Ta tania stacja to jest właśnie regulator mocy. Lepiej kup ją niż te tanie lutownice. Nie musisz już nic dorabiać i masz w miarę ładną obudowę, podstawkę pod lutownicę i czyścik do grota. Tylko wybierz tą wersję C gdzie grot z kołnierzem jest mocowany nakrętką.
Powiem tak - na podstawie własnego doświadczenia - tamta: lutownica z grzałką nawiniętą drutem oporowym na rurce izolowanej miką i praktycznie z nieosłoniętą przed dostępem powietrza spiralą, to chinska lipa ... ... po niedługim używaniu pozostaje tylko podstawka z regulatorem fazowym i oprawka lutownicy, a samodzielne przewinięcie grzałki raczej nie wchodzi w rachubę, a i na wymianę nie można kupić samej grzałki (przynajmniej nie udało mi się na taką natrafić).
Choć regulator jest dość trwały i przeżył u mnie już dwie w/w lutownice, a potem już nie kupiłem następnej - choć pasowały tam oryginalne groty od Wellera - ale zrobiłem usprawnienie; na przewodzie odciętym od lutownicy zamocowałem gniazdo przedłużacza i teraz mogę podłączyć tam dowolną lutownicę na 230V~.
Ostatnio mam podłączoną do w/w regulatora taką: pistoletową, z "dopalaczem" oraz ze znacznie trwalszą ceramiczną grzałką - ma inny rodzaj grota od Wellero - podobnych, ale również dość trwały i (przynajmniej u mnie) łatwo dostępny w elektronicznym sklepie.
W "odwodzie" mam podobną też z ceramiczną grzałką, ale prostą (model 0617 tego samego producenta co "pistoletowa") i też z "dopalaczem" - nie widzę takowej w tamtym sklepie.
Oczywiście, to jest u mnie lutownica do lutowania "na chwilę" - do ciągłego lutowania mam 50W/24V Wellera z "arsenałem" grotów i z regulacją magnetyczną, oraz kilka innych lutownic na 24V od 100W, po 40W, 25W, 15W aż do 8W/12V ... ... a transformator 150VA/24V pozwala mi na podłączenie kilku lutownic jednocześnie i bywa, że lutujemy 'na cztery ręce' - jeden element przy jego wylutowywaniu ...
To zdania wszedzie gdzie pytam są podzielone
to chyba dobrze myśle że taka lutownica solomona czy xytronic z podłączoną regulacją mocy będzie lepsza od tej 9830C
Chciałem coś taniego tak wiec chyba chyba sam nie wiem co zrobić
To zdania wszedzie gdzie pytam są podzielone
to chyba dobrze myślę, że taka lutownica solomona czy xytronic z podłączoną regulacją mocy będzie lepsza od tej 9830C
Oczywiście, ta - w/w 9830C - to 'zabawka' do przygodnego lutowania na chwilę ...
dawid76 wrote:
Chciałem coś taniego tak wiec chyba chyba sam nie wiem co zrobić
Przekalkuj; Solomon ma cenę z trzy cyfrową liczbą PLN i grzałkę na 24V, a kupując tą tanią 'stację' - choć miej świadomość, iż jest to lutownica z grzałką na 230V~ i nie zawsze można jej użyć - i potem rzeczony "pistolet", to zamykasz się w kwocie grubo poniżej 100.-PLN.
Na all do 100 są tylko te niebieskie stacje
jedynie coś innego to '' Stacja lutownicza model 933 '' w cenie 89 zł szt.
Ale jest to lutownica z grzałką na 230V~, zobacz:
Quote:
Stacja lutownicza kolba 936 to 35 [W] na grocie, z regulacją temperatur w zakresach 200 do 480 [C].
Jej konstrukcja jest bardzo prosta, dlatego też stacja lutownicza Aoyue / PT 936 przewyższa inne stacje
swoją niezawodnością i długotrwałością pracy. Na podwyższoną żywotność wpływają wysokiej jakości
grzałki ceramiczne, jak i groty.
