Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lutownica czy najtańsza stacja lutownicza ?

dawid76 03 Cze 2010 20:23 10585 20
  • #1 03 Cze 2010 20:23
    dawid76
    Poziom 8  

Witam mam dylemat co kupić (jestem raczkującym elektronikiem)
    Zastanawiam sie od pewnego czasu nad tym czy kupić lutownice dorobić do niej układ regulujący moc lub jakąś chińską stacje
    Co do lutownicy myślałem o czymś takim
    http://sklep.avt.com.pl/p/pl/484861/lutownica+30w+wysoka+jakosc.html
    http://www.programatory.com.pl/sklep/index.php?p161,lutownica-solomon-sr963
    + do tego dodać układzik tzw. ściemniacz żarówek do regulacji mocy
    Lub zamiast tego taką stacje lutowniczą
    http://www.hobbyelektronika.pl/index.php?p8,stacja-lutownicza-zd-9830-b-c

co według was było by lepsze lutownica z regulacją mocy
    czy ta tania stacja

• #2 03 Cze 2010 20:41
    goldi74
    Poziom 43  

Ta tania stacja to jest właśnie regulator mocy. Lepiej kup ją niż te tanie lutownice. Nie musisz już nic dorabiać i masz w miarę ładną obudowę, podstawkę pod lutownicę i czyścik do grota. Tylko wybierz tą wersję C gdzie grot z kołnierzem jest mocowany nakrętką.

• #3 03 Cze 2010 20:58
    dawid76
    Poziom 8  

To chyba kupie te stacje czy może lepiej kupić lutownice w cenie tej stacji ?

• #4 03 Cze 2010 21:35
    Quarz
    Poziom 43  

Powiem tak - na podstawie własnego doświadczenia - tamta: lutownica z grzałką nawiniętą drutem oporowym na rurce izolowanej miką i praktycznie z nieosłoniętą przed dostępem powietrza spiralą, to chinska lipa ... :idea: :cry: ... po niedługim używaniu pozostaje tylko podstawka z regulatorem fazowym i oprawka lutownicy, a samodzielne przewinięcie grzałki raczej nie wchodzi w rachubę, a i na wymianę nie można kupić samej grzałki (przynajmniej nie udało mi się na taką natrafić).
    Choć regulator jest dość trwały i przeżył u mnie już dwie w/w lutownice, a potem już nie kupiłem następnej - choć pasowały tam oryginalne groty od Wellera - ale zrobiłem usprawnienie; na przewodzie odciętym od lutownicy zamocowałem gniazdo przedłużacza i teraz mogę podłączyć tam dowolną lutownicę na 230V~.
    Ostatnio mam podłączoną do w/w regulatora taką: pistoletową, z "dopalaczem" oraz ze znacznie trwalszą ceramiczną grzałką - ma inny rodzaj grota od Wellero - podobnych, ale również dość trwały i (przynajmniej u mnie) łatwo dostępny w elektronicznym sklepie.
    W "odwodzie" mam podobną też z ceramiczną grzałką, ale prostą (model 0617 tego samego producenta co "pistoletowa") i też z "dopalaczem" - nie widzę takowej w tamtym sklepie.
    Oczywiście, to jest u mnie lutownica do lutowania "na chwilę" - do ciągłego lutowania mam 50W/24V Wellera z "arsenałem" grotów i z regulacją magnetyczną, oraz kilka innych lutownic na 24V od 100W, po 40W, 25W, 15W aż do 8W/12V ... :idea: :D ... a transformator 150VA/24V pozwala mi na podłączenie kilku lutownic jednocześnie i bywa, że lutujemy 'na cztery ręce' - jeden element przy jego wylutowywaniu ... 8-O

• #5 03 Cze 2010 21:43
    dawid76
    Poziom 8  

To zdania wszedzie gdzie pytam są podzielone
    to chyba dobrze myśle że taka lutownica solomona czy xytronic z podłączoną regulacją mocy będzie lepsza od tej 9830C
    Chciałem coś taniego tak wiec chyba chyba sam nie wiem co zrobić

• #6 03 Cze 2010 22:00
    Quarz
    Poziom 43  

dawid76 napisał:
    To zdania wszedzie gdzie pytam są podzielone
    to chyba dobrze myślę, że taka lutownica solomona czy xytronic z podłączoną regulacją mocy będzie lepsza od tej 9830C
    Oczywiście, ta - w/w 9830C - to 'zabawka' do przygodnego lutowania na chwilę ...

dawid76 napisał:
    Chciałem coś taniego tak wiec chyba chyba sam nie wiem co zrobić
    Przekalkuj; Solomon ma cenę z trzy cyfrową liczbą PLN i grzałkę na 24V, a kupując tą tanią 'stację' - choć miej świadomość, iż jest to lutownica z grzałką na 230V~ i nie zawsze można jej użyć - i potem rzeczony "pistolet", to zamykasz się w kwocie grubo poniżej 100.-PLN.

