Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gitara elektryczna + wzmacniacz lampowy + efekt by DaKKi

DaKKi 10 Cze 2010 12:08 22654 43
    karczochrulez
    Poziom 13  
    No właśnie - wszystko słychać :) Cały czas brudnym dźwiękiem, przez różne kostki i porządny lampowy piec. Sypie dużo dźwięków żeby nie było słychać jaki słaby jest sustain. Dżwięk płaski metaliczny - do country jeszcze może być ale ilu z Was gra od country aż do western - jak mawiali Blues Brothers :)

Widać że starali się troszkę ten sustain poprawić, wstawiając tę mosiężną sztabkę - zaczep i specjalny mostek - bez tego byłaby jeszcze większa kicha

a żeby nie było całkiem OT z liściastych nie nadaje się dąb ale też buk nie jest dobry bo za bardzo pracuje :)
  • IGE-XAOIGE-XAO
    Jamie
    Poziom 20  
    kokodin napisał:
    ...
    Każdy lubi co innego i nie ma tutaj reguły, gitary produkuje się więc z bardzo wielu odmian...

Tak właśnie, nie należy być ortodoksyjnym :)
    Dawno temu, gdzieś w późnych latach 70-tych byłem krótko posiadaczem wyrobu gitaropodobnego made CCCP, który miał korpus zrobiony z ... ... płyty wiórowej...
    Nie uwierzyłbym, gdybym nie został zmuszony do rozkręcenia ustrojstwa. Dwie sklejone i oszpachlowane warstwy zwykłej na oko meblówki plus blacha na spodzie, zapewne w celu zrównoważenia naciągu strun. Właściwości rezonansowe płyty wiórowej w mojej ocenie to zero absolutne - a jednak wynalazek brzmiał jak wcześniejsze nagrania Carlosa Santany...
    Są wynalazki na świecie o których się technologom nie śniło... :D

Nawiązując jednak do tematu głównego i wypowiedzi "karczochrulez" o braku sustainu - to w próbkach zamieszczonych przez "DaKKi" też ten sustain jest jakby nieobecny :(

I jeszcze PS do "karczochrulez" : Jasne, że dobry gitarzysta wyciągnie ton nawet z najbardziej eksperymentalnych wynalazków - przykładem ze współczesnych grajków są np prywatne kombinacje lidera White Stripes...
    KasCom
    Poziom 16  
    Witam

Czy taki magnes nada się na przetworniki ? Link czy lepiej brać w kształcie prostokąta ? Przetowrnik typu single i jeden hambacker ?
  • IGE-XAOIGE-XAO
    karczochrulez
    Poziom 13  
    KasCom napisał:
    Witam

Czy taki magnes nada się na przetworniki ? Link czy lepiej brać w kształcie prostokąta ? Przetowrnik typu single i jeden hambacker ?

znajdź sobie magnesy alnico, a nie neodymowe. Najczęściej stosuje się alnico5 albo alnico 3.
    Do singla walce a do HUMBUCKERA :) lepsza sztabka.
    KasCom
    Poziom 16  
    Ale w ostateczności mogą być neodymowe ? czy może lepiej ferrytowe ? i najlepiej to w jakim rozmiarze ? np dla singla lepiej taki 6/4 czy 5/5 ? a może inny rozmiar ?
    karczochrulez
    Poziom 13  
    KasCom napisał:
    Ale w ostateczności mogą być neodymowe ? czy może lepiej ferrytowe ? i najlepiej to w jakim rozmiarze ? np dla singla lepiej taki 6/4 czy 5/5 ? a może inny rozmiar ?

Jak nie alnico to ferrytowe. Z tego co słyszałem neodymowe są za mocne.
    Tu nie ma "lepiej" - wyższa cewka to więcej góry, niska więcej basu.

tu masz najlepszą stronę w sieci:
    http://europa.spaceports.com/~fishbake/buck/humbuck.htm

Moja rada - wiesz co chcesz grać to znajdź sobie specyfikację danego pickupa i zrób podobny (magnesy, budowa, ilość zwojów) Nie licz jednak że zrobisz pickup lindy fralin i zaoszczędzisz 6 stów :)

Ja się tak zabieram do P90 - prosty jest ale ciągle czasu brak ;(
    KasCom
    Poziom 16  
    karczochrulez napisał:
    KasCom napisał:

Jak nie alnico to ferrytowe. Z tego co słyszałem neodymowe są za mocne.
    Tu nie ma "lepiej" - wyższa cewka to więcej góry, niska więcej basu.

tu masz najlepszą stronę w sieci:
    http://europa.spaceports.com/~fishbake/buck/humbuck.htm

Moja rada - wiesz co chcesz grać to znajdź sobie specyfikację danego pickupa i zrób podobny (magnesy, budowa, ilość zwojów) Nie licz jednak że zrobisz pickup lindy fralin i zaoszczędzisz 6 stów :)

Ja się tak zabieram do P90 - prosty jest ale ciągle czasu brak ;(

Nie nie... nie chodziło mi o rozmiar pickupa tylko o rozmiar magnesu :D
    kokodin
    Poziom 21  
    Jeżeli mają to być kołki do singla to 4,5-5mm x 15mm walcowe z polaryzacją wzdłużna. I tutaj tylko alnico. Jeżeli upierasz się przy neodymach to daj stalowe kołki i przyczep magnesy 5 x 2 mm od spodu do kołka. Natomiast jeśli ferytowe(ceramiczne) to musisz mieć magnes 60 x 8 x 8 mm z polaryzacją poprzeczną i przykleić go podobnie jak 6 neodymków od spodu.

Magnesy neodymowe są średnio 5 razy mocniejsze niż alnico5 w najmocniejszym stanie naładowania i po prostu hamują struny gdy są za blisko. I słychać to na wzmacniaczu poprzez taki "obcy" rezonans, bo struna zamiast drgać w kształcie cygara lata bardziej chaotycznie.
    Woytek130
    Poziom 16  
    Panowie bardzo Ciekawa dyskusja się nawiązała na temat przetworników :p Może autor pokaże wnętrze efektu ,wzmacniacza ,tudzież gitary ? "bebechy" :)

Pozdrawiam.
    Vill
    Poziom 2  
    apropo dąb się nadaje Brajan May ma taką, na gryf może być mahoń wszelkiego rodzaju klon, orzech i egzotyki takie jak padok, polski jesion słabo się nadaje, najlepszy chyba jest bagienny. Karczochrulez skąd masz specyfikacje p90 podeślesz
    karczochrulez
    Poziom 13  
    Vill napisał:
    apropo dąb się nadaje Brajan May ma taką, na gryf może być mahoń wszelkiego rodzaju klon, orzech i egzotyki takie jak padok, polski jesion słabo się nadaje, najlepszy chyba jest bagienny. Karczochrulez skąd masz specyfikacje p90 podeślesz

Nie - dąb się nie nadaje. Można robić gitarę z dębu, można wódkę z aspiryny, tylko po co?

P-90
    10,000
    42 plain enamel
    Counter clockwise/left winding arm
    Alnico V/north
    Black ground
    White hot
    Two bar magnets are used per pickup. Both north polarity edges are towards the adjustable polepieces.
    the_cobra
    Poziom 10  
    Mam problem ze znalezieniem odpowiednich magnesów. Udało się może komuś je zdobyć? Mam na myśli AlNiCo o wymiarach mniej więcej 5mm x 15mm.
    jaras0303
    Poziom 11  
    Nie gadaj głupot pseudoznawco , mylisz się co do sosny dębu
    Ogrywałem straty i telecastery z sosny miały dobry sustain i miłą barwę a z distortion brzmi wyraźnie , mocny humbucker w stracie dawał wyśmienitą nutkę z lekką siarą
    http://www.youtube.com/watch?v=GtVFNHyRL7Q&feature=related tutaj pan gra na czystym kanale
    http://www.youtube.com/watch?v=IJiNLLfJFcw tu dębowa gitara
    grałem metal blues i jazz na dębowej kopii red speciala bardzo mocny sustain klarowny i wyraźny dół i niska niestety piskliwa góra co jest na pewno zaletą jeśli gra się metal
    brzmienie zależy od wielu czynników nie tylko gęstości , ważne są odległości między włóknami - mniejsze-większy sustain tj. w przypadku nasyconej żywicą sosny czy zbitego dębu

sam chcę mieć sosnową i dębową gitarę bo brzmią cudnie i najważniejsze są oryginalne w brzmieniu