W skład zestawu wchodzi dodatkowy element grzejny
Dane techniczne:
Napięcie 220-240 [V]
Zapotrzebowanie na moc 35 [W]
Regulacja temperatur 200C - 480 [C]
System: ESDsafe
A podobną do w/w - choć bez stacji umożliwiającej regulację temperatury - i wraz z odsysaczem:
kupisz na all. wraz z przesyłką za 36.- zł, choć u mnie w sklepie dostałbym ją poniżej 25-zł.
I jak już napisałem wcześniej - o dostosowaniu podstawki wraz z regulatorem od tej lutownicy - to w sumie wyszło by taniej jakbym jedno i drugie kupił u mnie w sklepie (koszty przesyłki przy zakupie na all. czy w innych sklepach internetowych znacznie podnoszą tu sumaryczne koszty zakupu).
A za podobną lutownicę - prostą z ceramiczną grzałką i 'dopalaczem' a o której już wspominałem - dałem w sklepie (choć innym) też nie więcej jak 30,-zł.
dawid76 wrote:
Jeśli mowa o lutownicy 24V to nie miał bym jej pod co podłączyć chyba, że zadziałał by transformator ochronny/bezpieczeństwa
I tak też przeważnie wykorzystuje się tu taki transformator - 24V~ - tylko to tu liczy się ...
Ale z markowych lutownic to tylko Weller ze stabilizacją temperatury za pomocą magnetycznej wkładki na przeciwnym końcu grota - i nadaje się raczej do montażu produkcyjnego, gdzie wymagana jest jednakowa stała temperatura (zmiana temperatury to wymiana grota na inny z innym rodzajem wkładki związanej z nim ma stałe - no prawie, bo 'na siłę' da się to rozłączyć), ale na all. samych takich lutownic nie widzę.
dawid76 wrote:
i ostatnie rozwiązanie lutownica + regulacja
PENSOL SR965B/40W Solomon
PENSOL SR965A/25W Solomon
XY200PHG - 25W Xytronic
Praktycznie, ale drogo ...
Przede wszystkim należy określić do czego Tobie ta lutownica ma służyć i wtedy dobierać stosowny typ.
Zobacz co ja tu napisałem w poprzednim poście o moich lutownicach ...
Lutownice potrzebuje do lutowania prostych układów scalonych i może raz na jakiś czas wylutowania SMD
Układ regulacji temperatury mam za darmo bo mam taki w domu
A co do cen przesyłek to jest mi obojetne bo gdy bede kupował to w sklepie elektronicznym i wiele różnych przedmiotów
Lutownic tanich jest wiele ale wszystkie na 230 v
Lutownice potrzebuje do lutowania prostych układów scalonych i może raz na jakiś czas wylutowania SMD
Układ regulacji temperatury mam za darmo bo mam taki w domu
A co do cen przesyłek to jest mi obojętne bo gdy będę kupował to w sklepie elektronicznym i wiele różnych przedmiotów
Lutownic tanich jest wiele ale wszystkie na 230V
A to prawda, ponieważ lutownica na 230V jest 'mobilniejsza' - bierzesz ją "w kieszeń" i można iść 'na gościnne występy' - a dostępność sieci 230V jest wręcz powszechna.
Natomiast do 24V potrzeba przeważnie dość ciężkiego transformatora, choć coraz częściej spotyka się lekkie zasilacze - przetwornice - impulsowe.
Reasumując; jeśli masz sieć (gniazdko wtyczkowe) z przewodem ochronnym, a "obiekt" jest odizolowany elektrycznie od otoczenia to ja nie widzę specjalnych przeszkód do używania tam lutownic na napięcie 230V.
Oczywiście dla układów czułych na elektryczność statyczną należy stosować standardowe zabezpieczenia ESD - przewodząca podkładka (gąbka przewodząca) wraz z opaską na rękę lutującego i to wszystko połączone do metalowej obudowy lutownicy, a ta dalej poprzez przewód ochronny do zera w sieci energetycznej.
