Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rezystor zamiast dławika ?? Świetlówka.

02 Cze 2010 20:35 4381 9
 • Poziom 2  
  Witam. Mam pytanie do forumowiczów.

  Czy w czasie pracy świetlówki można zastąpić dławik rezystorem, którego rezystancja jest równa reaktancji indukcyjnej dławika (R = XL). Jeżeli można to jakie będą różnice w działaniu takiej świetlówki. A jeżeli nie można to dlaczego ?
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • Poziom 24  
  Rezystancja to nie to samo co reaktancja więc nie można.
  Do poprawnej pracy świetlówki potrzebny jest impuls wysokiego napięcia, stąd starter który to zadanie spełnia a dłąwik jak sama nazwa wskazuje dławi. (ogranicza).

  Po załączeniu napięcia przez obwód elektryczny złożony z dławika L, katody świetlówki prawej, zapłonnika i katody lewej płynie prąd o niewielkim natężeniu, ograniczany przez bardzo duży opór zapłonnika (neonówki o specyficznej konstrukcji, zawierającej w swoim wnętrzu także normalnie rozwarty styk bimetalowy). Jarzący się neon nagrzewa blaszkę bimetalu, która wyginając się zwiera styk. Powoduje to zwarcie neonówki i wywołuje przepływ prądu ograniczonego jedynie przez dławik L i rezystancję katod świetlówki. Następuje rozgrzewanie się katod wykonanych z drutu oporowego, co dodatkowo zmniejsza napięcie zapłonu. W tym czasie bimetal startera stygnie, a powracając do stanu pierwotnego rozwiera obwód elektryczny. W momencie rozwarcia następuje gwałtowna zmiana prądu przepływającego przez dławik co wytwarza siłę elektromotoryczną samoindukcji o wartości kilkuset woltów, która dodając się do napięcia sieci wywołuje przez krótką chwilę wysokie napięcie między katodami, które może doprowadzić do wyładowania w gazie. Jeśli tak się stanie to po wyładowaniu, dzięki dławikowi, napięcie obniża się do poziomu napięcia w sieci. Jest ono wystarczające do podtrzymania wyładowania neonówki ale za mała do nagrzania blaszki bimetalu. Jeśli zapłon świetlówki nie nastąpi za pierwszym razem po jej włączeniu to proces powtarza się od nowa, aż do skutku.

  Kondensator C zmniejsza iskrzenie na styku, ograniczając zużycie styku i zakłócenia elektromagnetyczne.


  Wpisz w gogle zasada działąnia świetlówki i poczytaj :)

  Pozdrawiam
 • Poziom 29  
  Poza wspomnianą wyżej kwestią zapłonu świetlówki z rezystorem pozostaje jeszcze temat strat mocy w rezystorze (na reaktancji dławika straty mocy nie występują, jedynie na rezystancji, ale ta jest relatywnie mała)
  W przypadku rezystora były by większe niż moc świetlówki.
  Tabelę z parametrami pracy świetlówek znajdziesz tu:
  http://osowa.foke.pl/~damkru/2/zarowka/61_65 zaplonnik swietlowki cz1.pdf
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • Moderator
  Nie wiem skąd to pytanie i po co. W każdym razie świetlówka 40 W pracuje z napięciem ok. 100V i przy prądzie coś ponad 0,4 A. Wynika więc, że napięcie 130 V odkłada się na dławiku. A więc zastępując dławik opornikiem mamy ponad 50 W strat na gotowo. Pomnożyć przez ilość świetlówek...
  Jeśli autor nie wyjaśni powodów pytania, temat skieruję do kosza jako bezsensowny.
 • Poziom 2  
  Jest to pytanie które kiedyś było na kolokwium z Elektrycznych urządzeń odbiorczych. I po prostu chciałem odp bo to pytanie mnie zaciekawiło.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 2  
  OK. Rozumiem dzięki za odpowiedzi.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Moderator
  avatar napisał:
  Nie jest mozliwe zastapienie dlawika w tym ukladzie , lampa nie odpali sie.


  Przecież nie o odpalaniu mówimy, tylko o pracy.