• #7 03 Cze 2010 22:35
    dawid76
    Poziom 8  

Na all do 100 są tylko te niebieskie stacje
    jedynie coś innego to '' Stacja lutownicza model 933 '' w cenie 89 zł szt.

Jeśli mowa o lutownicy 24V to nie miał bym jej pod co podłączyć chyba że zadziałał by transformator ochronny/bezpieczeństwa

i ostatnie rozwiązanie lutownica + regulacja
    PENSOL SR965B/40W Solomon
    PENSOL SR965A/25W Solomon
    XY200PHG - 25W Xytronic

• #8 03 Cze 2010 23:36
    Quarz
    Poziom 43  

dawid76 napisał:
    Na all do 100 są tylko te niebieskie stacje
    jedynie coś innego to '' Stacja lutownicza model 933 '' w cenie 89 zł szt.
    Ale jest to lutownica z grzałką na 230V~, zobacz:
    Cytat:
    Stacja lutownicza kolba 936 to 35 [W] na grocie, z regulacją temperatur w zakresach 200 do 480 [C].
    Jej konstrukcja jest bardzo prosta, dlatego też stacja lutownicza Aoyue / PT 936 przewyższa inne stacje
    swoją niezawodnością i długotrwałością pracy. Na podwyższoną żywotność wpływają wysokiej jakości
    grzałki ceramiczne, jak i groty.

W skład zestawu wchodzi dodatkowy element grzejny

Dane techniczne:

Napięcie 220-240 [V]
    Zapotrzebowanie na moc 35 [W]
    Regulacja temperatur 200C - 480 [C]
    System: ESDsafe
    A podobną do w/w - choć bez stacji umożliwiającej regulację temperatury - i wraz z odsysaczem:
    kupisz na all. wraz z przesyłką za 36.- zł, choć u mnie w sklepie dostałbym ją poniżej 25-zł.
    I jak już napisałem wcześniej - o dostosowaniu podstawki wraz z regulatorem od tej lutownicy - to w sumie wyszło by taniej jakbym jedno i drugie kupił u mnie w sklepie (koszty przesyłki przy zakupie na all. czy w innych sklepach internetowych znacznie podnoszą tu sumaryczne koszty zakupu).
    A za podobną lutownicę - prostą z ceramiczną grzałką i 'dopalaczem' a o której już wspominałem - dałem w sklepie (choć innym) też nie więcej jak 30,-zł.

dawid76 napisał:
    Jeśli mowa o lutownicy 24V to nie miał bym jej pod co podłączyć chyba, że zadziałał by transformator ochronny/bezpieczeństwa
    I tak też przeważnie wykorzystuje się tu taki transformator - 24V~ - tylko to tu liczy się ...
    Ale z markowych lutownic to tylko Weller ze stabilizacją temperatury za pomocą magnetycznej wkładki na przeciwnym końcu grota - i nadaje się raczej do montażu produkcyjnego, gdzie wymagana jest jednakowa stała temperatura (zmiana temperatury to wymiana grota na inny z innym rodzajem wkładki związanej z nim ma stałe - no prawie, bo 'na siłę' da się to rozłączyć), ale na all. samych takich lutownic nie widzę.

dawid76 napisał:
    i ostatnie rozwiązanie lutownica + regulacja
    PENSOL SR965B/40W Solomon
    PENSOL SR965A/25W Solomon
    XY200PHG - 25W Xytronic
    Praktycznie, ale drogo ...

Przede wszystkim należy określić do czego Tobie ta lutownica ma służyć i wtedy dobierać stosowny typ.
    Zobacz co ja tu napisałem w poprzednim poście o moich lutownicach ...