Zwracam też uwagę na właściwe podłączanie się do przewodu ochronnego - do jednego punktu - by nie tworzyć pętli, a tylko połączenie gwiazdowe.
O tej 'pistoletowej' - z "dopalaczem" - już tu pisałem.
I to są dość trwałe lutownice - mój 'pistolet' mam od przeszło dwóch lat i choć używam jej doraźnie, to często codziennie, a jest w dobrym stanie pomijając plastikową nakrętkę (czarna na fotce) u nasady obudowy grzałki, grot też ten sam od początku.
To są lutownice z tej samej rodziny (mają taki sam zestaw grotów) i wzorowane są na lutownicy PENSOL -
Popatrz też TU.
Bo koszt lutownicy 24V Weller to też nie mała suma
Niestety nie są one tanie, ale jest to lutownica na wiele lat - moja ma już ponad ćwierć wieku i setki godzin pracy - grzałka od początku ta sama, a tylko wymieniłem w niej przełącznik (zużyły się styki) sterowany magnetycznie, oraz groty.
Dodam, iż ta ma przewód z izolacją wykonaną z teflonu, a więc dotknięcie do niego rozgrzanego grota jest bez uszczerbku dla izolacji przewodu ...
Heh ... jeszcze takie sprzedają To były kiedyś b. dobre lutownice produkowane w Będzinie, a już dawno nie są produkowane (Zakład chyba upadł ...) - były produkowane z grzałkami (hermetyczni i łatwymi do wymiany) na napięcie pracy 230V oraz 24V - ta z linki jest na 24V/40W, a co poznaję po wtyczce na przewodzie.
Dziękuję za linkę, popatrzę tam dokładnie i może coś kupię, ponieważ do w/w zostały mi specjalizowane własnej konstrukcji groty ...
To chyba zrobię tak kupie sobie lutownice na 230V + do tego regulacja mocy
i jakąś na 24 V zasilaną z transformatora ochronnego
24 V kupie chyba ta z Będzina
To dobry wybór, choć kup też - jak dostaniesz - zapasowe groty i opraw w taki, markowy grot od magnetycznego Wellera (ewentualnie podzielę się z Tobą oryginalnym (nowym) grotem, tylko podaj moc, bo do każdej jest inny rozmiar, lub też - po kosztach - zamocuję w nim od Wellera).
Na litość, patrz porządnie - przecież ta ma grzejnik w postaci nawiniętego drutu oporowego i wspominałem o tym w tamtym poście:
Quote:
Powiem tak - na podstawie własnego doświadczenia - tamta: lutownica z grzałką nawiniętą drutem oporowym na rurce izolowanej miką i praktycznie z nieosłoniętą przed dostępem powietrza spiralą, to chinska lipa ... ... po niedługim używaniu pozostaje tylko podstawka z regulatorem fazowym i oprawka lutownicy, a samodzielne przewinięcie grzałki raczej nie wchodzi w rachubę, a i na wymianę nie można kupić samej grzałki (przynajmniej nie udało mi się na taką natrafić).
A może skusisz się na samą lutownicę do stacji SOLOMON - zobacz: http://www.nowyelektronik.pl/searchsklep.php?mode=opis&nr=70155&Lutownica do SL10N/20N/30N PENSO PENSOL-IRON-N&nadkat=Technika Lutownicza&kat=LUTOWNICE&nazwa=Lutownice <- tu koniec linki. Bez regulacji też będzie grzać, tylko trzeba jej co nieco obniżyć wartość napięcia zasilania, np. w szereg z grzałką stosowna żarówka, oby nie grzała na maksimum - to idzie dość łatwo dobrać.
A później pomyśleć o samodzielnym skonstruowaniu do niej stacji - są opisy tu takich w różnych działach elektrody - poszukaj sobie.
Niestety, ale ja już też ... ... lecz żadna z w/w lutownic nie jest godna polecenia:
1. - już o niej tu poprzednio pisałem.
