Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Simson SR50] Regulator napięcia

mikolaj211 02 Cze 2010 20:12 8233 6
  • #1 02 Cze 2010 20:12
    mikolaj211
    Poziom 11  

Witam! Przerabiałem trochę mojego Simsona, ale to w sumie nie ma za dużego znaczenia. Miałem instalację z ELBĄ, jednak pomimo stosowania wszelkich wymaganych środków ostrożności układ ten spalił się. Nie stało się to pierwszy raz, więc nie mam zamiaru wydawać kolejny raz 50zł i czekać aż ponownie się spali...

Postanowiłem zrobić inaczej - zastosowałem przerywacz kierunkowskazów od samochodu, działa bez problemu, pozostaje jednak problem ładowania akumulatora. Obecnie ładowanie jest, jednak bez żadnego regulatora i zapewne nie wpływa to korzystnie na akumulator, na wysokich obrotach napięcie przekracza 15-16v...
    Na chwilę obecną ładowanie jest podłączone tak:

Zastanawiam się jaki można zastosować regulator, zależy mi żeby był jak najprostszy - najlepiej trzy styki (masa, + na akumulator, + z cewki ładowania).
    Przeszukałem forum, oczywiście znalazłem różne regulatory, jednak moja wiedzą elektroniczna nie pozwala mi na wybranie właściwego. Będę wdzięczny za pomoc...

P.S. Proszę nie proponować mi zakupu ELBY, to w ogóle nie wchodzi w grę.

Pozdrawiam serdecznie!

0 6
  • Pomocny post
    #2 02 Cze 2010 23:23
    MoniTOX
    Poziom 25  

B. prosty układ, odłączy się sam po osiągnięciu odpowiedniej wartości przez akumulator.

2
  • #3 03 Cze 2010 00:10
    mikolaj211
    Poziom 11  

Serdeczne dzięki kolego za pomoc! Widzę, że układ naprawdę bardzo prosty, chyba nawet z niewielką poradą był bym w stanie sam go wykonać (bez wytrawiania płytki). Mam tylko takie pytanie: ten układ reguluję napięcie (że wychodzi max powiedzmy 14,4v), czy odcina całkiem ładowanie, gdy aku będzie pełny? A może wykonuje obie te czynności naraz? Pozdrawiam!

0
  • Pomocny post
    #4 03 Cze 2010 09:00
    BANANvanDYK
    Poziom 38  

Przedstawiony wyżej układ regulatora można podłączyć bezpośrednio do cewki ładowania (prostowanie jednopołówkowe), jeden koniec cewki trzeba połączyć z masą. Nie można go podłączyć za mostkiem Graetza ponieważ nie będzie pracował poprawnie.

-2
  • #5 03 Cze 2010 09:44
    mikolaj211
    Poziom 11  

W takim razie taki układ mnie nie urządza, ładowanie jednopołówkowe było by u mnie niewystarczające (moja instalacja jest dość prądożerna, np tylna lampa podłączona na stałe do aku). Może więc jakieś inne propozycje?

1
  • #6 03 Cze 2010 09:50
    39006
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 03 Cze 2010 09:56
    mikolaj211
    Poziom 11  

mikolaj211 napisał:
    Przeszukałem forum, oczywiście znalazłem różne regulatory, jednak moja wiedzą elektroniczna nie pozwala mi na wybranie właściwego.

0