Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

domowy wzmacniacz 2x100W po taniości

misturek 03 Jun 2010 22:09 28748 64
Testo
 • #31
  Dj Joker
  Level 26  
  Właśnie dla tego wolę eltrony, tych jabelach jak coś działa to cud :) Nie lepiej było skopiować końcówke od eltrona 100 ? Prawie to samo, a niezawodność tu a tam? W eltronie przynajmniej działa zabezpieczenie przeciwzwarciowe:) Nawet gdy bezpiecznik po jakimś czasie ( ze starości) pęknie, i będzie DC na wyjściu to łatwo uszkodzić zestaw głośnikowy, a tak można pozbyć się bezpieczników i o to mieć głowę spokojną, można też zastosować zabezpieczenie przeciw DC... ale jak dla mnie mija się to z sensem.

  Pozdrawiam. DJ JOKER

  P.S. Kolego nowy.na.forum. o co chodzi z tym przy końcowych 2n3773 ? Może nikt CI nie odpowiedział bo nikt nie rozumie tego coś napisał ?
 • Testo
 • #32
  nowy.na.forum.
  Level 12  
  Bo kiedyś na forum ktoś pytał o sterujące do 2n3773 w jabelach i pisało że nie mogą być BD139/140 tylko że muszą być BD911/912. I dlatego pytam czy na tamtym forum odezwał się jakiś "elektronik" co nie wiedział co pisze czy może miał rację. Trochę jestem zielony ale wydaje mi się że na BD912/911 więcej mocy czy jak?

  Jak autor będzie wstawiał do swojego wzmacniacza te zabezpieczenia to mile widziana dokumentacja na elektrodzie;) Miejsce na pewno się znajdzie.

  >>Dj JOKER wg mnie to w Eltronach tym zabezpieczeniem są KD503 :D tranzystory jakich dzisiaj mało.
 • #33
  Dj Joker
  Level 26  
  Tak, sam zbudowałem wzmacniacze oparte o eltrona tam zabezpieczenia zbędne są, prócz bezpiecznika. Co do bd 139 powinny wytrzymać, jasne że lepiej jest dać bd911 / 912 bo więcej mocy, mniejsza temp. i w ogóle, ale można dać śmiało słabsze tranz. sterujące według mnie :) BD 139/140 z powodzeniem stosowałem w eltronach 60, w eltronie 100 też raczej mogą być, więc mniemam, że i tutaj w jabelu mogą być.
 • #34
  User removed account
  User removed account  
 • #35
  rosomak19
  Level 22  
  Co do zestawu j-035, to ja już za niego dziękuję! Praktycznie co tygodniowa wymiana tranzystorów 2n3055. Coś mi się wydaję, że błędem jest wykorzystanie ich w tej konstrukcji. Przy prawidłowym zasilaniu non-stop się "fajczyły". W końcu jak wyjarało mi pół płytki tego wzmaka, wylądował na śmietniku. Jak dla mnie, nie zawodny i lepiej grający okazał się wzmak na mostku TDA7294. Działa już 6 lat i nigdy nie miałem z nim problemu. Chciałem nawiązać jesazcze do wypowiedzi dj-MATyAS i chciał bym dodać ze znaczący wpływ na moc wzmacniacza, przy wzmacnianiu krótkich impulsów mają kondensatory.
 • #36
  Urgon
  Editor
  AVE...

  Konstrukcja bardzo fajnie zrobiona. Podoba mi się porządek w obudowie i prosty styl frontu. Mam tylko pytanie: sąsiedztwo tranzystorów mocy z transformatorami nie sprzyjają czasem generowaniu zakłóceń i przydźwięku?
  Pokusiłbym się też o dołożenie wentylatora nad transformatorami dla lepszego chłodzenia...

  @Dj-MatyAS...
  Może po prostu napisz wielki artykuł o zasilaniu wzmacniaczy i umieść w nim przykłady(ze zdjęciami) profesjonalnych konstrukcji estradowych, co mają mniejsze transformatory, niż moc wyjściową? W ten sposób może ludzie tu zrozumieją, czym się różni praca ciągła od pracy w impulsie...

  Jedna rzecz, o której wszyscy zapominają: nikt normalny nie słucha sygnału a'la generator funkcyjny. Nie licząc hardcorowych fanów techno. Przebieg muzyczny nawet przy pełnym wysterowaniu wzmacniacza ma średnie natężenie trochę niższe, niż maksymalne. Przez to wzmacniacz pracuje pełną mocą tylko krótkimi impulsami, a czasem wręcz pracuje przeciążony...
 • Testo
 • #37
  Dj Joker
  Level 26  
  Widzę, że tutaj powstaje powoli książka o zasilaniu wzmacniaczy.
  To już jest trudniejsza sprawa, niż tylko budowa wzmacniacza, dlatego uważam, są tutaj kwestie sporne, gdyż to już jest wyższa "jazda". Ja dopowiem tak, zgadzam się w 100% z dj-MatyAS-em i kolegą Urgon-em :) Sam widziałem w wzmacniaczach estradowych transformatory mniejszej mocy, niż wzmacniacz. Przykładem może być nawet hollywood impact-600 który uległ uszkodzeniu(w moim przypadku) na pewno nie z winy trafa(innym też trafo tam nie pada).
  Moc jaką posiada( czy aby na pewno?) 2x 256W 4R, a trafo około 500VA(chyba nawet ciut,mniej), pracowało cały czas przy temp. około 70 stopni, niemniej jednak to nie była przyczyna jego uszkodzenia. W innych końcówkach estradowych też są ciut słabsze trafa od mocy wzmacniacza. Tak więc jeśli wzmacniacz pracuje w klasie AB to spokojnie można montować słabsze trafo od mocy jego wyjściowej, i tak było od dawna, zaś należało by wtedy zadbać o odpowiednią filtrację, która by ew. trochę wspomogła trafo podczas impulsów :)
  Nie wiem nad czym tu debatować, to logiczne że muzyka to impulsy i wzmacniacz nie jest obciążony cały czas, dlatego mniej mocy pobiera.
  Pozdrawiam. DJ JOKER

  P.S. Kolego rosomak19 nie lepiej było zrobić kopię końcówki mocy eltrona?? :)
  2n3055 mogły Ci padać w tym kicie.. można było użyć 2n3773 i było by po problemie.
 • #38
  Urgon
  Editor
  AVE...

  Hollywood to nie jest ta marka, co robi kolorowy, pseudoestradowy chłam poniekąd wzmacniający dźwięki?
  Pisało o tym tutaj...
 • #39
  Dj Joker
  Level 26  
  Tak wiem, tak tylko przytoczyłem go, ale i tak w innych też są spotykane słabsze trafa :)
 • #40
  Urgon
  Editor
  AVE...

  W tych Hollywoodach trafa raczej są nad wyrost, bo nie wierzę w moc deklarowaną na obudowie. A psują się, bo są źle zrobione i tyle...

  Wracajmy lepiej do tematu...

  Do autora jeszcze jedno mam pytanie: czy przy maksymalnej głośności i braku sygnału masz może przydźwięk sieciowy? Ciekawi mnie to z powodu licznych przewodów biegnących w pobliżu transformatora...
 • #41
  misturek
  Level 15  
  Tak, jest ale cichy przydźwięk po odkręcaniu na max'a.
  Nie przeszkadza mi to :D
 • #42
  Błażej 992
  Level 11  
  No dobrze a co w przypadku innych klasy wzmacniaczy ? Już ta zasada z mocą transformatora nie obowiązuje ?

  Wzmacniacz Twój robi bardzo miłe wrażenie i oby tak działał jak wygląda ;) Zastosowałeś porządną filtrację, mocno wpływa to na jakośc odsłuchu basów ?

  Pozdrawiam i kolejnych udanych konstrukcji życzę :)
 • #43
  Dj Joker
  Level 26  
  Według mnie w klasie A wzmacniacz pobiera cały czas tyle samo mocy.
 • #44
  misturek
  Level 15  
  Błażej 992 wrote:
  Zastosowałeś porządną filtrację, mocno wpływa to na jakośc odsłuchu basów ?