• #9 04 Cze 2010 09:21
    dawid76
    Poziom 8  

Lutownice potrzebuje do lutowania prostych układów scalonych i może raz na jakiś czas wylutowania SMD
    Układ regulacji temperatury mam za darmo bo mam taki w domu
    A co do cen przesyłek to jest mi obojetne bo gdy bede kupował to w sklepie elektronicznym i wiele różnych przedmiotów
    Lutownic tanich jest wiele ale wszystkie na 230 v

http://sklep.avt.com.pl/p/pl/481358/lutownica+kolbowa+25w+zolta.html
    http://sklep.avt.com.pl/p/pl/481357/lutownica+kolbowa+25w+niebieska.html
    http://sklep.avt.com.pl/p/pl/485870/lutownica+30w++130w+-+230v++++lut0066.html
    http://sklep.monster.pl/LUTOWNICA-OPOROWA-230V-30W-VTSI-30(4,,40819).aspx

Bo koszt lutownicy 24v Weller to też nie mała suma
    ale jest coś takiego jeszcze
    http://sklep.monster.pl/LUTOWNICA-OPOROWA-24V-40W-1LU-40A(4,,14440).aspx

http://sklep.monster.pl/LUTOWNICA-OPOROWA-24V-25W-1LU-25A(4,,12791).aspx

• #10 04 Cze 2010 11:24
    Quarz
    Poziom 43  

dawid76 napisał:
    Lutownice potrzebuje do lutowania prostych układów scalonych i może raz na jakiś czas wylutowania SMD
    Układ regulacji temperatury mam za darmo bo mam taki w domu
    A co do cen przesyłek to jest mi obojętne bo gdy będę kupował to w sklepie elektronicznym i wiele różnych przedmiotów
    Lutownic tanich jest wiele ale wszystkie na 230V
    A to prawda, ponieważ lutownica na 230V jest 'mobilniejsza' - bierzesz ją "w kieszeń" i można iść 'na gościnne występy' - a dostępność sieci 230V jest wręcz powszechna.
    Natomiast do 24V potrzeba przeważnie dość ciężkiego transformatora, choć coraz częściej spotyka się lekkie zasilacze - przetwornice - impulsowe.
    Reasumując; jeśli masz sieć (gniazdko wtyczkowe) z przewodem ochronnym, a "obiekt" jest odizolowany elektrycznie od otoczenia to ja nie widzę specjalnych przeszkód do używania tam lutownic na napięcie 230V.
    Oczywiście dla układów czułych na elektryczność statyczną należy stosować standardowe zabezpieczenia ESD - przewodząca podkładka (gąbka przewodząca) wraz z opaską na rękę lutującego i to wszystko połączone do metalowej obudowy lutownicy, a ta dalej poprzez przewód ochronny do zera w sieci energetycznej.
    Zwracam też uwagę na właściwe podłączanie się do przewodu ochronnego - do jednego punktu - by nie tworzyć pętli, a tylko połączenie gwiazdowe.

dawid76 napisał:
    O tej 'pistoletowej' - z "dopalaczem" - już tu pisałem.
    I to są dość trwałe lutownice - mój 'pistolet' mam od przeszło dwóch lat i choć używam jej doraźnie, to często codziennie, a jest w dobrym stanie pomijając plastikową nakrętkę (czarna na fotce) u nasady obudowy grzałki, grot też ten sam od początku.
    To są lutownice z tej samej rodziny (mają taki sam zestaw grotów) i wzorowane są na lutownicy PENSOL -
    Popatrz też TU.

dawid76 napisał:
    A o tej to lepiej nie wspominać ...

dawid76 napisał:
    Bo koszt lutownicy 24V Weller to też nie mała suma
    Niestety nie są one tanie, ale jest to lutownica na wiele lat - moja ma już ponad ćwierć wieku i setki godzin pracy - grzałka od początku ta sama, a tylko wymieniłem w niej przełącznik (zużyły się styki) sterowany magnetycznie, oraz groty.
    Dodam, iż ta ma przewód z izolacją wykonaną z teflonu, a więc dotknięcie do niego rozgrzanego grota jest bez uszczerbku dla izolacji przewodu ...

dawid76 napisał:
    Heh ... jeszcze takie sprzedają :?: 8-O
    To były kiedyś b. dobre lutownice produkowane w Będzinie, a już dawno nie są produkowane (Zakład chyba upadł ...) - były produkowane z grzałkami (hermetyczni i łatwymi do wymiany) na napięcie pracy 230V oraz 24V - ta z linki jest na 24V/40W, a co poznaję po wtyczce na przewodzie.
    Dziękuję za linkę, popatrzę tam dokładnie i może coś kupię, ponieważ do w/w zostały mi specjalizowane własnej konstrukcji groty ...

dawid76 napisał:
    To jest również lutownica z Będzina i też na 24V/25W - patrz wyżej - w tej rodzinie produkowana była jeszcze lutownica o mocy 15W ...

