleboka wode i odrazu przyzwyczajac sie do typowego programowania w c mikrokontrolerow bazujac na ksiazce lub kursie.

??

Proszę używać polskich czcionek!
    Robak
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Raczej to 2. Początek nauki programowania uP w c jest bardzo prosty i wykorzystujesz jedynie podstawy C. Zresztą sam C nie jest wielce trudny. Szczególnie, że zaawansowane sprawy związane z C wyjdą dużo później.
    Ale warto mięć pod ręką jakiś kurs czy podręcznik do czystego C.

Kursy C zazwyczaj zaczynają się od programu typu "Hello world" W kursie c dla uP ten problem poruszony był bodajże w 6-7 części kursu.
  • Poziom 21  
    znajomosc C jako języka dla PC pomaga w pisaniu programow w C dla uP, ale nieznaczy to że musisz znać.

tak jak kolega wyżej pisał, podczas nauki bedziesz używał podstaw C które są takie same niezależnie czy uP czy PC jest maszyną docelową.

ja lubie określać C dla uP jako "C niskiego poziomu", po prostu odwołujesz się np. do konkretnych wyjść (pinów).

przeczytanie kilku rozdziałów o C na PC nie zaszkodzi, dowiesz się o strukturze tego języka (funkcja main(), pętle, deklaracja zmiennych etc), ale równie dobrze możesz otworzyć kurs C dla AVR (w takim dziale napisałeś) i zacząć zabawe :)
  • Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
    A ja powiem tak - jeśli umiesz programować w jakimkolwiek języku to zacznij od C i mikrokontrolerów. Jeśli do tej pory nie programowałeś to zajmij się C na PC, o mikrokontrolerach chwilowo zapomnij. Powód jest prosty - łatwiej śledzić błędy (debuggować) na PC niż na mikrokontrolerze.
  • Poziom 24  
    Tutaj należy też uwzględnić fakt, jakim kolega @domm1988 jest elektronikiem. Jeśli kiepskim, nie radzę zaczynać nauki dwóch rzeczy na raz. Resztę bardzo słusznie wytłumaczył już kolega @tmf.
  • Poziom 2  
    Programowałem w Pascalu za młodu, a teraz ostatnio na uczelni w Visual Basic. C++ liznąłem w wakacje, niestety tylko podstawy podstaw - zmienne, stałe i pętle.

Elektronika to na razie dla mnie czarna magia, ale interesująca.
  • Poziom 38  
    Jeśli znasz podstawy C to sobie poradzisz. W elektronice najistotniejsza jest wiedza "gdzie szukać". Dlatego zanim zaczniesz poświeć kilka godzinek na czystym szperaniu po necie. Kursów, materiałów, artykułów.
  • Poziom 25  
    Słowo klucz do nauki: "przykłady".
    Znajdź jakiś przykład i go sobie zrealizuj, potem przeanalizuj kod. Potem spróbuj coś w nim zmienić.
  • Pomocny post
    Poziom 12  
    Jeśli programowałeś w Pascalu to z przejściem na c sobie poradzisz. Tylko nie zapomnij o różnicy między = a ==! Na tym pascalowcy się często wywalają. :] I nie zapomnij o kompilacji z „-Wall” (czyli wyświetlaniem wszystkich ostrzeżeń. przydają się).
    Kilka prostych programów programów na PCta i po paru kwadransach/godzinach/dniach możesz śmiało zabrać się za µc. Polecam znaleźć jakiś dobry kod przykładowy i na nim się wzorować. I poza tym, przydatna jest znajomość operacji bitowych: ^,&,|,~,<< i >>.

Polecam i pozdrawiam,
    krdln