Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gitarowa końcówka mocy. Szukam schematu.

03 Cze 2010 21:38 1948 4
  • Poziom 9  
    Cześć wszystkim.Chciałbym zbudować końcówkę mocy (najlepiej 15W) do której mógłbym podłączyć taki procesor efektów gitarowych:
    http://www.behringer.com/EN/Products/LX1-PRO.aspx
    Problem w tym że w internecie nie mogę znaleźć żadnego prostego schematu.
    I tu moja prośba:
    Czy ktoś mógłby podać jakiś schemat do końcówki mocy.
    Czy TDA2030 nadaje się do zastosowań gitarowych - jeśli tak to problem rozwiązany.
    Z góry dziękuje za odpowiedzi. ;)
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 16  
    A powiedz nam kolego jakie fundusze masz przeznaczone na ten cel . Od tego trzeba zacząć niestety . Najlepsze do gitary są oczywiście lampy :D . Następna sprawa to czy sam będziesz to robił czy zlecisz komuś ? Jaki głośnik czy też kolumnę ma to napędzać ?
  • Poziom 9  
    Głośnik z 15w wzmacniacza.
    Koncówkę chce zrobić sam - najlepiej na układzie scalonym bo w lampy nie chce się bawic.
    Budżet prawie żaden - 100zł,ale kondensatory,rezystory itp juz mam.
  • Poziom 18  
    Proponuję wykonać końcówkę w oparciu o schemat aplikacyjny TDA 2050 lub 2052.
    Kostki te są mocniejsze od 2030 i dzięki temu unikniesz wysokich zniekształceń jak w przypadku 2030, który przy maksymalnej mocy ma 10% THD... Jeżeli boisz się o głośnik, możesz zmniejszyć wartość rezystora sprzężenia zwrotnego w ten sposób jeszcze bardziej poprawisz liniowość przenoszenia kosztem zmniejszenia mocy wyjściowej. Dodam jeszcze, że z praktyki 2030 paskudnie zniekształca wyżyłowany pod gitarką, stąd propozycja wykorzystania mocniejszej kostki.

Małe zestawienie mocy kostek:

Code:

Głośnik 4Ω
    Kostka   THD0,5%   THD10%
    2030     14W       18W
    2050     28W       35W
    2052     32W(1%)   40W

Głośnik 8Ω
    Kostka   THD0,5%   THD10%
    2030     9W       11W
    2050     18W      22W
    2052     17W(1%)   22W

Większość głośników gitarowych ma impedancję 8Ω, nie podałeś jak to jest u Ciebie, ale w takim wypadku 2030 będzie trochę za słaby. Koszt bez zasilacza wyniesie góra 10zł.

P.S. Stary, 100zł to ja już zapomniałem jak wygląda, więc to nie taki "żaden budżet" ;)
  • Poziom 9  
    Głośnik gitarowy wiec zapewne 8Ω.
    Dzięki za odpowiedź. :D