• #12 04 Cze 2010 13:05
    goldi74
    Poziom 43  

:arrow: Quarz - co masz na myśli pisząc o dopalaczu. Bardzo mnie to ciekawi a nie mogę do tego dojść.

• #14 04 Cze 2010 13:15
    Quarz
    Poziom 43  

dawid76 napisał:
    To chyba zrobię tak kupie sobie lutownice na 230V + do tego regulacja mocy
    i jakąś na 24 V zasilaną z transformatora ochronnego
    24 V kupie chyba ta z Będzina
    To dobry wybór, choć kup też - jak dostaniesz - zapasowe groty i opraw w taki, markowy grot od magnetycznego Wellera (ewentualnie podzielę się z Tobą oryginalnym (nowym) grotem, tylko podaj moc, bo do każdej jest inny rozmiar, lub też - po kosztach - zamocuję w nim od Wellera).

dawid76 napisał:
    Ale ta, w/w, to zwykła ściema, zobacz - grot ma mocowany na wkręty, a te potrafią zapiec się 'na amen' ...

dawid76 napisał:
    Na litość, patrz porządnie - przecież ta ma grzejnik w postaci nawiniętego drutu oporowego i wspominałem o tym w tamtym poście:
    Cytat:
    Powiem tak - na podstawie własnego doświadczenia - tamta: lutownica z grzałką nawiniętą drutem oporowym na rurce izolowanej miką i praktycznie z nieosłoniętą przed dostępem powietrza spiralą, to chinska lipa ... :idea: :cry: ... po niedługim używaniu pozostaje tylko podstawka z regulatorem fazowym i oprawka lutownicy, a samodzielne przewinięcie grzałki raczej nie wchodzi w rachubę, a i na wymianę nie można kupić samej grzałki (przynajmniej nie udało mi się na taką natrafić).

dawid76 napisał:
    I to by było chyba najlepsze rozwiązanie
    Patrz wyżej ... i przymyśliwaj jeszcze raz ... :idea: :D

• #16 04 Cze 2010 15:16
    Quarz
    Poziom 43  

dawid76 napisał:
    OK czyli ta na 24V będzie OK
    A może skusisz się na samą lutownicę do stacji SOLOMON - zobacz: http://www.nowyelektronik.pl/searchsklep.php?mode=opis&nr=70155&Lutownica do SL10N/20N/30N PENSO PENSOL-IRON-N&nadkat=Technika Lutownicza&kat=LUTOWNICE&nazwa=Lutownice <- tu koniec linki.
    Bez regulacji też będzie grzać, tylko trzeba jej co nieco obniżyć wartość napięcia zasilania, np. w szereg z grzałką stosowna żarówka, oby nie grzała na maksimum - to idzie dość łatwo dobrać.
    A później pomyśleć o samodzielnym skonstruowaniu do niej stacji - są opisy tu takich w różnych działach elektrody - poszukaj sobie.

dawid76 napisał:
    Niestety, ale ja już też ... :cry: ... lecz żadna z w/w lutownic nie jest godna polecenia:
    1. - już o niej tu poprzednio pisałem.
    2. i 3. - jakieś egzotyczne i mi nie znane wyroby, a więc i pewnie kłopot z dokupieniem grotów, a jaka jest w nich dokładnie konstrukcja grzałki tego nie wiem, a i na źródłowej stronie nic na temat tej 2. nie widzę, a o 3. chyba wszystko jasne;
    Cytat:
    OPIS:
    Lutownica 230V/40W XYTRONIC XY200PHG
    Solidna konstrukcja
    • precyzyjne wykonanie
    • podwójnie nawijany, chromonikielinowy
    element grzejny

• pewne uziemienie
    • znak bezpieczeñstwa B, CE, UL
    • bogate wyposa¿enie dodatkowe: podstawka
    pod lutownicę, klucz heksagonalny do śruby
    mocującej grot

Zasilanie: 230VAC/50Hz; Moc: 40W
    Temp. max: 460°C
    Grzałka w 3. nie jest ceramiczna (hermetyczna).

