Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

WRT54G, protokół TCP/IP - jak ustawić DMZ ?

maras2003 02 Cze 2010 23:05 5971 6
  • #1 02 Cze 2010 23:05
    maras2003
    Poziom 29  

Witam.
    Po krótcę opiszę problem (ogólnie problem mojego kolegi, jednak będę pisał w formie pierwszoosobowej)
    -Komputer jest połączony kablem z siecią lokalnego usługodawcy
    -każdy użytkownik w sieci (abonent) dostaje swój adres IP (192.168.xxx.xxx), wszyscy jedną maskę i bodajże różne bramy
    -istnieje możliwość kupna osobistego nr IP
    -posiadam takie coś wykupione, jednak nie wiem jak to ustawić - dostałem adres IP oraz bramę -nie mam pojęcia jak to ustawić :)

co do DMZ to w routerze wiem jak to zrobić (wpisać w routerze adres konkretnego komputera), ale co w tym danym komputerze wpisać w konfiguracji TCP/IP ? Normalnie znajdują się tam IP, brama i maska otrzymane od Providera, gdzie mam wprowadzić dane tego prywatnego IP, które otrzymałem ?

Pozdrawiam

0 6
  • #2 02 Cze 2010 23:29
    bogiebog
    Specjalista Sieci, Internet

> Komputer jest połączony kablem z siecią lokalnego usługodawcy
    ..
    > co do DMZ to w routerze

nie rozumiem, to używasz routera czy nie, bo piszesz kabel od dostawcy do komputera a potem że router.

0
  • #3 03 Cze 2010 08:56
    dinos83
    Poziom 33  

podmienić te dane w konfiguracji tcp/ip

0
  • #4 03 Cze 2010 13:34
    witm1212
    Poziom 10  

Na routerze w sekcji WAN ustawić parametry adresu IP takie jakie dostałeś od usługodawcy czyli konretny adres, maskę i bramę.
    W sekcji LAN ustawić inną podsieć np. 10.1.1.0 z maską 255.255.255.0 czyli adres routera w sieci LAN ma być np. 10.1.1.1
    Teraz w sekcji serwera DHCP wyłączyć go bo nie jest potrzebny.(aby ustawić DMZ adresy komputerów podłączonych do sieci LAN routera muszą mieć adresy stałe. Teraz na kompie do którego kierujemy DMZ ustawiamy adres statyczny np 10.1.1.2 z maską 255.255.255.0 i bramą 10.1.1.1 i w sekcji DMZ routera wpisujemy ten adres. Od tej chwili każdy ruch skierowany do naszego routera z zewnątrz przekierowywany jest na maszynę w strefie DMZ. Jeśli nie chcemy stawiać serwera www i ftp na jednrj maszynie to nie kożystamy z DMZ tylko przekierowania portów :)
    pozdrawiam

0
  • #5 04 Cze 2010 15:44
    maras2003
    Poziom 29  

Więc co do routera - to komputery łączą sie poprzez router, mój błąd ;)
    Wyłączyłem DHCP, przypisałem IP routera 10.1.1.1, a pierwszemu komputerowi 10.1.1.100, przekierowałem DMZ na ten IP...
    No i nie działa :)
    Dostałem od providera jakiś adres IP oraz maskę, różnią się tylko liczbą w ostatnim polu (początek ten sam, nie podaję z oczywistych względów), dodatkowo te IP przypominają adres serwera providera (tego na której znajduje się tzw. konto klienta, do zarządzania, zgłaszania usterek sieci itd.).
    Gdzie mam wpisać te adresy ? Przynajmniej maskę, bo ten IP który otrzymałem to może być ten mój "prywatny"

Problem rozwiązany - DMZ ustawione na konkretny adres komputera, ale w ustawieniach WAN routera wpisany został adres IP (oraz brama), które otrzymałem jako "prywatny".
    Wszystko działa ;)

0
  • #6 04 Cze 2010 15:51
    bogiebog
    Specjalista Sieci, Internet

> -posiadam takie coś wykupione,
    podaj co dostałeś, co powiedział provider o tym, jak tego masz użyć ?

w routerze masz mieć server DHCP załączony

kabel od providera idzie do portu WAN ? zgadza się ?

w/g mnie to co dostałeś od providera to wpisz do konfiguracji WAN routera (statyczny adres w konfiguracji WAN)

komputer który chcesz umieścic w DMZ przypisz ręcznie IP/maska/brama/DNS-y (Karta sieciowa, właściwości TCP) (IP z poza zakresu DHCP przydzielango przez DHCP server). IP tego komputera umieść w DMZ.

0
  • #7 05 Cze 2010 22:42
    maras2003
    Poziom 29  

Tak jak napisałem, problem rozwiązany ;)

Każdy uzytkownik dostaje swój adres IP (192.168.x.x), maskę, bramę oraz DNSy.

Po wykupieniu własnego IP dostaje inny adres IP oraz inną bramę.

Nie dostaje żadnej instrukcji ;)

ps. co ciekawe dostaje adres zewnętrzny i go wprowadza zamiast tego wewnętrznego...

Dzięki za pomoc :)

0