  W porównaniu do tda 7294 bass jak i w ogóle sam dźwięk jest 100% lepszy i przyjemniejszy...
 • #45
  rosomak19
  Level 22  
  Dj Joker przygoda z tym zestawem byla dawno, i sklep nie posiadał jeszcze takiej oferty podzespołów. Poza tym nie miałem jeszcze takiej wiedzy. W niedalekiej przyszłości chcę złożyć holtona 2x300 przy 8 omach dla moich JBL-ów.
 • #46
  Cersunited
  Level 16  
  Widzę znów temat wentylatorów... Kiedyś była pamiętam kłótnia o to że powinny być w stronę radiatora teraz że odwrotnie... Ciężko nadążyć w tym świecie :) Co do urządzenia to no co... Wzmacniacz jak wzmacniacz. Układ jabela znany chyba wszystkim plus jak już ktoś wcześniej napisał za porządek a ode mnie za kable, bo mi osobiście, choć bym, nie wiem jak sie starał zawsze coś sie splącze:) Co do transformatora to po części zgodzę sie z kolega Matyasem lecz tak naprawdę jeżeli autor nie badał swojego urządzenia i nie wie jak reaguje one na różne obciążenia i w różnym czasie a tylko go słucha to czy ma 90VA czy 150VA nie robi różnicy jak czasem tylko da popalić a napięcie to samo. Co innego przysiadanie napięcia, filtry itp. ale za dużo na to sie składa by dyskutować.
  Co do zabezpieczenia nie robi sie na symetrycznych szynach zasilania! Jeżeli padnie Ci jeden bezpiecznik to masz stałe zasilania drugiej szyny na wyjściu, masz podłączony głośnik to pali ci i tranzystory i uszkadza głośnik. Bo pamiętajmy, że samo stałe na wyjściu nie uszkadza stopnia końcowego! Tylko przepływ prądu przy takim napięciu przez mały opór (impedancje), jaką jest głośnik. Piszę to, bo znałem takich, co przy stałym na wyjściu radzili zmianę scalaka /tranzystorów. Zabezpieczeni jak już zrób też z overloadem by chronić nie tylko kolumny ale też wzmacniacz. możesz np. na uPc1237
  Pozdrawiam
 • #47
  Dj Joker
  Level 26  
  Po pierwsze niech nam kolega wyjaśni co to są "trany" :)
  Po drugie nie łatwiej wywalić te bezpieczniki?
  Nie wiem czy autor podoła z takimi zabezpieczeniami jak wymyślił poprzednik.
  Stosuje sie bezpieczniki na szynach zasilania, jeśli montujemy zabezpieczenie przeciw DC na wyjściu, zaś jeśli nie montujemy zabezpieczeń, to te bezpieczniki są powodem do zmartwień tylko.

  Pozdrawiam. DJ JOKER
 • #48
  Błażej 992
  Level 11  
  misturek wrote:
  W porównaniu do tda 7294 bass jak i w ogóle sam dźwięk jest 100% lepszy i przyjemniejszy...


  Ale to dzięki samej końcówce czy dzięki tej filtracji ? Bo sam zamierzam wziąśc się za jakiś wzmak, i najprawdopodobniej na TDA 7294 ze względu na dosyc przystępną cenę, ponieważ od niedawna zacząłem się bawic elektroniką, głównie chodzi tu o kierunek kształcenia w szkole, więc nie posiadam prawie żadnych części z odzysku.
 • #49
  Dj Joker
  Level 26  
  Doradzę Wam, eltron i jabel na głowę powala TDA 7294... z tego układu da się wycisnąć jakieś 60W sin. Lepsza kontrola głośnika, bezawaryjność, toporność, pewność, i przeszło 100W Mocy to eltron :) W dodatku budowa prosta jak budowa cepa :)
  Pozdrawiam. DJ JOKER
 • #50
  marian1981.02
  Unitra equipment specialist
  Dj Joker 1992 wrote:
  Dlaczego? Ja w eltronach nigdy nie stosuję zabezpieczeń, ew. bezpiecznik na wyjściu głośnikowym, mimo to są bezawaryjne.
  Wzmacniacz eltron jak i układ J-35 posiadają w oryginale zabezpieczenie przed zwarciem elektroniczne, więc stosowanie bezpiecznika na wyjściu mija się z celem, bo szybciej zadziała elektronika, ograniczając prąd wyjściowy niż bezp. topikowy. Chyba że ktoś ominął celowo takowe zabezpieczenie...

  Co do konstrukcji autora, to nawet solidnie zrobiona, i bynajmniej nie na TDA jak już ktoś wspominał, o wadach już było nie będę powtarzał.
  Napisz konkretnie co to za przedwzmacniacz, kit? Jaki?
 • #51
  Dj Joker
  Level 26  
  Ja celowo omijam zabezpieczenia, przepraszam że nie dodałem, gdyż chcę mieć możliwość podłączania obciążenia 2R :) To zabezpieczenie co jest oryginalnie w eltronie, dopuszcza oporność obciążenia od 4R.