Wydaję mi się (choć skąpo tam z informacją), że TA lutownica jest godna uwagi - jeśli nie odpowiada Tobie ten PISTOLET - oraz we wszystkich ich jest zastosowany ten sam (również w w/w PENSOL) rozmiarowo równy typ grota, co ułatwia ich ekonomiczne użytkowanie i możliwość zamiany.
    Atrakcyjnie wygląda ta lutownica (nie miałem jej jej dotąd w ręce) i chyba ma konstrukcję grzałki i grota taką samą, jak bezpośrednio tu wyżej wymienione.

• #17 04 Cze 2010 15:44
    dawid76
    Poziom 8  

Chyba się skuszę na ten pistolet z dopalaczem i będzie najlepiej
    dwie moce i dosć tanio :D

i jeszcze pytanko czy ten transformator będzie można użyć do tej lutownicy 24v ?
    parametry z tabliczki

• #18 04 Cze 2010 16:00
    Quarz
    Poziom 43  

dawid76 napisał:
    Chyba się skuszę na ten pistolet z dopalaczem i będzie najlepiej
    dwie moce i dość tanio :D
    Twój wybór ... tylko 'dopalacz', to dopalacz, i można go używać przez chwilę - maksymalnie do 30 sekund - a potem dość długa przerwa.
    Tę lutownicę można kupić też na All. u użytkownika AVT-Korporacja (aukcja: 1057783111)

dawid76 napisał:
    i jeszcze pytanko czy ten transformator będzie można użyć do tej lutownicy 24V ?
    parametry z tabliczki

Jak najbardziej, pamiętaj tylko, że obecnie nominalna wartość napięcia w sieci wynosi 230V, a nie 220V jak kiedyś, a często bywa i więcej, więc warto zmierzyć i kontrolować rzeczywistą wartość napięcia pod obciążeniem po stronie wtórnej.
    Wynika to z faktu, iż wartość wydzielonej mocy w rezystorze - o stałej wartości rezystancji, a takim jest grzałka - jest proporcjonalna do kwadratu wartości skutecznej napięcia.
    Czyli wzrost napięcia o 10% odpowiada wzrostowi mocy o 21% (1.10²=1.21).

P.S. Zamieniłem - umieściłem ponownie - w Twoim cytowanym tekście linkę do obrazka na elektrodowy serwer (zobacz w źródle - pod oknem edycji masz przycisk: Dodaj obrazek), zamiast tego na egzotyczny-żabi i ze zbytecznymi "ramkami".

• #20 04 Cze 2010 17:51
    Quarz
    Poziom 43  

dawid76 napisał:
    OK zaraz edytuje te fotkę
    Znalazłem jeszcze jakąś ceramiczną ale to chyba nic ciekawego
    http://sklep.monster.pl/LUTOWNICA-OPOROWA-CERAM-230V-30W-VTSI-30(4,36031,40820).aspx
    Eee... czytasz nieuważnie - w poście moim TAM pisałem o niej tak:
    Quarz napisał:
    Wydaję mi się (choć skąpo tam z informacją), że TA lutownica jest godna uwagi - jeśli nie odpowiada Tobie ten ...
    prawie na dole w/w posta.

dawid76 napisał:
    to wiec chyba wszystko bo nic innego w tej cenie się nie znajdzie
    Jeszcze powinna być do kupienia - i z 'dopalaczem' - prosta lutownica a w konstrukcji identyczna z "pistoletem", ale obecnie w sklepach internetowych jej nie widzę - wspominałem o niej TAM:
    Quarz napisał:
    W "odwodzie" mam podobną też z ceramiczną grzałką, ale prostą (model 0617 tego samego producenta co "pistoletowa") i też z "dopalaczem" - nie widzę takowej w tamtym sklepie.
    Ja moją kupiłem swego czasu w 'zwykłym' sklepie - rzecz w tym, iż już nie pamiętam w którym ...

dawid76 napisał:
    Pozdrawiam
    Również pozdrawiam

• #21 08 Cze 2010 19:48
    dawid76
    Poziom 8  

A co do tej lutownicy
    http://sklep.monster.pl/LUTOWNICA-OPOROWA-CERAM-230V-30W-VTSI-30(4,36031,40820).aspx

Sklep przysłał mi info
    ta lutownica jest firmy velleman nie wiem czy ta firma jest dobra
    ale przynajmniej to jakaś firma
    http://www.velleman.eu/distributor/products/view/?id=372926

I małe pytanko który z tych układów lepiej sie nada do sterowania mocą lutownicy ?
    http://jabel.com.pl/files/instrukcje/J-015.pdf
    http://jabel.com.pl/files/instrukcje/J-034.pdf

?

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME