Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy lepiej zostawiać tuner satelitarny na czuwaniu?

myjoma 03 Cze 2010 10:00 2289 6
  • #1 03 Cze 2010 10:00
    myjoma
    Poziom 11  

Mając kiedyś tuner Echostar a teraz Samsunga zauważyłem, że źle wpływa wyłączanie tych urządzeń spod napięcia.
    Robiłem to wtedy kiedy wychodziłem na dłuższy czas z domu aby zabezpieczyć się przed sytuacjami które mogą wywołać pożar.
    Słyszałem że np. znajomej na jej oczach zaczął płonąć TV będąc zgaszony na czuwaniu.
    Jednak ostatnio po powrocie do domu tuner odpalił, ale nie wyświetlał obrazu dopiero po ponownym wyłączeniu spod napięcia i włączeniu zaczął normalnie pracować. Czy to wina jakiegoś kondensatora, czy czego i czy jednak lepiej żeby się lekko podgrzewała elektronika na czuwaniu, bo takie wyłączenia spod napięcia nie służą tunerowi? (ani też żadnemu obecnemu urządzeniu RTV)

0 6
  • #2 03 Cze 2010 10:17
    marco47
    Poziom 41  

Ze względu na oszczędności powinno się wyłączać sprzęty RTV całkowicie z zasilania. Wystarczy cały zestaw stojący w jednym miejscu podłączyć do listwy zasilającej z wyłącznikiem i zabezpieczeniem napięciowym Link. Po zakończeniu oglądania wieczorem (przy dłuższej nieobecności) wystarczy wyłączyć przyciskiem i po sprawie. A dywagacje że powinna elektronika być podgrzewana to już lekka przesada. To nie czasy sprzętów lampowych w których takie podgrzewanie lamp (żarzenie) miało swój sens.

0
  • #3 03 Cze 2010 10:35
    65469
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    #4 03 Cze 2010 10:43
    misiaty1985
    Poziom 16  

Jeżeli masz tuner samsunga z cyfrowego Polsatu (taki bez wyświetlacza) to one jakoś źle znoszą wyłączenia i włączenia. Bardzo często się te dekodery psują dokładnie zainstalowana w nich pamięć (chyba układ U9), było już na forum kilka razy. Wydaje mi się że samsung źle napisał oprogramowanie lub wstawia badziewne pamięci. Moje zdanie odnośnie tego tunera jest takie:
    Jak dobrze działa to możesz go wyłączać ( a nawet zalecam), ale przy pierwszych objawach uszkodzenia (długo się załącza, dioda lekko żarzy) to już bym go nigdy nie wyłączył, bo duża szansa że nie ożyje.
    A ogólnie co do wyłączania elektroniki to jestem za i wydaje mi się że odłączenie od prądu elektronice służy, tzn. mniejsza temperatura i kondensatory nie wysychają tak szybko. W Echostarze bardzo często wysychają kondensatory w zasilaczu.

Dodano po 3 [minuty]:

Cytat:
    Dlatego podobno zalecane jest aby tunery te cały czas były na czuwaniu, gdyż dłuższe ich wyłączenie może spowodować nawet ich zablokowanie.

Zablokowanie nastąpi gdy dekoder nie odbierze sygnału że masz zapłacony abonament. A co do aktualizacji oprogramowania, czasami zdarza się zanik prądu w nie odpowiednim momencie i tuner już nie wstanie. Gwarancja to uwzględnia.

0
  • #5 03 Cze 2010 10:48
    myjoma
    Poziom 11  

Cytat:
    Jeżeli masz tuner samsunga z cyfrowego Polsatu (taki bez wyświetlacza) to one jakoś źle znoszą wyłączenia i włączenia.

Taki właśnie mam i chyba nie będę wyłączać, bo możliwe że już potem nie wstanie.

0
  • #6 03 Cze 2010 10:51
    misiaty1985
    Poziom 16  

Znaczy się możesz spodziewać się problemów. Moja rada jak będzie ci się kończył okres podstawowy umowy to na (chyba) 3 miesiące wcześniej wymów ją i dzień po końcu umowy weźmiesz sobie nowy dekoder, a tamten zostanie ci na darmowe kanały.

0
  • #7 03 Cze 2010 11:24
    myjoma
    Poziom 11  

A czy są jakieś tunery w Polsacie które nie są problematyczne?
    Echostar to było wielkie nieporozumienie a teraz ten Samsung HD.
    Słyszałem że tylko 'N'-ka ma doskonały tuner.

0