  Pozdrawiam. DJ JOKER
 • #52
  marian1981.02
  Unitra equipment specialist
  Zabezpieczenie to zaczyna działać przy całkowitym praktycznie zwarciu, 2Ω spokojnie jeszcze daje radę ale trafo już nie za bardzo. Tzn. Temp. Osiąga ok. 80 stopni przy graniu półgodzinnym. Z tego co pamiętam, testowałem to dawno temu. Chyba że dajesz większe niż oryginał? A próg zadziałania zabz. i tak zawsze można skalibrować po swojemu.
 • #53
  Dj Joker
  Level 26  
  Nie bawiłem się w progi zadziałania...wywaliłem po prostu dwa tranzystory i już :) To jest końcówka mocy z dwoma układami eltrona 100 i trafem około 800W, z możliwością pracy w mostku, niedługo podniosę zasilanie z +-40V do +-50V jak dorwę gdzieś okazyjnie kondensatory do filtracji :) Wtedy opublikuję moje dzieło na elektrodzie :) Zamierzam wyciągnąć z tego w mostku przy 4R około 600W :)
  Dopowiem jeszcze, że jeden kanał posiada 4szt. tranz. KD503, razem 8szt, w mostku pracuje przy 4R i jak na razie pracuje przy dużej temp(około 70-80*C), mimo to pracuje bardzo stabilnie, a zabezpieczenie w postaci bezpiecznika 8A, sprawdza się doskonale:) Przy podnoszeniu zasilania zostaną dołożone jeszcze po dwa KD503 do jednego kanału, razem będzie ich 12szt, zastanawiam się nad dołożeniem dodatkowych radiatorów z tyłu obudowy, i zamontowaniu dodatkowo jeszcze 4 szt :)
  Inaczej, będzie to mega-eltron :)Na pewno zostanie zaprezentowany, jeśli uda mi się go skończyć, jest to końcówka budżetowa jak na razie wydałem na tą konstrukcję 60zł :)
  Pozdrawiam. DJ JOKER
  P.S. Mam tyci problem z przesłuchem między kanałami, może koledzy doradzą coś??

  Przepraszam szanownych kolegów moderatorów za OT
 • #54
  normi1993
  Level 13  
  Wow, to będzie sprzęt wręcz pancerny :D Przesłuchy można zmniejszyć stosując osobny mostek prostowniczy wraz z osobną filtracją dla poszczególnych kanałów. Masz do tego jakiś preamp?
 • #55
  Dj Joker
  Level 26  
  Jeśli to pytanie było do mnie, to nie mam preampu, celowo, to ma być surowa estradowa końcówka mocy, co by można było ją łańcuchowo z innymi łączyć.
  Będzie podłączana do mixera estradowego. Dziękuję za radę, całkiem logiczne :)
 • #56
  normi1993
  Level 13  
  Można by ewentualnie dwa transformatory zamiast jednego zastosować ale chyba to nie wchodzi w grę. Może jakieś inne rozplanowanie mas? Jak bez preampu to już mi nic nie przychodzi do głowy.
 • #57
  Dj Joker
  Level 26  
  Myślę, że oddzielna filtracja i mostek wystarczy... zobaczymy jak będę podnosił napięcie:)

  Pozdrawiam.DJ JOKER

  Nadmienię, że dopadła mnie wena na następną końcówkę mocy opartą o dwa układy eltrona100, niedługo ona powstanie i też będzie na forum.
 • #58
  normi1993
  Level 13  
  Właśnie... wspomniałeś o problemach, jakości itp jabla j-35. Ja złożyłem już 2 takie układy, odpaliły od kopa, chodzą bezawaryjnie po dzień dzisiejszy(przeszło ponad rok). Wszystko ładnie i cacy ale pod jednym warunkiem. Tranzystory końcowe i driver'y poszły odrazu w szufladkę. Czyli najlepiej wygrzebać parę chociażby bdy 25(wiadomo ich liczba zależna od zastosowań...) z jakiegoś sprzetu, demobili ect. i dokupić po kilka tranzystorów bd-139 i bd-140. Z tego co pamiętam podkówki mogą sprawić problemy. Radził bym też nie stosować się do instrukcji podanej przez jabla ; )

  W takim razie ja już zacieram ręce do opini konstrukcji Dj Joker 1992 ;)

  Jak dla mnie nie ma powodów do faworyzowania układu j-35 czy pochodzącego z eltrona100, tak zwany jeden "diaboł" ;d
 • #59
  User removed account
  User removed account  
 • #60
  marian1981.02
  Unitra equipment specialist
  R-MIK wrote:

  nawet trafo 100W nie da na wzmacniaczu 100W sinusa (chyba że tranzystory są z nadprzewodników)..
  Da, da. Jak już wspomniał Dj.MatyAS transformatory toroidalne można przeciążać i to sporo. A jak to jest możliwe, to poczytaj na forum np. o zasilaniu w WS504 Diory, tam jest transf. 120VA i daje na wyjściu sinus 2×80W. Osobiście robiłem pomiary i nawet jest nieco powyżej.