2. i 3. - jakieś egzotyczne i mi nie znane wyroby, a więc i pewnie kłopot z dokupieniem grotów, a jaka jest w nich dokładnie konstrukcja grzałki tego nie wiem, a i na źródłowej stronie nic na temat tej 2. nie widzę, a o 3. chyba wszystko jasne;
Quote:
OPIS:
Lutownica 230V/40W XYTRONIC XY200PHG
Solidna konstrukcja
• precyzyjne wykonanie
• podwójnie nawijany, chromonikielinowy
element grzejny • pewne uziemienie
• znak bezpieczeñstwa B, CE, UL
• bogate wyposa¿enie dodatkowe: podstawka
pod lutownicę, klucz heksagonalny do śruby
mocującej grot Zasilanie: 230VAC/50Hz; Moc: 40W
Temp. max: 460°C
Grzałka w 3. nie jest ceramiczna (hermetyczna).
Wydaję mi się (choć skąpo tam z informacją), że TA lutownica jest godna uwagi - jeśli nie odpowiada Tobie ten PISTOLET - oraz we wszystkich ich jest zastosowany ten sam (również w w/w PENSOL) rozmiarowo równy typ grota, co ułatwia ich ekonomiczne użytkowanie i możliwość zamiany.
Atrakcyjnie wygląda ta lutownica (nie miałem jej jej dotąd w ręce) i chyba ma konstrukcję grzałki i grota taką samą, jak bezpośrednio tu wyżej wymienione.
Chyba się skuszę na ten pistolet z dopalaczem i będzie najlepiej
dwie moce i dość tanio
Twój wybór ... tylko 'dopalacz', to dopalacz, i można go używać przez chwilę - maksymalnie do 30 sekund - a potem dość długa przerwa.
Tę lutownicę można kupić też na All. u użytkownika AVT-Korporacja (aukcja: 1057783111)
dawid76 wrote:
i jeszcze pytanko czy ten transformator będzie można użyć do tej lutownicy 24V ?
parametry z tabliczki
Jak najbardziej, pamiętaj tylko, że obecnie nominalna wartość napięcia w sieci wynosi 230V, a nie 220V jak kiedyś, a często bywa i więcej, więc warto zmierzyć i kontrolować rzeczywistą wartość napięcia pod obciążeniem po stronie wtórnej.
Wynika to z faktu, iż wartość wydzielonej mocy w rezystorze - o stałej wartości rezystancji, a takim jest grzałka - jest proporcjonalna do kwadratu wartości skutecznej napięcia.
Czyli wzrost napięcia o 10% odpowiada wzrostowi mocy o 21% (1.10²=1.21).
P.S. Zamieniłem - umieściłem ponownie - w Twoim cytowanym tekście linkę do obrazka na elektrodowy serwer (zobacz w źródle - pod oknem edycji masz przycisk: Dodaj obrazek), zamiast tego na egzotyczny-żabi i ze zbytecznymi "ramkami".
Eee... czytasz nieuważnie - w poście moim TAM pisałem o niej tak:
Quarz wrote:
Wydaję mi się (choć skąpo tam z informacją), że TA lutownica jest godna uwagi - jeśli nie odpowiada Tobie ten ...
prawie na dole w/w posta.
dawid76 wrote:
to wiec chyba wszystko bo nic innego w tej cenie się nie znajdzie
Jeszcze powinna być do kupienia - i z 'dopalaczem' - prosta lutownica a w konstrukcji identyczna z "pistoletem", ale obecnie w sklepach internetowych jej nie widzę - wspominałem o niej TAM:
Quarz wrote:
W "odwodzie" mam podobną też z ceramiczną grzałką, ale prostą (model 0617 tego samego producenta co "pistoletowa") i też z "dopalaczem" - nie widzę takowej w tamtym sklepie.
Ja moją kupiłem swego czasu w 'zwykłym' sklepie - rzecz w tym, iż już nie pamiętam w którym ...