Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

kiepski obraz, pomozecie ?

k2xx 02 Jun 2010 21:54 3940 17
    k2xx
    Level 9  
    Witam !
    zmontowałem instalacje antenową w domu na 4 odbiorniki, konkretniej rzeszów. Jedna antena na nadajnik rzeszów - baranówka druga na krosno wszystko podłączone do wzmacniacza Axing TVS 5-00 http://www.axing.pl/#katalog_pl/Verstaerker21.html
    pozniej rozdzielacz z 4 wyjściami i koncentryk do pokoi.
    Wszystko zrobione z zaleceniami pana z Azartu wzmacniacz rowniez polecony w azarcie niestety cos jest nie tak obraz pozostawia wiele do zyczenia. Prosił bym o rady co moze byc nie tak.
    Zygaqra
    Level 34  
    Czy rozdzielacz jest ze wzmacniaczem? Jeżeli nie to taki należałoby zastosować.
    yanusch
    Level 13  
    Quote:
    Prosił bym o rady co moze byc nie tak.

Twój opis :D.
    A pomoże na pewno pan od Azartu.
    ducia
    Level 22  
    Ale co zamontowałeś?? Pana z Azartu?
    irekr
    Moderator
    A tak na poważnie:
    jeżlie chcesz by Ci pomóc to informacji musi byc troche wiecej:
    1. Dokładna lokalizacja, najlepiej z google earth
    2. Jakie anteny sa dołączone do tego szwajcarskiego cacka
    3. Co ta instalacja ma odbierac.

Z tego co pamietam to na terenie całego (niemal) Rzeszowa wszystkie stacje nadawanie z Baranówki są odbierane z dobrą lub bardzo dobrą jakoscią. Jest to 6 programów i wielu moich znajomych, mieszkających w Rzeszowie odbiera TV tylko z tego nadajnika. Jak zapewne wiesz, z nadajnika Sucha Góra sa nadawane tylko TVP1 i 2.
    k2xx
    Level 9  
    Lokalizcja: Rzeszów Podkarpacka okolica Hotelu Horyzont
    jesli chodzi o anteny.
    Skierowana na rzeszów antena ATZ-19, kanały 21-69
    zakres czestotliwosci pracy 470-826MHz
    imperancja wyjsciowa 75 Ohm
    to wszytsko co wiem, jesli chodzi o antene skierowaną na krosno to nie wiele wiem o jej parametrach.

Z Krosna jest odbierane TVP2 obraz nie jest tragiczny tylko troche sie rozdwaja.
    Z Rzeszowa jest odbierana TVP1, TVP Info, Czwórka, Polsat, TVN
    irekr
    Moderator
    Nie napisaleś jakie anteny masz obecnie.
    Gdybym stawiał tam instalację to postawiłbym:
    http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_vhf_7-elementowa_dipol_7-6-12_A0710.htm do odbioru TVP2 na kanale 7mym, antena w polaryzacji pionowej;
    http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_uhf_19-elementowa_dipol_19-21-60_A1910.htm do odbioru kanałów:
    21 z TVP1
    27 z TV4
    40 z TVP3Info Rzeszów
    48 z POLSATEM
    53 z TV4.

Być może masz podobne anteny i w podobny sposób poustawiane.

Ale najpierw sprawdź czy tak masz ustawiony odbiornik telewizyjny.
    Sprawdź na którym kanale masz ustawiony TVP1, jeżeli jest ustawiony na kanale 12 to przestaw na 21; TVP2 jeżeli masz ustawiony na kanale 29 to przestaw na kanał 7.
    Daj znać co widać....
    k2xx
    Level 9  
    jeśli chodzi o anteny to sytuacja wygląda tak:
    kiepski obraz, pomozecie ?

Co do programow to wszystko jest tak jak napisałeś wcześniej pomijając TVP2 która jest na kanale 29 z krosna.
    Jak bede miał chwilkę to wyskoczę na dach i spróbuje ją przekręcić na kanał 7.

Czy te zakłócenia mogą byc spowodowane przez dwie anteny na kanały 21-69 skierowane w przeciwne kierunki ??
    yanusch
    Level 13  
    Domyślam się, że anteny które wykorzystujesz to te dwie górne. Mam nadzieję, że dobrze je zsumowałeś podając na jedno wejście wzmacniacza.
    Na dachu nie masz co przekręcać, bo to musi być antena VHF. Chyba, że przełączysz się na tą dolną, ale musisz zmienić polaryzację.
    Kolega irekr miał na myśli przestawienie (przeprogramowanie) odbiornika.

Napisz coś więcej o tych zakłóceniach - jakiego rodzaju i na jakich programach.
    Co masz na myśli, że się rozdwaja? Odbicia?

Bardziej konkretnie i więcej szczegółów. Oczekujesz pomocy, a wszystko trzeba od Ciebie wyciągać siłą :D.
    irekr
    Moderator
    Wczoraj usiłowałem odpowiedzieć ale burza się zaczęła i były problemy...

Podstawowy błąd:
    TVP1 z Suchej góry na kanale 12 i TVP2 z Baranówki na kanale 7mym są nadawane w polaryzacji PIONOWEJ, wobec czego dolna antena - ta największa - musi być ustawiona w pionowej polaryzacji.

Jeżeli pierwsza i druga antena (od góry) są połączone do tego samego sumatora/wzmacniacza bez bardzo dokładnego filtru pasmowego to MUSZĄ BYĆ ODBICIA.... Wygląda na to że osoba która w taki sposób rozmieściła anteny najwyraźniej nie bardzo rozumie ich sposób działania.

Proponuje:
    1. Odłączyć środkowa (najdłuższa) antenę od sumatora/wzmacniacza.
    2. Dolna antenę odwrócić do polaryzacji PIONIOWEJ (tak by pręty anteny stały w pionie). Uchwyt powinien dać się przestawić do mocowania pionowego. Jak nie, to trzeba w "boomie" czyli głównej belce wywiercić dwa otwory do kabłąka.
    3. Pierwszą i trzecia antenę skierować na Baranówkę. Nie bardzo wiem gdzie dokładnie stoi ta antena, chociaż Podkarpacką jeżdżę dość regularnie, ale o ile pamiętam to anteny powinny widzieć Baranówkę, wobec czego z nakierowaniem nie powinno być problemu.
    4. Sprawdzić jak anteny są dołączone do wzmacniacza/sumatora.
    Antena górna powinna być dołączona do wejścia nr 4, antena dolna do wejścia nr 3. Pozostałe wejścia powinny być wolne, o ile nie używasz anteny do radia. Pokrętła wzmocnienia wejść pierwszego i drugiego skręcić w lewo do oporu.
    5. Sprawdzić jak jest zaprogramowany odbiornik i w razie czego dokonać edycji wg poniższej tabeli:
    TVP1: k21 (będzie w tabeli C-21 - nie pomylić z S-21! - lub częstotliwość 471,25 MHz, pasmo UHF, prawie na początku skali)
    TVP2: k.7 (będzie na tabeli C-07 - nie pomylić z S-07! - lub częstotliwość 183,25 MHz, pasmo VHF-H)
    TV4; k.27 (będzie w tabeli C-27, nie pomylić z S-27!) lub częstotliwość 519,25 MHz, pasmo UHF)
    TVP3; k.40 (będzie w tabeli C-40 lub częstotliwość 623,25 MHz, pasmo UHF gdzieś w połowie)
    POLSAT: k.48 (będzie w tabeli C-48 lub częstotliwość 687,25 MHz, pasmo UHF, będzie bardziej w prawo od TVP3)
    TVN: k 53 (będzie w tabeli C-53 lub częstotliwość 727,25 MHz, pasmo UHF)

Sprawdzić ustawienie pokręteł wzmacniacza dla wejść 3 i 4. Ewentualna korekcja polega na takim ustawieniu, by na kanale najwyższym - 53 TVN uzyskać czysty odbiór bez śniegu, na pozostałych powinno być podobnie. Jeżeli na którymkolwiek z kanałów widać przesuwające się w poziomie pionowe pasy, zarysy postaci lub scen to oznacza że wzmocnienie jest za duże i należy pokrętło nr 4 skręcić w lewo. Jakiś kompromis uda się osiągnąć.
    Pokrętło wejścia nr 3 ustawiamy na jakość odbioru k.07 (TVP2 z Baranówki) w ten sposób, że skręcamy je w lewo aż pojawi się śnieg na ekranie, następnie kręcimy w prawo aż uzyskamy właściwą jakość - i brak śniegu na ciemniejszych scenach. Za silny sygnał może powodować zakłócenia na wyższych kanałach.
    Jeżeli anteny widzą Baranówkę, to na ekranie powinna być "pocztówka"....

Sukcesów.

PS. Środkowej anteny nie zdejmuj, odłącz od wzmacniacza, i docelowo będzie to antena do odbioru DVB z Suchej Góry, jak będzie włączone.
    k2xx
    Level 9  
    Jak tylko wypogodzi się zabiorę się za modyfikacje.
    Ja montowałem anteny i masz racje jeszcze nie wszystko wiem w tym temacie, i jesli chodzi o rozmieszczenie to tak mi poradził gość z Azartu
    ( www.azart.ipr.pl ) twierdząc ze Tvp 2 nie będzie odbierał z nadajnika w Rzeszowie dlatego tez znalazła się tam ta długa antena skierowana na krosno, co do anteny na kanały 6-12 to aktualnie w ogóle nie jest podłączona. Jeśli nie działało by takie zestawienie jak napisałeś wcześniej to jaki zastosować filtr pasmowy i w którym miejscu go zainstalować. ?
    irekr
    Moderator
    Dziwi mnie że gościu z Azartu twierdzi że nie można odebrać TVP2 z Baranówki. Kumpel mieszka w Boguchwale i odbiera na kanale 7mym bezproblemowo, a to jednak znacznie dalej.
    Hasło" filtr pasmowy" to tylko pojęcie. Chodzi bardziej o zespół filtrów posiadający dwa wejścia: jedno tylko dla kanału 29 ale wycinający wszystkie inne, drugie wejście przenosi całe pasmo z wyjątkiem kanału 29. Nie jest to proste, gdyż na kanale 27 z Baranówki pracuje nadajnik TV4. Dwa kanały to bardzo mały odstęp i prostą (tanią) zwrotnicą tego się nie zrobi. Zadaniem tej zwrotnicy jest nieprzepuszczanie sygnałów z kanału 29tego z anteny skierowanej na Baranówkę i "zbierającej" odbity sygnał z zabudowy miasta.
    Dlatego taniej i łatwiej jest skierować się na Baranówkę, mamy tam i tak wszystkie możliwe do odbioru naziemne stacje tv.
    Do tego jak dostawisz jakaś małą satelitę na Hotbirda i Astrę to masz jeszcze za darmochę TVP kultura, TVP Historia, TV Puls czy TVP3 INFO z Warszawy.
    Może jest z tym sygnałem jakiś problem i może jakiś forumowicz z Rzeszowa zajmie głos w tym temacie.

Od jutra ma nie padać... nie zapomnij posmarować się kremem na opaleniznę...
    k2xx
    Level 9  
    Zrobiłem tak jak napisałeś wcześniej jednak rewelacji nie było po odłączeniu długiej anteny skierowanej na krosno obraz popsuł sie całkowicie wiec podłączyłem wszystko tak jak wcześniej odsuwając długą antenę uhf od krótkiej anteny uhf obraz jest nieco lepszy jednak nadal na wyższych programach pojawia sie podwójny obraz...
    aktualnie z krosna jest odbierana cyfrówka na plazmie , tvp1, 2, info. z rzeszowa czwórka, polsat, tv, na starszych odbiornikach bez tunera dvb-t wszystko jest z rzeszowa pomijając tvp2 która jest z krosna.

Tvp2 z rzeszowa odbierała mi na kanale 6 jednak szału nie było, o niebo lepsza jest z nadajnika sucha górka...

Dodano po 42 [minuty]:

Przepraszam wkradł mi sie mały błąd wzmacniacz jaki posiadam to Axing 5-01
    http://sklep.azbox.pl/index.php?main_page=pro...id=719&zenid=ab256b0987f5662317206e2ccc7d1297
    irekr
    Moderator
    A antenę nr 3 czyli ta najniższą obróciłeś do pionu?

Wygląda na to że coś jeszcze jest nie tak.
    Po pierwsze TVP2 powinno być na kanale 7 a nie 6tym, chyba że masz odbiornik w wersji niemieckiej a ten może mieć poważne problemy z dostrojeniem na tym kanale.
    Sprawdź w podstawowych ustawieniach odbiornika czy masz ustawiony PAL-D/K, jeżeli jest oddzielne okno edycji ustawienia dźwięku to ma być 6,5 MHz, to ważne...
    W niektórych odbiornikach ustawienie systemu i ustawienie dźwięku nie było połączone i można było te nastawy zmieniać niezależnie od siebie...
    A cyfrówka z Suchej Góry jest włączona? Podobno mieli ją wyłączyć 1go czerwca...
    k2xx
    Level 9  
    Antena vhf skierowana na Baranówke w polaryzacji pionowej. Odbiornik jest ustawiony na PAL-D/K A Cyfrówka z suchej górki nadal działa i ładnie odbiera...

Czym moze byc to spowodowane ze po odłączeniu długiej anteny skierowanej na krosno obrazy na kanałach odbieranych z Rzeszowa znacznie tracą na jakości ?

Dodano po 20 [minuty]:

I tak właściwie czemu mają wyłączyć cyfrówkę z suchej górki ?
    yanusch
    Level 13  
    Może zacznij od podstaw.
    Odłącz wzmacniacz z sieci i podawaj z poszczególnych anten (pojedynczo) sygnały na linię do twojego TV - z pominięciem wzmacniacza i rozgałęźnika - za pomocą łączówki IEC-F. Sprawdź wtedy odbiór poszczególnych programów z poszczególnych anten. Chodzi o sprawdzenie czy te odbicia są już z samych anten, czy powstają później - po zsumowaniu, wzmocnieniu i połączeniu z resztą instalacji w domu.

Wiedziałbyś też, która II jest lepsza, Baranówkę masz pod nosem-ale gęsta zabudowa, Krosno trochę dalej ale potężna moc 700 kW.

Może masz jakiś dostęp do najprostszego nawet miernika poziomu sygnału, to mogłoby bardzo dużo wyjaśnić.
    k2xx
    Level 9  
    Chwilowo nie ma mnie na miejscu jak tylko bede mogl to posprawdzam wszystko i dam znac co i jak.
    Pozdrawiam !
    k2xx
    Level 9  
    Problem rozwiązany niewłasciwy okazał sie wzmacniacz axing o za dużym wzmocnieniu pomogła wymiana na wzmacniacz KMB az-3 z tłumikami...

za pomoc dziękuje, temat zamykam