Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dipol na straz i policje zaniki

grzegorzlol 02 Cze 2010 23:27 1485 7
  • #1 02 Cze 2010 23:27
    grzegorzlol
    Poziom 10  

Witam

Drodzy koledzy zrobiłem dipola według rad z wielu forum lecz nie jestem zadowolony z niego mam 2 rurki po 50 cm przekrój wynosi 15mm i max słyszenia mam 5 km policji lecz straż raz mi załapał sygnał z 30km lecz tylko usłyszałem numer operacyjny ze na miejscu ale to tylko raz tak
    miałem a dipol nie ruszany.Ale nie wiem czy problem może tkwić ze mam go zamontowanego do belki na strychu bo dach mam słaby są obawy ze może się on zarwać wysokość domu mam około 5 m wraz z dachem a belka jest zamontowana jakiś 50cm od dachu wiec nie wiem czy to ma znaczenie.

Łączenia posprawdzane zero zwarć itp miejsca łączenia na rurkach przylutowane i tu mam pytanie czy nie lepiej by było przewiercić na wylot rurki i wsadzić śruby i pod główkę śruby oplot gorącej żyły itp .

Był bym bardzo wdzięczny za jakieś rady.

0 7
  • #2 03 Cze 2010 00:43
    Bushman10980
    Poziom 22  

Dipol ustaw pionowo (większość służb tak pracuje) wybierz częstotliwość środkową np 155MHz, zrób antenę 1/4 fali (~48cm). Trzy lub cztery przeciwwagi pod kątem 135 stopni od promiennika (impedancja 50 ohm jak domniemywam)... Daj znać jak działa...

0
  • #3 03 Cze 2010 10:18
    grzegorzlol
    Poziom 10  

ok tylko jak te zamontować przeciwwagi bo to mam wszystko w plastikowej puszce

0
  • #4 03 Cze 2010 11:55
    Augusto2
    Poziom 10  

Ja tam bym pozostał przy Dipolu, na takie użytkowanie nie polecam się bawić w żadne GP, aby więcej można namieszać, a dipol jest prosty w budowie i daje niezłe osiągi, masz go przymocowanego do belki ale jest w środku domu czy wysunięty na zewnątrz ? Rurka z podpiętą gorącą żyłą jest skierowana ku górze ? Rurki się nie zwierają ? Kabel idzie pod kątem prostym od ramion dipola czy gdzieś sobie zwisa ?

0
  • #6 03 Cze 2010 13:26
    grzegorzlol
    Poziom 10  

wszystkie zasady wykonania zrobiłem poprawnie jest na strychu wiec jest w domu ale raczej prawie ze na dworze bo na zewnątrz brakuje jakieś 50cm a dach drewniany .

0
  • #7 03 Cze 2010 20:17
    ginger78
    Poziom 21  

Bushman dobrze mówi. Dipol rozwieszony poziomo jest anteną kierunkową, stąd słabe osiągi. Rozwieś dipol pionowo, zmieni się jego charakterystyka na dookólną.
    Bardzo dobre osiągi miałem na swojej starej QFH, która "stała" gdzieś w okolicach 170MHZ

0
  • #8 03 Cze 2010 22:52
    grzegorzlol
    Poziom 10  

Przecież wiadomo ze dipol się montuje pionowo .Dziś zmontowałem wszystko od nowa na policji było słychać sygnał ale szum i co 5 słowo i od czego to może być ?

0