Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czy istnieje silnik prądu stałego 8Nm 4000rpm 4kW ?

ratajzdw 02 Jun 2010 23:15 3439 8
 • #1
  ratajzdw
  Level 10  
  Witam wszystkich.  Po całym dniu poszukiwań postanowiłem temat przedstawić tutaj na forum. Problemem jest silnik prądu stałego najlepiej aby był on z magnesami trwałymi który spełniałby podstawowe założenia projektu: pracował ciągle według poniższego schematu. Przedstawiony jet tutaj jeden cykl pracy silnika.
  Czy istnieje silnik prądu stałego 8Nm 4000rpm 4kW ?
  O ile nie jest problemem znaleźć silnik o takiej mocy
  Moc [kW] = Moment obrotowy[Nm] x Prędkość obrotowa [obr/min] / 9550
  u mnie moc w takim wypadku wynosi 3.35 kW , o tyle problemem pozostaje prędkość tego silnika. Największą prędkość jaką udało mi się wyszukać to ok 3000 obr/min przy zbliżonych mocach i momentach silnika. W tej chwili zatrzymałem się na stronie
  http://www.acontrol.com.pl/aktualizacja/data/pliki/295_6-MS1-MS2-en.pdf
  i pomyślałem aby do jednego z tych silników dołożyć przekładnie przyspieszającą. Czy jest to dobry pomysł? Nie wiem. Nie znalazłem przekładni przyspieszającej. Kolejna sprawa to układ sterowania tym silnikiem. Silnik musi pracować w obu kierunkach. Jak na razie znalazłem coś takiego : Napędy dwukierunkowe do silników DC o In do 30A
  http://www.acontrol.com.pl/index.php?strona=137
  DML 0015 ÷ 0030/BN 333/233. Do tego napędu trzeba by było dołożyć prądniczkę dla sprzężenia od prędkości obrotowej silnika DC i jakiś układ sterujący pracą napędu np PLC. Albo zamienić ten napęd na jakiś podobny z portem RS485/RS232 z możliwością programowania prędkości.
  Co sądzicie o tym projekcie. Dodam że jest to projekt czysto teoretyczny problemem jest to aby wyszukać rzeczywiste elementy (więc nie liczą się koszta:-)). Każda podpowiedź na pewno będzie dla mnie pomocna.

  Pozdrawiam i czekam na jakieś pomysły bo moje zaczynają się kończyć.
 • #2
  and_rog
  Level 23  
  Proponuję zwykły silnik serwo - jeśli prędkośc będzie za mała to przekładnię (np. na wale silnika koło 30 zębów, na wale urządzenia koło 20 zębów). I już sprawa przeniesienia napędu, zasprzęglenia silnika i obrotów załatwiona.
  A co do wykresów to są bez sensu - jak daję 2Nm to silnik przyśpiesza, a jak daję moment 8Nm to już nie przyśpiesza???
 • #3
  User removed account
  User removed account  
 • #4
  Flesz
  Level 22  
  1 Silnika poszukaj na stronach firmy WAMEL
  sterownika do niego na stronach firmy APATOR

  obie firmy polskie
 • #5
  gacore
  Automation specialist
  kivors wrote:

  Jest sposób dość prosty w wykonaniu, ale drogi - silnik indukcyjny, trójfazowy + falownik.

  Po czym sądzisz, że rozwiązanie z falownikiem jest drogie?
  Sterownik silnika prądu stałego i sam silnik o takich parametrach jest chyba droższy, nie mówiąc już o eksploatacji takiego układu (zużywanie szczotek, komutatora).
  Pozdrawiam,
  Andrzej Łacinnik
  e-mail: andrzej.lacinnik(małpa)eu.omron.com
 • #6
  kaltron
  Level 17  
  Panowie czytajcie:
  ratajzdw wrote:
  Dodam że jest to projekt czysto teoretyczny problemem jest to aby wyszukać rzeczywiste elementy (więc nie liczą się koszta:-))..

  Dlaczego więc silnik DC ?? Na silniku klatkowym będzie łatwiej i przyjemniej, ciągła praca, zmiana kierunku i 4000 rpm to żaden problem.
 • #7
  ratajzdw
  Level 10  
  Witam ponownie.

  and_rog wrote:
  A co do wykresów to są bez sensu - jak daję 2Nm to silnik przyśpiesza, a jak daję moment 8Nm to już nie przyśpiesza???

  Co do wykresów nie ja je wymyślałem. Ale chodzi o to że jest to maksymalny moment obciążenia jaki może wystąpić na wale w danym czasie.
  kaltron wrote:
  Dlaczego więc silnik DC ?? Na silniku klatkowym będzie łatwiej i przyjemniej, ciągła praca, zmiana kierunku i 4000 rpm to żaden problem.

  Jest to tylko część projektu i akurat dla tych przebiegów należało dobrać silnik prądu stałego. Dla innych przebiegów prędkości i momentu trzeba było dobrać silnik 3-fazowy + falownik ( Z tym akurat nie było problemu). Po za tym trzeba było dobrać zabezpieczenia dla napędów (falownika i przekształtnik DC), kable zasilające oraz rozwiązać problem sterowania napędami w moim przypadku sterownik PLC (komunikacja rs485 z falownikiem, sygnały anal. i cyfrowe z przekształtnikiem DC). Dodatkowo dla wszystkich elementów poszukać szafę sterowniczą + chłodzenie. I oczywiście na koniec trzeba było dobrać kable zasilające, a dla chętnych narysować schemat elektryczny.

  and_rog wrote:
  (na wale silnika koło 30 zębów, na wale urządzenia koło 20 zębów). I już sprawa przeniesienia napędu, zasprzęglenia silnika i obrotów załatwiona.


  Właśnie jeżeli chodzi o taką przekładnię zębatą to chyba najlepsze i jedyne wyjście, dlatego że chcemy na wyjściu mieć większą prędkość niż na wale silnika. Nie znalazłem takiej przekładni (a może źle szukałem) aby była ona zrealizowana w jednym pudełku i prędkość wyjściowa była większa od wejściowej. Tak czy inaczej projekt już oddany i zaliczony.
  Ale przy okazji takie kolejne pytanie ( ot tak z ciekawości). W tym projekcie mam silnik 3-fazowy 10kW prąd znamionowy ok 22A (Indukta PSG 132M – 2A ) + falownik (Omron V1000: VZ-4011). Jakie dobrać przewody zasillające falownik i przewody do silnika. Gdzieś znalazłem jakieś proste rozwiązanie na każde 8A - kabel 1mm2 i tak dobrałem YKY 3x4mm2 zasilające i takie same do silnika. W manualu do falownika proponowali kable do silnika min. 10mm2. Czy oby te zalecenia w instrukcji do falownika nie są zbyt naciągnięte?
 • #8
  slawussj
  Level 34  
  Witam. Dwa lata temu dobrałem (??? taki był pod ręką ) przewód do pompy 30kW (68A) 3x10mm². Na szczęście jest tam teraz pompa 11kW, bo na tej 30kW przewód naprawdę parzył i nie wiem jak przetrzymał 1,5 roku. Od tamtej pory przyjmuję w przewodzie wielożyłowym max. 3,5A/mm², a w pojedynczych 5A/mm². Wnioski dla Ciebie.
 • #9
  krzychol66
  Level 24  
  ratajzdw

  Dobrałeś niby poprawnie, ale dla najlepszych możliwych warunków pracy kabla.
  Tzn. sinus 50Hz, ułożenie pojedynczego kabla w tynku, w powietrzu, w ziemi.
  Tymczasem:
  1. masz zasilanie z falownika, więc w kablu pojawią się składowe napięć i prądów wysokiej częstotliwości. Trzeba wziąc pod uwagę zjawisko naskórkowości i zwiększyć przekrój.
  2. w przypadku ułożenia w korycie kablowym wśród większej ilości kabli trzeba wziąć poprawkę na pogorszone warunki chłodzenia, tudzież na wzajemne grzanie się kabli. W skrajnym przypadku daje to do 2krotnego zwiększenia początkowo obliczonego przekroju.
  3. Ze względu na składowe wcz i "zgodność elektromagnetyczną" kabel między falownikiem a silnikiem powinien by ekranowany.