Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lodówka Zanussi ZI 3101 RV

03 Cze 2010 10:14 4361 7
  • Poziom 10  
    Od pewnego czasu lodówka przestała się wyłączać i zbierało się dużo szronu na tylnej ściance. Ona posiada funkcję automatycznego rozmrażania ale właśnie przez to, że się nie wyłączała szron się zbierał. Po wyłączeniu jej za pomocą pokrętła regulacji temperatury znajdującego się wewnątrz urządzenia prawidłowo odczekała na wzrost temperatury i załączała się automatycznie. W tym czasie prawidłowo się rozmrażała. Stwierdziłem, że przyczyną może być uszkodzony termostat. Zamówiłem nowy, fabrycznie zapakowany i wymieniłem. Niestety lodówka zachowuje się tak jak poprzednio tzn. bez przerwy pracuje. Jak ją wyłączę pokrętłem i ponownie ustawię na wartość np. 3 to poczeka aż wzrośnie temperatura i się automatycznie włączy - jednak tak już pozostanie.
    Czy ktoś z szanownych forumowiczów mógłby mi pomóc w rozwiązaniu tego problemu?
    Za pomoc z góry dziękuję.
    Pozdrawiam
  • Poziom 24  
    Prawdopodobnie jest to wina termostatu.
  • Poziom 10  
    Nowy termostat i uszkodzony?? Nie chce mi się wierzyć!
    Pozdrawiam
  • Specjalista AGD
    Ubytek gazu, przez powstałą nieszczelność - było setki razy na forum.
  • Poziom 10  
    I tak to chyba będzie! Czy taką nieszczelność można zlokalizować czy też nowy zakup?
    Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Tak się ciągle zastanawiam - bo:
    gdy wyłączę pokrętłem i ponownie ustawię na 3 to lodówka się nie włącza przez około 1,5 godziny. Gdy temperatura wzrośnie i zaczyna się rozmrażać (po tylnej ściance spływają krople wody) to się sama włączy. I tak już zostaje. Już się nie wyłączy.
    Na logikę po wyłączeniu jej pokrętłem i ponownym ustawieniu na 3 powinna się włączyć bo z braku środka chłodzącego by miała za wysoką temperaturę. A ona czeka na wzrost temperatury.
    Czy sprawdzenie temperatury wewnątrz lodówki na 1,2,3,4,5,6 może dać odpowiedź czy to termostat czy jednak brak czynnika chłodzącego? Bo gdyby się okazało, że na poszczególnych zakresach chłodzenia jest różna temperatura (1 -najwyższa, 6 - najniższa) to nie jest wina braku czynnika chłodzącego. Przynajmniej według mnie.

Pozdrawiam
  • Specjalista AGD
    Te termostaty mają temperaturę załączania constans, około +3°C i dlatego czeka do wzrostu temp.
  • Poziom 10  
    włożyłem termometr na dolną półkę, przy +8 lodówka się włączyła, po kilku godzinach i różnych ustawieniach pokrętła temperatura wahała się w granica +8 - +4 na noc zostawiłem pokrętło na 1 i rano była temperatura +1.
    Oczywiście lodówka cały czas chodziła i się nie wyłączała.
    Czy to termostat czy brak środka chłodzącego?

Pozdrawiam